ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
04 вересня 2019 року м. ОдесаСправа № 923/200/19 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Богацької Н.С.
суддів: Діброви Г.І., Колоколова С.І.
розглянувши апеляційну скаргу Херсонської міської ради Херсонської області
на рішення Господарського суду Херсонської області від 01.08.2019
у справі №923/200/19
за позовом: Приватного підприємства Приватна фірма ФОРВАРД
до відповідача: Херсонської міської ради Херсонської області
про: визнання договору оренди земельної ділянки укладеним
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 01.08.2019 у справі №923/200/19 позовні вимоги задоволено у повному обсязі: визнано укладеним, з моменту набуття чинності судового рішення, договір оренди земельної ділянки, укладений між Херсонською міською радою (код ЄДРПОУ: 26347681) та Приватним підприємством Приватна фірма ФОРВАРД (код ЄДРПОУ: 24122726), загальною площею 626 кв.м., кадастровий номер: 6510136900:22:002:0035, за адресом: м. Херсон, просп. Ушакова, 29, під будівництво та обслуговування будівель торгівлі, строком на 10 років, в редакції, запропонованій позивачем; вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погодившись з означеним рішення суду, Херсонська міська рада Херсонської області звернулася з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Херсонської області від 01.08.2019 у справі №923/200/19 за позовом Приватного підприємства Приватна фірма ФОРВАРД до Херсонської міської ради про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, та прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повним обсягом.
Крім того, у прохальній частині апеляційної скарги скаржником сформульоване клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до 16.09.2019. В обґрунтування вказаного клопотання скаржник зазначає, що відноситься до органів місцевого самоврядування та має тривалу процедуру сплати коштів для фінансування витрат на сплату судового збору.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.
Пункт 2 частини 3 статті 258 Господарського процесуального кодексу України до обов`язкового числа документів, що додаються до апеляційної скарги, відносить докази сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України Про судовий збір .
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України Про судовий збір суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
За приписами ст. 4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. п. 1, 2 п. 2 ч. 2 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання позовної заяви немайнового характеру розмір судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Предметом даного спору є вимога немайнового характеру про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним.
При поданні позовної заяви позивачем у відповідності до вимог Закону України Про судовий збір підлягав сплаті судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Відтак, за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Херсонської області від 01.08.2019 у справі №923/200/19 скаржник повинен був сплатити судовий збір у сумі 2881,50 грн. (1921,00*150% / 100%).
Разом з тим, до апеляційної скарги Херсонської міської ради Херсонської області не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому, скаржником заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
За приписами ч.1 ст. 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Норми ст. 8 названого Закону не містять посилання на інші підстави, за наявності яких суд може задовольнити клопотання про відстрочення сплати судового збору. При цьому, приписами цієї статті визначено суб`єктів оскарження щодо яких можна здійснити відстрочення та розстрочення сплати судового збору.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов`язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи даний принцип, а також положення ст. 8 Закону України Про судовий збір , господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні в тому числі й у питанні відстрочення сплати судового збору.
Таким чином, як органи державної влади, що утримуються за рахунок державного бюджету, так і суб`єктів господарювання та громадян поставлено законом у рівні умови в частині обов`язку сплачувати судовий збір, у зв`язку з чим, вибіркове надання господарським судом суб`єктивних переваг одним учасникам процесу перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору, окрім випадків, встановлених ст. 8 Закону України Про судовий збір , призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.
У зв`язку із цим слід зробити висновок, що норми ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір містять вичерпний перелік підстав, за яких суд може задовольнити клопотання про відстрочення сплати судового збору. Натомість, скаржник в клопотанні про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги у цій справі не зазначив жодної із підстав, передбачених ст. 8 Закону України Про судовий збір та не надав доказів на підтвердження будь-якої із таких підстав.
Беручи до уваги вищевикладене та з огляду на імперативні приписи ст. 8 Закону України Про судовий збір , колегія суддів відмовляє у задоволенні клопотання Херсонської міської ради Херсонської області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Херсонської області від 01.08.2019 у справі №923/200/19.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Згідно ч. 6 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги. Питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
За таких обставин, оскільки скаржником не виконано вимоги п. 2 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України (не надано суду доказів сплати судового збору), апеляційна скарга Херсонської міської ради Херсонської області відповідно до ст.ст. 174, 260 Господарського процесуального кодексу України підлягає залишенню без руху з наданням скаржнику строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1.У задоволенні клопотання Херсонської міської ради Херсонської області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
2.Апеляційну скаргу Херсонської міської ради Херсонської області на рішення Господарського суду Херсонської області від 01.08.2019 у справі №923/200/19- залишити без руху.
3.Встановити Херсонській міській раді Херсонської області строк для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом подання Південно-західному апеляційному господарському суду доказів сплати судового збору у розмірі 2881,50 грн., протягом 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
4.Попередити Херсонську міську раду Херсонської області, що у разі не усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Н.С. Богацька
судді Г.І. Діброва
С.І. Колоколов
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2019 |
Оприлюднено | 05.09.2019 |
Номер документу | 84007050 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Богацька Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні