ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.02.10
Справа № 2/36-09.
За позовом: Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1, м.Білопілля, Сумська область
до відповідача: Управління Держкомзему у м. Суми, м.Суми
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Сумське виробниче підприємство «Стиль» Українського товариства глухих, м. Суми
про зобов’язання вчинити дії
СУДДЯ СОП‘ЯНЕНКО О.Ю.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1
Від відповідача: не з’явився
Від третьої особи: Пахолко Н.М., довіреність № 1-1/36 від 25.01.2010 року
Суть спору: позивач відповідно до позовної заяви просить суд зобов‘язати відповідача погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, без підпису акту про погодження (встановлення) меж земельної ділянки із суміжним землекористувачем – ТОВ УТОГ.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що згідно п. 2.4 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, при складанні державного акта здійснюється кадастрова зйомка. Відповідно до ст. 198 ч. 2 п. б Земельного кодексу кадастрова зйомка включає: погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та користувачами.
Позивач з дотриманням вимог ст. 22 ГПК України подав уточнення до позовної заяви від 11.01.2010р., у якому просить зобов‘язати відповідача погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) без підпису акту про погодження (встановлення) меж земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, суміжним землекористувачем – Сумським виробничим підприємством «Стиль» Українського товариства глухих. Зазначає, що Сумське виробниче підприємство «Стиль» Українського товариства глухих ухиляється від підписання акту погодження меж, чим перешкоджає укладанню договору оренди та порушує право позивача на використання земельної ділянки, наданої рішенням Сумської міської ради.
Ухвалою господарського суду від 12.01.2010 року до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено Сумське виробниче підприємство “Стиль” Українського товариства глухих.
Третя особа подала пояснення № 07-1/26 від 25.01.2010 року, у якому з позовними вимогами не погодилася та зазначила, що Сумське ВП «Стиль» УТОГ знаходиться за адресою: м. Суми, Білопільський шлях, 30/3, а тому ніякого відношення до земельної ділянки по АДРЕСА_1 не має. Крім того, були надані заперечення від 06.08.2009 р. № 1-1/209, які Сумське ВП «Стиль» УТОГ подавало у справі господарського суду Сумської області № 3/197-09, де зазначено, що будівництво ОСОБА_1 автосалону на перехресті вул. Чернігівської – вул. Білопільський шлях підвищить вірогідність аварій за участю працівників-інвалідів ВП «Стиль».
Представник відповідача в засідання суду не з’явився, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, тому справа на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників позивача та третьої особи, суд встановив:
Згідно рішення Сумської міської ради № 261-МР від 06 грудня 2006 року «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та перепогодження технічної документації із землеустрою у зв’язку зі зміною цільового призначення земельних ділянок, внесення змін до рішень Сумської міської ради» позивачу була надана згода на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення майданчика з продажу автомобілів за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради.
Товариством «Кадастр -С» було розроблено та погоджено проект щодо відведення земельної ділянки. Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельним ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і, після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи по об’єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Позивачем були одержані позитивні висновки Сумської санітарно-епідеміологічної станції від 01.06.2007 року № 1878; Державного управління охорони навколишнього середовища в Сумській області від 24.05.2007 року №269/1-13; Управління архітектури та містобудування м.Суми від 23.08.2006 року №2151/01132; Управління земельних ресурсів у м.Суми від 12.06.2006 року № 5621/01-27; Управління культури та туризму Сумської обласної державної адміністрації від 18.05.2007 року № 16/435. Отримано позитивний висновок державної експертизи Сумського обласного головного управління земельних ресурсів від 10.07.2007 року № 981.
Проектна документація була надана на затвердження Сумській міській раді.
Згідно рішення Сумської міської ради від 17.12.2008 року № 2220-МР позивачу була надана в оренду строком на 5 років земельна ділянка розміром 0,0576 га під розміщення майданчика з продажу автомобілів за адресою: АДРЕСА_1.
Пунктом 4 зазначеного рішення позивача було зобов’язано у тримісячний строк оформити документи на право оренди земельної ділянки.
На виконання рішення від 17.12.2008 року позивачем була замовлена і виготовлена технічна документація з землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення майданчика з продажу автомобілів за адресою: АДРЕСА_1 в ТОВ «Кадастр-С».
Завданням на виконання робіт зі складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачено складання акту погодження (встановлення) визначення меж земельної ділянки та акту прийому-передачі межових знаків на зберігання користувачу, який має бути підписаний, в тому числі і суміжним користувачем - Сумським виробничим підприємством «Стиль» Українського товариства глухих .
15.04.2009 року позивачем був направлений Сумському виробничому підприємству «Стиль» Українського товариства глухих рекомендований лист, з проханням підписати зазначений акт, на який відповіді надіслано не було.
Згідно з ч 2. ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення догово ру оренди і його державної реєстрації, а ч. 3 вказаної статті визначає, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Стаття 126 Земельного кодексу України, визначає, що документом, який посвідчує право на земельну ділянку є договір, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 р. № 43, при складанні державного акта здійснюється кадастрова зйомка. Згідно зі ст. 198 ч. 2 п. б Земельного кодексу України кадастрова зйомка включає, крім іншого, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та користувачами.
Заперечення третьої особи полягають у тому, що Сумське ВП «Стиль» УТОГ знаходиться за адресою: м.Суми, Білопільський шлях,30/3, а тому ніякого відношення до земельної ділянки позивача, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не має. З такими запереченнями суд не погоджується, оскільки визначення адреси земельної ділянки – АДРЕСА_1 є повноваженням Сумської міської ради, а не позивача. Тим більше, що ні позивач, ні третя особа не заперечували, що ділянка, яка виділена ОСОБА_1, межує із земельною ділянкою, яка перебуває у користуванні Сумського ВП «Стиль» УТОГ, незважаючи на розбіжність у визначенні адреси ділянки.
30 грудня 2009 року позивач звернулася до Управління Держкомзему в м. Суми із заявою про погодження технічної документацій з землеустрою без згоди суміжного користувача - Сумського виробничого підприємства «Стиль» Українського товариства глухих. Відповідач в своєму листі від 11.01.2010 року повідомив позивача, що технічна документація із землеустрою по складанню документів, що посвідчують право на земельну ділянку фізичній особі – підприємцю ОСОБА_1 не може бути погоджена в зв’язку з тим, що в акті про погодження та закріплення меж земельної ділянки відсутні підписи суміжного землекористувача та представника управління земельних ресурсів Сумської міської ради.
Згідно ст.103 Земельного кодексу України власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок.
Суд приходить до висновку, що третя особа - Сумське виробниче підприємство «Стиль» Українського товариства глухих безпідставно та немотивовано ухиляється від підписання акту погодження меж, чим перешкоджає укладанню договору оренди та порушує право позивача на використання земельної ділянки. Наявними у справі документами не підтверджується порушення позивачем меж земельної ділянки, якою користується третя особа.
Пояснення третьої особи не можуть бути прийняті до уваги, оскільки земельна ділянка виділена фізичній особі – підприємцю ОСОБА_1 на підставі рішень Сумської міської ради, з отриманням всіх необхідних висновків управління земельних ресурсів, Управління архітектури та містобудування м.Суми та інших. Крім того, можливе, на думку третьої особи, підвищення вірогідності аварій за участю працівників-інвалідів ВП «Стиль» у зв’язку з будівництвом ОСОБА_1 автосалону на перехресті вул. Чернігівської – вул. Білопільський шлях, не є підставою для відмови у погодженні меж земельної ділянки із суміжним землекористувачем і повинно вирішуватися компетентними органами шляхом встановлення додаткових дорожніх знаків, світлофорів тощо.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Позивач, з урахуванням всіх обставин справи подав суду належні докази, які об‘єктивно і у визначеному законом порядку підтвердили його позицію.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими, і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобов’язати Управління Держкомзему в м. Суми (40030, м. Суми, вул. Кірова,21, код 21125734) погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) без підпису акту про погодження (встановлення) меж земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, суміжним землекористувачем – Сумським виробничим підприємством «Стиль» Українського товариства глухих.
СУДДЯ О.Ю. СОП’ЯНЕНКО
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписаний 22.02.2010р.
Суддя
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2010 |
Оприлюднено | 24.12.2010 |
Номер документу | 8262333 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Соп'яненко Оксана Юріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Боділовська Марина Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Боділовська Марина Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні