Рішення
від 29.10.2008 по справі 2-486/08
ЩОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Спр. № 2-486/08

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2008 року Щорський районний суд Чернігівської області

в складі: судді Лихошерста В.В.

при секретарі Мирошниченко A.M.

з участю представника позивача адвоката Шадуйкиса Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Щорсі справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Гірської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд із позовом до відповідача про визнання права власності на спадкове майно - домоволодіння його баби ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його баба по материнській лінії ОСОБА_3, яка проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1. Померлій на праві особистої власності належить будинок з надвірними будівлями за вказаною адресою. Померла залишила заповіт на ім"я своєї дочки, а його матері - ОСОБА_4, яка бажає, щоб спадкове майно успадкував він. В позасудовому порядку оформити спадкові права на спадкове майно він позбавлений можливості не тільки через пропуск строку для прийняття спадщини, а й через те, що домоволодіння належним чином не зареєстроване. Його мати - третя особа по справі, із заявою про прийняття спадщини чи відмову від її прийняття до нотаріальної контори не зверталася, оскільки на спадщину не претендує, від оформлення спадкових прав відмовляється. Вказана спадщина була ним прийнята фактично, оскільки він доглядає за будинком.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач - територіальна громада с Гірськ в особі виконкому сільської ради не заперечує проти оформлення спадкових прав на майно померлої, позов визнала, не претендує на спадкове майно померлої.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла баба позивача по материнській лінії ОСОБА_3, яка проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1. Померлій на праві особистої власності належить будинок з надвірними будівлями за вказаною адресою. Померла залишила заповіт на ім"я своєї дочки, а матері позивача ОСОБА_4, яка бажає, щоб спадкове майно успадкував позивач. В позасудовому порядку оформити спадкові права на спадкове майно позивач позбавлений можливості не тільки через пропуск строку для прийняття спадщини, а й через те, що домоволодіння належним чином не зареєстроване за померлою. Його мати - третя особа по справі із заявою про прийняття спадщини чи відмову від її прийняття до нотаріальної контори не зверталася, оскільки на спадщину не претендує, від оформлення спадкових прав відмовляється. Вказана спадщина була ним прийнята фактично, оскільки він доглядає за будинком. Відповідач - територіальна громада с Гірськ в особі виконкому сільської ради не заперечує проти оформлення спадкових прав на майно померлої, позов визнала, не претендує на спадкове майно померлої.

Вирішуючи справу, суд має керуватися нормами ЦК України, які діяли на момент виникнення правовідносин, оскільки спадщина відкрилася до 1 січня 2004 року, тобто до набрання чинності новим ЦК України. В даному випадку, в тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом, слід керуватися нормами ЦК України 1963 року.

Згідно Ст.529 ЦК України (1963 р.) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки(усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Згідно ст. 530 ЦК України (1963 р.) при відсутності спадкоємців першої черги чи при неприйнятті ними спадщини, а також у випадку, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, спадкують в рівних частинах брати і сестри померлого, а також дід і баба померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Відповідно до ст. 555 ЦК України (1963 р.) спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави:

1. 1) якщо спадкодавець все майно або частину його заповідав державі;

2. 2) якщо у спадкодавця немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом;

3. 3) якщо всі спадкоємці відмовились від спадщини;

4. 4) якщо всі спадкоємці позбавлені права спадкування (статті 528 і 534 цього Кодексу);

5. 5) якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.

Згідно ст. ст. 548, 549 цього ЦК України для отримання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається такою, що належить спадкоємцю, з часу відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління і володіння спадковим майном.

Відповідно до цієї норми закону до матері позивача за правом спадкоємства переходило спадкове майно на підставі заповіту.

В даному випадку мати позивача фактично успадкувала майно померлої, але спадщина оформлена не була. Вона вправі розпорядитися спадковим майном на свій розсуд, в тому числі і відмовитися від спадщини на користь позивача.

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 529, 530, 548, 549, 555 ЦК України, ст.ст. 3-6, 10-11, 15, 31, 213-215, 130 ч.ч.3, 4, 174 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, що належало його бабі ОСОБА_3, померлій ІНФОРМАЦІЯ_3: житловий будинок з надвірними будівлями: сараями Б-1, в-1, г-1, навісом 6-1, погрібом В-1, літнею кухнею Г-1, вбиральнею Д-1, воротами та хвірткою № 1, розташованими в ІНФОРМАЦІЯ_1.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з наступного дня після проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СудЩорський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.10.2008
Оприлюднено21.01.2016
Номер документу7411625
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-486/08

Ухвала від 29.04.2014

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Лукінова К. С.

Рішення від 16.01.2008

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Савицька Н.В.

Рішення від 02.09.2008

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Литвинова Р.А.

Рішення від 17.03.2008

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Лисенко Л.І.

Ухвала від 17.11.2008

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Байда Т.І.

Ухвала від 27.10.2008

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н.Б.

Рішення від 09.10.2008

Цивільне

Кегичівський районний суд Харківської області

Криворотов С. В.

Рішення від 29.10.2008

Цивільне

Щорський районний суд Чернігівської області

Лихошерст В. В.

Рішення від 05.06.2008

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М.П.

Рішення від 21.03.2008

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Марченко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні