У Х В А Л А
12 червня 2019 року
м. Київ
Справа № 522/1029/18
Провадження № 14-270цс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Ткачука О.С.,
суддів: Антонюк Н.О., Анцупової Т.О, Бакуліної С.В., Британчука В.В., Власова Ю.Л., Гриціва М.І., Гудими Д.А., Єленіної Ж.М., Золотнікова О.С., Кібенко О.Р., Князєва В.С., Лобойка Л.М., Лященко Н.П., Прокопенка О.Б., Пророка В.В., Рогач Л.І. , Ситнік О.М. , Яновської О.Г.,
перевірила дотримання порядку передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю Добробуд ЛТД , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання договорів купівлі-продажу нерухомого майна недійсними, визнання права власності на квартири, витребування майна із чужого незаконного володіння шляхом зобов`язання не чинити перешкод у здійсненні права власності, виселення та вселення, за касаційними скаргами ОСОБА_4 , Товариства з обмеженою відповідальністю Добробут ЛТД та ОСОБА_7 на постанову Апеляційного суду Одеської області від 12 грудня 2018 року, та
У С Т А Н О В И Л А :
У січні 2018 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, який в подальшому було уточнено, до Товариства з обмеженою відповідальністю Добробуд ЛТД (далі - ТОВ Добробуд ЛТД ), ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання договорів купівлі-продажу нерухомого майна недійсними, визнання права власності на квартири, витребування майна із чужого незаконного володіння, зобов`язання не чинити перешкод у здійсненні права власності шляхом виселення та вселення.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 02 травня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Одеської області від 12 грудня 2018 року рішення суду першої інстанції скасовано. Позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано недійсним договір купівлі-продажу майнових прав від 19 березня 2010 року № 1/22-23-176/1, укладений між ТОВ Добробуд ЛТД та ОСОБА_6 , на підставі якого ТОВ Добробуд ЛТД відчужило майнові права на квартиру будівельний номер 176/1 (нині - квартира в„– 237/1), розрахунковою площею 115,5 кв. м, яка розташована на 22-23 поверхах будинку АДРЕСА_1 . Визнано недійсним договір купівлі-продажу майнових прав від 18 листопада 2010 року № 1/21-175/1, укладений між ТОВ Добробуд ЛТД та ОСОБА_5 , на підставі якого ТОВ Добробуд ЛТД відчужило майнові права на квартиру будівельний номер 175/1 (нині - квартира в„– 237) , розрахунковою площею 74,0 кв. м (нині фактична площа квартири складає 76,1 кв. м), яка розташована на 21 поверсі будинку АДРЕСА_1 . Визнано за ОСОБА_3 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 115,5 кв. м, житловою площею 82,2 кв. м. Визнано за ОСОБА_3 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 76,1 кв. м, житловою площею 59,0 кв. м. Витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 квартиру АДРЕСА_1 . Витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_7 на користь ОСОБА_3 квартиру АДРЕСА_1 . В іншій частині позову відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
У січні 2019 року ОСОБА_4 , ТОВ Добробут ЛТД та ОСОБА_7 подали до Верховного Суду касаційні скарги, у яких просять скасувати постанову Апеляційного суду Одеської області від 12 січня 2018 року, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Ухвалами судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 січня 2019 року та від 01 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 522/1029/18 з Приморського районного суду м. Одеси.
У лютому 2019 року ОСОБА_3 подала заяву про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, посилаючись на те, що Верховний Суд України, Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду, Касаційного господарського суду у своїх постановах дійшли різного правового висновку про те, що у ситуації, коли позивач придбав майнові права на нерухоме майно, яке прийнято до експлуатації та право власності на яке зареєстровано у встановленому законом порядку за третьою особою, яка придбала майнові права на те саме майно пізніше, аніж позивач, то позивачка має право захистити своє порушене право шляхом визнання права власності на спірне майно на підставі положень статті 392 ЦК України та шляхом витребування спірного майна від добросовісного набувача, із яким у позивача відсутні будь-які юридичні правовідносини.
ОСОБА_3 зазначає, що предметом розгляду цієї справи є вирішення спору між фізичною особою та недобросовісним забудовником, у результаті недобросовісних дій якого права на спірне нерухоме майно позивачки були передані іншим особам на підставі відповідних договорів, оформлених попередньою датою, з внесенням у них недостовірних відомостей щодо номерів квартир, з метою повторного продажу вже проданого нерухомого майна.
Заявниця вважає, що це питання містить виключну правову проблему, оскільки вітчизняний ринок нерухомості побудований на залученні для будівництва грошових коштів фізичних та юридичних осіб шляхом укладання з ними, у тому числі договорів: інвестиційних, пайової участі у будівництві, купівлі-продажу майнових прав. Таким чином, наявність різної судової практики у цих правовідносинах дає можливість недобросовісним забудовникам користуватись нею і продавати одні й ті самі об`єкти нерухомості по декілька разів, отримуючи прибутки та залишаючи громадян України без своїх грошових коштів та без інвестованого нерухомого майна.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 березня 2019 року справу за позовом ОСОБА_3 до ТОВ Добробуд ЛТД , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання договорів купівлі-продажу нерухомого майна недійсними, визнання права власності на квартири, витребування майна із чужого незаконного володіння, зобов`язання не чинити перешкоди у здійсненні права власності шляхом виселення та вселення призначено до розгляду.
08 травня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду відповідно до ч. 5 ст. 403 ЦПК України, п. 7 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 403, п. 7 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики. Суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати (об`єднаної палати), передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія або палата (об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.
Велика Палата Верховного Суду вважає мотиви, з яких 08 травня 2019 року постановлена ухвала Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, обґрунтованими та приймає справу до розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 ЦПК України розгляд справ у судах проводиться усно і відкрито, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно з ч. 13 вказаної статті розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Враховуючи викладене, справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами (у письмовому провадженні).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення (ч. 11 ст. 272 ЦПК України).
Керуючись ч. 13 ст. 7, ст. ст. 402-404 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду
У Х В А Л И Л А:
1. Прийняти до розгляду справу за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю Добробуд ЛТД , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання договорів купівлі-продажу нерухомого майна недійсними, визнання права власності на квартири, витребування майна із чужого незаконного володіння шляхом зобов`язання не чинити перешкод у здійсненні права власності, виселення та вселення, за касаційними скаргами ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю Добробут ЛТД та ОСОБА_7 на постанову Апеляційного суду Одеської області від 12 грудня 2018 року
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку письмового провадження на 18 вересня 2019 року у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Направити учасникам справи копії цієї ухвали для відома.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.С. Ткачук
Судді: Н.О. Антонюк О.Р. Кібенко
Т.О Анцупова В.С Князєв
С.В. Бакуліна Л.М. Лобойко
В.В. Британчук Н.П. Лященко
Ю.Л. Власов О.Б. Прокопенко
М.І. Гриців В.В Пророк
Д.А. Гудима Л.І. Рогач
Ж.М. Єленіна О.М. Ситнік
О.С. Золотніков О.Г. Яновська
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2019 |
Оприлюднено | 18.06.2019 |
Номер документу | 82424012 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Велика палата Верховного Суду
Ткачук Олег Степанович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні