Постанова
від 27.02.2019 по справі б-24/172-09
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" лютого 2019 р. Справа № Б-24/172-09

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Геза Т.Д., суддя Білоусова Я.О., суддя Мартюхіна Н.О.

секретар судового засідання - Єлфімова Ю.О.

за участю:

від апелянта - Невечеров Д.В.

від кредиторів - не з'явилися

від банкрута - ліквідатор Севостьянов Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду

апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк", м. Київ (вх.№1265 Х/2)

на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року у справі № Б-24/172-09 (суддя - Швидкін А.О., постановлену в м. Харків о 12:18 год., повний текст складено 14.11.18р.)

за заявою: Фізичної особи-підприємця Якіна Геннадія В'ячеславовича, м. Харків

про банкрутство -,

У судовому засіданні 06.02.19р. оголошено перерву до 27.02.19р. о 09:30 год.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року затверджено звіт ліквідатора про закінчення ліквідаційної процедури відносно банкрута - фізичної особи-підприємця Якіна Геннадія В'ячеславовича.

Затверджено звіт ліквідатора про нарахування грошової винагороди арбітражному керуючому та витрати.

Вимоги кредиторів, які не задоволені за недостатністю майна банкрута фізичної особи-підприємця Якіна Геннадія В'ячеславовича, вважаються погашеними.

Припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця Якіна Геннадія В'ячеславовича (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1).

Зобов'язано державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця Якіна Геннадія В'ячеславовича (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) та передати органам, які здійснювали облік, відповідне повідомлення про зняття фізичної особи-підприємця з обліку.

Провадження у справі припинено.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що ліквідатором проведені всі необхідні дії з ліквідації банкрута, у банкрута відсутні будь-які активи, котрі можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості, тому наявні підстави для затвердження звіту ліквідатора про закінчення ліквідаційної процедури відносно банкрута - фізичної особи-підприємця Якіна Г.В. (далі за текстом - ФОП Якіна Г.В.), звіту ліквідатора про нарахування грошової винагороди арбітражному керуючому й витрати та припинення провадження у справі про банкрутство ФОП Якіна Г.В.

Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року справі № Б-24/172-09, в якій просить її скасувати та направити справу до суду першої інстанції для розгляду.

Апелянт вважає ухвалу суду першої інстанції такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та без врахуванням судом першої інстанції обставин справи.

Апелянт посилається на те, що член комітету кредиторів АТ Дельта Банк не був повідомлений належним чином про проведення комітету кредиторів 16.10.2018р., у зв'язку з чим вважає неправомірними рішення комітету кредиторів щодо затвердження звіту ліквідатора про дії, вчинені під час ліквідаційної процедури, та звіту про оплату послуг ліквідатора та витрат. До матеріалів справи не додано жодних протоколів засідань комітету кредиторів, окрім протоколу від 16.10.2018р., що, на думку апелянта, свідчить про несумлінність дій ліквідатора при проведенні ліквідаційної процедури та про порушення порядку проведення ним ліквідаційної процедури.

Апелянт звертає увагу суду, що процедура ліквідації ФОП Якіна Г.В. здійснювалася ліквідатором Севостьяновим Є.В. з 2011 по 2018 роки, але в звіті не відображено дії ліквідатора у 2013 році, що, на думку скаржника, свідчить про затягування здійснення ліквідаційної процедури.

Апелянт зазначає, що звіт ліквідатора не містить жодних відомостей про закриття банківських рахунків боржника, не містить інформації про рух коштів на рахунках, що свідчить про неповноту дій ліквідатора та не дозволяє дійти до висновку про відсутність майна банкрута та здійснення всіх заходів у процедурі ліквідації.

У відзиві на апеляційну скаргу ліквідатор ФОП Якіна Г.В. - арбітражний керуючий Севостьянов Є.В. вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, оскільки АТ Дельта Банк не є членом комітету кредиторів, так як відповідне рішення зборів кредиторів не приймалося у справі про банкрутство ФОП Якіна Г.В.

Крім того, ліквідатор ФОП Якіна Г.В. вважає, що ним здійснювалися усі дії щодо проведення ліквідаційної процедури стосовно банкрута, передбачені законодавством про банкрутство (пошук майна, пошук потенційних покупців, відсутність потенційних покупців не дозволяла завершити процедуру ліквідації вчасно).

Ліквідатор ФОП Якіна Г.В. посилається на те, що в матеріалах справи наявні докази, що свідчать про закриття єдиного банківського рахунку та про рух коштів на ліквідаційному рахунку з дня його відкриття до його закриття.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.12.2018р. сформовано наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Геза Т.Д., суддя Білоусова Я.О., суддя Пуль О.А.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 28.12.2018р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018р. у справі №Б-24/172-09, розгляд справи призначено на 06.02.2019р.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.02.2019р., у зв'язку з відпусткою судді - члена колегії Пуль О.А., сформовано наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Геза Т.Д., суддя Білоусова Я.О., суддя Мартюхіна Н.О.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 06.02.2019р. у судовому засіданні оголошено перерву до 27.02.2019р.

Ухвала Східного апеляційного господарського суду від 06.02.2019р. своєчасно надіслана учасникам провадження у справі № Б-24/172-09, а також до Єдиного державного реєстру судових рішень (06.02.2019р.) та оприлюднена в ньому 08.02.2019р., що свідчить про наявність всіх можливостей та засобів для прибуття учасників провадження в судове засідання і надання необхідних пояснень.

За таких обставин, учасники провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018р. у справі №Б-24/172-09 належним чином повідомлені про відкриття апеляційного провадження та про перерву у судовому засіданні у справі № Б-24/172-09 до 27.02.2019р.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України, неявка сторін, або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Фіксація судового засідання апеляційної інстанції здійснювалась за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно вимог ст.ст.222, 223 та п.17.7 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України в порядку розгляду апеляційної скарги, встановленому ст.270 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні представника апелянта та ліквідатора ФОП Якіна Г.В., обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з урахуванням повноважень, визначених в ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.11.2009 р. на підставі ст.ст.47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.) порушено провадження у справі про банкрутство ФОП Якіна Г.В., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Харківської області від 24.11.2009р. ФОП Якіна Г.В. визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Антоненка Д.О.

Встановлено розмір оплати послуг ліквідатора в сумі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень.

Провадження у справі № Б-24/172-09 про банкрутство ФОП Якіна Г.В. відбувається за приписами ст.ст.47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.),

На адресу ліквідатора надійшли заяви з грошовими вимогами до банкрута від: ОСОБА_5 на суму 4789579,32 грн., ПАТ АБ "Укргазбанк" у розмірі 73953,40 грн. та ВАТ "Кредитпромбанк" на суму 357388,19 грн.

Вимоги усіх кредиторів визнані ліквідатором у повному обсязі, про що ОСОБА_5, ПАТ АБ "Укргазбанк" та ВАТ "Кредитпромбанк" були повідомлені.

Крім того, ліквідатором було встановлено, що ФОП Якін Г.В. має грошові зобов'язання перед ПАТ "ОТП Банк", вимоги якого забезпечені заставою майна банкрута, а саме - земельною ділянкою № 45, площею 0,1216 га, розташованою за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, вул. Діброва, кадастровий номер 6322055900:00:003:0608 (на підставі договору іпотеки № 2506 від 04.04.2008 р.), а також земельною ділянкою № 8, площею 0,1500 га, розташованою за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, вул. Тернова, кадастровий номер 6322055900:00:003:0865 (на підставі договору іпотеки № 2508 від 04.04.2008 р.).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.06.2011 р. припинено обов'язки арбітражного керуючого Антоненка Д.О. як ліквідатора банкрута, призначено ліквідатором ФОП Якіна Г.В. арбітражного керуючого Севостьянова Є.В.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.03.2014 р. задоволено клопотання ПАТ "ОТП Банк" про заміну кредитора - ПАТ "ОТП Банк" на його правонаступника - ТОВ "ОТП Факторинг Україна"; здійснено заміну кредитора - ПАТ "ОТП Банк" на його правонаступника - ТОВ "ОТП Факторинг Україна".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.10.2015 р. задоволено заяву АТ "Дельта Банк" про заміну кредитора ПАТ "Кредитпромбанк" на його правонаступника - АТ "Дельта Банк"; здійснено заміну кредитора ПАТ "Кредитпромбанк" на його правонаступника - АТ "Дельта Банк".

30.10.2018 р. до суду надійшов звіт ліквідатора з доданими до нього документами в якості підтвердження здійснення ліквідаційної процедури ФОП Якіна Г.В., а також звіт про оплату послуг арбітражного керуючого та витрати.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 19.01.2013) (далі - Закон про банкрутство), ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення визнаних судом вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Згідно статті 25 Закону про банкрутство ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Виходячи із положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідаційна процедура направлена на здійснення заходів щодо задоволення в порядку цього Закону вимог кредиторів, шляхом продажу майна банкрута.

Частиною 1 ст. 31 Закону про банкрутство встановлено, що кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цією статтею. Вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.

Відповідно до вимог частини 1 статті 32 Закону про банкрутство, після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Під час затвердження звіту ліквідатора, господарський суд оцінює належність проведення ліквідатором всієї ліквідаційної процедури, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів, відповідності законодавству про банкрутство всіх обов'язкових додатків до звіту ліквідатора, зокрема, повноту пошуку та виявлення майнових активів банкрута для включення їх в ліквідаційну масу; дає оцінку діям ліквідатора щодо пошуку, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; оцінює повноту реалізації ліквідатором активів боржника; з'ясовує, чи здійснювались ліквідатором заходи для виявлення та повернення дебіторської заборгованості банкрута.

Висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Отже, обов'язком ліквідатора є належне виконанням ним усіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення наявності майна та майнових прав (обтяжень) боржника; здійснення запитів до державних реєстрів майнових прав та обтяжень (заборон відчуження); виявлення дебіторів боржника;, здійснення запитів до державних органів, в яких може бути зареєстровані майно або інші активи, що належать банкруту; надіслання повідомлень до державних органів, які контролюють сплату загальнообов'язкових податків та зборів; отримання від органів державної виконавчої служби виконавчих проваджень.

Законодавством передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом, та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури.

Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури.

Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів, щодо їх належного здійснення (принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі).

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 927/1191/14 та від 08.05.2018 у справі № 904/5948/16.

Відповідно до частин 1, 2 статті 32 Закону про банкрутство, господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію банкрута.

Відповідно до ч. 6 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.), вимоги кредиторів, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.), господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону.

Отже, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, встановленню правового статусу боржника, як юридичної особи, встановленню відсутності керівних органів боржника за адресою їх місцезнаходження у випадку ведення спрощеної процедури банкрутства, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів та необхідність його ліквідації), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Разом з тим, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу є судовим актом, який не тільки встановлює обставини відсутності майна боржника для задоволення вимог кредиторів, дає оцінку повноті дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури, підсумовує хід процедури банкрутства та закриває провадження у справі про банкрутство.

З матеріалів справи вбачається, що ліквідатором в ході ліквідаційної процедури фізичної-особи підприємця Якіна Г.В. здійснено наступні заходи: складено реєстр вимог кредиторів ФОП Якіна Г.В., до якого було окремо внесено відомості про вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, та відомості про це майно; вчинено дії по виявленню та оцінці майна банкрута, зокрема: автомобіль Mazda 6, № кузова JMZGG12F241235986, 2004 р.в., д.н. 35376ХВ; земельна ділянка, площею 0.1500 га, розташована за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, провулок Учительський, 25, кадастровий номер 6322055900:00:003:0894; земельна ділянка, площею 0,1470 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, провулок Учительський, 27, кадастровий номер 6322055900:00:003:0893; земельна ділянка для індивідуального дачного будівництва, площею 0,0200 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, с. Чайківка, кадастровий номер 6322055900:04:000:0052; земельна ділянка для ведення особистого селянською господарства, площею 0,2500 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, с. Чайківка, кадастровий номер 6322055900:04:000:0053; земельна ділянка № 78, надана для ведення садівництва, площею 0,1195 га, розташована на території Черкасько-Лозівської сільскої ради садове товариство інвалідів "Радуга" Дергачівського району Харківської обл., кадастровий номер 6322083000:14:000:0026; земельна ділянка № 45, площею 0,1216 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, вул. Діброва, кадастровий номер 6322055900:00:003:0608; земельна ділянка, площею 0,15 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, вул. Професора Колесова, 65, кадастровий номер 6322055900:00:003:0866; земельна ділянка № 8, площею 0,1500 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, вул. Тернова, кадастровий номер 6322055900:00:003:0865; земельна ділянка, площею 0,0040 га, розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, смт. Мала Данилівка, вул.Професора Колесова, 65, кадастровий номер 6322055900:00:003:0867).

Проведено конкурс з визначення організаторів аукціонів, реалізовано вищезазначене майно ФОП Якіна Г.В. та підписано відповідні договори купівлі-продажу.

Документів, що підлягають довгостроковому зберіганню, у банкрута не виявлено.

Ліквідатором ФОП Якіна Г.В. отримано довідку АТ "Полтава-банк" про закриття поточного рахунку банкрута та повідомлено відповідні державні органи про закінчення ліквідаційної процедури.

З метою виявлення іншого майна банкрута ліквідатором були направлені запити до відповідних держаних установ, підприємств та організацій.

З наявних в матеріалах справи довідок Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті, Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області, відомостями, що є у відкритому реєстрі повітряних суден на головному веб-сайті Державної авіаційної служби України, інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме маймо та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відомостями, що є на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України вбачається відсутність іншого майна у ФОП Якіна Г.В.

У довідці Шевченківського ВДВС м. Харків Головного територіального Управління юстиції у Харківській області зазначено, що за результатом перевірки даних автоматизованої системи виконавчого провадження (збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення та надання відомостей про виконавчі дії) встановлено, що на виконанні у відділі не перебувають відкриті виконавчі провадження, у яких ОСОБА_6 є стягувачем або боржником.

Відповідно до довідки Головного управління ДФС у Харківській області, на підставі даних інформаційної системи "Податковий блок", в інтегрованих картках ФОП Якіна Г.В. надмірно сплачені кошти відсутні.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що ліквідатором за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Якін Г.В. має частку 20% у статутному капіталі ТОВ "Нові Медичні Технології", однак відповідно до наявного у ліквідатора ФОП Якіна Г.В. договору купівлі-продажу частки 20% у статутному капіталі ТОВ "Нові Медичні Технології" від 20.03.2008 р., продаж даної частки відбувся більш, ніж за рік до порушення провадження у справі про банкрутство ФОП Якіна Г.В.

Відповідно до ч.9 ст.47 Закону про банкрутство, угоди громадянина-підприємця, пов'язані з відчуженням або передачею іншим способом майна громадянина-підприємця заінтересованим особам протягом року до порушення провадження у справі про банкрутство, можуть бути визнані господарським судом недійсними за заявою кредиторів.

Доказів оскарження договору купівлі-продажу частки 20% у статутному капіталі ТОВ "Нові Медичні Технології" до матеріалів справи не додано.

В ході провадження у справі про банкрутство кошти, отримані під час проведення ліквідаційної процедури ФОП Якіна Г.В., були направлені на часткове погашення кредиторської заборгованості на загальну суму 395697,00 грн., з яких: 41535,00 грн. направлено на часткове погашення заборгованості перед ОСОБА_5, 179797,00 грн. - ВАТ "Кредитпромбанк" (часткове погашення відбулося до заміни сторони на його правонаступника - АТ "Дельта Банк"), 15075,00 грн. - ПАТ АБ "Укргазбанк", 159290,00 грн. - ПАТ "ОТП Банк", правонаступником якого є ТОВ ОТП "Факторинг Україна"), оплати послуг ліквідатора та відшкодування витрат, понесених у ліквідаційній процедурі в сумі 43254,69 грн.

З матеріалів справи вбачається, що 03.08.2018р. ліквідатором ФОП Якіна Г.В. здійснено запит за вих.№ 02-02/38 до Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про наявність банківських рахунків ФОП Якіна Г.В.

В заяві про порушення провадження у справі про банкрутство ФОП Якін Г.В. посилався на те, що станом на 06.10.2009р. боржник не має поточних рахунків, відкритих в банківських установах.

Частиною 7 ст. 30 Закону про банкрутство встановлено, що ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника.

Згідно з ч. 8 ст. 30 Закону про банкрутство, кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника.

З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону.

Відповідно до наявного в матеріалах справи листа Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області Про надання інформації від 07.08.2018р. №1575/ФОП/20-30-08-01-21, за даними податкової інспекції Якін Г.В. має наступний відкритий рахунок у фінансових установах - АТ Полтава банк , № рахунку - 260049410 (т.11, а.с.227).

До звіту ліквідатора надано виписку з вищезазначеного рахунку за період з 24.11.2009 (дати прийняття господарським судом Харківської області постанови про визнання ФОП Якіна Г.В. банкрутом) по 03.10.2018р. (дата звернення ліквідатора до суду зі звітом) (т.11, а.с.244-247).

З вищезазначеної довідки вбачається, що після прийняття господарським судом Харківської області постанови про визнання ФОП Якіна Г.В. банкрутом, на рахунок ФОП Якіна Г.В. вносилися грошові кошти, отримані від реалізації майна банкрута, які в подальшому були направлені ліквідатором на погашення кредиторських вимог, часткову оплату послуг арбітражного керуючого та обслуговування банківського рахунку.

Станом на 03.10.2018р. залишок грошових коштів на рахунку - 0,00 грн.,

Крім того, до матеріалів справи додано довідку АТ Полтава-банк №270 від 04.10.2018р. про закриття поточного рахунку Якіна Г.В. (т.11, а.с.270).

За таких обставин посилання апелянта на те, що звіт ліквідатора не містить жодних відомостей про закриття банківських рахунків боржника, не містить інформації про рух коштів на рахунках, що свідчить про неповноту дій ліквідатора та не дозволяє дійти до висновку про відсутність майна банкрута та здійснення всіх заходів у процедурі ліквідації, є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.), після завершення розрахунків з кредиторами громадянин-підприємець звільняється від подальшого виконання усіх вимог кредиторів, що були заявлені після визнання громадянина-підприємця банкрутом, за винятком вимог особистого характеру.

Оскільки звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх заходів ліквідаційної процедури, повне вчинення ним дій по виявленню активів боржника, за результатом розгляду яких суд приймає рішення про можливість відновлення платоспроможності боржника або встановлює неможливість задоволення вимог конкретних кредиторів та приймає рішення про його ліквідацію і припинення провадження у справі, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що ліквідатором вжито всіх заходів, необхідних для затвердження ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора по даній справі.

Посилання апелянта щодо неправомірності рішення комітету кредиторів ФОП Якіна Г.В. про затвердження звіту ліквідатора про вчинені ним дії під час ліквідаційної процедури та звіту про нарахування грошової винагороди (оплати послуг), у зв'язку з тим, що член комітету кредиторів АТ Дельта Банк не був належним чином повідомлений про проведення комітету кредиторів 16.10.2018р., є необґрунтованими, з огляду на наступне.

До матеріалів справи додано протокол №1 від 23.04.2010р. засідання комітету кредиторів ФОП Якіна Г.В. (т.2, а.с.114), з якого вбачається, що до складу комітету кредиторів обрано ВАТ Кредитпромбанк (357 голосів) та ОСОБА_5 (4790 голосів).

Також ліквідатор надав до матеріалів справи протокол засідання комітету кредиторів ФОП Якіна Г.В. від 16.10.2018 р., відповідно до якого роботу ліквідатора визнано задовільною та затверджено звіт ліквідатора. Під час проведення зборів кредиторів був присутній кредитор ОСОБА_5

Як вже зазначалося вище, провадження у справі № Б-24/172-09 про банкрутство ФОП Якіна Г.В. відбувається за приписами ст. ст. 47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.).

Приписами ст. 47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено спрощений порядок здійснення процедури банкрутства суб'єкта підприємницької діяльності - громадянина (за відсутності процедури розпорядження майном боржника), та не передбачено створення комітету кредиторів.

Судом першої інстанції у судовому засіданні 09.11.2018р. було досліджено наданий звіт ліквідатора ФОП Якіна Г.В. та викладені у відзивах заперечення АТ Дельта Банк та ПАТ АБ Укргазбанк щодо затвердження звіту ліквідатора.

З матеріалів справи вбачається, що ліквідатором вчинено належні дії по виявленню активів та пасивів боржника, внаслідок вжитих ліквідатором заходів доведено неможливість відновлення платоспроможності боржника.

З урахуванням вищенаведеного, суд першої інстанції, відповідно до наданих йому повноважень, визначених ч. 1, 2 ст. 32 Закону про банкрутство, після дослідження та заслуховування звіту ліквідатора, думки кредиторів - АТ Дельта Банк , ПАТ АБ Укргазбанк , дійшов до висновку про його затвердження.

Вказані висновки про встановлені обставини відповідають дійсності та підтверджуються належними та допустимими доказами, тому господарський суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що ліквідаційний баланс, звіт та додані до нього довідки вказують про відсутність у банкрута іншого будь-якого майна, необхідного для повного задоволення вимог виявлених кредиторів і боржник не може продовжувати свою підприємницьку діяльність, тому наявні підстави для затвердження звіту ліквідатора про проведену роботу по ліквідації ФОП Якіна Г.В., ліквідаційного балансу банкрута та припинення провадження у справі.

З матеріалів справи вбачається, що до суду першої інстанції надійшов також звіт про винагороду (оплату послуг) арбітражного керуючого Севостьянова Є.В. за виконання ним повноважень ліквідатора ФОП Якіна Г.В. в період з 30.06.2011 р. по 16.10.2018р. на загальну суму 307620,43 грн. (з яких фактично сплачено у ліквідаційній процедурі 43254,69 грн.) та звіт про витрати, пов'язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, на суму 6990,04 грн.

Згідно з ч. 16 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, до внесення змін Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 р.), звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду.

Розмір та порядок оплати послуг арбітражного керуючого (ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом, якщо інше не встановлено Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", але не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи перед порушенням провадження у справі про банкрутство.

Як зазначено вище, під час провадження справи про банкрутство фізичної особи - підприємця не передбачено створення комітету кредиторів.

Системний аналіз положень статей 1, 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.2013 дозволяє зробити висновок про те, що надання послуг професійного (ліцензованого) арбітражного керуючого відбувається на платній основі.

Звіт арбітражного керуючого про оплату його послуг повинен затверджуватися в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури або в окремому судовому засіданні. При цьому, суд зобов'язаний вирішити питання про затвердження витрат на оплату послуг ліквідатора та проведення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство.

З матеріалів справи вбачається, що постановою господарського суду Харківської області від 24.11.2009р. у справі № Б-24/172-09 встановлено розмір оплати послуг ліквідатора в сумі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень.

Ліквідатором ФОП Якіна Г.В. за період з 30.06.2011 р. по 16.10.2018р. нараховано грошову винагороду (оплату послуг) у загальному розмірі 307620,43 грн. за період здійснення Севостьяновим Є.В. повноважень ліквідатора у справі № Б-24/172-09.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатору ФОП Якіна Г.В. Севостьянову Є.В. з коштів, отриманих від реалізації майна ФОП Якіна Г.В., було сплачено 43254,69 грн.

Тобто за час здійснення повноважень ліквідатора у справі про банкрутство ФОП Якіна Г.В. у період з 30.06.2011 р. по 16.10.2018р. арбітражному керуючому Севостьянову Є.В. було сплачено приблизно 15% від нарахованої винагороди (оплати послуг) відповідно до встановленого постановою господарського суду Харківської області від 24.11.2009р. розміру (2 мінімальні заробітні плати за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень)

При цьому, залишок несплаченої суми складає 264365,74 грн.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Матеріалами справи підтверджується виконання арбітражним керуючим Севостьяновим Є.В. повноважень ліквідатора ФОП Якіна Г.В. за період з 30.06.2011 р. по 16.10.2018р.

Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що надання послуг професійного (ліцензованого) арбітражного керуючого (ліквідатора) відбувається на платній основі.

Послуги ліквідатора у справі про банкрутство у будь-якому випадку повинні бути оплачені.

Отже, наявні підстави для затвердження звіту ліквідатора про нарахування грошової винагороди арбітражному керуючому (оплати послуг) та витрати.

Доводи апелянта про свідоме затягування ліквідатором ФОП Якіна Г.В. ліквідаційної процедури та про те, що ліквідатором не вчинялося жодних дій під час здійснення ліквідаційної процедури ФОП Якіна Г.В. у 2013 році та є необгрунтованими та спростовуються наступним.

Зокрема, 18.04.2013р. ліквідатор у судовому засіданні повідомив суд першої інстанції про хід виконання ліквідаційної процедури та зазначив, що на цей час вона не завершена.

13.08.2013р. ліквідатор надав до суду першої інстанції скаргу на бездіяльність іпотекодержателів - ЗАТ "ОТП Банк" та ПАТ АБ "Укргазбанк" щодо скасування обмежень на нерухоме майно банкрута, розгляд якої неодноразово відкладався.

Тобто ліквідатором ФОП Якіна Г.В. вчинялися дії щодо продажу майна банкрута у 2013р.

За приписами частин 6, 9 статті 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до 19.01.2013) при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.

Невиконання або неналежне виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого згідно з Законом про банкрутство, за відсутності наслідків, передбачених цією статтею, може бути підставою для усунення арбітражного керуючого від виконання ним своїх обов'язків, про що господарський суд виносить ухвалу.

Між тим, матеріали справи не містять скарг на дії (бездіяльність) ліквідатора ФОП Якіна Г.В. - арбітражного керуючого Севостьянова Є.В.

У судовому засіданні апеляційної інстанції 06.02.2019р. апелянт - ПАТ АБ Укргазбанк повідомив суд, що під час здійснення ліквідатором Севостьяновим Є.В. ліквідаційної процедури ФОП Якіна Г.В., кредитор ПАТ АБ Укргазбанк та інші кредитори не зверталися до суду першої інстанції зі скаргами на дії чи бездіяльність ліквідатора ФОП Якіна Г.В. (зафіксовано за допомогою звукозаписувального технічного засобу).

Враховуючи вищенаведене, доводи, викладені Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "Укргазбанк", в апеляційній скарзі на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року у справі № Б-24/172-09 є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року у справі № Б-24/172-09 не підлягає задоволенню.

Ухвала господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року у справі № Б-24/172-09 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись ст. 129, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" на ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року у справі № Б-24/172-09 - залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Харківської області від 09.11.2018 року у справі № Б-24/172-09 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Порядок та строки оскарження постанови передбачені статтями 287-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 01.03.2019

Головуючий суддя Т.Д. Геза

Суддя Я.О. Білоусова

Суддя Н.О. Мартюхіна

СудСхідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення27.02.2019
Оприлюднено04.03.2019
Номер документу80179446
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —б-24/172-09

Ухвала від 17.01.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Шевель Ольга Вікторівна

Ухвала від 24.12.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Шевель Ольга Вікторівна

Ухвала від 06.12.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Ухвала від 25.11.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 20.11.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 18.11.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Ухвала від 24.10.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Постанова від 25.09.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Ухвала від 27.08.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Постанова від 04.06.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні