Справа № 752/15797/19
Провадження №: 1-кс/752/811/20
У Х В А Л А
23.01.2020 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва, подане в рамках кримінального провадження № 12019100000000206 від 01.03.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 205, ч. 2 ст. 212 КК України, клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП у м. Києва ОСОБА_3 , погоджене прокурором третього відділу процесуального керівництва управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва ОСОБА_4 , про арешт майна, -
встановив:
до слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП у м. Києва ОСОБА_3 , погоджене прокурором третього відділу процесуального керівництва управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва ОСОБА_4 , в якому просить накласти арешт на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунках, які належать ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37825753), а саме: - № НОМЕР_1 (Євро), № НОМЕР_2 (долари США), № НОМЕР_3 (українська гривня) відкритий в АТ "УНIВЕРСАЛ БАНК" (мфо 322001). Зобов`язати посадових осіб: АТ "УНIВЕРСАЛ БАНК" (мфо 322001) надати інформацію у вигляді довідки про залишок грошових коштів на рахунках № НОМЕР_1 (Євро), № НОМЕР_2 (долари США), № НОМЕР_3 (українська гривня), на момент виконання ухвали.
Слідчий у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, просив клопотання задовольнити з викладених підстав.
Також, просить розглянути клопотання без виклику осіб, у власності яких перебувають корпоративні права, відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України,клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
У зв`язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Вивчивши клопотання, та матеріали, якими воно обгрунтовується, прихожу до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019100000000206 від 01.03.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 205, ч. 2 ст. 212 КК України.
Клопотання слідчого обгрунтовується тим, що службові особи Міністерства екології та природних ресурсів України зловживаючи службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб, шляхом надання суб`єктам господарювання, які не мають необхідної матеріально-технічної бази для здійснення діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами ліцензій на право здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, та здійснення неналежного контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, використовуючи для прикриття своєї злочинної діяльності ряд суб`єктів господарської діяльності, створили злочинну схему для подальшого виведення грошових коштів отриманих за збирання, видалення, знешкодження та утилізацію відпрацьованих мастил (олив), шляхом перерахування отриманих грошових коштів на рахунки підприємств з ознаками фіктивності для подальшої їх конвертації у готівку та легалізацією.
Так, відповідно до вимог Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 року № 1221 (далі Порядок) підприємства, установи та організації всіх форм власності, що виробляють або імпортують для вільного використання мастила (оливи), внаслідок використання яких утворюються відпрацьовані мастила (оливи), зобов`язані самостійно відповідно до законодавства забезпечити збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) за наявності власної матеріально-технічної бази та ліцензії на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами або укласти договори із суб`єктами господарювання переробниками відповідних мастил (олив), що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив).
Даним Порядком встановлено ціну на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) для імпортерів, яка становить 0,8 гривні (без урахування податку на додану вартість) за 1 літр під час митного оформлення товару.
На 2015-2019 роки для всіх суб`єктів господарювання виробників, імпортерів мастил (олив), переробників відпрацьованих мастил (олив) та споживачів мастил (олив) встановлюються норми збирання відпрацьованих мастил (олив) 40% загального обсягу.
Для митного оформлення товару імпортер повинен надати договір із переробником мастил разом із актом виконаних робіт, а саме послуги з організацію та проведення робіт із збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив); а також документи про оплату послуги.
До суб`єктів господарювання, які не мають необхідної матеріально-технічної бази для здійснення діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, та при цьому надають послуги з утилізації відпрацьованих мастил (олив) належать: ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37825753), ТОВ «КАРПАТ-ЕКО» (код ЄДРПОУ 32469516).
Досудовим розслідуванням встановлено, що організатором зазначеної злочинної діяльності може бути начальник відділу дозвільно-ліцензійної діяльності та контролю Департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Міністерства екології та природніх ресурсів України, який з метою отримання неправомірної вигоди в інтересах третіх осіб, а саме ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , утворив схему надання суб`єктам господарювання, які не мають необхідної матеріально-технічної бази для здійснення діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами ліцензій на право здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, та здійснення неналежного контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
В ході виконання доручення оперативним шляхом встановлено, що підприємство ТОВ "КАРПАТ-ЕКО" (код ЄДРПОУ 32469516), яке має ліцензію на право провадження господарської діяльності з поводження із небезпечними відходами, та здійснює діяльність з утилізації відпрацьованих мастил згідно постанови КМУ від 17.12.2012 № 1221, мало фінансово-господарські відношення із ТОВ «СКОРПІОН-ЛТД» (код ЄДРПОУ 40870649), що знаходить своє підтвердження під час аналізу Додатків №5. Згідно даних АІС «Податковий блок», ТОВ «СКОРПІОН-ЛТД» надавало транспортно- експедиційні послуги для ТОВ «КАРПАТ-ЕКО» на загальну суму 590 000, 00 грн.
Допитаний як свідок засновник ТОВ «СКОРПІОН-ЛТД» ОСОБА_9 , повідомив, що ніякого відношення до придбання ТОВ «СКОРПІОН-ЛТД» та ведення фінансово-господарської діяльності підприємства не має. При цьому додав, що декілька разів втрачав свій паспорт громадянина України, тому, ймовірно, підприємство було зареєстровано на його паспортні дані шляхом підробки документів, без його відома, для прикриття незаконної діяльності.
В результаті злочинних дій службових осіб ТОВ "ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА", спрямованих на ухилення від сплати податків, шляхом відображення придбання послуг з утилізації мастил, в звітні податкові періоди 2018-2019 років не нараховано та не сплачено податку на додану вартість у сумі понад 3 млн. 764 тис. грн., чим вчинено фактичне не надходження до бюджету України суми коштів, що перевищує встановлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян більше ніж в 8100 разів.
Разом з тим, грошові кошти отримані за виконання удаваних операцій з утилізації небезпечних відходів службовими особами ТОВ "ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА" по ланцюгу через ТОВ «Карпат-Еко» перераховано на розрахункові рахунки підприємств із ознаками фіктивності, а саме: ТОВ "Нафтотрейдингінвест", ТОВ "Скорпіон-ЛТД" та інші.
Згідно з базами даних Державної фіскальної служби України, зокрема, ІС "Податковий Блок", Архіву електронної звітності, Єдиного реєстру податкових накладних, Веб-Сайту ГУ ДФС України та інших баз даних Державної фіскальної служби встановлено відсутність придбання, зберігання, навантаження-розвантаження та транспортування товарів (робіт та послуг), що були реалізовані вказаними постачальниками на адресу ТОВ «Карпат-Еко».
Проведеним аналізом діяльності ТОВ "Нафтотрейдингінвест", ТОВ "Скорпіон-ЛТД" та інших СГД по операціях з контрагентами-постачальниками встановлено відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу - маніпулювання товарними позиціями та обсягом, не підтвердження проведених операцій (через відсутність СГ за юридичною/фактичною адресою, не надання відповіді на запити, відсутність необхідної кількості кваліфікованого персоналу, складських приміщень, власного чи орендованого нерухомого майна, транспортних засобів тощо).
Згідно здобутої оперативним шляхом інформації, за допомогою конвертаційного центру до складу якого входять вказані підприємства з ознаками фіктивності, створено умови та оформлено удаваних операцій для умисного ухилення підприємствами реального сектору економіки від сплати податків, що входять в систему оподаткування.
Так, відповідно до листа Департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.07.2019 №8/7/4289-19 з додатками, ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37825753) в своїй діяльності використовує основне технічне обладнання відповідно до договору оренди виробничого обладнання №01/09/2016 від 01.09.2016 та договору оренди т/з №10/01/2018 від 10.01.2018. Однак відповідно до аналізу Додатків №5 ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» не виявлено взаємовідносин з контрагентами з приводу сплати коштів за оренду виробничого обладнання та оренду т/з.
Під час виконання доручення оперативними працівниками здійснено виїзд за зареєстрованим місцем провадження господарської діяльності з поводження із небезпечними відходами підприємства ТОВ "КАРПАТ-ЕКО" (код ЄДРПОУ 32469516) Львівська обл., м. Борислав, вул. Дрогобицька, 721. В ході виїзду потрапити на територію за зазначеною адресою, яка являє собою промислову базу, не представилось можливим, оскільки будь-хто з осіб на території був відсутній. Вхідні ворота зачинені. Візуально встановлено, що на даній земельній ділянці розташовано декілька іржавих резервуарів (цистерн). Територія знаходиться у занедбаному стані, без слідів будь-якої діяльності. Будь-які транспортні засоби на території відсутні.
В ході оперативного супроводження матеріалів встановлено, що до прикриття незаконної господарської діяльності підприємств ТОВ "КАРПАТ-ЕКО" (код ЄДРПОУ 32469516) та ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37825753) причетні одні й ті ж самі особи, одним з яких є ОСОБА_8 . Окрім того, оглядом АІС «Податковий блок» встановлено наявність фінансово-господарських відносин між зазначеними підприємствами, що може свідчити про виведення грошових коштів ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» по ланцюгу постачання через ТОВ "КАРПАТ-ЕКО" в адресу ТОВ «СКОРПІОН-ЛТД» та інших підприємств з ознаками фіктивності, після чого обготівковувались особами задіяними в злочинній схемі.
Згідно матеріалів провадження встановлено, що в своїй протиправній діяльності ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37825753) використовує наступні рахунки: № НОМЕР_1 (Євро), № НОМЕР_2 (долари США), № НОМЕР_3 (українська гривня) відкритий в АТ "УНIВЕРСАЛ БАНК" (мфо 322001).
У слідства є достатні підстави вважати, що вищевказані рахунки використовуються ТОВ "ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА" для перерахування грошових коштів отриманих кримінально-протиправним шляхом на рахунки пов`язаних підприємств з ознаками фіктивності та використовуються особами з метою прикриття незаконної діяльності, внаслідок чого бюджету України заподіюється матеріальна шкода. Зазначені кошти, що знаходяться на рахунках фактично використовуються на власний розсуд невстановленими особами і є джерелом погашення збитків завданих державі, внаслідок скоєння злочинів, що розслідуються по даному кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пункт 3 ч. 2 ст. 170 КПК України передбачає можливість накладення арешту на майно, в тому числі на рухоме майно, підозрюваного з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Згідно ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Як визначено ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 98 КПК України).
Грошові кошти, які розміщені на вказаних рахунках, є предметом та доказом розслідуваних злочинів, в рамках зазначеного кримінального правопорушення, тобто здобуті злочинним шляхом.
Беручи до уваги вищевикладене, слідчий суддя приходить висновку, що слідчим в клопотанні доведено, що з метою подальшого відшкодування завданої шкоди, припинення продовжування злочинної діяльності, з метою здобуття доказів у справі та визнання арештованих коштів речовими доказами, у зв`язку з чим клопотання підлягає задоволенню.
На підстав викладеного, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 170-173, 175 Кримінального процесуального кодексу України,-
постановив:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунках, які належать ТОВ «ПРІСТА РІСАЙКЛІНГ - УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37825753), а саме: - № НОМЕР_1 (Євро), № НОМЕР_2 (долари США), № НОМЕР_3 (українська гривня) відкритий в АТ "УНIВЕРСАЛ БАНК" (мфо 322001).
Зобов`язати посадових осіб: АТ "УНIВЕРСАЛ БАНК" (мфо 322001) надати інформацію у вигляді довідки про залишок грошових коштів на рахунках № НОМЕР_1 (Євро), № НОМЕР_2 (долари США), № НОМЕР_3 (українська гривня), на момент виконання ухвали.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2020 |
Оприлюднено | 06.02.2023 |
Номер документу | 87110313 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні