Єд. унік. № 243/1568/17
Провадження № 2/243/1258/2017
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
26 квітня 2017 року м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Мінаєв І.М.,
при секретарі судового засідання Кобець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю Ексім-Енерго до ОСОБА_1 про стягнення суми завдатку , -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ Ексім-Банк звернулося до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми завдатку.
Позивач посилається на те, що 26.02.2013 року між ТОВ та ОСОБА_1 був укладений попередній договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, зареєстрований за реєстровим № 1126 та посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2
Сторони домовились, що істотними умовами основного договору купівлі-продажу будуть: об'єкт купівлі: об'єкт нерухомості - спальний котедж № 1 літ. С 1 -2, загальною площею 95,4 кв.м., що складає 4/100 частки нежитлових будівель та споруд готельно-туристичного комплексу Святоград , розташованого за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, місто Святогірськ, вул. Куйбишева, 59; продаж зазначеного спального котеджу буде вчинено за 171340,00 грн.; гроші в сумі 120,000 грн., які були передані Продавцю в момент підписання попереднього договору виступають завдатком і видаються в рахунок належних з покупця платежів за основним договором; наступна сума завдатку повинна бути врахована в решту платежів за основним договором; строк укладання основного договору до 01.12.2013 року. Для укладення основного договору продавець зобов'язався отримати експерту оцінку об'єкту та підготувати інші документи.
Платіжним дорученням № 297 від 27.02.2013 року на користь ОСОБА_1 позивач сплатив кошти в сумі 121 200 грн., з яких - сума завдатку у розмірі 120000 грн. за попереднім договором та 1200 грн. компенсація витрат на посвідчення попереднього договору.
У відповідності до параграфа 5 глави 49 ЦК України та п. 4, п. 5 Попереднього договору з метою підтвердження укладення сторонами основного договору та забезпечення його виконання, сторони дійшли згоди про сплату забезпечувального платежу у розмірі 120 000 грн., який є завдатком. У випадку, якщо основний договір не буде укладено з вини Продавця (відповідача), він зобов'язується протягом трьох днів повернути Покупцеві отриману суму завдатку у розмірі 120 000грн. у подвійному розмірі, що складає 240 000 грн.
Оскільки через проведення АТО на території Донецької області з відповідачем фактично було втрачено зв'язок, що ускладнило врегулювання спірного питання, ТОВ змушене було звернутися до органів нотаріату.
18.10.2016 року приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу ОСОБА_3 від ТОВ Ексім-Енерго було прийнято заяву про передачу заяви щодо виконання умов попереднього договору, відповідно до якої відповідачеві було запропоновано протягом 1 місяця з дати отримання заяви явитися до нотаріуса з усіма документами для укладення правочину.
Однак ОСОБА_1 у встановлений строк не виконав своє зобов'язання.
ТОВ просить суд стягнути з ОСОБА_1 на його користь грошові кошти у розмірі 240 000 грн. відповідно до умов договору купівлі-продажу нежитлової будівлі за реєстровим № 1126 та посвідченим приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2 та судові витрати розподілити відповідно до ст. 88 ЦПК України.
Представник позивача ТОВ Ексім-Енерго - ОСОБА_4, що діє на підставі довіреності від 21.09.2016 року (а.с.9-11), підтримав позовну заяву посилаючись на доводи, викладені у ній та просив позовні вимоги задовольнити, надав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання (відповідно до ст. 76 ЦПК України), не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні та надання своїх заперечень по суті спору. Заяв про розгляд справи у його відсутності суду не надав.
Зі згоди позивача та його представника суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши надані суду письмові докази, надавши їм відповідну оцінку, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що 26.02.2013 року між товариством з обмеженою відповідальністю Ексім-Енерго та ОСОБА_1 було укладено попередній договір, посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2, відповідно до умов якого сторони домовилися, що істотними умовами договору купівлі-продажу будуть такі:
-продаж зазначеного спального котеджу № 1 літ. С 1 -2, загальною площею 95,4 кв.м., що складає 4/100 частки нежитлових будівель та споруд готельно-туристичного комплексу Святоград , розташованого за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, місто Святогірськ, вул. Куйбишева, 59, буде вчинено за 171340,00 грн.;
-гроші у розмірі 120 000 грн. були передані покупцю в момент підписання договору та виступають завдатком і видаються в рахунок належних з покупця платежів;
-строк укладання основного договору до 01.12.2013 року.
У відповідності до параграфа 5 глави 49 ЦК України та п. 4, п. 5 Попереднього договору з метою підтвердження укладення сторонами основного договору та забезпечення його виконання, сторони дійшли згоди про сплату забезпечувального платежу у розмірі 120 000 грн., який є завдатком. У випадку, якщо основний договір не буде укладено з вини Продавця (відповідача), він зобов'язується протягом трьох днів повернути Покупцеві отриману суму завдатку у розмірі 120 000грн. у подвійному розмірі, що складає 240 000 грн. (а.с.16-17).
Платіжним дорученням № 297 від 27.02.2013 року на користь ОСОБА_1 позивач сплатив кошти в сумі 121 200 грн., з яких - сума завдатку у розмірі 120,000 грн. за попереднім договором та 1200 грн. компенсація витрат на посвідчення попереднього договору (а.с.18).
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст.635 ЦК попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір у майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.
18.10.2016 року приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу ОСОБА_3 від ТОВ Ексім-Енерго було прийнято заяву про передачу заяви щодо виконання умов попереднього договору відповідно до якої відповідачеві було запропоновано протягом 1 місяця з дати отримання заяви явитися до нотаріуса з усіма документами для укладення правочину.
ОСОБА_1 у встановлений строк не виконав своє зобов'язання.
Відповідно до ст. 570 ЦК завдатком є грошова сума або нерухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.
У відповідності до параграфа 5 глави 49 ЦК України та п. 4, п. 5 Попереднього договору з метою підтвердження укладення сторонами основного договору та забезпечення його виконання, сторони дійшли згоди про сплату забезпечувального платежу у розмірі 120 000 грн., який є завдатком.
Ознакою завдатку є те, що він одночасно виступає і способом платежу, і способом забезпечення виконання зобов'язання.
Відповідно до п. 4 ст. 611 ЦК у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Попереднім договором визначено, що у випадку, якщо основний договір не буде укладено з вини Продавця (відповідача), він зобов'язується протягом трьох днів повернути Покупцеві отриману суму завдатку у розмірі 120 000грн. у подвійному розмірі, що складає 240 000 грн. (а.с.16-17).
Зобов'язання, встановлене попереднім договором, припиняється, якщо основний договір не укладений протягом строку (у термін), встановленого попереднім договором, або якщо жодна із сторін не направить другій стороні пропозицію про його укладення.
Судами встановлено, що між сторонами виникли договірні відносини, основний договір не укладено з вини відповідача.
Оскільки договір купівлі-продажу зазначеного спального котеджу № 1 літ. С 1 -2, загальною площею 95,4 кв.м., що складає 4/100 частки нежитлових будівель та споруд готельно-туристичного комплексу Святоград , розташованого за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, місто Святогірськ, вул. Куйбишева, 59, між сторонами в справі укладено не було, а сторони лише домовилися укласти такі договори в майбутньому, передана ТОВ Ексім-Енерго відповідачу грошова сума в розмірі 120 000 грн. є завдатком, який підлягає поверненню позивачу, а умовами попереднього договору передбачено зобов'язання відповідача повернути зазначену суму у подвійному розмірі, тобто 240 000 грн., суд вважає, що відсутні правові підстави для визнання позовних вимог необґрунтованими, з огляду на що позов задовольняє.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Позивачем при подачі позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 3600 грн., з огляду на те, що позовні вимоги ТОВ Ексім-Банк задоволені в повному обсязі, сплачений ТОВ судовий збір підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_1 на його користь.
Керуючись ст. ст. 10, 15, 30, 60, 61, 88, 213 - 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю Ексім-Енерго до ОСОБА_1 про стягнення суми завдатку - задовольнити повністю .
Стягнути з ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь товариства з обмеженою відповідальністю Ексім-Енерго (ідентифікаційний код юридичної особи: 37135030) грошові кошти у розмірі 240 000 грн. (двісті сорок тисяч грн.), відповідно до умов договору купівлі-продажу нежитлової будівлі за реєстровим № 1126 та посвідченим приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_2 та судовий збір у розмірі 3600 (три тисячі шістсот) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення складене та підписане у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_5
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2017 |
Оприлюднено | 28.04.2017 |
Номер документу | 66187815 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Маляренко Артем Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні