Справа № 2-а-579, 2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 грудня 2009 року Ставищенський районний су д Київської області в складі :
головуючого - судді: Галича Ю.М.,
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у смт. Ставище у письмовому пр овадженні справу за адмініст ративним позовом ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фонд у України в Ставищенському р айоні Київської області про визнання бездіяльності прот иправною та зобов' язання на рахувати та виплатити недопл ачену щомісячну державну соц іальну допомогу „Дітям війни ”, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з вказаним адмініс тративним позовом звернулас я ОСОБА_1, посилаючись на т е, що вона відповідно ст. 1 Зако ну України “Про соціальний з ахист дітей війни” є дитиною війни і її у відповідності ст . 6 вказаного закону повинна в иплачуватися щомісячна соці альна надбавка до пенсії у ро змірі 30 % мінімальної пенсії з а віком. На її звернення відпо відач листом повідомив, що їй вищевказана допомога виплач увалася відповідно до чинног о законодавства.
Позивачка просить суд визн ати неправомірною відмову Уп равління Пенсійного фонду Ук раїни в Ставищенському район і щодо нарахування та виплат и з 22 травня 2008 року їй як „Дитин і війни” недовиплаченого щом ісячного підвищення до пенсі ї у відповідності зі ст. 6 Зако ну України „Про соціальний з ахист дітей війни” та зобов' язати відповідача здійснити з 22 травня 2008 року по дату винес ення рішення судом їй як „Дит ині війни” нарахування та ви плату на її користь недовипл аченого щомісячного підвище ння до пенсії в розмірі 30 % міні мальної пенсії за віком відп овідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням фактич но виплаченого щомісячного п ідвищення до пенсії за цей пе ріод.
Позивачка та представник в ідповідача подали до суду за яви з проханням слухати спра ву в порядку письмового пров адження на підставі наявних у суду доказів.
Відповідач подав письмові заперечення, в яких позовні в имоги не визнає повністю, посилаючись на те, що при значення та виплата позивачц і надбавки як дитині війни зд ійснюється в повному обсязі і згідно до чинного законода вства. Крім того, позивачем по частині вимог пропущений вс тановлений законом річний ст рок для звернення до суду з ад міністративним позовом, а то му відповідач просить застос увати строк позовної давност і, встановлений ст. ст. 99, 100 КАС У країни (а. с. 19 -20) .
Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмо ві докази, вважає, що позов слі д задовольнити частково, вих одячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України “Про соціальний захи ст дітей війни” дитиною війн и є особа, яка є громадянином України та якій на час закінч ення (2 вересня 1945 року) Другої с вітової війни було менше 18 ро ків.
Статтею 6 даного Закону пере дбачено, що доплата до пенсії нараховується у розмірі 30 % мі німальної пенсії за віком.
Судом встановлено, що позив ачка народилася ІНФОРМАЦІ Я_1 і є пенсіонеркою довічно , і відповідно, на неї поширюєт ься дія Закону України “Про соціальний захист дітей вій ни”, в тому числі положення ст . 6 цього Закону, що підтверджу ється копіями паспорта (а.с. 7).
Позивачці відповідачем у 2 008 році фактично виплачено вка зану допомогу в розмірі, вста новленому ч. 1 ст. 6 Закону Украї ни „Про соціальний захист ді тей війни” в редакції Зак ону України від 28.12.2007 р. N 107-VI "Про Де ржавний бюджет України на 2008 р ік та про внесення змін до дея ких законодавчих актів Украї ни" (за 2008 рік) в розмірі 10 % від про житкового мінімуму, встановл еного для осіб, які втратили п рацездатність, що підтверджу ється листом відповідач а від 3 серпня 2009 року (а.с. 8).
Суд вважає, що позовні вимог и позивачки підлягають частк овому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 41 розділу 2 З акону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесенн я змін до деяких законодавчи х актів України” текст ч. 1 ст. 6 Закону України "Про соціальн ий захист дітей війни" виклад ено в наступній редакції, - “ді тям війни (крім тих, на яких по ширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального за хисту") до пенсії або щомісячн ого довічного грошового утри мання чи державної соціально ї допомоги, що виплачується з амість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавк и, встановленої для учасникі в війни.
Пунктом 2 рішення Конституц ійного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп\2008 року (справа щодо предм ета та змісту закону про Держ авний бюджет України), визнан о таким, що не відповідає Конс титуції України (є неконстит уційним) положення п. 41 розділ у 2 Закону України „Про Держав ний бюджет на 2008 рік та про внес ення змін до деяких законода вчих актів України”.
Відповідно до п. п. 5, 6 резолют ивної частини даного рішення Конституційного Суду Україн и положення Закону України „ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнані неконстит уційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституцій ним Судом України цього Ріше ння. Рішення Конституційног о Суду України у цій справі ма є преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у з в'язку з правовідносинами, як і виникли внаслідок дії поло жень статей зазначеного зако ну, що визнані неконституцій ними. Рішення Конституційног о Суду України є обов'язковим до виконання на території Ук раїни, остаточним і не може бу ти оскаржене.
Статтею 6 Закону України “Пр о соціальний захист дітей ві йни” передбачено, що доплата до пенсії нараховується у ро змірі 30 % мінімальної пенсії з а віком.
Згідно ст. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове пенс ійне страхування» мінімальн ий розмір пенсії за віком вст ановлюється у розмірі прожит кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 58 Закону України „П ро державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України ” з 1 квітня 2008 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили п рацездатність, в розмірі 481 гр ивня, з 1 липня 482грн., з 1 жовтня 498, 00 грн.
Відповідно до ст. 54 Закону Ук раїни „Про Державний бюджет України на 2009 рік” прожиткови й мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основ них соціальних і демографічн их груп населення, в 2009 році вст ановлено в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Тобто, з 1 січня 2009 року по даний час прожитков ий мінімум на одну особу для о сіб, які втратили працездатн ість становить 498,00 грн.
Відносини, що склалися між п озивачкою та відповідачем, є публічно-правовими відносин ами, виходячи із змісту статт і 3 та пункту 2 частини 1 статті 1 7 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивачка є дитиною війни, т обто наділена державою певни м правовим статусом, який вкл ючає в себе й право на додатко ві елементи соціального захи сту, зокрема, право на отриман ня зазначеної підтримки „діт ям війни”.
Наділивши осіб зазначеною соціальною гарантією, держа ва таким чином взяла на себе п ублічне зобов'язання забезпе чити належний матеріальний р івень осіб, які відносяться д о „дітей війни”.
Тобто, між позивачкою і держ авою встановлено певний прав овий зв'язок у визначеній сфе рі життєдіяльності, який хар актеризується наявністю зоб ов'язання держави забезпечит и соціальний захист громадян и України, які є дітьми війни.
Відповідно до статті 22 Конс титуції України конституцій ні права і свободи гарантуют ься і не можуть бути скасован і. При прийнятті нових законі в або внесенні змін до чинних законів не допускається зву ження змісту та обсягу існую чих прав і свобод.
Згідно із статтею 64 Констит уції України конституційні п рава і свободи людини і грома дянина не можуть бути обмеже ні, крім випадків, передбачен их Конституцією України.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з позицією позивачки щодо порушення її права на отримання вищевказ аної доплати до пенсії відпо відно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” в розмірі 30 % мінімальн ої пенсії за віком.
Судом встановлено, що позив ачка зверталася до відповіда ча з заявою від 3 серпня 2009 року про недонарахуван ня та недовиплату її доплати до пенсії в розмірі, встановл еному вищевказаним законом. Проте, відповідач відмовив ї й в задоволенні даної заяви л истом від 3 серпня 2009 року (а.с. 8).
Відповідно до частини 1 та 2 с татті 2 Кодексу адміністрати вного судочинства України за вданням адміністративного с удочинства є захист прав, сво бод та інтересів фізичних ос іб, прав та інтересів юридичн их осіб у сфері публічно-прав ових відносин від порушень з боку органів державної влад и, органів місцевого самовря дування, їхніх посадових і сл ужбових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на ос нові законодавства, в тому чи слі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-я кі рішення, дії чи бездіяльні сть суб'єктів владних повнов ажень, крім випадків, коли щод о таких рішень, дій чи бездіял ьності Конституцією чи закон ами України встановлено інши й порядок судового проваджен ня.
Керуючись вимогами частин и 2 статті 9 Кодексу адміністра тивного судочинства України , суд вирішує справи на підста ві Конституції та законів Ук раїни, а також міжнародних до говорів, згода на обов'язкові сть яких надана Верховною Ра дою України.
Отже, суд приходить до висно вку, що в період з 22 травня 2008 рок у по даний час при нарахуванн і та виплаті позивачці, як дит ині війни, доплати до пенсії з астосуванню підлягали норми статті 6 Закону України “Про с оціальний захист дітей”, а не положення пункту 41 розділу ІІ Закону України „Про Державн ий бюджет України на 2008 рік та п ро внесення змін до деяких за конодавчих актів України”, я кі істотно звузили обсяг пра в, встановлених Законом Укра їни “Про соціальний захист д ітей” і які визнані неконсти туційними вищевказаним ріше нням Конституційного Суду Ук раїни від 22 травня 2008 року.
Разом з тим, беручи до уваги , що відповідь відповідач над ав 3 серпня 2009 року. Відповідач наполягає на застосуванні ви мог закону щодо строку зверн ення позивача до суду з адмін істративним позовом, суд при вирішенні даного спору стос овно нарахування та виплати вищевказаного підвищення до пенсії за період з 22 травня по 3 серпня 2008 року, бере до уваги в имоги ч. 4 ст. 99 КАС України, відп овідно до якої я кщо закон ом встановлена можливість до судового порядку вирішення с пору і позивач скористався ц им порядком, то обчислення ст року звернення до адміністра тивного суду починається з д ня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних пов новажень за результатами роз гляду його скарги на рішення , дії або бездіяльність суб'єк та владних повноважень . Ф актично позивач отримував та ку відповідь 3 серпня 2009 року, т ому річний строк на зверненн я з вимогою про стягнення вищ евказаної доплати за період з 22 травня по 3 серпня 2008 року зак інчився у позивача у відпові дний період 2009 року, тобто цей с трок на момент звернення до с уду позивачем пропущений.
Позивач не надав суду будь-я ких доказів про те, що строк зв ернення до відповідача суду за захистом порушеного права в період з 22 травня по 3 серпня 2008 року пропущено ним з поважн их причин, а судом їх не встано влено, тому підстав для визна ння причин пропущення строку звернення до відповідача з в имогою стосовно нарахування та виплати вищевказаного пі двищення до пенсії за період з 22 травня по 3 серпня 2008 року, по важними у суду не має і в задов оленні позовних вимог в цій ч астині слід відмовити.
Таким чином, враховуючи вик ладене, беручи до уваги, що від повідачем в період з 3 серпня 2 008 року по даний час до плата до пенсії позивачці як дитині війни фактично н арахована та виплачена в роз мірі 10 % від прожиткового міні муму, встановленого для осіб , які втратили працездатніст ь, - суд вважає, що слід виз нати неправомірною відмову в ідповідача щодо нарахування та виплати з 3 серпня 2008 року по даний час позивачці недовип лаченого вищевказаного щомі сячного підвищення до пенсії та зобов' язати відповідача здійснити нарахування та ви плату даної доплати за зазна чений період в розмірі 30% міні мальної пенсії за віком відп овідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням фактич но виплаченого щомісячного п ідвищення до пенсії за цей пе ріод.
Керуючись ст. ст. 22 ч. 3, 64 Консти туції України, ст. 6 Закону Укр аїни „Про соціальний захист дітей війни”, ст. 58 Закону Укра їни „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни”, п. п. 2, 5, 6 резолютивної частини рішення Конституцій ного Суду України від 22.05.2008 за № 10-рп\2008 року (справа щодо предме та та змісту закону про Держа вний бюджет України), ст. 28 Зако ну України «Про загальнообов 'язкове пенсійне страхування », ст. ст. 2, 6, 7, 9 та 4, 17, 94, 158-163, 167, 254 КАС Укр аїни, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольн ити частково.
Визнати неправомірною від мову Управління Пенсійного ф онду України в Ставищенськом у районі щодо нарахування та виплати з 3 серпня 2008 року по да ту винесення рішення ОСОБА _1 як „Дитині війни” недовип лаченого щомісячного підвищ ення до пенсії у відповіднос ті зі ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей вій ни”.
Зобов' язати Управління П енсійного фонду України в Ст авищенському районі здійсни ти з 3 серпня 2008 року по дату вин есення рішення судом ОСОБА _1 як „Дитині війни” нарахув ання та виплату на її користь недовиплаченого щомісячног о підвищення до пенсії в розм ірі 30 % мінімальної пенсії за в іком відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний зах ист дітей війни” з урахуванн ям фактично виплаченого щомі сячного підвищення до пенсії за цей період.
В решті позовних вимог відм овити.
Постанову може бути оскарж ено до Київського апеляційно го адміністративного суду че рез Ставищенський районний с уд Київської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня складання постанови у п овному обсязі заяви про апел яційне оскарження і подання після цього протягом двадцят и днів апеляційної скарги, з п одачею її копії до суду апеля ційної інстанції.
Апеляційна скарга може бут и подана без попереднього по дання заяви про апеляційне о скарження, якщо скарга подає ться у строк, встановлений дл я подання заяви про апеляцій не оскарження.
Суддя
Суд | Ставищенський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2009 |
Оприлюднено | 04.05.2011 |
Номер документу | 9264694 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перевальський районний суд Луганської області
Сініцин Едуард Миколайович
Адміністративне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Скуляк Ігор Анатолійович
Адміністративне
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
Дузінкевич Іван Миколайович
Адміністративне
Ставищенський районний суд Київської області
Галич Юрій Михайлович
Адміністративне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Католікян Михайло Олександрович.
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Кузьменко Любов Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні