Ухвала
від 11.01.2019 по справі 364/265/17
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 364/265/17

Провадження № 1-кп/364/31/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2019 р. Володарський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,

спеціалісті ОСОБА_3 ,

за участю:

прокурора ОСОБА_4 , (повноваженняпідтверджено постановою про зміну групу прокурорів від 08.01.2019р.),

обвинуваченого (цивільного відповідача) ОСОБА_5 ,

його захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,

потерпілих (цивільних позивачів) ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,

представника потерпілих і цивільного позивача ОСОБА_11 ,

перекладача ОСОБА_12 ,

а також представника уповноваженого органу з питань пробації Володарського районного сектора філії Державної установи «Центр пробації» у місті Києві та Київській області ОСОБА_13 ,

цивільний позивач ОСОБА_14 не з`явилася,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду Володарського районного суду Київської області в смтВолодарка Київської області матеріали кримінального провадження, внесеного 10.10.2016р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016110260000538, по обвинуваченню:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Азербайджанської Республіки, громадянина Азербайджанської Республіки, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

у вчиненні злочинів, передбачених частиною другою статті121, частиною третьою статті146 Кримінального кодексу України (далі КК України),

ВСТАНОВИВ:

До Володарськогорайонного судуКиївської області19.12.2018р.надійшов обвинувальний акт у зазначеному кримінальному провадженні, внесеному 10.10.2016р до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016110260000538, стосовно обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та громадянина Азербайджанської Республіки, у вчиненні злочинів,передбачених частиноюдругою статті121та частиноютретьою статті146КК України, разом зпостановою Касаційногокримінального судуу складіВерховного Судувід 20.11.2018р. про призначення нового розгляду у суді першої інстанції у зв`язку із скасуванням вироку Володарськогорайонного судуКиївської областівід 19.10.2017р.та ухвалиАпеляційного суду Київської області від 10.01.2018р. через порушення права на захист обвинуваченого, який не володіє мовою судочинства та не був забезпечений перекладачем.

Ухвалою судувід 22.12.2018р.призначено підготовчесудове засіданняна 11.01.2019р., на виконання наведених вказівок суду касаційної інстанції, які є обов`язковими для суду першої інстанції при новому розгляді (частина друга статті439 Кримінального процесуального кодексу України, далі КПК України), залучено зістадії підготовчогосудового засідання перекладача зізнанням азербайджанськоїмови дляздійснення усногота письмовогоперекладу; ухвалою судувід 10.01.2019р.визначено проведенняцього засіданняв режимівідеоконференції через неможливість перекладача з поважних причин безпосередньо бути присутнім у суді.

Крім того, до суду 13.12.2018р. надійшли письмові звернення потерпілих, цивільного позивача, громадськості (за підписами 804осіб) та громадської організації «Спілка учасників АТО Сквирщини» щодо передачі кримінального провадження відносно ОСОБА_5 до іншого суду за місцем проживання потерпілих і свідків.

У підготовчому судовому засіданні 11.01.2019р. прокурор вказав суду на доцільність призначення поданому кримінальномупровадженню судовогорозгляду,заявив уснеклопотання про обрання обвинуваченому запобіжного заходу у виді тримання під вартою через наявність ризиків, які були підставою для обрання такого запобіжного заходу попередніми судами, що здійснювали дане кримінальне провадження.

Обвинувачений ОСОБА_5 та його захисники заперечили проти призначення кримінального провадження до судового розгляду, захисники подали письмові клопотання про повернення прокурору обвинувального акту через його невідповідність вимогам КПК України, клопотання про зміну обвинуваченому запобіжного заходу на домашній арешт у нічний час, а також заперечили можливість вирішення поданих потерпілими та громадськістю клопотань про зміну територіальної підсудності розгляду даного кримінального провадження через відсутність повноважень у суду першої інстанції вирішувати такі питання.

Потерпілі та їх представник, який одночасно представляє й інтереси цивільного позивача, яка не з`явилася, заперечив проти задоволення клопотань захисту про повернення обвинувального акту прокуророві та про зміну обвинуваченому запобіжного заходу на домашній арешт через можливість останнього переховуватися від суду, погрози свідкам, які мали місце під час розгляду даного кримінального провадження попереднім складом суду, водночас підтримав клопотання потерпілих та просив ініціювати перед судом апеляційної інстанції питання направлення даного кримінального провадження за місцем їх проживання.

Вирішуючи порушене питання щодо призначення справи до судового розгляду або наявності підстав для передачі кримінального провадження на розгляд до іншого суду, суд виходить з такого.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, обвинувальний акт первісно було подано до Сквирського районного суду Київської області, ухвалою Апеляційного суду Київської області від 01.03.2017р. (справа №376/564/17-к, провадження №11-п/780/44/17) кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 передано на розгляд Володарського районного суду Київської області через відсутність потрібної кількості суддів у Сквирському районному суді Київської області, оскільки з 4суддів названого суду двоє приймали участь на досудовому розслідуванні, один суддя перебував у щорічній відпустці та ще в одного судді закінчився п`ятирічний термін повноважень, при цьому питання щодо останнього за станом на тепер вирішено згідно із загальнодоступною інформацією, розміщеною в мережі Інтернет на офіційних сайтах судової влади України та її органів.

Крім того, як вбачається з обвинувального акту та доданого до нього реєстру матеріалів досудового розслідування, місцем вчинення злочину, який інкримінується обвинуваченому ОСОБА_5 , є місто Сквира Київської області, місцем проживання обвинуваченого, всіх потерпілих та майже всіх свідків також є місто Сквира або Сквирський район Київської області.

За загальним правилом частини першої статті32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення.

Відповідно дочастин першої,другої статті34КПК Українидо початкусудового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінальногопровадження можебути переданона розглядіншого судуза місцем проживання

обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків. Питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого.

Отже, зважаючи на те, що обставини, які стали підставою передачі кримінального провадження відноснообвинувачення ОСОБА_5 увчиненні злочинів,передбачених частиноюдругою статті121та частиноютретьою статті146КК України,на розглядВолодарського районного суду Київської області за станом на тепер усунуті, беручи до уваги місце вчинення інкримінованих обвинуваченому злочинів, його місце проживання та місце проживання всіх потерпілих, цивільного позивача та свідків, суд за таких обставин та керуючись положеннями частини першої статті32, частини першої статті34 КПК України, вважає заявлені учасниками кримінального провадження клопотання про передачу цього кримінального провадження до іншого суду за місцем проживання потерпілих і свідків обґрунтованими, проте вирішення цих клопотань по суті належить до виключних повноважень суду апеляційної інстанції (частина друга статті34 КПК України).

Згідно з пунктом4 частини третьої статті314 КПК України одним із рішень, яке суд має право прийняти у підготовчому судовому засіданні, є рішення про направлення обвинувального акта до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.

Зважаючи на наведене, суд вважає за необхідне звернутися з поданням до Київського апеляційного суду для вирішення питання про направлення кримінального провадження для розгляду до іншого суду за територіальною підсудністю згідно з поданими клопотаннями, вирішення яких належить до повноважень названого суду.

У зв`язку з цим подані захисниками обвинуваченого два клопотання про повернення обвинувального акту прокурора слід долучити до матеріалів судового провадження для подальшого вирішення судом, визначеним судом апеляційної інстанції для розгляду даного кримінального провадження.

Вирішуючи питання щодо заявлених сторонами усних і письмових клопотань щодо запобіжного заходу обвинуваченого, суд виходить з такого.

Відповідно до частини третьої статті315 КПК України під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого; при розгляді таких клопотань суд додержується правил, передбачених розділомІІ цього Кодексу.

За роз`ясненнямипункту2.1Узагальнення судовоїпрактики застосуваннясудами першої та апеляційноїінстанцій процесуальногозаконодавства щодообрання,продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19.12.2014р. №14), за правилами частини третьої статті315 КПК України суд з урахуванням думки інших присутніх учасників підготовчого судовогозасідання вирішуєпитання прообрання,доцільність зміничи скасування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжного заходу, обраного обвинуваченому з урахуванням ризиків, визначених статтею177 КПК України, суд під час підготовчого судового засідання вправі продовжити строк тримання під вартою в межах, визначених частиною першою статті197 КПК України.

Згідно з положеннями статті177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам, зокрема: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на потерпілого, свідка; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити іншекримінальне правопорушення.Підставою застосуваннязапобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити зазначені дії.

За змістом статті178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті177 цього Кодексу, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів оцінює в сукупності всі обставини, у тому числі:вагомість наявнихдоказів провчинення обвинуваченимкримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні тощо.

За частиною першою статті183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею177 КПК України, та виключно у випадках, перелічених у частині другій статті183 КПК України, в томучислі до ранішене судимоїособи,яка підозрюєтьсяабо обвинувачуєтьсяу вчиненнізлочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.

Згідно з частинами першою, другою статті181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби; домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Як вбачаєтьсяз наявнихматеріалів судовогопровадження,вироком Володарського районного суду Київської області від 19.10.2017р., залишеним в силі ухвалою Апеляційного суду Київськоїобласті від10.01.2018р.та скасованимпостановою Касаційногокримінального суду ускладі ВерховногоСуду від20.11.2018р.,було залишенопопередньо обранийзапобіжних захід у виді тримання під вартою; рішень судів про скасування цього запобіжного заходу матеріали судового провадження не містять.

На підставінаведеного тавраховуючи,що згідноз обвинувальнимактом ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні двох тяжких злочинів за визначенням статті12 КК України, передбачених частиною другою статті121, частиною третьою статті146 КК України, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років, беручи до уваги позицію Верховного Суду, викладену у згаданій постанові від 20.11.2018р., який, скасовуючи попередні рішення судів у цьому кримінальному провадженні, не вбачав підстав для скасуванняабо змінизастосованого дообвинуваченого запобіжногозаходу увиді тримання під вартою, до того ж жодним учасником судового провадження не вказано на будь-які зміни після прийняттясудом касаційноїінстанції цієїпостанови жоднихобставин,що сталипідставою для прийняття такого рішення, тому суд вважає, що за станом на тепер ризики, визначені статтею177 КПК України, що були підставами для обрання і продовження обвинуваченому дію запобіжного заходу у виді тримання під вартою, не усунуті, відтак суд вбачає необхідним продовжити строк дії застосованого запобіжного заходу у виді тримання під вартою на строк, необхідний для вирішення питання територіальної підсудності розгляду даного кримінального провадження з урахуванням часу, необхідного на переклад судових рішень і направлення їх обвинуваченому, тим самим відмовивши у задоволенні клопотання сторони захисту про зміну названого запобіжногозаходу надомашній арешт,оскільки цеклопотання ґрунтуєтьсяфактично на оцінці і незгоді з постановою Верховного Суду щодо цього питання та не містить обставин, що свідчили б про усунення ризиків, які були підставою для взяття обвинуваченого під варту.

Керуючись статтями32, 34, 314, 177, 178, 181, 183, 369-372, 392, 532 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному 10.10.2016р до Єдиного реєстру досудовихрозслідувань за№12016110260000538,про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та громадянина Азербайджанської Республіки, у вчиненні злочинів,передбачених частиноюдругою статті121та частиноютретьою статті146КК України, направити до Київського апеляційного суду для вирішення питання про направлення цього кримінального провадження для розгляду до іншого суду першої інстанції згідно з поданими клопотаннями.

У задоволенні клопотання захисника про зміну запобіжного заходу обвинуваченому відмовити.

Продовжити діюзапобіжного заходуу видітримання підвартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні злочинів, передбачених частиною другою статті121, частиною третьою статті146 КК України строком на 60днів до 11.03.2019р. включно.

Копію цієї ухвали надіслати до Державної установи «Київський слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України, а також обвинуваченому в перекладі на азербайджанську мову.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не підлягає оскарженню.

Суддя ОСОБА_1

СудВолодарський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.01.2019
Оприлюднено14.02.2023
Номер документу79127307
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —364/265/17

Ухвала від 25.03.2019

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Ященко Ірина Юріївна

Ухвала від 11.03.2019

Кримінальне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 04.03.2019

Кримінальне

Володарський районний суд Київської області

Моргун Г. Л.

Ухвала від 04.03.2019

Кримінальне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 25.02.2019

Кримінальне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 07.02.2019

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Жук Ольга Володимирівна

Ухвала від 24.01.2019

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Жук Ольга Володимирівна

Ухвала від 11.01.2019

Кримінальне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 10.01.2019

Кримінальне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 27.12.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Марчук Олександр Петрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні