УХВАЛА
20 листопада 2019 р.Справа № 440/2985/19 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Сіренко О.І.,
Суддів: П`янової Я.В. , Кононенко З.О. ,
за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного виконавця Скрипник Володимира Леонідовича на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 року, головуючий суддя І інстанції: К.І. Клочко, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 13.09.19 року по справі № 440/2985/19
за позовом Фермерського господарства "БАБЕНКО А.І."
до Приватного виконавця Скрипник Володимира Леонідовича третя особа Фермерське господарство "Грім"
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Фермерське господарство "БАБЕНКО А.І." звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного виконавця Скрипника Володимира Леонідовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Фермерське господарство "Грім", в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця Скрипника Володимира Леонідовича від 04 грудня 2018 року "Про стягнення з боржника основної винагороди" (в редакції постанови від 04 квітня 2019 року "Про виправлення помилки у процесуальному документі") у виконавчому провадженні № 57833755 про стягнення з боржника Фермерського господарства "Грім" основної винагороди у сумі 275 000,00 гривень.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що підставою для стягнення основної винагороди у межах виконавчого провадження є здійснення приватним виконавцем дій по фактичному стягненню з боржника на користь стягувача зазначених у виконавчому документі сум, при цьому основна винагорода обраховується лише від розміру фактично стягнутих сум. Оскільки, приватним виконавцем у примусовому порядку не виконано виконавчий напис нотаріуса, підстави для стягнення основної винагороди відсутні. На підтвердження порушеного права посилався на те, що ФГ "Грім" та ФГ "Бабенко А.І." здійснюють спільну господарську діяльність на підставі договорів від 28.09.2018 про спільну діяльність, від 22.11.2018 про спільний обробіток земельних ділянок, від 23.11.2018 про спільне вирощування сільськогосподарської продукції на 2019 - 2020 роки і стягнення основної винагороди виконавця з ФГ "Грім" на підставі оскаржуваної постанови матиме вплив на права та інтереси ФГ "Бабенко А.І."
13 вересня 2019 року рішенням Полтавського окружного адміністративного судупозов Фермерського господарства "Бабенко А.І." до приватного виконавця Скрипника Володимира Леонідовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Фермерське господарство "Грім" про визнання протиправною та скасування постанови - задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову приватного виконавця Скрипника Володимира Леонідовича від 04 грудня 2018 року "Про стягнення з боржника основної винагороди" (в редакції постанови від 04 квітня 2019 року "Про виправлення помилки у процесуальному документі") у виконавчому провадженні №57833755.
Стягнуто з приватного виконавця Виконавчого округу Полтавської області Скрипника Володимира Леонідовича на користь Фермерського господарства "Бабенко А.І." судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4125 гривень.
Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовної заяви.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на помилковість застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Стверджує, що постанова приватного виконавця у виконавчому провадженні № 57833755 про стягнення з боржника ФГ "Грім" основної винагороди у сумі 275 000,00 гривень не підлягає скасуванню, оскільки початком примусового виконання рішення є прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження, в якій одночасно виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору, зокрема, вчинялись відповідні виконавчі дії щодо боржника Фермерського господар "Грім". Крім того, вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, оскільки постанова про стягнення з боржника основної винагороди отримана боржникам 11.12.2018 року. Більше того, зауважив, що позивач зловживає своїми процесуальними правами, оскільки повторно звертається до суду з тих самих підстав та оскаржує ті самі дії приватного виконавця, які вже оскаржувались та визнані Другим апеляційним адміністративним судом у справі №440/1301/19 такими, що прийняті без порушень норм чинного законодавства.
18.11.2019 року на адресу Другого апеляціцного адміністративного суду надійшло клопотання третьої особи Фермерського господарства "Грім" про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 2540/3203/18.
В обґрунтування вимог клопотання зазначив, що предмет та підстави позиву у даній справі та у справі № 2540/3203/18, яка розглядається Великою Палатою Верховного Суду, є подібними за змістом, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню одна і ті ж норми матеріального права, що в силу приписів п.5 ч.2 ст.236 КАС України є підставою для зупинення провадження по даній справі.
Відповідач, у надісланому клопотанні, просив провести судове засідання, призначене на 20.11.2019 року, без його участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи клопотання, дослідивши докази по справі, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 236 КАС України визначені підстави обов`язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Так, предметом спору у справі, що розглядається є правомірність рішень державного виконавця щодо стягнення з позивача виконавчого збору.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що у зв`язку з неоднаковим тлумаченням ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 40 Закону "Про виконавче провадження" та для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 13 травня 2019 року прийнято до розгляду справу № 2540/3203/18 за позовом "Особа 5" до Сновського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, третя особа - ПАТ Універсал банк, про визнання дій неправомірними та скасування постанови.
Вивчивши матеріали справи та ухвалу Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2019 у справі № 2540/3203/18, колегія суддів приходить до висновку, що правовідносини та підстави позову у вказаній адміністративній справі № 2540/3203/18 є подібними за змістом правовідосинам у адміністративній справі № 440/2985/19. Тобто, спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права.
Зважаючи на те, що головним завданням Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України є забезпечення єдності та сталості судової практики, а також однакового підходу до національного права та застосування законів усіма судами (статті 17 та 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Колегія суддів, дійшла висновку наявність підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду.
При цьому, враховується важливість та обов`язковість правових висновків, що містяться у рішеннях Великої Палати Верховного Суду, для забезпечення єдності та сталості судової практики обумовлено наступним.
Відповідно до статті 33 КАС України у визначених цим Кодексом випадках перегляд судових рішень судом касаційної інстанції здійснюється, зокрема, Великою Палатою Верховного Суду.
Частиною п`ятою статті 346 КАС України передбачено, що суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики.
На підставі вищенаведеного вбачається, що у правовому висновку, сформульованому у рішенні Великої Палати Верховного Суду по справі № 2540/3203/18, має визначатися спосіб застосування ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 40 Закону "Про виконавче провадження" у спірних правовідносинах, що сприятиме однаковому праворозумінню та правозастосуванню вказаних норм у судовій практиці.
Як зазначила Консультативна рада європейських суддів, однакове та уніфіковане застосування закону обумовлює загальнообов`язковість закону, рівність перед законом та правову визначеність (пункт 1 Висновку № 20 Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо ролі судів у забезпеченні єдності застосування закону від 10 листопада 2017 року).
У свою чергу, Венеціанська комісія зауважила, що у системі забезпечення незалежності суддів вищі суди забезпечують єдність судової практики на всій території країни через свої рішення по окремих справах (пункт 71 Доповіді Венеціанської комісії Європейські стандарти в сфері судочинства систематичний огляд (Висновок від 3 жовтня 2008 року № CDL-JD (2008)002). Незалежність у структурі судової системи; Доповідь Венеціанської комісії щодо незалежності судової системи: незалежність суду (Висновок від 16 березня 2010 року № CDL-AD (2010)004).
Колегія суддів виходить з того, що зупинення провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку Великою Палатою у зв`язку з очікуванням результатів розгляду пов`язаної справи в принципі є прийнятним та виправданим за умови, що таке відтермінування зумовлене об`єктивною необхідність у цьому, зокрема, існуванням ймовірності утруднення повторного розгляду справи внаслідок можливої зміни позиції Верховного Суду, в особі Великої Палати, забезпечення дотримання балансу інтересів сторін та запобігання порушенню прав осіб, які беруть участь у справі (доповідь Комісії Європейської комісії з прав людини, прийняте у справі Лео Занд проти Австрії (Leo ZAND v. Austria), заява № 7360/76, пункт 89).
Також колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у рішення Зубац проти Хорватії (Zubac v. Croatia), № 40160/12, пункт 123), згідно з якою забезпечуючи юридичну визначеність суд гарантує дотримання принципу ефективного здійснення правосуддя.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає необхідним задовольнити клопотання Фермерського господарства "Грім" та зупинити провадження у даній справі з підстави, передбаченої пунктом 5 частини другої статті 236 КАС України, до винесення рішення Великою Палатою Верховного Суду по справі № 2540/3203/18.
Керуючись ст. 236, ст. 241, ст. 243, ст. 321, ст. 325, ст. 328 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання Фермерського господарства "Грім" про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 440/2985/19 за апеляційною скаргою Приватного виконавця Скрипник Володимира Леонідовича на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 року по справі № 440/2985/19 за позовом Фермерського господарства "БАБЕНКО А.І." до Приватного виконавця Скрипник Володимира Леонідовича третя особа Фермерське господарство "Грім" про визнання протиправною та скасування постанови до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 2540/3203/18.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Сіренко О.І. Судді П`янова Я.В. Кононенко З.О.
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2019 |
Оприлюднено | 22.11.2019 |
Номер документу | 85772678 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Сіренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні