Вирок
від 05.05.2020 по справі 453/484/17
СКОЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 453/484/17

№ провадження 1-кп/453/2/20

В И Р О К

іменем України

05 травня 2020 року Сколівський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

з участю прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого-цивільного відповідача ОСОБА_4 ,

обвинуваченої ОСОБА_5 ,

їх захисника адвоката ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Сколе Львівської області кримінальне провадження, внесене 08.06.2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016140300000487, про обвинувачення

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кальне Сколівського району Львівської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, одруженого, має на утриманні одну малолітню дитину, працюючого на посаді голови Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, раніше не судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 191 та ч.2ст.28,ч.1ст.366 КК України;

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки та жительки АДРЕСА_2 , українки, громадянки України, з середньою спеціальною освітою, вдови, пенсіонерки, із наявною інвалідністю ІІІ групи (загальне захворювання), депутатом не являється, раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, -

в с т а н о в и в:

Обвинувачений ОСОБА_4 , будучи 18.11.2010 року на підставі рішень Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області № 1 «Про підсумки виборів сільського голови с. Гребенів» та № 4 «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 » обраним на службу в орган місцевого самоврядування із присвоєнням йому дев`ятого рангу четвертої категорії посад, перебуваючи по даний час на посаді голови Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, та обвинувачена ОСОБА_5 , будучи 29.12.2001 року на підставі Протоколу засідання конкурсної комісії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області № 1 обраною на службу в орган місцевого самоврядування із присвоєнням їй тринадцятого рангу сьомої категорії посад, перебуваючи аж до часу її звільнення 01.06.2016 року на посаді головного бухгалтера Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, обоє будучи при цьому службовими особами, які наділені правом підпису офіційних документів органу місцевого самоврядування, у серпні 2014 року (більш точної дати не встановлено), перебуваючи у приміщенні зазначеної сільської ради, що у АДРЕСА_2 , діючи кожен всупереч покладеним на них посадовим обов`язкам, маючи намір на службове підроблення з метою збагачення обвинуваченого ОСОБА_4 та заздалегідь домовившись про це, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння із його наслідками й бажаючи їх настання, достовірно знаючи зокрема, що в силу ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю тридцять календарних днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу, в порушення вимог пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», за змістом котрого для надання голові такої матеріальної допомоги на оздоровлення відповідною радою попередньо щорічно приймається рішення про це, знаючи також, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2014 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення при його щорічній відпустці ані у розмірі посадового окладу ані у розмірі середньомісячної заробітної плати прийняте не було, умисно, з корисливих мотивів, використовуючи кожен своє службове становище всупереч інтересів служби в органі місцевого самоврядування, поставили підписи в офіційному документі відомості № 19 «Нарахування відпускних за серпень 2014 року», у котрому обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення у зв`язку із наданням йому щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати у сумі 4545 грн. 24 коп., після чого обвинувачений ОСОБА_4 скріпив свій підпис та підпис обвинуваченої ОСОБА_5 на цьому офіційному документі гербовою печаткою Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області. У результаті таких спільних дій обвинуваченому ОСОБА_4 , на підставі офіційного документа, до котрого обвинуваченою ОСОБА_5 були внесені завідомо неправдиві відомості, у серпні 2014 року було незаконно нараховано матеріальну допомогу у збільшеному на суму 1635 грн. 24 коп. розмірі та здійснено при цьому відрахування 593 грн. 60 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 2228 грн. 84 коп..

Вони ж, у період з жовтня по грудень 2014 року (більш точної дати не встановлено), повторно, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, діючи кожен всупереч покладеним на них посадовим обов`язкам, маючи намір на службове підроблення з метою збагачення обвинуваченого ОСОБА_4 та заздалегідь домовившись про це, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь із їх наслідками й бажаючи їх настання, достовірно знаючи зокрема, що в силу пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», голові ради та її працівникам не передбачена надбавка до заробітної плати, а преміювання голови здійснюється виключно на підставі рішень відповідної ради, знаючи також, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2014 році рішення про преміювання сільського голови як у четвертому кварталі так і помісячно (за жовтень, листопад, грудень) прийняті не були, умисно, з корисливих мотивів, використовуючи кожен своє службове становище всупереч інтересів служби в органі місцевого самоврядування, поставили підписи в офіційних документах: відомості № 27 «Нарахування заробітної плати за першу половину жовтня 2014 року», у котрому обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові премії у розмірі 1 746 грн. (відповідає 60% від посадового окладу сільського голови за місяць); відомості № 28 «Нарахування заробітної плати за жовтень 2014 року», у котрому обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові премії у розмірі 6111 грн. (відповідає 70% від посадового окладу за три місяці); відомості б/н «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за листопад м-ць 2014 року», у котрому обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові премії у розмірі 2 037 грн. (відповідає 70% від посадового окладу сільського голови за місяць); відомості б/н «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за грудень м-ць 2014 року», у котрих обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові премії у розмірі 2 037 грн. (відповідає 70% від посадового окладу сільського голови за місяць) та у розмірі 3473 грн. (відповідає 119,3% від посадового окладу сільського голови за місяць), після чого обвинувачений ОСОБА_4 скріпив свій підпис та підпис обвинуваченої ОСОБА_5 на цих офіційних документах гербовою печаткою Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області. У результаті таких спільних дій обвинуваченому ОСОБА_4 , на підставі офіційних документів, до котрих обвинуваченою ОСОБА_5 були внесені завідомо неправдиві відомості, у період з жовтня по грудень 2014 року було незаконно нараховано премій на загальну суму 15 404 грн. та здійснено при цьому відрахування 5 591 грн. 60 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 20 995 грн. 60 коп..

Вони ж, у квітні 2015 року (більш точної дати не встановлено), повторно, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, діючи кожен всупереч покладеним на них посадовим обов`язкам, маючи намір на службове підроблення з метою збагачення обвинуваченого ОСОБА_4 та заздалегідь домовившись про це, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння із його наслідками й бажаючи їх настання, достовірно знаючи зокрема, що в силу пункту 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», виплата матеріальної допомоги працівнику органу державної влади проводиться виключно на підставі рішення його керівника, а виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань голові ради проводиться виключно на підставі рішення відповідної ради, знаючи також, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2015 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань прийняте не було, умисно, з корисливих мотивів, використовуючи кожен своє службове становище всупереч інтересів служби в органі місцевого самоврядування, поставили підписи в офіційному документі відомості № 6 «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за квітень м-ць 2015 року», у котрому обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7 402 грн. 34 коп., після чого обвинувачений ОСОБА_4 скріпив свій підпис та підпис обвинуваченої ОСОБА_5 на цьому офіційному документі гербовою печаткою Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області. У результаті таких спільних дій обвинуваченому ОСОБА_4 , на підставі офіційного документа, до котрого обвинуваченою ОСОБА_5 були внесені завідомо неправдиві відомості, у квітні 2015 року було незаконно нараховано матеріальну допомогу у розмірі 7 402 грн. 34 коп. та здійснено при цьому відрахування 2 687 грн. 60 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 10 089 грн. 34 коп..

Вони ж, у липні 2015 року (більш точної дати не встановлено), повторно, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, діючи кожен всупереч покладеним на них посадовим обов`язкам, маючи намір на службове підроблення з метою збагачення обвинуваченого ОСОБА_4 та заздалегідь домовившись про це, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння із його наслідками й бажаючи їх настання, достовірно знаючи зокрема, що в силу ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю тридцять календарних днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу, в порушення вимог пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», за змістом котрого для надання голові такої матеріальної допомоги на оздоровлення відповідною радою попередньо щорічно приймається рішення про це, знаючи також, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2015 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення при його щорічній відпустці ані у розмірі посадового окладу ані у розмірі середньомісячної заробітної плати прийняте не було, умисно, з корисливих мотивів, використовуючи кожен своє службове становище всупереч інтересів служби в органі місцевого самоврядування, поставили підписи в офіційному документі відомості № 12 «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за липень м-ць 2015 року», у котрому обвинуваченою ОСОБА_5 попередньо було внесено завідомо неправдиві дані щодо нарахування сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення у зв`язку із наданням йому щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати у сумі 4 454 грн. 74 коп., після чого обвинувачений ОСОБА_4 скріпив свій підпис та підпис обвинуваченої ОСОБА_5 на цьому офіційному документі гербовою печаткою Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області. У результаті таких спільних дій обвинуваченому ОСОБА_4 , на підставі офіційного документа, до котрого обвинуваченою ОСОБА_5 були внесені завідомо неправдиві відомості, у липні 2015 року було незаконно нараховано матеріальну допомогу у збільшеному на суму 1544 грн. 74 коп. розмірі, та здійснено при цьому відрахування 560 грн. 74 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 2105 грн. 48 коп..

Крім того, обвинувачений ОСОБА_4 у серпні 2014 року (більш точної дати не встановлено), маючи умисел на заволодіння коштами місцевого бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, шляхом зловживання своїм службовим становищем, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, достовірно знаючи зокрема, що в силу ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю тридцять календарних днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу, в порушення вимог пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», за змістом котрого для надання голові такої матеріальної допомоги на оздоровлення відповідною радою попередньо щорічно приймається рішення про це, знаючи також, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2014 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення при його щорічній відпустці прийняте не було, умисно, з корисливих мотивів та необхідності надання процесу щодо отримання бюджетних коштів у зазначений спосіб законного вигляду, вніс відомості у книзі з номенклатурним номером 0402 під назвою «Розпорядження сільського голови про надання відпусток, відряджень», зокрема про прийняте розпорядження № 13В від 01.08.2014 року «Про надання чергової відпустки сільському голові ОСОБА_4 », у котрому розпорядився надати собі матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки, залишивши за собою контроль за виконанням даного розпорядження. У подальшому, на підставі зазначеного розпорядження обвинуваченого ОСОБА_4 , йому у серпні 2014 року обвинуваченою ОСОБА_5 , яка також була обізнаною про те, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2014 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення при його щорічній відпустці прийняте не було, всупереч положенням ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати у сумі 4545 грн. 24 коп. замість у розмірі посадового окладу у сумі 2910 грн.. Відтак, внаслідок вказаних умисних дій обвинуваченого ОСОБА_4 , йому у серпні 2014 року незаконно нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення у збільшеному на суму 1635 грн. 24 коп. розмірі та здійснено при цьому відрахування 593 грн. 60 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 2228 грн. 84 коп..

Він же, у період з жовтня по грудень 2014 року (більш точної дати не встановлено), маючи умисел на повторне заволодіння коштами місцевого бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, шляхом зловживання своїм службовим становищем, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, достовірно знаючи, що на сесії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області питання щодо його преміювання у четвертому кварталі 2014 року та помісячно за жовтень, листопад, грудень 2014 року, не виносилось, а відповідних рішень прийнято не було, у порушення вимог пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», згідно з котрим голові ради та її працівникам не передбачена надбавка до заробітної плати, а преміювання голови здійснюється виключно на підставі рішень відповідної ради, реалізуючи такий свій умисел, скористався офіційними документами, у котрі були внесені завідомо неправдиві дані, а саме: відомості № 27 «Нарахування заробітної плати за першу половину жовтня 2014 року» про нарахування сільському голові премії у розмірі 1 746 грн. (відповідає 60% від посадового окладу сільського голови за місяць); відомості № 28 «Нарахування заробітної плати за жовтень 2014 року» про нарахування сільському голові премії у розмірі 6111 грн. (відповідає 70% від посадового окладу за три місяці); відомості б/н «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за листопад м-ць 2014 року» про нарахування сільському голові премії у розмірі 2 037 грн. (відповідає 70% від посадового окладу сільського голови за місяць); відомості б/н «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за грудень м-ць 2014 року» про нарахування сільському голові премії у розмірі 2 037 грн. (відповідає 70% від посадового окладу сільського голови за місяць) та у розмірі 3473 грн. (відповідає 119,3% від посадового окладу сільського голови за місяць), та котрими йому у період з жовтня по грудень 2014 року незаконного нараховано й виплачено премій на загальну суму 15 404 грн. та здійснено при цьому відрахування 5 591 грн. 60 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 20 995 грн. 60 коп..

Він же, у квітні 2015 року (більш точної дати не встановлено), маючи умисел на повторне заволодіння коштами місцевого бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, шляхом зловживання своїм службовим становищем, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, достовірно знаючи, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2015 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, всупереч пункту 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», прийняте не було, з корисливих мотивів та необхідності надання процесу щодо отримання бюджетних коштів у зазначений спосіб законного вигляду, вніс відомості у книзі з номенклатурним номером 0205 під назвою «Розпорядження сільського голови з основної діяльності», зокрема про прийняте розпорядження № 13 від 14.04.2015 року (без назви), у котрому розпорядився надати собі матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати, залишивши за собою контроль за виконанням даного розпорядження. У подальшому, на підставі зазначеного розпорядження обвинуваченого ОСОБА_4 , йому у квітні 2015 року обвинуваченою ОСОБА_5 , яка також була обізнаною про те, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2015 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань прийняте не було, незаконно нараховано та виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 7402 грн. 34 коп.. Відтак, внаслідок вказаних умисних дій обвинуваченого ОСОБА_4 , а також використання офіційного документа, у котрий були внесені завідомо недостовірні дані, а саме: відомості № 6 «Нарахування і видачу зарплати робітникам і службовцям за квітень м-ць 2015 року» про нарахування сільському голові матеріальної допомоги, йому у квітні 2015 року незаконно нараховано та виплачено матеріальну допомогу у розмірі 7 402 грн. 34 коп. та здійснено при цьому відрахування 2 687 грн. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 10 089 грн. 34 коп..

Він же, у липні 2015 року (більш точної дати не встановлено), маючи умисел на повторне заволодіння коштами місцевого бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, шляхом зловживання своїм службовим становищем, перебуваючи у приміщенні Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, що у с. Гребенів Сколівського району Львівської області по вул. Т. Шевченка, буд. 18, достовірно знаючи зокрема, що в силу ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю тридцять календарних днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу, в порушення вимог пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», за змістом котрого для надання голові такої матеріальної допомоги на оздоровлення відповідною радою попередньо щорічно приймається рішення про це, достовірно знаючи, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2015 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення при його щорічній відпустці прийняте не було, умисно, з корисливих мотивів та необхідності надання процесу щодо отримання бюджетних коштів у зазначений спосіб законного вигляду, вніс відомості у книзі з номенклатурним номером 0402 під назвою «Розпорядження сільського голови про надання відпусток, відряджень», зокрема про прийняте розпорядження № 8В від 01.07.2015 року «Про надання чергової відпустки сільському голові ОСОБА_4 », у котрому розпорядився надати собі матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки, залишивши за собою контроль за виконанням даного розпорядження. У подальшому, на підставі зазначеного розпорядження обвинуваченого ОСОБА_4 , йому у липні 2015 року обвинуваченою ОСОБА_5 , яка також була обізнаною про те, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області у 2015 році рішення про надання сільському голові матеріальної допомоги на оздоровлення при його щорічній відпустці прийняте не було, всупереч положенням ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати у сумі 4454 грн. 74 коп. замість у розмірі посадового окладу у сумі 2910 грн.. Відтак, внаслідок вказаних умисних дій обвинуваченого ОСОБА_4 , йому у липні 2015 року незаконно нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення у збільшеному на суму 1544 грн. 74 коп. розмірі та здійснено при цьому відрахування 560 грн. 74 коп. в якості внесків до загальнодержавних цільових фондів, чим спричинено збитки місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у загальному розмірі 2105 грн. 48 коп..

Всього місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області внаслідок зазначених вище умисних протиправних дій обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , котрі перебувають у прямому причинному зв`язку із насталими наслідками у виді незаконного вибуття з такого бюджету та отримання обвинуваченим ОСОБА_4 грошових коштів, заподіяно збитків на загальну суму 35419 грн. 26 коп., з котрих: 2228 грн. 84 коп. нарахована у завищеному розмірі матеріальна допомога на оздоровлення за 2014 рік (з урахуванням обов`язкових внесків до загальнодержавних цільових фондів); 20995 грн. 60 коп. незаконно нараховані премії за жовтень-грудень 2014 року (з урахуванням обов`язкових внесків до загальнодержавних цільових фондів); 10089 грн. 34 коп. незаконно нарахована матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік (з урахуванням обов`язкових внесків до загальнодержавних цільових фондів); 2105 грн. 48 коп. нарахована у завищеному розмірі матеріальна допомога на оздоровлення за 2015 рік (з урахуванням обов`язкових внесків до загальнодержавних цільових фондів). Отже, 2228, 84 + 20995,60 + 10089,34 + 2105,48 = 35419,26. При цьому, на переконання суду, розмір зазначених вище збитків стороною обвинувачення вірно визначено з урахуванням обов`язкових внесків до загальнодержавних цільових фондів, оскільки справляння і сплата таких, серед котрих й прибутковий податок з громадян та інших обов`язкові платежі, у тому числі військовий збір, в силу положень чинного ПК України є відповідно обов`язком роботодавця та працівника. Крім того, з місцевого бюджету вибули кошти саме у сумі 35419 грн. 26 коп., а не у меншому розмірі.

Прокурором у даному кримінальному провадженні, одночасно із скеруванням обвинувального акта до суду, пред`явлено цивільний позов в інтересах держави в особі позивача Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, до відповідача ОСОБА_4 , у котрому прокурор просить про стягнення на користь держави в особі Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області з відповідача заподіяної внаслідок кримінальних правопорушень майнової шкоди у розмірі 35 419 грн. 26 коп..

Цивільний позов обґрунтований протиправністю дій обох обвинувачених, пов`язаних із нарахуванням та виплатою обвинуваченому ОСОБА_4 грошових коштів у виді надлишку матеріальних допомог у 2014 та 2015 роках та повністю премій упродовж жовтня-грудня 2014 року, а також внесенням для цього неправдивих даних в офіційні документи відомості щодо нарахування ОСОБА_4 як Гребенівському сільському голові заробітної плати. Майнова шкода, на переконання прокурора, підтверджується відповідними відомостями Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області про нарахування й виплату працівникам заробітної плати за серпень, жовтень-грудень 2014 року, а також за квітень та липень 2015 року; списками перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області за вказані періоди; виписками по картковому рахунку обвинуваченого ОСОБА_4 у Львівській філії АТ «Ощадбанк» та іншими зібраними у ході досудового розслідування письмовими доказами.

Відтак, посилаючись на положення ст. 128 КПК України, ст. ст. 15-16, 22, 1166 ЦК України, прокурор ОСОБА_7 , котра затверджувала обвинувальний акт та підписала цивільний позов у даному кримінальному провадженні, а також представник цивільного позивача секретар Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_8 під час діючих повноважень секретаря ради (припилися 25.01.2018 року) та представника потерпілого-цивільного позивача (припинилися 25.07.2018 року), на відповідній стадії кримінального процесу у судових засіданнях, котрі відбувалися 04.07.2017 року та 25.07.2017 року відповідно, кожна позовні вимоги підтримали, просили цивільний позов задовольнити повністю.

У судових засіданнях упродовж розгляду даної кримінальної справи обвинувачений-цивільний відповідач ОСОБА_4 своєї вини у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 191 та ч. 2 ст. 28 , ч. 1 ст. 366 КК України, не визнав, а проти цивільного позову заперечив, надав покази, згідно з котрими на підставі рішень Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області від 18.11.2010 року № 1 «Про підсумки виборів сільського голови с. Гребенів» та від 18.11.2010 року № 4 «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 » його було обрано на службу в орган місцевого самоврядування із присвоєнням йому дев`ятого рангу четвертої категорії посад, визнано його повноваження голови Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області і на цій посаді він працює по даний час. Зазначив, що не обізнаний у справах, пов`язаних із процедурою нарахування та виплатою йому заробітної плати, у тому числі й премій, матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових проблем. За час його каденції, у 2014-2015 роках цим займалася головний бухгалтер ОСОБА_5 , а проекти рішень сільської ради готував секретар ради ОСОБА_9 , і цим посадовим особам він повністю довіряв. Вказав, що кошти на виплату заробітної плати сільському голові та працівникам ради, у тому числі з виплатою щомісячних премій, а також щорічних матеріальних допомог, у 2014 році та 2015 році відповідно були закладеними на початку поточних років під час затвердження бюджету, у зв`язку з чим він не вважав, що нарахування таких бюджетних коштів без попереднього прийняття про це рішення ради, є порушенням чинного законодавства. У будь-якому випадку наполягає на тому, що жодного умислу на внесення завідомо недостовірних даних в офіційні документи відомості щодо нарахування заробітної плати, як і на заволодіння бюджетними коштами, не мав, ні з ким про це заздалегідь не домовлявся та службового становища не використовував. Вважає, що кошти у розмірі 35419 грн. 26 коп. у 2014 та 2015 роках як матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також місячні премії були нараховані та виплачені йому правомірно та у розмірі, визначеному на рівні закладено бюджету на 2014 та на 2015 роки. Крім того, посилається на наявність рішення Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області від 29.07.2014 року за № 282 «Про преміювання сільського голови с. Гребенів», згідно котрого йому надано премію відповідно до особистого внеску у результати роботи у межах фонду преміювання у розмірі 50% від посадового окладу, та у котрому період, за який слід нараховувати ці премії, не конкретизований. З огляду на вказане, переконаний, що у його діях відсутні ознаки та склад злочинів, котрі йому інкримінуються, а необізнаність із нормами законодавства та фінансова неграмотність у даному випадку не може бути підставою для притягнення його до кримінальної відповідальності. Відтак, вимагав його виправдати за усіма інкримінованими статтями КК України. Щодо пред`явленого прокурором в інтересах держави в особі Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області цивільного позову, то проти задоволення такого заперечив у повному обсязі з тих же міркувань.

У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_5 своєї вини у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 , ч. 1 ст. 366 КК України, не визнала, надала покази, згідно з котрими на підставі Протоколу засідання конкурсної комісії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області № 1 від 29.12.2001 року її обраною на службу в орган місцевого самоврядування із присвоєнням тринадцятого рангу сьомої категорії посад, де вона, аж до часу звільнення на підставі розпорядження голови за № 16 від 01.06.2016 року працювала на посаді головного бухгалтера Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області. Наполягає на тому, що за час виконання своїх службових обов`язків жодних вимог законодавства щодо нарахування та виплати сільському голові ОСОБА_4 заробітної плати разом із преміями, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, не порушувала, оскільки такі виплати, у тому числі й у 2014-2015 роках проводились у межах бюджетних асигнувань, тобто згідно розмірів, закладених для цього у бюджет оплати праці на поточні роки. Вказує, що дійсно складала відомості про нарахування заробітної плати у серпні, жовтні-грудні 2014 року та квітні, липні 2015 року, оскільки це входить у її безпосередні обов`язки, а сільський голова підписував ці офіційні документи виключно в силу необхідності вчинення таких дій згідно вимог закону. Крім того, зазначила, що під час нарахування сільському голові премії у жовтні-грудні 2014 року приймала до уваги рішення Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області від 29.07.2014 року за № 282 «Про преміювання сільського голови с. Гребенів», оскільки вважала, що таке стосується періоду до кінця 2014 року, а не охоплює лише другий квартал 2014 року. Тому, навіть якщо вважати, що вона несвідомо помилилася, бо вважала, що достатньо, з-поміж іншого, наявності рішень про затвердження бюджету на відповідні роки, під час котрих були передбачені кошти для виплати сільському голові премій та матеріальної допомоги, однак у таких діях її, а тим-більше діях сільського голови не має жодного умислу, а про наявність попередньої домовленості не йдеться. Відтак, вимагала її виправдати за інкримінованими статтями КК України.

Незважаючи на невизнання обвинуваченим-цивільним відповідачем ОСОБА_4 своєї вини у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, а також невизнання ним вимог пред`явленого цивільного позову, як і невизнання обвинуваченою ОСОБА_5 своєї вини у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, вина їх обох у вчиненні інкримінованих кожному з них кримінальних правопорушень та викладені у цивільному позові обставини знайшли своє підтвердження у ході судового розгляду і стверджується наступним.

Так, допитана під присягою як свідок депутат шостого та сьомого скликань Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_10 , у судовому засіданні надала покази, згідно з котрими вона під час виконання своїх повноважень головою Гребенівської сільської ради ОСОБА_4 була присутня на усіх сесіях ради, на котрих була присутньою також й ОСОБА_5 як головний бухгалтер. Протягом 2014 року на розгляд сесії сільської ради виносилось питання стосовно преміювання сільського голови двічі, зокрема за результати роботи за перший та другий квартали поточного року. За четвертий квартал 2014 року, що включає у себе можливість преміювання сільського голови за жовтень, листопад та грудень, згадане вище питання не вносилося на розгляд сесії, відповідно, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Що стосується рішення ради № 282 від 29.07.2014 року «Про преміювання сільського голови с. Гребенів», то таким ОСОБА_4 надано премію відповідно до особистого внеску у загальні результати роботи у межах фонду преміювання у розмірі 50 % від посадового окладу за відпрацьовані три місяці другого кварталу 2014 року, тобто за квітень, травень та червень, що безпосередньо обговорювалося на цій сесії, хоча й чомусь не відображено під час виготовлення остаточної версії цього рішення. Наполягає на тому, що про період преміювання сільському голові та головному бухгалтеру ради було добре відомо, оскільки питання преміювання сільського голови у Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області завжди розглядалися та обговорювалися депутатами щоквартально. Також зазначила, що у 2014 році питання про надання сільському голові ОСОБА_4 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань було винесено на розгляд сесії та депутатами прийнято позитивне рішення щодо надання зазначеної допомоги, а у 2015 році такого питання на розгляд сесії не виносилось та відповідно рішення депутати не приймали. Також упродовж 2014-2015 років на розгляд сесії ради не вносились питання про надання сільському голові ОСОБА_4 допомоги на оздоровлення у зв`язку з наданням йому щорічної основної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати, а, відтак, депутати за таке рішення не голосували. Невнесення таких питань на обговорення ради полягало у назодовільній на переконання половини від складу депутатського корпусу, роботі сільського голови у наведений період та конфліктній ситуації, що склалася між ними.

Допитані під присягою як свідки депутати шостого скликання Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , у судовому засіданні надали покази, аналогічні показам свідка ОСОБА_10 .. При цьому свідок ОСОБА_11 додатково зазначила, що депутати сільської ради завжди спершу заслуховували звіт сільського голови ОСОБА_4 про його особисту працю у відповідному кварталі поточного року, зокрема що саме він зробив для села, і тільки після цього вирішувалося питання стосовно можливості його преміювання шляхом голосування та прийняття рішення, а не наперед, про що йому та головному бухгалтеру було добре відомо. У свою чергу, свідок ОСОБА_15 додатково вказала, що упродовж обраної каденції питання про преміювання сільського голови виносилось кожного року щоквартально, тобто аналогічно й у 2014 році мало б бути чотири рішення ради про преміювання сільського голови у поточному році, проте відповідних рішень за третій та четвертий квартали радою не приймалось.

Допитаний під присягою як свідок депутат шостого скликання Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_9 у судовому засіданні надав покази, згідно з котрими упродовж 2014-2015 років під час виконання своїх повноважень сільським головою ОСОБА_4 він виконував обов`язки секретаря ради та готував проекти рішень ради після їх обговорення на відповідних пленарних засіданнях. Ствердив, що ОСОБА_5 як головний бухгалтер завжди була присутньою на сесіях сільської ради та, в основному, саме вона готувала проекти рішень, котрі стосувались бюджетних та фінансових питань. У 2014 році на розгляд сесії сільської ради двічі виносились питання стосовно преміювання сільського голови, однак кожного разу такі питання ставились на голосування сесії за підсумками роботи сільського голови. Однак, чому саме в остаточному рішенні ради № 282 від 29.07.2014 року «Про преміювання сільського голови с. Гребенів» не конкретизовано період преміювання, він не пригадує. Вказав, що у 2014-2015 роках на розгляд сесії питання про надання сільському голові матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань було внесено лише один раз, проте в якому саме році, він не пригадує. Також упродовж зазначеного періоду на розгляд сесії не вносилось питань щодо надання сільському голові допомоги на оздоровлення у зв`язку з наданням йому щорічних основних відпусток у розмірі середньомісячної заробітної плати, а, відтак, депутати за таке рішення не голосували.

Допитаний під присягою як свідок депутат п`ятого, шостого та сьомого скликання Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_16 , у судовому засіданні надав покази, згідно з котрими обрані депутати при каденції сільського голови ОСОБА_4 у 2014 році розділились на дві половини, одна з котрих була задоволена роботою останнього, а інша ні, у зв`язку із чим виник триваючий конфлікт між сільським головою та вказаною половиною депутатського корпусу. Тому сесії ради, починаючи з літа 2014 року, майже не проводились через відсутність кворуму. Відповідно, рішення про преміювання сільського голови та надання йому матеріальної допомоги після цього радою не могли бути прийнятими та не приймались. Проте, на своє переконання, він вважає, що рішення № 282 від 29.07.2014 року «Про преміювання сільського голови с. Гребенів» може охоплювати період не лише другого кварталу 2014 року, але й до кінця 2014 року, оскільки відповідні суми для преміювання сільського голови та працівників ради були закладені та обговорювались під час прийняття рішення про затвердження бюджету ще на початку поточного року, а тому сільський голова мав моральне право їх освоїти.

Допитані під присягою як свідки депутати шостого та сьомого скликання Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_17 та ОСОБА_18 , у судовому засіданні надали покази, аналогічні показам свідка ОСОБА_16 .. При цьому свідок ОСОБА_17 додатково висловився про те, що пригадує про можливість щоквартального перегляду депутатами розміру нарахування премій сільському голові, однак у другій половині 2014 року розмір премії сільському голові зменшено, бо половина депутатів не були задоволені його роботою, перебували із сільським головою у конфлікті.

Уповноважена на час здійснення допиту представник потерпілого-цивільного позивача секретар Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_8 , надаючи пояснення під присягою, у судовому засіданні зазначила, що є депутатом відповідної ради лише з жовтня 2015 року, а тому про обставини, котрі ставляться у провину обом обвинуваченим та мають місце до зазначеного часу, їй особисто нічого невідомо. Однак вказала про обізнаність депутатського корпусу сьомого скликання, частина з яких були депутатами ради й попереднього скликання, із можливістю та необхідністю нарахування й виплати сільському голові місячних премій та матеріальних допомог на оздоровлення й для вирішення соціально-побутових питань виключно на підставі рішень, прийнятих на сесіях ради, як правило щоквартально. Натомість необізнаність про це сільського голови та головного бухгалтера вважає дивним, оскільки відповідні нарахування, за винятком інкримінованих обвинуваченим періодів, проводились саме на підставі відповідних рішень ради, прийнятих напередодні (якщо це стосується виплати матеріальної допомоги) та після відпрацювання (якщо це стосується премій), так як премії нараховуються за фактично виконану роботу та певні успіхи у ній, а не наперед. Такий порядок нарахування й виплати сільському голові премій та матеріальної допомоги існує й надалі, а сесією ради з цього приводу приймаються рішення, що, до того ж, у частині надання премій відповідає Положенню про преміювання працівників Гребенівської сільської ради, котре було затверджене рішенням від 15.01.2015 року за № 316, а також Положенню про преміювання працівників Гребенівської сільської ради, котре діяло у період 2013-2014 років, хоча й не було затверджене відповідним рішенням, однак було підписане сільським головою із скріпленням його гербовою печаткою. Про зміст цих Положень обом обвинуваченим було добре відомо.

Крім того, у матеріалах кримінального провадження наявний цілий ряд зібраних та відкритих стороні захисту у встановленому порядку письмових доказів на підтвердження вини обох обвинувачених в інкримінованих їм злочинах, а також на підтвердження обставин, викладених у цивільному позові, котрі суд, безпосередньо дослідивши у судовому засіданні, вважає належними й допустимими.

Так, рішенням Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області № 1 від 18.11.2010 року «Про підсумки виборів сільського голови с. Гребенів» визнано повноваження сільського голови с. Гребенів ОСОБА_4 (том 1, а с. 226), а рішенням Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області № 4 від 18.11.2010 року «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 » сільському голові ОСОБА_4 присвоєно дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування у межах четвертої категорії посад (том 1, а. с. 227).

У своючергу, протоколом № 1 від 29.12.2001 року засідання конкурсної комісії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області підтверджується обставина щодо обрання ОСОБА_5 на посаду головного бухгалтера Гребенівської сільської ради, із присвоєнням їй тринадцятого рангу посадової особи місцевого самоврядування у межах сьомої категорії посад (том 1, а. с. 234), на котрій ОСОБА_5 працювала аж до часу її звільнення 01.06.2016 року у зв`язку із виходом на пенсію.

За змістом посадовоїінструкції бухгалтераГребенівської сільськоїради,затвердженої сільськимголовою,з котрою ОСОБА_5 було ознайомлено03.05.2007року (том1,а.с.236-238),у посадові обов`язки ОСОБА_5 входить законність, своєчасність і правильність оформлення розрахунків заробітної плати, відрахування коштів на матеріальне стимулювання працівників (п. 2.6. Інструкції), здійснення контролю витрат фонду заробітної плати за встановленими посадовими окладами працівників (п. 2.7. Інструкції), здійснення організації бухгалтерського обліку фінансової діяльності та контролю за ощадливим використанням матеріальних і фінансових ресурсів (п. 2.1. Інструкції), участь у проведенні економічного аналізу (п. 2.8. Інструкції), вживання заходів з попередження нестач, незаконної витрати коштів і товарно-матеріальних цінностей (п. 2.9. Інструкції).

Положеннями про преміювання працівників Гребенівської сільської ради, котрі діяли у 2014 та 2015 роках (том 1, а. с. 150, 151) визначено проведення преміювання працівників Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області у відповідності до п. 3.2. Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», за особистий внесок у загальні результатами у межах фонду преміювання створеного в розмірі як 10% посадових окладів та економії фонду оплати праці. Також йдеться про те, що після закінчення місяця на службовій нараді у сільського голови проводяться підсумки виконання роботи, дотримання працівниками трудової, виконавчої дисципліни, дотримання вимог Законів України «Про державну службу» та «Про боротьбу з корупцією». Преміювання працівників сільської ради проводиться у відповідності до особистого внеску у виконання своїх завдань кожним із них щомісячно або щоквартально у визначеній сумі або відсотках до посадового окладу. Преміювання голови сільської ради проводиться відповідно до рішення сільської ради. Такі Положення про преміювання працівників Гребенівської сільської ради підписані сільським головою ОСОБА_4 та місять відтиск гербової печатки зазначеної ради.

У дослідженій судом Книзі (номенклатурний номер 04-02) «Розпорядження сільського голови про надання відпусток, відряджень» містяться підписані та скріплені гербовою печаткою розпорядження № 13В від 01.08.2014року «Про надання чергової відпустки сільському голові ОСОБА_4 », за змістом котрого ОСОБА_4 розпорядився надати сільському голові ОСОБА_4 чергову щорічну відпустку за 2013-2014 роки у кількості 30 днів з 04.08.2014 року, а також надати сільському голові ОСОБА_4 матеріальну допомогу на оздоровляння до відпустки, із залишенням контролю за його виконанням за собою; розпорядження № 8В від 01.07.2015 року «Про надання чергової відпустки сільському голові ОСОБА_4 », за змістом котрого ОСОБА_4 розпорядився надати сільському голові ОСОБА_4 чергову щорічну відпустку за 2014-2015 роки у кількості 30 днів з 01.07.2015 року, а також надати сільському голові ОСОБА_4 матеріальну допомогу на оздоровляння до відпустки, із залишенням контролю за його виконанням за собою.

У дослідженій судом Книзі (номенклатурний номер 02-05) «Розпорядження сільського голови з основної діяльності» міститься підписане та скріплене гербовою печаткою розпорядження № 13 від 14.04.2015 року (без назви), за змістом котрого ОСОБА_4 розпорядився надати сільському голові ОСОБА_4 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати, із залишенням контролю за його виконанням за собою.

Списком перечисленьзаробітної платина вкладипрацівників Гребенівськоїсільської радиза серпень2014року (том1,а.с.152)та відомістю№ 19«Нарахування відпускнихза серпеньм-ць2014року» (том1,а.с.153)підтверджується внесенняголовним бухгалтеромГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті ОСОБА_5 завідомо неправдивихданих щодонарахування сільськомуголові с.Гребенів ОСОБА_4 матеріальної допомогина оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати у сумі 4 545 грн. 24 коп., а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за жовтень 2014 року (том 1, а. с. 154) та відомістю № 27 «Нарахування заробітної плати за першу половину жовтня 2014 року» (том 1, а. с. 155) підтверджується внесення головним бухгалтером Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_5 завідомо неправдивихданихщодо нарахування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 премії у розмірі 1 746 грн., що відповідає 60 % від його посадового окладу, а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за жовтень 2014 року (том 1, а. с. 156) та відомістю № 28 «Нарахування заробітної плати за жовтень 2014 року» (том 1, а. с. 157) підтверджується внесення головним бухгалтером Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_5 завідомо неправдивихданих щодонарахування сільськомуголові с.Гребенів ОСОБА_4 премії урозмірі 6111грн., що відповідає 70% від його посадового окладу за три місяці, а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечисленьзаробітної платина вкладипрацівників Гребенівськоїсільської радиза листопад2014року (том1,а.с.157-а)та відомістюбез номера«Нарахування івидачі зарплатиробітникам іслужбовцям залистопад м-ць2014року» (том1,а.с.158)підтверджується внесенняголовним бухгалтеромГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті ОСОБА_5 завідомонеправдивих данихщодо нарахуваннясільському головіс.Гребенів ОСОБА_4 премії урозмірі 2037грн.,що відповідає70%від йогопосадового окладу, а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечисленьзаробітної платина вкладипрацівників Гребенівськоїсільської радиза грудень2014року (том1,а.с.159)та відомістюбез номера«Нарахування івидачу зарплатиробітникам іслужбовцям загрудень м-ць2014року» (том1,а.с.160)підтверджується внесенняголовним бухгалтеромГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті ОСОБА_5 завідомонеправдивих данихщодонарахування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 премії у розмірі 2 037 грн., що відповідає 70% його посадового окладу, а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечисленьзаробітної платина вкладипрацівників Гребенівськоїсільської радиза грудень2014року (том1,а.с.160-а)та відомістюбез номера«Нарахування івидачу зарплатиробітникам іслужбовцям загрудень м-ць2014року» (том1,а.с.161)підтверджується внесенняголовним бухгалтеромГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті ОСОБА_5 завідомонеправдивих данихщодонарахування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 премії у розмірі 3 473 грн., що відповідає 119,3% його посадового окладу, а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечисленьзаробітної платина вкладипрацівників Гребенівськоїсільської радиза квітень2015року (том1,а.с.162)та відомістю№ 6«Нарахування івидачі зарплатиробітникам іслужбовцям заквітень м-ць2015року» (том1,а.с.163)підтверджується внесенняголовним бухгалтеромГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті ОСОБА_5 завідомонеправдивих данихщодонарахування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7 402 грн. 34 коп., а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

Списком перечисленьзаробітної платина вкладипрацівників Гребенівськоїсільської радиза липень2015року (том1,а.с.164)та відомістю№ 12«Нарахування івидачі зарплатиробітникам іслужбовцям залипень м-ць2015року» (том1,а.с.165)підтверджується внесенняголовним бухгалтеромГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті ОСОБА_5 завідомонеправдивих данихщодонарахування сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 матеріальної допомоги на оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати у сумі 4454 грн. 74 коп., а також наявність підписів сільського голови та головного бухгалтера із відтиском на них гербової печатки.

У свою чергу, виконання підписів на усіх перелічених вище списках перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради, а також відомостях про нарахування їм заробітної плати саме головним бухгалтером Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_5 та сільським головою с. Гребенів ОСОБА_4 стверджується виконаним у цій справі на стадії досудового розслідування висновком судовоїпочеркознавчої експертизи№ 6/141від 22.03.2017року (том1,а.с.194-203),у котромузокрема зазначено,що підписи,які наявніу графі«с/голова»,«сільський голова»та графі«бухгалтер»,«гол.бухгалтер» надосліджуваних документах,виконані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповідно.

Випискою філії Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк» по картковому рахунку за період з 01.01.2014 року по 31.12.2015 року за № 0130-26252510108488 (том 1, а. с. 183-191) підтверджується нарахування та виплату сільському голові с. Гребенів ОСОБА_4 у серпні 2014 року матеріальної допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати у завищеному розмірі на суму 1635 грн.24 коп.; у жовтні, листопаді та грудні 2014 року премій всього на загальну суму 15 404 грн.; у квітні 2015 року премії у розмірі 7402 грн. 34 коп.; у липні 2015 року матеріальної допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати у завищеному розмірі на суму 1 544 грн. 74 коп..

Розмір збитків,завданих місцевомубюджету Гребенівськоїсільської радиСколівського районуЛьвівської області,на загальнусуму 35419грн.26коп.,стверджується виконаниму ційсправі настадії досудовогорозслідування висновкомсудової економічноїекспертизи №9/177від 24.04.2017року (том1,а.с.205а-213),за змістомкотрого такийрозмір документальнопідтверджується урезультаті наступнихвиплат:- нарахування усерпні 2014року ОСОБА_4 у завищеномурозмірі матеріальноїдопомоги наоздоровлення узв`язку ізнаданням щорічноївідпустки назагальну суму2228грн.84коп.(матеріальнадопомога насуму 1635грн.24коп.та внескидо загальнодержавнихцільових фондіву розмірі593грн.60коп.);-нарахування ОСОБА_4 у періодз жовтняпо грудень2014року премійна загальнусуму 15404грн.,з якихздійснено нарахуваннявнесків дозагальнодержавних цільовихфондів урозмірі 5591грн.60коп.,а всьогона загальнусуму 20995грн.60коп.;- нарахування ОСОБА_4 у квітні2015року матеріальноїдопомоги длявирішення соціально-побутовихпитань урозмірі 7402грн.34коп.,з якихздійснено нарахуваннявнесків дозагальнодержавних цільовихфондів урозмірі 2687грн.,а всьогона загальнусуму 10089грн.34коп.;- нарахування у липні 2015 року ОСОБА_4 у завищеному розмірі матеріальної допомоги на оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки на загальну суму 2105 грн. 48 коп. (матеріальна допомога на суму 1 544 грн. 74 коп. та внески до загальнодержавних цільових фондів у розмірі 560 грн. 74 коп.).

Враховуючи ту обставину, що при виконанні вищевказаної судової економічної експертизи експертом допущені незначні арифметичні помилки, а стороною захисту висловлено позицію про виконання цієї експертизи без урахування цілого ряду обставин, котрі, на переконання сторони захисту, не були та не могли бути відомі як ревізорам, акти яких лягли в основу експертизи, так і у подальшому експерту, у зв`язку з чим обвинуваченими заперечувався факт заподіяння майнової шкоди та розмір збитків, то судом, з метою необхідності забезпеченнясторонам кримінальногопровадження рівнихпроцесуальних можливостейщодо засобівдоказування ізмагальності,06.12.2017 року постановлено ухвалу про призначення у даній кримінальній справі повторної судової економічної експертизи щодо документального підтвердження розміру заподіяних місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області збитків, як і документального підтвердження отримання обвинуваченим ОСОБА_4 матеріальних допомог та премій у відповідності до затверджених сільською радою на початку 2014 та 2015 років бюджетів, та ряду інших питань, на котрих наполягала сторона захисту (том 3, а. с. 95-98).

Оскільки більшість поставлених експерту у зазначеній ухвалі питань були відмінними від тих, котрі ставились перед експертом під час виконання судової економічної експертизи № 9/177 від 24.04.2017 року у цій справі, то експертиза, що була призначена судом 06.12.2017 року у цій же справі як повторна, визначена експертом як додаткова.

Виконаним уцій справіна стадіїсудового розглядусправи висновкомсудової економічноїекспертизи №2240від 31.07.2019року (том3,а.с.126-133)(описовачастина,а.с.128-130),а самевнаслідок проведеннядослідження попершому питаннюекспертом повністюпідтверджено розмір збитків, завданих Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області у загальній сумі 35419 грн. 26 коп., зокрема у результаті виплат сільському голові ОСОБА_4 у серпні 2014 року у завищеному розмірі матеріальної допомоги на оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки на загальну суму 2228 грн. 84 коп., у період з жовтня по грудень 2014 року премій на загальну суму 20 995 грн. 60 коп., у квітні 2015 року матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 10 089 грн. 34 коп., у липні 2015 року у завищеному розмірі матеріальної допомоги на оздоровлення у зв`язку із наданням щорічної відпустки на загальну суму 2105 грн. 48 коп.. При цьому експерт по першому питанню додаткової експертизи також дійшла висновку про документальне підтвердження розміру нарахованих сільському голові ОСОБА_4 у зв`язку із прийняттям рішень про затвердження бюджетів Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області на 2014 та на 2015 роки (з урахуванням обмеження розміру 50% щомісячної премії на підставі рішення цієї ради від 29.07.2014 року за № 282 «Про преміювання сільського голови с. Гребенів») та про відсутність перевищення розміру виплат премій й матеріальних допомог відносно фонду оплати праці по Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області за 2014 та 2015 роки. По усіх інших питаннях, котрі ставились експертові за відповідним клопотанням сторони захисту, провести дослідження й відповісти на ці питання експерту не надалось за можливе із відповідним обґрунтуванням причин.

Однак, суд вважає надуманими та не приймає до уваги твердження обох обвинувачених і їх захисника про відсутність заподіяних місцевому бюджету Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області збитків внаслідок нарахування та виплати сільському голові у 2014 та 2015 роках премій та матеріальних допомог в силу надання таких у межах затверджених видатків на оплату праці, оскільки розмір таких виплат хоча й відповідає прийнятим рішенням про бюджет ради на ці роки у цілому, проте не з урахуванням місячних видатків на оплату праці, а нарахування й подальша виплата цих коштів була здійснена всупереч визначеному законодавчими актами порядку та без попередньо прийнятих для цього рішень.

Так, відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю тридцять календарних днів з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до абзацу другого пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» преміювання голів обласних, районних і районних у місті рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймаються відповідною радою.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. Пленарні ж засідання ради разом із засіданнями постійних комісій ради складають сесію ради, котрі в силу ч. 5 ст. 46 вищевказаного Закону, скликаються у міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, - не рідше ніж один раз на місяць.

Системний аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку про обов`язковість прийняття відповідною радою на одному із своїх пленарних засідань після належного обговорення, незалежно від попередньо затверджених цією радою видатків на оплату праці, проте у межах цих видатків, - рішення про виплату головам обласних, районних і районних у місті рад, їх заступникам, сільським, селищним і міським головам премій та матеріальних допомог, котре, в силу частоти скликань сесій ради, є можливість приймати щомісячно або ж щоквартально, за результатами виконаної головою ради роботи. Тобто нарахуванню та виплаті голові ради премій чи матеріальних допомог у межах затверджених цією радою видатків на оплату праці повинно в обов`язковому порядку передувати рішення про відповідне преміювання чи надання матеріальної допомоги, прийняте за результатами обговорення та залежно від особистого вкладу голови ради у її роботу за місяць чи квартал, що передував, а не наперед. Щодо матеріальної допомоги на оздоровлення, то законодавцем чітко визначено такий у розмірі посадового окладу, а не у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Судом не можуть братися до уваги й твердження обох обвинувачених про правомірність нарахування та виплати сільському голові ОСОБА_4 протягом жовтня-грудня 2014 року премій в силу прийняття Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області рішення від 29.07.2014 року за № 282 «Про преміювання сільського голови с. Гребенів», оскільки зміст такого рішення, котре безпосередньо разом із протоколом № 31 тридцять першої сесії шостого скликання Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, на котрій воно було прийняте, досліджувалося судом (том 1, а. с. 166-174, 175), не свідчить про його дію протягом другої половини 2014 року. Більше того, при прийнятті зазначеного рішення сільська рада керувалась уже згаданою вище Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та виходила із діючого у сільській раді Положення про преміювання працівників Гребенівської сільської ради, згідно з котрим преміювання працівників ради проводиться у відповідності до особистого внеску у виконання своїх завдань кожним із них щомісячно або щоквартально у визначеній сумі або відсотках до посадового окладу. Отже, виходячи також із показань допитаних у судовому засіданні про обставини прийняття вищевказаного рішення більшості свідків-депутатів сільської ради, таке рішення стосувалося виключно преміювання сільського голови ОСОБА_4 у другому кварталі 2014 року та не могло бути підставою для його преміювання у четвертому кварталі 2014 року, тобто заздалегідь.

Окремо суд звертає увагу й на те, що своїм рішенням від 29.07.2014 року за № 282 «Про преміювання сільського голови с. Гребенів» Гребенівська сільська рада Сколівського району Львівської області надала сільському голові ОСОБА_4 премію відповідно до особистого внеску у загальні результати роботи у межах фонду преміювання у розмірі 50% від посадового окладу. Поряд з цим, преміювання цього сільського голови за першу половину жовтня 2014 року у розмірі 1 746 грн. відповідає 60 % від його посадового окладу, за жовтень 2014 року у розмірі 6 111 грн. відповідає 70 % від його посадового окладу, за листопад 2014 року у розмірі 2037 грн. відповідає 70 % його посадового окладу, за грудень 2014 року у розмірі 2 037 грн. відповідає 70% його посадового окладу та у розмірі 3 473 грн. відповідає 119,3% його посадового окладу.

Крім того, у матеріалах кримінального провадження наявні протокол № 30 тридцятої сесіїшостого скликанняГребенівської сільськоїради Сколівськогорайону Львівськоїобласті від 14.05.2014 року та прийняте на ній рішення № 268 «Про надання сільському голові с. Гребенів матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» (том 1, а. с. 176-179, 180), за змістом котрих на сесії вирішувалося відповідне питання, а сільському голові ОСОБА_19 надано матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Отже, у Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області до 2014 року діяв порядок нарахування та виплати сільському голові матеріальних допомог саме на підставі відповідних рішень ради, а не на підставі розпоряджень сільського голови.

Усі перелічені вище зібрані у справі письмові докази, у тому числі й при залученні спеціальних знань, показання допитаних свідків, у своїй сукупності та взаємозв`язку безперечно свідчить про обізнаність обох обвинувачених як керівника та головного бухгалтера із положеннями діючого законодавства щодо обов`язкового прийняття радою рішень для преміювання сільського голови та надання йому матеріальних допомог у межах затверджених видатків на оплату праці, залежно від результатів роботи та при щорічній основній відпустці, а, отже, й наявність у їх діях умислу на службове підроблення офіційних документів щодо нарахування заробітної плати та заволодіння обвинуваченим ОСОБА_4 бюджетними коштами, хоча й у межах наявного фонду оплати праці, однак без відповідного рішення про надання таких бюджетних коштів у виді премій та матеріальних допомог, тобто без відповідної правової підстави на це. Суд переконаний, що закладення фонду оплати праці при затвердженні місцевого бюджету на рік аж ніяк не свідчить про можливість автоматичного нарахування та виплати сільському голові у межах цього фонду оплати праці премій та матеріальних допомог, а потребує додаткової правової підстави рішення ради у кожному конкретному випадку. Розпорядження сільського голови такою правовою підставою не являється, отже йому слід було дотримуватись існуючого порядку преміювання та надання матеріальних допомог, що склався у Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області та відповідав закону. Твердження обвинуваченого ОСОБА_4 про його фінансову неграмотність та необізнаність із трудовим законодавством, є неспроможними поряд із наявними у справі доказами та аж ніяк не можуть спростовувати викладених вище встановлених судом обставин справи, а особливо тоді, коли цей обвинувачений займає посаду голови ради, котра вимагає належного та достатнього професійного рівня.

Таким чином, аналіз вказаних вище зібраних та перевірених у судовому засіданні безпосередньо доказів свідчить про те, що у діях обвинуваченого ОСОБА_4 наявні склади злочинів, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 191 КК України та ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України і суд вважає, що дії обвинуваченого ОСОБА_4 вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 191 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем; за ч. 3 ст. 191 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно; за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, як службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб та як службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб повторно.

У свою чергу, у діях обвинуваченої ОСОБА_5 наявні склади злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України і суд вважає, що дії обвинуваченої ОСОБА_5 вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, як службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб та як службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб повторно.

Суд вважає, що невизнання вини обвинуваченими являється методом їх захисту з метою уникнення або ж пом`якшення покарання за вчинені кримінальні правопорушення.

Обтяжуючих вину обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень обставин, передбачених ст. 67 КК України, при обранні їм міри покарання суд не вбачає, оскільки вчинення злочину особою повторно (п. 1 ч. 1 ст. 67 КК України) та вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою (п. 2 ч. 1 ст. 67 КК України) передбачені як ознаки злочинів, що впливають на їх кваліфікацію, у зв`язку з чим суд не може ще раз враховувати їх при призначенні покарання як такі, що його обтяжують.

Пом`якшуючих вину обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень обставин, передбачених ст. 66 КК України, при обранні їм міри покарання, суд також не вбачає.

При визначенні міри покарання обвинуваченому ОСОБА_4 суд враховує ступінь тяжкості вчинених ним кримінальних правопорушень, особу обвинуваченого, який не визнав свою вину у жодному з пред`явленого йому обвинувачення, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують йому покарання. Крім того, суд враховує і те, що обвинувачений ОСОБА_4 позитивно характеризується за зареєстрованим місцем проживання (том 1, а. с. 230), на «Д» обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра КНП «Сколівська центральна районна лікарня» Сколівської РР не перебуває (том 1, а. с. 223), раніше до кримінальної відповідальності не притягався і судимостей немає (том 1, а. с. 228), має на утриманні малолітню дочку ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (том 1, а. с. 229). Також, як вбачається із виконаної органом з питань пробації досудової доповіді про обвинуваченого ОСОБА_4 (том 1, а. с. 144-145), результати його оцінки показали середній ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та середній ризик небезпеки для суспільства.

При визначенні міри покарання обвинуваченій ОСОБА_5 суд враховує ступінь тяжкості вчинених нею кримінальних правопорушень, особу обвинуваченої, яка не визнала своєї вини у пред`явленому їй обвинуваченні, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують їй покарання. Крім того, суд враховує і те, що обвинувачена ОСОБА_5 позитивно характеризується за зареєстрованим місцем проживання (том 1, а. с. 235), на «Д» обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра КНП «Сколівська центральна районна лікарня» Сколівської РР не перебуває (том 1, а. с. 231), раніше до кримінальної відповідальності не притягалася і судимостей немає (том 1, а. с. 239), є особою, яка досягла пенсійного віку. Також, як вбачається із виконаної органом з питань пробації досудової доповіді про обвинувачену ОСОБА_5 (том 1, а. с. 141-142), результати її оцінки показали середній ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та середній ризик небезпеки для суспільства.

З урахуваннямнаведених обставинсуд,у відповідностідо вимогст.65КК Українипід часвирішення питанняпро обранняміри покаранняобвинуваченому ОСОБА_4 ,вважає занеобхідне призначитийому покаранняу межахсанкцій ч.ч.2,3ст.191та ч.2ст.28,ч.1ст.366КК України увиді обмеженняволі напевний строкта штрафу, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на певний строк. Щодо покарання у виді обмеження волі, то суд виходив з того, що обвинувачений ОСОБА_4 є повнолітньою особою, яка станом на дату ухвалення даного вироку не досягла пенсійного віку, він не є військовослужбовцем строкової служби та йому не встановлена інвалідність першої і другої груп. При цьому, навіть у випадку наявності відповідних підстав, суд позбавлений можливості застосування відносно обвинуваченого ОСОБА_4 при призначенні йому покарання (за ч. ч. 2, 3 ст. 191 КК України) положень ст. ст. 69, 75 КК України, тобто призначити йому більш м`яке покарання, ніж передбачене законом, або ж звільнити його від відбування призначеного покарання з випробуванням, оскільки приміткою, котра міститься у ст. 45 КК України, злочини, передбачені статтею 191 цього Кодексу, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, є корупційними злочинами.

Під часвирішення питанняпро обранняміри покаранняобвинуваченій ОСОБА_5 суд вважаєза необхіднепризначити їйпокарання умежах санкціїч.2ст.28,ч.1ст.366КК України увиді штрафу з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на певний строк.

Визначені обом обвинуваченим покарання, на переконання суду, відповідатимуть меті покарання, гуманності, справедливості і не потягнуть за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами осіб, які притягуються до кримінальної відповідальності.

Разом з тим, судом є встановленим, щона час ухвалення даного вироку, сплинув строк давності за злочинами, передбаченими ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України. При цьому, строк давності це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, котрі, згідно ст. 12 цього Кодексу, відносяться до злочинів невеликої тяжкості.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.49КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минулитри роки у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі.

Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 284, ч. 3 ст. 285, ч. 4 ст. 286, ч. 3 ст. 288 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом сторона кримінального провадження звертається до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання й у випадку встановлення передбачених у ст. 49 КПК України підстав та відсутності заперечень з боку обвинуваченого закрити кримінальне провадження, звільнивши особу від кримінальної відповідальності. Якщо ж обвинувачений, щодо якого передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, то судове провадження проводиться у повному обсязі у загальному порядку. У цьому разі, якщо обвинувачений визнається винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, суд ухвалює обвинувальний вирок, призначає покарання і на підставі положень ч. 5 ст. 74 та ст. 49 КК України звільняє засудженого від відбуття покарання за закінченням строку давності.

Враховуючи, що обоє обвинувачених заперечували проти закриття провадження по справі на підставі ст. 49 КК України та вимагали ухвалення відносно них виправдувального вироку, то суд вважає, що при ухваленні даного вироку та визначенні їм міри покарання, від призначеного покарання обвинувачених слід звільнити, керуючись положеннями ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України.

Долю речових доказів у даному кримінальному провадженні слід вирішити у порядку, визначеному ст. 100 КПК України.

Судові витратиу даномукримінальному провадженні,котрі полягаютьу залученніекспертів припроведенні судової почеркознавчої експертизи № 6/14від 22.03.2017року урозмірі 1759грн.20коп.(том1,а.с.193),при проведеннісудової економічноїекспертизи №9/177від 24.04.2017року урозмірі 4449грн.15коп.(том1,а.с.205)та припроведенні додатковоїсудової економічноїекспертизи №2240від 31.07.2019року урозмірі 31871грн.(том3,а.с.125),а всього 38079грн.35коп.слід стягнутиз обвинуваченихна користьдержави упорядку,визначеному ст.124КПК України,тобто по19039грн.68коп..

Щодо пред`явленого прокурором цивільного позову в інтересах держави в особі позивача Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, до відповідача ОСОБА_4 , про стягнення заподіяної внаслідок кримінальних правопорушень майнової шкоди у розмірі 35 419 грн. 26 коп., то суд вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства вправа.

Реалізація такого принципу передбачає можливість кожної особи звертатися до суду за захистом своїх порушених прав, у тому числі й для їх відновлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 та ч. 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а одним із способів захисту цивільного права є відшкодування збитків, інші способи відшкодування майнової шкоди.

Поняття збитківнаведене уч.2ст.22ЦК України,котрими,з-поміжіншого,є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

У свою чергу, загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені у ч. ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України, за змістом котрої майнова шкода,завдана неправомірнимирішеннями,діями чибездіяльністю особистимнемайновим правамфізичної абоюридичної особи,а такожшкода,завдана майнуфізичної абоюридичної особи,відшкодовується уповному обсязіособою,яка їїзавдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Заподіяну потерпілому-цивільному позивачеві майнову шкоду прокурор обґрунтовує збитками, тобто втратами, котрі зазнав місцевий бюджет Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області внаслідок заподіяння обома обвинуваченими під час виконання своїх службових обов`язків протиправних дій, що мають усі ознаки кримінальних правопорушень. У свою чергу такі втрати полягають у одержанні обвинуваченим ОСОБА_4 коштів у виді премій та матеріальних допомог, нарахованих йому без відповідної правової підстави, тобто незаконно. Оскільки ці грошові кошти були одержані обвинуваченим ОСОБА_4 та використані на свій розсуд, то й позов пред`явлено саме до нього як належної особи, котра повинна відповідати за вимогою про їх стягнення.

Оскільки заподіяння вищевказаної майнової шкоди на загальну суму 35419 грн. 26 коп. є доведеною у межах даного кримінального провадження, то пред`явлений у такому кримінальному провадженні цивільний позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 100, 124, 129, 368, 370, 374 КПК України, суд,

у х в а л и в:

ОСОБА_4 визнативинним увчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.2ст.191КК Українита призначитийому покаранняу видіобмеження волістроком на3(три)роки зпозбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 3 (три) роки.

Його жвизнати винниму вчиненнікримінальних правопорушень,передбачених ч.3ст.191КК Українита призначитийому покаранняу видіобмеження волістроком на4(чотири)роки зпозбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 3 (три) роки.

Його ж визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України та призначити йому покарання у виді штрафу у розмірі двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) грн., зпозбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 3 (три) роки.

На підставі ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України звільнити ОСОБА_4 від призначеного основного та додаткового покарання за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, -у зв`язку із закінченням строку давності.

На підставіч.1ст.70КК Україниостаточне покарання ОСОБА_4 зач.2ст.191та ч.3ст.191КК Українипризначити засукупністю злочинівшляхом поглинанняменш суворогопокарання більшсуворим у видіобмеження волістроком на4(чотири)роки зпозбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 3 (три) роки.

Запобіжний захід ОСОБА_4 у виді застави до набрання вироком законної сили залишити без змін.

Після вступу вироку у законну силу повернути заставодавцеві ОСОБА_21 заставу у розмірі 32 000 (тридцять дві тисячі) грн., внесену на підставі ухвали слідчого судді Сколівського районного суду Львівської області від 06.04.2017 року у справі № 453/351/17, провадження № 1-кс/453/69/17, за її згодою.

ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України та призначити їй покарання у виді штрафу у розмірі двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250 (чотири тисячі двісті п`ятдесят) грн., зпозбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 3 (три) роки.

На підставі ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України звільнити ОСОБА_5 від призначеного основного та додаткового покарання за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, -у зв`язку із закінченням строку давності.

Запобіжний захід ОСОБА_5 до вступу вироку у законну силу не обирати.

Речові докази: книгу (номенклатурний номер 04-02) «Розпорядження сільського голови про надання відпусток, відряджень»; книгу (номенклатурний номер 02-05) «Розпорядження сільського голови з основної діяльності»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за серпень 2014 року та відомістю № 19 «Нарахування відпускних за серпень м-ць 2014 року»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за жовтень 2014 року та відомість № 27 «Нарахування заробітної плати за першу половину жовтня 2014 року»; писок перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за жовтень 2014 року та відомість № 28 «Нарахування заробітної плати за жовтень 2014 року»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за листопад 2014 року та відомість без номера «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за листопад м-ць 2014 року»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за грудень 2014 року та відомість без номера «Нарахування і видачу зарплати робітникам і службовцям за грудень м-ць 2014 року»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за грудень 2014 року та відомість без номера «Нарахування і видачу зарплати робітникам і службовцям за грудень м-ць 2014 року»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за квітень 2015 року та відомість № 6 «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за квітень м-ць 2015 року»; список перечислень заробітної плати на вклади працівників Гребенівської сільської ради за липень 2015 року та відомість № 12 «Нарахування і видачі зарплати робітникам і службовцям за липень м-ць 2015 року», - повернути Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави 19 039 (дев`ятнадцять тисяч тридцять дев`ять) грн. 68 коп. витрат на залучення експертів.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави 19 039 (дев`ятнадцять тисяч тридцять дев`ять) грн. 68 коп. витрат на залучення експертів.

Цивільний позов прокурора Сколівського відділу Стрийської місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області до ОСОБА_4 про відшкодування майнової шкоди, заподіяної внаслідок кримінальних правопорушень, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області 35 419 (тридцять п`ять тисяч чотириста дев`ятнадцять) грн. 26 коп. на відшкодування майнової коди.

Повне найменування учасників цивільного позову:

Прокурор: прокурор Сколівського відділу Стрийської місцевої прокуратури Львівської області ОСОБА_7 ; місцезнаходження відділення прокуратури: 82600, Львівьска область, м. Сколе, вул. Д. Галицького, буд. 37.

Цивільний позивач: Гребенівська сільська рада Сколівського району Львівської області; місцезнаходження юридичної особи: 82634, Львівська область, Сколівський район, с. Гребенів, вул. Т. Шевченка, буд. 18; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 22391372.

Цивільний відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зареєстроване місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків у матеріалах справи відсутній.

Копію вироку негайно, після його проголошення, вручити засудженим та прокурору.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду через Сколівський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Суддя ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення05.05.2020
Оприлюднено08.02.2023
Номер документу89073615
СудочинствоКримінальне