Рішення
від 27.01.2021 по справі 607/3547/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.01.2021 Справа №607/3547/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Безручко Т.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , Державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою , Петриківської сільської ради, товариства з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс , приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук Оксана Ігорівна, відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та скасування державної реєстрації,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 , Державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою , Петриківської сільської ради, товариства з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс , приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук Оксана Ігорівна, відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та скасування державної реєстрації.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що він з 18.10.2002 року є власником будинковолодіння із земельною ділянкою площею 0.20 га за адресою: АДРЕСА_1 . Земельна ділянка належить йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії РТ№646113 від 23.12.2002р. В 2019 році він звернувся до ПП Землевласник-CJI для виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та у відділ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільському районі та м. Тернополі у Тернопільській області для внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо його земельної ділянки, але 20.03.2019р. йому було відмовлено по причині перетину його земельної ділянки, (площа співпадає на 3,8144%) та земельної ділянки 6125286700:02:001:4851 ОСОБА_4 , яка утворилась шляхом поділу об`єднання та нового поділу земельних ділянок. Дану земельну ділянку ОСОБА_4 придбав у ОСОБА_5 , яка в свою чергу отримала її від ОСОБА_6 успадкованого від ОСОБА_7 . Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області підтвердило факт накладання земельних ділянок та факт накладання земельної ділянки ОСОБА_4 загальною площею 0,0112га, кадастровий №6125286700:02:001:4851 не лише на земельну ділянку позивача, а також на житловий будинок ОСОБА_1 40-х років забудови. У державному акті на землю відповідача суміжним землекористувачем зазначена Петриківська сільська рада, а не позивач. Вважає, що ТОВ Геоземсервіс не провела обстеження земельної ділянки на місці, не погодило межі ділянки із суміжними землекористувачами. Відповідно Головне управління Держгеокадастру у Тернопільському районі зареєструвало земельну ділянку, ДП Центр державного земельного кадастру сформував обмінний файл і присвоїв кадастровий номер ділянці, яка проходить через сусідній житловий будинок. Вважає, що його права власності на земельну ділянку порушені внаслідок накладення земельної ділянки відповідача, що перешкоджає останньому виготовити проектно-технічну документацію на неї.

Уточнивши позовні вимоги позивач просить усунути перешкоди шляхом звільнення частини земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 , яка знаходиться в АДРЕСА_1 , площею 0,0083 га, визнати незаконним та скасувати в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно запис №25319190 про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на земельну ділянку загальною площею 0.0112 га (кадастровий номер 6125286700:02:001:4851), що знаходиться в с. Петриків, Тернопільського району Тернопільської області.

28 лютого 2020 року ухвалою судді відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Представник відповідача державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою подав суду відзив на позовну заяву, в якому просить позовні вимоги відхилити, посилаючись на те, що згідно технічного завдання на розробку документації підставою для виконання робіт було свідоцтво про право на спадщину за законом, видане ОСОБА_6 , як спадкоємцю померлої гр. ОСОБА_8 01 жовтня 2004 року позивачем підписаний та погоджений акт визначення та погодження на місцевості зовнішніх меж земельної ділянки, яким погоджено зовнішні межі землекористування із суміжними землекористувачами. Будь-яких претензій щодо накладення земельної ділянки позивач не заявив. В подальшому, висновком Тернопільського районного відділу земельних ресурсів про наявні обмеження та сервітути на використання земельної ділянки дану земельну ділянку площею 0,578 га рекомендовано передати у власність ОСОБА_6 . Так, п. 10 висновку передбачає, що претензії суміжних землекористувачів відсутні. Документація розроблена та виконана згідно чинного законодавства, що діяло на момент існування правовідносин.

Відповідач ОСОБА_4 надіслав суду відзив на позовну заяву, в якій просить позовну заяву залишити без задоволення за безпідставністю та пропущеним строком позовної давності, посилаючись на те, що 28 липня 2016 року між ОСОБА_9 та ним було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер 6125286700:02:001:1865, площею 0,5780 га, що розташована за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, село Петриків. Пізніше дану земельну ділянку було розділено на кілька ділянок. Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності - земельна ділянка, площею 0,0112 кадастровий номер 6125286700:02:001:4851 належить йому. На його земельній ділянці немає жодного майна позивача, а тому підстав для вилучення з його власності земельної ділянки не вбачає. Крім того, договір купівлі-продажу на придбання земельної ділянки був укладений 28 липня 2016 року, а погодження меж між позивачем та попереднім власником спірної ділянки підписаний 01.10.2004р., тому вважає, що перебіг строку позовної давності розпочався 01.10.2004р. та закінчився 01.10.2007 року. Відтак, вважає, що позовну заяву ОСОБА_1 подано до суду з пропущеним терміном позовної давності.

Відповідач приватний нотаріус Боднарчук О.І. подала суду відзив на позовну заяву, в якому вважає, що позов, який поданий до нею як до відповідача є необґрунтований та не підлягає задоволенню, оскільки вважає, що їй з метою проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку ОСОБА_4 було подано усі необхідні документи. Під час проведення державної реєстрації права на земельну ділянку, будь якого нерухомого майна на спірній земельній ділянці зареєстровано не було та даних про його розташування не встановлено. Підстави для відмови в реєстрації були відсутні, а тому вважає, що нею було прийнято обгрунтовне рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за ОСОБА_4 .

Петриківська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області відзиву на позов не подавала.

Товариство з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс відзиву на позов не подавало.

Відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області відзиву на позов не подавало.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області надав суду пояснення згідно яких вважає, що відмова у реєстрації земельної ділянки позивачу є правомірною, та відповідає вимогам чинного законодавства, по причині виявлення державним реєстратором накладання частини земельної ділянки на ділянку, яка підлягала реєстрації. Частиною 5 даної статті Закону України Про Державний земельний кадастр та пунктом 156 Порядку визначено, що виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.

09 червня 2020 року у даній справі проведено підготовче судове засідання за наслідками якого закрито підготовче провадження, а дану справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили задоволити, посилаючись на мотиви викладені в позовній заяві.

Представник відповідача державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та у їх задоволені просив відмовити з підстав зазначених у відзиві на позов.

Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений неодноразово належним чином, не повідомивши про причини неявки та не подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Представник Петриківської сільської ради у судове засідання не з`явився подав клопотання про розгляд справи у його відсутності. Щодо позовних вимог заперечив.

Представник товариства з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, не повідомивши про причини неявки та не подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Відповідач приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук О.І. у судове засідання не з`явилася подавши клопотання про розгляд справи у її відсутності.

Представник Відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області у судове засідання не з`явився, однак надіслав суду заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, не повідомивши про причини неявки та не подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив.

Як вбачається із нотаріально-посвідченого приватним Тернопільського районного нотаріального договору купівлі-продажу живтлового будинку від 18 жовтня 2002 року, ОСОБА_10 продав, а ОСОБА_1 купив належний ОСОБА_10 житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1№646113 від 23.12.2002р., виданого Петриківською сільською радою, ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею, 0,25 га в с. Петриків, Тернопільського району, Тернопільської області, кадастровий номер 61252:86700:02:001:0107 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу від 18.10.2002 року, цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд.

27.12.2002 року частину земельної ділянки площею 0,05 га ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченим приватним нотаріусом Тернопільського нотаріального округу відчужено Бобровському М.І. про що зазначено у вказаному акті із зазначенням зовнішніх меж земельної ділянки.

01 жовтня 2004 року ОСОБА_1 погодив межі землекористування землекористувачу ОСОБА_6 та підписав акт визначення та погодження на місцевості зовнішніх меж земельної ділянки, що підтверджується актом визначення та погодження на місцевості зовнішніх меж земельної ділянки від 01.04.2004 року.

На підставі укладеного договору для виконання робіт №37 від 21.02.2019 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПП Землевласник - СЛ , останнім проводилось виготовлення технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки.

Позивач ОСОБА_1 у березні 2019 року звернувся із заявою до відділу у Тернопільському районі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м.Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області із заявою про внесення відомостей до державного земельного кадастру.

Рішенням державного кадастрового реєстратора зазначеного відділу № РВ-6100383632019 від 20.03.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у внесенні відомтей до Державного земельного кадастру у зв`язку із зауваженням щодо валідності електронного документу, зокрема перетину ділянок з ділянкою 6125286700:02:001:4851. Площа співпадає на 3,8144%.

Як вбачається з державного акту на право приватної власності на землю ІІ-ТР№036963 від 09.07.1996 року земельна ділянка, площею 0,521 га, що розташована в с. Петриків, Петриківської сільської ради належала на праві приватної власності ОСОБА_7 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.06.2004 року, виданого державним нотаріусом Тернопільської районної державної нотаріальної контори, ОСОБА_6 є спадкоємцем спадкового майна після смерті ОСОБА_7 , а саме земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства, площею - 0,521 га, розташованої на території с.Петриків, Петриківської сільської ради Тернопільського району.

Згідно виписки із рішення п`ятнадцятої сесії Петриківської сільської ради №315 Про безоплатну передачу у приватну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства від 08.11.2004 року, вирішено безоплатно передати у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,057 га, що знаходиться в с. Петриків гр.. ОСОБА_6 .

24 лютого 2005 року ОСОБА_6 був виданий Державний акт на право приватної власності на землю серії ЯА №016538 на земельну ділянку площею 0,105 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Відповідно до державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ЯД№198346 від 21.03.2007 року, ОСОБА_5 стала власником земельної ділянки площею 0,105 га в с.Петриків Тернопільського району Тернопільської області з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на підставі договору купівлі-продажу від 31.03.2006 року, власником якої був ОСОБА_6 ..

Також, як вбачається із державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА№793236 від 19.10.2005 року, ОСОБА_5 на підставі договору купівлі - продажу від 27.05.2005 року стала власником земельної ділянки площею 0,20 га для ведення особистого селянського господарства. Крім цього, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА№198345 від 21.03.2007 року ОСОБА_5 була власником земельної ділянки площею 0,273 га для ведення особистого селянського господарства. Вказана ділянка межувала із земельною ділянкою ОСОБА_11

10 січня 2007 року суб`єктом підприємницької діяльності ОСОБА_12 був складений акт відновлення меж земельної ділянки в натурі, закріплення їх межовими знаками та передачу їх на зберігання, відповідно до якого виконано визначення (відновлення) меж на місцевості зовнішніх меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 . Межі ділянки встановлені в натурі, проходять по огорожі.

Рішенням Петриківської сільської ради №994 від 30.10.2008 року ОСОБА_5 надано дозвіл на зміну цільового призначення земельної ділянки 0,473 га для ведення особистого селянського господарства за адресою с.Петриків (Державний акт на земельну ділянку ЯД№198348, ЯА№793236) та площею 0,105 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (Державний акт ЯД№198346) на земельну ділянку для будівництва зблокованого багатоквартирного житлового будинку.

28 липня 2016 року між ОСОБА_9 та ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер 6125286700:02:001:1865, площею 0,5780 га, що розташована за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, село Петриків.

В подальшому земельну ділянку, загальною площею 0,5780 га ОСОБА_4 було поділено на чотири земельні ділянки, а саме: 6125286700:02:001:4852, 6125286700:02:001:3148, 6125286700:02:001:3147.

Згідно з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №117660570 від 20.03.2018 року - земельна ділянка, площею 0,0112 кадастровий номер 6125286700:02:001:4851 була зареєстрована та належить на праві приватної власності ОСОБА_4 .

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи №900/20-22 від 20.10.2020 року, яку проведено на підставі заяви представника позивача, яку проведено судовим експертом Тернопільського відділення КНІДСЕ Олійником В.Л., попередженого про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, експертом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125286700:02:001:4851 (земельна ділянка ОСОБА_4 ) накладається на земельну ділянку ОСОБА_13 , в тому числі і на житловий будинок. Земельна ділянка ОСОБА_14 накладається на ділянку ОСОБА_15 , площа накладання становить 0,0083 га.

Як зазначено у вказаному висновку експертом встановлено, що …оскільки земельна ділянка (що перенесена в архів) з кадастровим номером 6125286700:02:001:1865 накладається на земельну ділянку ОСОБА_1 в тому числі на вищевказану будівлю, а земельна ділянка 6125286700:02:001:4851 утворена шляхом поділу раніше сформованих земельних ділянок, та враховуючи рішення №РВ-6100383632019 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру у зв`язку із перетином земельних ділянок з ділянкою 6125286700:02:001:4851, то експерт, виходячи із наявних матеріалів та одержані результатів робить висновок, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125286700:02:001:4851 (земельна ділянка, що належить ОСОБА_16 ) накладається на земельну ділянку ОСОБА_1 , в тому числі на житловий будинок… .

Згідно ч.1 ст. 4 , ч. 1 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами або договором.

Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.2 ст. 90 Земельного кодексу України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Статтею 321 ЦК України встановлено непорушність права власності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За змістом статті 391 ЦК України та статті 155 ЗК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Згідно із частиною третьою статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно з статтею 198 Земельного кодексу України, при оформленні права власності на земельну ділянку проводиться комплекс робіт (кадастрові зйомки), виконуваних для визначення меж земельних ділянок, які включають, у тому числі, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.

З 2010 року механізм встановлення меж земельних ділянок визначено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18.05.2010 року № 376 (далі по тексту - Інструкція).

Пунктом 2.8 Інструкції передбачено, що після виконання робіт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріпленні межовими знаками складається акт прийомки-передачі межових знаків зберігання, який містить підписи суміжних землевласників (землекористувача) у разі, якщо вони не заявляють претензій до існуючих меж.

Згідно з пунктом 3.12 Інструкції закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.

Відповідно до ч.2, 5 ст.158 ЗК України, виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , до повноважень суб`єктів державної реєстрації прав належить: 1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ.

Частиною 3 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Частиною 3 ст. 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до змісту частин першої, п`ятої, шостої та сьомої ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

У відповідності до ст.ст. 76 - 83 ЦПК України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин ( фактів ), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами : 1 ) письмовими, речовими і електронними доказами; 2 ) висновками експертів; 3 ) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд, дослідивши та оцінивши докази надані сторонами, вбачає, що відносно суб`єктивного земельного права створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку через існування накладення меж земельної ділянки ОСОБА_4 на межі земельної ділянки позивача ОСОБА_1 , а тому позов ОСОБА_1 в частині усунення ОСОБА_4 перешкод у користуванні належною йому на праві приватної власності земельною ділянкою, яка розташована в с.Петриків Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №646113, виданого Петриківською сільською радою 23 грудня 2002 року, площею 0,20 га, шляхом зобов`язання суміжного землекористувача ОСОБА_4 звільнити частину земельної ділянки площею 0,0083 га, яка накладається на земельну ділянку та житловий будинок ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

При цьому, задовольняючи вимоги ОСОБА_1 суд приходить до переконання, що при формуванні (створенні) земельної ділянки ОСОБА_4 з кадастровим номером 6125286700:02:001:4851, розробником ТОВ СМП Геодезія були порушенні вищезазначені норми законодавства, що призвели до негативних наслідків, а саме накладення координат на суміжну земельну ділянку, яка перебуває у власності позивача ОСОБА_1 на підставі державного акту серії Р1№646113.

Також, виходячи з наведених обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо його порушених прав та вважає, що його позовні вимоги в частині скасування запису права власності на земельну ділянку, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1510501461252, номер запису про право власності 25319190, кадастровий номер земельної ділянки 6125286700:02:001:4851, яка розташована в с.Петриків Тернопільського району Тернопільської області, площею 0,0112 га за ОСОБА_4 слід задовольнити. При цьому, суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушених прав ОСОБА_1 буде відповідатиме обставинам справи, оскільки існування запису про право власності зазначеної земельної ділянки ОСОБА_4 унеможливить реалізацію прав позивача, як власника земельної ділянки.

Приймаючи таке рішення, суд враховує той факт, що позивач належним чином і у встановленому законом порядку отримав у 2002 році згідно державного акту серії РТ№646113 у власність земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, із визначенням її меж, у тому числі із суміжною земельною ділянкою, яка на даний час належить ОСОБА_4 та яка накладається на земельну ділянку позивача, а також його житловий будинок, що підтверджено зазначеним висновком експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи №900/20-22 від 20.10.2020 року. Відтак зазначені обставини позбавляють позивача можливості зареєструвати свою земельну ділянку державним кадастровим реєстратором.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук О.І., відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області суд вважає, що вони до задоволення не підлягають, виходячи з такого.

Нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності (ст. 3 Закону України Про нотаріат ).

Відповідно до ст.27 Закону України «Про нотаріат» нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії подала неправдиву інформацію щодо будь-якого питання, пов`язаного із вчиненням нотаріальної дії; не заявила про відсутність чи наявність осіб, прав чи інтересів яких може стосуватися нотаріальна дія, за вчиненням якої звернулася особа. Таким чином, встановивши, що позов заявлений до неналежного відповідача, суд відмовляє у позові до такого відповідача (аналогічна правова позиція наведена у постановах Великої Палати ВС від 17.04.2018 року у справі №523/9076/16, від 21 листопада 2018 року у справі №127/93/17, від 12 грудня 2018 року у справі №570/3439/16, від 12 грудня 2018 року у справі №372/51/16, від 30 січня 2019 року у справі №552/6381/17).

Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що у позові ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук О.І. слід відмовити. З аналогічних підстав не підлягають до задоволення вимоги позивача до відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області.

Відповідно ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно до задоволених позовних вимог. Тому, з ОСОБА_4 , Державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою, Петриківської сільської ради, товариства з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс у користь ОСОБА_1 слід стягнути сплачений ним судовий збір при подачі позову у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн.. 80 коп., тобто по 210 (двісті десять) грн.. 20 коп., із кожного.

Керуючись статтями 4,10,13, 76-81, 141, 268 ЦПК України , суд,

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , Державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою , Петриківської сільської ради, товариства з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс , приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук Оксана Ігорівна, відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та скасування державної реєстрації, задовольнити частково.

Усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні належною йому на праві приватної власності земельною ділянкою, яка розташована в с.Петриків Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №646113, виданого Петриківською сільською радою 23 грудня 2002 року, площею 0,20 га, шляхом зобов`язання суміжного землекористувача ОСОБА_4 звільнити частину земельної ділянки площею 0,0083 га, яка накладається на земельну ділянку та житловий будинок ОСОБА_1 .

Скасувати запис права власності на земельну ділянку, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1510501461252, номер запису про право власності 25319190, кадастровий номер земельної ділянки 6125286700:02:001:4851, яка розташована в с.Петриків Тернопільського району Тернопільської області, площею 0,0112 га за ОСОБА_4 .

У позові ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Боднарчук Оксани Ігорівни, відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області, відмовити.

Стягнути із ОСОБА_4 , Державного підприємства Тернопільський науково-дослідний та проектний інституту землеустрою , Петриківської сільської ради, товариства з обмеженою відповідальністю Геоземсервіс у користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір при подачі позову у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн.. 80 коп., тобто по 210 (двісті десять) грн.. 20 коп., із кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 07 лютого 2021 року.

Головуючий суддяВ. В. Ромазан

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.01.2021
Оприлюднено01.03.2021
Номер документу95190904
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/3547/20

Ухвала від 11.10.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

Ухвала від 11.10.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

Ухвала від 15.09.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

Постанова від 12.05.2021

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Парандюк Т. С.

Ухвала від 28.04.2021

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Парандюк Т. С.

Ухвала від 28.04.2021

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Парандюк Т. С.

Ухвала від 12.04.2021

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Парандюк Т. С.

Ухвала від 26.03.2021

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Парандюк Т. С.

Ухвала від 16.03.2021

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Парандюк Т. С.

Рішення від 12.02.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні