Справа № 308/8604/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2019 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , представника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора у кримінальному провадженні № 12017070000000118 прокурора у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області ОСОБА_5 про надання тимчасового доступу, з можливістю вилучення документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор прокуратури Закарпатської області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №12017070000000118 звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів , що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та зберігаються в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтування клопотання прокурор посилаєтьсяна те,що07.06.2017 року до ГУНП в Закарпатській області надійшли матеріали від ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , котрі в 2010 році, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, всупереч вимогам ст. 1, 5, 7, 14 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», Указу Президента України №720/95 від 08.08.1995 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», ст. 17 Земельного Кодексу України, без відома та згоди пайовиків КСГП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на підставі розпорядження голови ІНФОРМАЦІЯ_3 №152 від 01.04.2010, незаконно вилучили із «Схеми поділу земель колективної власності на земельні ділянки частки (паї) колишнього КСГП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » земельні ділянки загальною площею 16,60 га та передали їх в землі запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим завдали збитки охоронюваним законам інтересам членів КСГП « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
З огляду на те, що до документів внесено неправдиві відомості їх оригінали мають значення речових доказів, оскільки містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження (ст. 98 КПК України) та необхідні для проведення почеркознавчих експертиз з метою встановлення хто саме їх виготовив, а також для проведення земельно-технічної експертизи, а відповідно до науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року №53/5 для проведення землевпорядної експертизи, експерту надаються оригінали досліджуваних документів та для виконання експертизи визначення давності виконання документа.
Приймаючи до уваги викладене і те, що для всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин даного кримінального правопорушення та для призначення та виконання вищеописаних експертиз органу досудового розслідування необхідно направити до експертної установи оригінали документів, які мають доказове значення у кримінальному провадженні, а саме оригінали протоколів засідань та рішень сесій ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з червня 1998 року по квітень 2019 року, які необхідні в якості вільних взірців для проведення судових експертиз та документи, що стосуються виготовлення, зміни та знищення гербових печаток ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема:
- Протокол № 01 засідання першої сесії двадцять третього скликання від 21.04.1998 року;
-Протокол № 02 засідання другої сесії двадцять третього скликання від 22.04.1998 року;
-Протокол № 03 засідання третьої сесії двадцять третього скликання від 08.06.1998 року;
-Протокол № 35 засідання тридцять п`ятої сесії п`ятого скликання від 30.01.2010 року;
-Протокол № 36 засідання тридцять шостої сесії п`ятого скликання від 17.02.2010 року;
-Документи, що стосуються виготовлення,зміни та знищення гербових печаток ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив суд його задовольнити з підстав зазначених у клопотанні, зокрема зазначив, що тимчасовий доступ з можливістю вилучення документів зазначених у клопотанні необхідно для проведення почеркознавчої експертизи, технічної експертизи документів та експертизи щодо строку давності виготовлення документів. Без оригіналів зазначених документів, неможливо провести експертні дослідження. З 1991 року жодні документи на зберігання до архіву не надходили. Після оголошеної в судовому засіданні перерви прокурор не зявився, подав заяву про продовження розгляду у його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив, зазначив, що документи передані на зберігання до архіву . Після оголошеної в судовому засіданні перерви представник в судове засідання не зявився, подав заяву про продовження розгляду у його відсутності, просив врахувати його доводи.
Дослідивши матеріали додані до клопотання слідчий суддя прийшов до переконання, що клопотання слід задовольнити , зважаючи на наступне:
Витягом з кримінального провадження №12017070000000118 від 07.06.2017 р., сформованого станом на 24.10.2019 року підтверджено, що ГУНП в Закарпатській області, здійснюється розслідування кримінального провадження заправовоюкваліфікацієюч.2 ст. 364 КК України.
Як встановлено слідчим суддею , сільським головою ІНФОРМАЦІЯ_1 на запит слідчого ГУНП було надано копії протоколу № 03 засідання третьої сесії двадцять третього скликання від 08.06.1998 року; протоколу засідання 37 сесії 5 скликання від 25.03.2010 року.
Згідно з ч.1 ст.92КПК України обовязок доказування обставин,передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, -на потерпілого.
Згідно ч.5 ст.110КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторонни кримінального провадження повинні надати слідчомусуддіабосуду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповіднодо ст. 159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якоїзнаходяться такі речі і документи,можливості ознайомитися з ними, зробити їх копіїта вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовийдоступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.5, 6 ст.163КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1)перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2)самі по собі або в сукупності з іншимиречамиідокументами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, маютьсуттєвезначеннядля встановлення важливих обставин у кримінальномупровадженні; 3) нестановлять собоюабоневключають речейідокументів, які містять охоронювану законом таємницю.
Так, відповідно до ст. 99КПК України документом є спеціальностворений з метою збереження інформації матеріальний обєкт, який міститьза фіксовані за допомогою письмових знаків, звуку,зображеннятощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюютьсяпід час кримінального провадження.
За положеннями ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ст.132КПК України застосуваннязаходу забезпеченнякримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, недопускається, якщо сторона кримінального провадження недоведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні. Згідно вимог ст.132КПК України дляоцінкипотреб досудового розслідування слідчийсуддя зобовязанийврахувати можливістьбеззастосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речіі документи,якіможуть бутивикористані підчассудовогорозгляду для встановлення обставин у кримінальномупровадженні.
Таким чином слідчий суддя зобов`язаний перевіряти наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, врахувати докази на підтвердження обставин, викладених у клопотанні, які мають бути надані ініціатором клопотання.
Вищевказана інформація,продоступдо якоїставитьсяв клопотанніпрокурора,маєзначеннядля забезпеченнявсебічного,повногоінеупередженого розслідування,зясуванняобставин,щопідлягають доказуваннюукримінальномупровадженні. Крім того, на думку слідчого судді, наявні достатні підстави вважати, щодокументи, доступ до яких просить надати прокурор, являються джерелом доказів, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, які неможливо встановитиіншимспособом.
Необхідність отримання тимчасового доступу до вищевказаних документів викликана тим, що вона необхідна органу досудового розслідування при призначенні та проведенні експертизи.
Вирішуючи клопотання слідчий суддя враховує, що вказані відомості їх отримання можливе лишена підставі ухвали слідчого судді та те, що у матеріалах кримінального провадження такі відомості відсутні і вони знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та зберігаються в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
Таким чином, приймаючи до уваги те, що зазначені у клопотаннідокументи мають важливе значення для встановлення об`єктивних обставин у даному кримінальному провадженні, що для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів, приходжу до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Тимчасовий доступ до документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбачений ст.131 ч.2 п.5 КПК України, органом досудового слідства доведено необхідність застосування цього заходу, що передбаченост. 132 КПК України. Вказані обставини є достатніми підставами, передбаченимист.163КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів.
Частиною 7 статті 163КПКУкраїни передбачено,що слідчий суддя, суд вухвалі пронадання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про наданняможливостівилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадженнядоведенаявністьдостатніх підстав вважати, що без такоговилучення існує реальназагроза зміни або знищенняречейчи документів, або таке вилучення необхідне длядосягненняметиотриманнядоступу до речей і документів.
Таким чином, приймаючи до уваги те, що наданими матеріалами клопотання позарозумним сумнівомдоведено, що на данийчаспроводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих нарозкриттякримінальногоправопорушення тавстановлення осіб якійого вчинили танеможливість іншими способами довести обставини,які передбачається довестизадопомогою вказаного документу, а можливеїх вилученнянеобхідне длязабезпечення проведенняекспертиз приходжу до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
При прийнятті рішення слідчий суддя виходить з того, що вилучення оригіналів документів необхідне для забезпечення можливості проведення експертизи, про необхідність призначення яких вказано у клопотанні.
Керуючись ст.ст.40,131,132,159-164,309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні № 12017070000000118 - прокурора у кримінальному провадженні прокуратури Закарпатської області ОСОБА_5 про надання тимчасового доступу, з можливістю вилучення документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження прокурорам групи прокурорів, слідчим слідчої групи тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та зберігаються в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме:
-Протокол № 01 засідання першої сесії двадцять третього скликання від 21.04.1998 року;
-Протокол № 02 засідання другої сесії двадцять третього скликання від 22.04.1998 року;
-Протокол № 03 засідання третьої сесії двадцять третього скликання від 08.06.1998 року;
-Протокол № 35 засідання тридцять п`ятої сесії п`ятого скликання від 30.01.2010 року;
-Протокол № 36 засідання тридцять шостої сесії п`ятого скликання від 17.02.2010 року;
-Документи, що стосуються виготовлення,зміни та знищення гербових печаток ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено і проголошено з врахуванням днів відпустки 06.11.2019 року о 08 год. 30 хв.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2019 |
Оприлюднено | 04.06.2024 |
Номер документу | 90992984 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бенца К. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні