Справа №2-132/10
Р ІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2010 р. смт. Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Сінєльнік Р.В.,
при секретарі Півовар Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації (далі ОСОБА_3 РДА) про продовження строку на прийняття спадщини, треті особи: Богданівська сільська рада Чернігівського району Запорізької області, державна нотаріальна контора Чернігівського району Запорізької області, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись в суд з позовними вимогами про продовження строку на прийняття спадщини. В позові зазначено, що 27.05.2009року помер їх брат – ОСОБА_4. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка розміром 9,93га, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, що знаходиться на території Богданівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають право на спадщину за законом, інші спадкоємці на спадщину не претендують. 16 березня 2010року позивачі звернулись до державного нотаріуса Чернігівського району з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, але в зв'язку з тим, що пропустили шестимісячний строк на подання заяви про прийняття спадщини, їм відмовлено нотаріусом у здійсненні нотаріальних дій. Позивачі просять встановити їм додатковий строк на прийняття спадщини за законом, так як вважають, що пропустили встановлений строк з поважних причин. Вказують, що причиною пропуску є їх юридична необізнаність в питаннях спадкового права.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання з'явився, на позовних вимогах наполягав і пояснив, що пояснення по суті позову викладені в позовній заяві, а також вказав, що вони з братом не звернулись до нотаріальної контри з заявою про прийняття спадщини, оскільки внаслідок фінансових утруднень не могли сплатити необхідні платежі для оформлення спадщини. Позивачі також вважали, що спадщину можна оформити після спливу шести місяців з моменту смерті спадкодавця. Просив позов задовольнити. Позивач ОСОБА_2 надав суду аналогічні пояснення, просив позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 РДА ОСОБА_5 в судове засідання з'явилась, проти позову не заперечувала, просила позов задовольнити.
Представник третьої особа Богданівської сільської ради у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Богданівський сільський голова ОСОБА_6 надав суду заяву № 33/04 від 27.04.10р., в якій зазначив, що проти позову не заперечує та простив розглянути справу без участі представника сільської ради.
Представник третьої особи ОСОБА_3 державної нотаріальної контори до суду не з’явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, до суду завідувач держнотконтори ОСОБА_7 подала заяву, в якій просила розглянути справу без її присутності.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 РДА ОСОБА_5, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27.05.2009р. помер брат позивачів ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЖС №145493 (а.с.7). Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 9,93га, яка розташована на території Богданівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області та належала спадкодавцю на праві приватної власності згідно Державного акту про право власності на земельну ділянку ЗП № 041106 від 21.06.05р. (а.с.13). Позивачі не прийняли спадщину після смерті брата ОСОБА_4, що підтверджується довідкою ОСОБА_3 держнотконтори №124/1-14, відповідно до якої після померлого ОСОБА_4 спадкова справа не відкривалась, спадкоємці до контори не звертались (а.с.41).
Згідно ст.1262 ЦК України, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями другої черги, як рідні брати спадкодавця, що підтверджується свідоцтвами про народження: свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії ЯЕ №256447 (а.с.8), свідоцтво про народження ОСОБА_1 серії VII-УР №0809720 (а.с.9), свідоцтво про народження ОСОБА_4 серії І-ЖС №261671 (а.с.10). В даних свідоцтвах єдиним батьком вказано ОСОБА_8 та єдиною матір’ю вказано ОСОБА_9, отже ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються рідними братами ОСОБА_4
Позивачі не подали у встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини та звернулися до нотаріального органу з вказаною заявою тільки 16.03.2010року, тобто після спливу шести місяців з дня смерті спадкодавця ОСОБА_4, що підтверджується постановою державного нотаріуса від 16 березня 2010р. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину (а.с.12). Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008р. «Про практику у справах про спадкування» поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Суд вважає, що обставини, зазначені позивачами і з яких вони не подали заяву про прийняття спадщини, є поважними, оскільки вони затрудняли реалізацію позивачами свого права на прийняття спадщини. Позивачі знали про відкриття спадщини, але ніяких дій по прийняттю спадщини після смерті спадкодавця не вчиняли, оскільки внаслідок фінансових утруднень не могли сплатити необхідні платежі для оформлення спадщини. Позивачі також вважали, що спадщину можна оформити після спливу шести місяців з моменту смерті спадкодавця. Окрім того, відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
На підставі викладеного, згідно ст.ст.1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008року «Про практику у справах про спадкування», та керуючись ст.ст.10, 11, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації, треті особи: Богданівська сільська рада, державна нотаріальна контора Чернігівського району Запорізької області, про продовження строку на прийняття спадщини – задовольнити.
Встановити ОСОБА_1, 08.08.1967р.н. та ОСОБА_2, 17.01.1957р.н. додатковий строк на прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_4, померлого 27.05.2009року, - терміном 3 (три) місяці.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через Чернігівський районний суд Запорізької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя Р.В.Сінєльнік
Суд | Чернігівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2010 |
Оприлюднено | 29.04.2010 |
Номер документу | 9212512 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Охтень Аліна Андріївна
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Ніколова Ірина Сергіївна
Цивільне
Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим
Кондрак Наталя Йосифівна
Цивільне
Хустський районний суд Закарпатської області
Кемінь Володимир Дмитрович
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Кривошеєв Дмитро Арнольдович
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Сінельнік Руслан Васильович
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Прокулевич Володимир Степанович
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Янішевська Оксана Станіславівна
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя
Ковтуненко Олеся Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні