Рішення
від 24.11.2020 по справі 556/1276/20
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/1276/20

Номер провадження 2/556/362/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.11.2020 дата розгляду справи

Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:

головуючої судді Іванків О.В.,

секретаря судового засідання Кньовець Н.П.,

з участю законного представника позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Слободіна А.С.,

представника відповідача адвоката Волощука П.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Садово-городнього товариства "Пролісок" про відновлення електропостачання, стягнення матеріальної та моральної шкоди, -

в с т а н о в и в:

Законний представник позивача ОСОБА_1 звернулась до суду в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з позовом до Садово-городнього товариства Пролісок , про зобов`язання відновити електропостачання та стягнення матеріальної та моральної шкоди. В обґрунтування позову вказувала, що рішенням Володимирецького районного суду від 03.06.2019 року за ОСОБА_2 було визнано право власності на земельну ділянку загальною площею 0,1090 га для ведення індивідуального садівництва за межами населеного пункту на території Старорафалівської сільської ради Володимирецького району в межах Садово-городнього товариства Пролісок . На цій ділянці знаходиться садовий будинок. 01.08.2016 року відповідачем незаконно та самовільно, без попередження, всупереч вимогам чинного законодавства відключив електропостачання від вказаного садового будинку. На момент відключення в холодильнику та морозильній камері будинку знаходились продукти харчування вартістю 6000 грн., які зіпсувались, чим позивачу заподіяно матеріальної шкоди. Незаконним відключенням також завдано і моральної шкоди, яка оцінюється в 50000 грн., і полягає в неможливості використовувати будинок для відпочинку та реабілітації, та пов`язаних із цим незручностях та переживаннях.

Вказаний позов надійшов до суду 14.08.2020 року. 19.08.2020 року у справі було відкрито провадження та позов було прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження.

22.09.2020 року відповідачем подано відзив на позов з долученням письмових доказів.

25.09.2020 року представником позивача подано відповідь на відзив.

08.10.2020 року представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив.

26.10.2020 року законним представником позивача подано письмові пояснення (заяву).

26.10.2020 року судом відмовлено в задоволені клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні законний представник та представник позивача підтримали позовні вимоги, представник відповідача проти задоволення позову заперечив, подав заяву про розподіл судових витрат.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги недоведені і в їх задоволенні слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 03.06.2019 року за ОСОБА_2 було визнано право власності на земельну ділянку загальною площею 0,1090 га для ведення індивідуального садівництва за межами населеного пункту на території Старорафалівської сільської ради Володимирецького району в межах Садово-городнього товариства Пролісок . Вказане рішення суду набрало законної сили.

Разом з тим, всупереч твердженню сторони позивача, вказане рішення не є доказом того, що ОСОБА_2 набув членства в Садово-городньому товаристві Пролісок .

Зокрема діяльність обслуговуючого кооперативу та його посадових осіб регулюється чинним законодавством, зокрема Законом України Про кооперацію . Так, зі ст.ст.2, 6 цього Закону вбачається, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.

Правовим документом, який регулює діяльність кооперативу, є Статут, як це вбачається зі ст.8 Закону.

У відповідності до пункту 2.5. Статуту Садово-городнього товариства Пролісок , затвердженого загальними зборами цього товариства від 29.11.2018 року, членом Товариства може бути громадянин України, який досяг 18-річного віку, визнає Статут Товариства і виявив бажання брати участь у його діяльності, та має у власності чи в користуванні земельну ділянку в Товаристві. В разі смерті члена Товариства привілейоване право вступу до Товариства має один із спадкоємців померлого.

Як вбачається з пункту 2.6. Статуту, вступ до Товариства здійснюється на підставі письмової заяви; особа вважається членом Товариства після прийняття відповідного рішення правлінням Товариства, після затвердження загальними зборами (зборами уповноважених) - пункт 2.8. Статуту.

Разом з тим, сторони підтвердили в своїх поясненнях, що ні ОСОБА_2 , який не досяг 18-річного віку, ні його законний представник не звертались із заявами про вступ до

Садово-городнього товариства Пролісок , рішення про прийняття ОСОБА_2 в члени цього товариства не приймалось, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що на час звернення до суду з даним позовом та на час його розгляду судом неповнолітній ОСОБА_2 не є членом Садово-городнього товариства Пролісок , хоча і має привілейоване право на вступ до нього з дотриманням встановленого Статутом порядку.

З огляду на це, посилання сторони позивача на норми законів та підзаконних нормативних актів, які регулюють порядок електропостачання земельних ділянок членів садово-городнього товариства, не можуть бути застосовані судом при вирішенні даного спору, оскільки між сторонами відсутні будь-які правовідносини, які випливають з членства особи в Товаристві.

Що стосується законності відключення електропостачання земельної ділянки ОСОБА_3 , правонаступником якого є ОСОБА_2 , то дане питання було предметом судового розгляду, і рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області від 08.12.2016 року в задоволені позову ОСОБА_3 до Садово-городнього товариства Пролісок про відновлення електропостачання, стягнення матеріальної та моральної шкоди відмовлено, вказане рішення не оскаржувалось сторонами і набрало законної сили 27.12.2016 року.

Також судом встановлено, що заявою-приєднання від 01 липня 2020 року СГТ Пролісок приєдналось до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 01.07.2020 року. Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №312 (далі по тексту - ПРРЕЕ).

На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил. Кодексу системи передачі. Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку - пп. 1.2.1. п. 1.2. ПРРЕЕ.

Точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи - п.п. 1.2.4. п. 1.2. ПРРЕЕ.

Відповідно до положень ПРРЕЕ побутовий споживач це індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Таким чином, СГТ Пролісок є колективним побутовим споживачем в розумінні ПРРЕЕ та Закону України Про ринок електричної енергії .

Колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для

задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору - п.п. 10.2.4. п. 10.2 ПРРЕЕ.

Відповідно до п.п. 10.2.5. п. 10.2 ПРРЕЕ закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача.

У разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (балі - споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору (додаток 11 до цих Правил) - п.п. 10.2.6. п. 10.2. ПРРЕЕ.

Договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача може бути укладений у разі виконання таких умов: 1) особа, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, та колективний побутовий споживач не мають боргів за електричну енергію перед колективним побутовим споживачем та постачальником електричної енергії відповідно; 2) технічний стан розрахункового засобу обліку, яким обладнана електроустановка особи, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, відповідає вимогам нормативних документів; 3) особою, яка має намір набути статусу споживача на території колективного побутового споживача, створені технічні можливості щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює розподіл електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку-п.п. 10.2.6. п. 10.2. ПРРЕЕ.

За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання, як це вбачається з ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України.

Разом з тим, законний представник неповнолітнього ОСОБА_2 не зверталась до відповідача з заявами про укладення трьохстороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині також є безпідставними.

Всупереч вимогам ст. ст. 81, 82 ЦПК України, позивачем не надано жодних доказів на підтвердження тієї обставини, що на належній йому земельній ділянці наявне будь-яке нерухоме майно, а також доказів факту та розміру заподіяння йому матеріальної шкоди. При цьому, з позовної заяви вбачається, що матеріальна шкода заподіяна псуванням продуктів в серпні 2016 року, тобто до виникнення у ОСОБА_2 права на земельну ділянку.

У відповідності до ст.1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених законом.

В той же час, як встановлено судом, відповідачем не допущено неправомірних дій, у зв`язку з чим підстави для стягнення моральної шкоди відсутні.

У відповідності до закону, захисту підлягають порушені, оспорювані або не визнані права. Разом з тим, сторона позивача не довела факту порушення, оспорювання або не визнання прав неповнолітнього ОСОБА_2 зі сторони відповідача. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, позовні вимоги не обґрунтовані і підстав для їх задоволення не вбачає.

З приводу відшкодування судових витрат судом встановлено наступне.

У відповідності до ст.133ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу;

Як вбачається зі ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові покладаються на позивача.

Відповідачем надано суду письмові докази (рахунок-фактуру від 15.09.2020 року та квитанцію №25 від 19.09.2020 року), з яких вбачається, що відповідачем понесені витрати, на правничу допомогу, і ці кошти підлягають частковому стягненню з позивача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.258-259 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Садово-городнього товариства "Пролісок" про відновлення електропостачання, стягнення матеріальної та моральної шкоди відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Стягнути з ОСОБА_1 як законного представника неповнолітнього позивача ОСОБА_2 в користь Садово-городнього товариства "Пролісок" понеесені відповідачем судові витрати на суму 10000 (десять тисяч) грн.

Повний текст рішення буде проголошено 04 грудня 2020 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5) розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя: О.Іванків

Повний текст рішення проголошено 04 грудня 2020 року о 18 годині 10 хвилин.

Сторони:

Позивач - неповнолітній ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Законний представник позивача - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - Садово-городнє товариство Пролісок , 34403, м. Вараш Рівненської області м-н Вараш, буд.43, кв.13, код ЄДРПОУ 24171315.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.11.2020
Оприлюднено09.12.2020
Номер документу93376296
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —556/1276/20

Ухвала від 24.06.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Білоконь Олена Валеріївна

Ухвала від 29.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Постанова від 30.03.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 19.03.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 04.02.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 04.02.2021

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 26.10.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 26.10.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні