ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"01" червня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/543/20 Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Кравець В.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: Блізінський М.П. на підставі ордеру;
Від відповідачів:
- Одеської міської ради: Степанишина А.С. /головний спеціаліст/;
- товариства з обмеженою відповідальністю „Транском строй": не з'явився;
Від третьої особи: Добров Р.М. за довіреністю;
Розглянувши у підготовчому засіданні клопотання приватного акціонерного товариства „Одестеплокомуненерго" (вх. №12729/20 від 20.05.2020р.) про призначення судової земельно-технічної експертизи, подане по справі за позовом приватного акціонерного товариства „Одестеплокомуненерго" до Одеської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю „Транском строй", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, про визнання протиправними та скасування рішень та визнання недійсним договору, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство „Одестеплокомуненерго" (далі по тексту - ПрАТ „Одестеплокомуненерго") звернулось до господарського суду із позовною заявою до Одеської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю „Транском строй" (далі по тексту - ТОВ „Транском строй") про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради №2549-VII від 04.10.2017р. „Про надання дозволу ТОВ „Транском строй" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,3000 га, за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-Г"; про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради №3032-VII від 16.02.2018р. „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,2937 га, за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-Г, надання її в оренду ТОВ „Транском строй"; про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5110136900:52:001:0133), площею 1,2937 га (категорія земель - землі житлової та громадської забудови), яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-Г, від 23.03.2018р., укладеного між відповідачами та посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованого в реєстрі за №619.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ПрАТ „Одестеплокомуненерго" наголошено, що останній з 1999р. є власником об'єкта незавершеного будівництва „Цех емальованих труб", який розташований на земельній ділянці, площею 0,55 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27. Посилаючись на положення ст. 30 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на дату виникнення права власності), ПрАТ „Одестеплокомуненерго" стверджує про виникнення у нього права користування земельною ділянкою, площа якої складає 0,55 га. Проте, Одеською міською радою в результаті передання земельної ділянки (кадастровий номер 5110136900:52:001:0133) у користування ТОВ „Транском строй" було порушено майнові права ПрАТ „Одестеплокомуненерго", оскільки земельна ділянка відповідача згідно даних Публічної кадастрової карти України пересікається із межами земельної ділянки, відведеної для спорудження цеху емальованих труб. Наведене і стало підставою для звернення ПрАТ „Одестеплокомуненерго" до господарського суду із даними позовними вимогами.
Ухвалою суду від 31.03.2020р. дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.04.2020р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради був залучений до участі у дану справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів.
20.05.2020р. до господарського суду від ПрАТ „Одестеплокомуненерго" надійшло клопотання про призначення по справі судової земельно-технічної експертизи з метою вирішення питання: чи має місце накладання меж земельних ділянок, а саме земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 27-Г, з кадастровим номером 5110136900:52:001:0133, площею 1,2937 га, на земельну ділянку, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27, площею 0,55 га, та яка площа накладання. При цьому, проведення експертизи позивач просив доручити приватному підприємству „Одеський науково-дослідницький центр експертних досліджень ім. Скибінського С.С."
Одеська міська рада та Департамент комунальної власності Одеської міської ради заперечували проти задоволення заявленого позивачем клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи, посилаючись на відсутність в матеріалах справи доказів, які можуть підтвердити право користування ПрАТ „Одестеплокомуненерго" земельною ділянкою, площею 0,55 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27.
Розглянувши клопотання ПрАТ „Одестеплокомуненерго" про призначення судової земельно-технічної експертизи, господарський суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Частиною 1 ст. 100 ГПК України передбачено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики призначення судової експертизи" від 23 березня 2012 року N 4 судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас і згідно з частиною першою статті 41 ГПК експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань. Із сукупності наведених норм матеріального і процесуального права вбачається, що неприпустимо ставити перед судовими експертами правові питання, вирішення яких чинним законодавством віднесено до компетенції суду, зокрема, про відповідність окремих нормативних актів вимогам закону, про правову оцінку дій сторін тощо.
Під час вирішення питання щодо наявності правових підстав для призначення земельно-технічної експертизи господарський суд враховує доводи, наведені ПрАТ „Одестеплокомуненерго" в обґрунтування заявлених позовних вимог щодо накладання меж земельної ділянки, яка була надана у користування ТОВ „Транском строй", із земельною ділянкою, яка знаходиться у користуванні позивача.
Згідно ч. 2 ст. 98 ГПК України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до п. 6.1 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року N 53/5, основними завданнями земельно-технічної експертизи є : визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо); визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту.
Згідно з п. 6.1.2, абзацу 2 п. 6.1.3 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень зазначені питання земельно-технічної експертизи вирішуються за наявності відповідної правовстановлювальної та технічної документації, зокрема результатів виконання топографо-геодезичних робіт, які проводяться відповідними фахівцями з використанням відповідного обладнання та бази даних. Для вирішення питань земельно-технічної експертизи експерту необхідно надати оригінали або завірені якісні копії відповідної правовстановлювальної та технічної документації із землеустрою на земельну ділянку. У разі неможливості експертом самостійно виконати топографо-геодезичні роботи результати таких робіт повинні бути надані на дослідження органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).
Приписами ч. 1 ст. 79, ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав . Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно зі ст. 22 Закону України „Про землеустрій" від 22.05.2003р. № 858-IV землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.
Приписами ст. 22 Закону України „Про землеустрій" врегульовано, що документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Одним із видів документації із землеустрою є технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Підсумовуючи вищенаведене приписи чинного законодавства, господарський суд доходить висновку, що під час проведення земельно-технічної експертизи експертом досліджується, зокрема, питання накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки. При цьому, зазначене питання може бути вирішено за результатами експертного дослідження лише у випадку надання правовстановлювальної та технічної документації.
Проте, в матеріалах даної справи відсутня технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, площею 0,55 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27, та знаходиться у користуванні позивача, як і правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку. Відсутність вказаних документів дозволяє суду зробити висновок про неможливість проведення експертизи по запропонованим позивачем питанням згідно вимог Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року N 53/5.
Враховуючи вищенаведені вимоги процесуального законодавства, згідно яких предметом висновку експерта не можуть бути питання права, господарський суд зауважує, що оцінка доводам позивача про перехід до нього права користування на земельну ділянку, у зв'язку з переходом права власності на цех емальованих труб, повинна надаватись за результатами вирішення спору по суті.
З огляду на вищенаведене, враховуючи відсутність в матеріалах справи правовстановлюючої та технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, площею 0,55 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27, господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для призначення по даній справі судової земельно-технічної експертизи. Наведене має наслідком необхідність відмови у задоволенні заявленого ПрАТ „Одестеплокомуненерго" клопотання про призначення судової експертизи.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 234 ГПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Відмовити приватному акціонерному товариству „Одестеплокомуненерго" у задоволенні клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи.
Ухвала набрала законної сили 01.02.2020р. та не підлягає оскарженню.
Відповідно до ч. 3 ст. 255 ГПК України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 02.06.2020р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2020 |
Оприлюднено | 03.06.2020 |
Номер документу | 89595020 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні