Постанова
від 31.03.2021 по справі 241/1285/20
ПЕРШОТРАВНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

241/1285/20

3-зв/241/1/2021

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.03.2021 року смт. Мангуш

Першотравневий районний суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Демочко Д.О.

при секретарі Цукановій Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш заяву судді Чудопалової Світлани Вікторівни про самовідвід справі №241/1285/20 (3-в/241/5/2021) про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст.164 КУпАП відносно ОСОБА_1 , суд -

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Першотравневого районного суду Донецької області перебувають адміністративні матеріали про перегляд за нововиявленими обставинами справи відносно ОСОБА_1 за заявою захисника Мироненко О.О.

Згідно з протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями справу було визначено до розгляду судді Чудопаловій Світлані Вікторівні.

20.03.2021 року суддею Чудопаловою С.В. було заявлено самовідвід у справі №241/1285/20 (3-в/241/5/2021) про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст.164 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

В обґрунтування заяви посилається на те, що 18.03.2021 р. до її провадження надійшла справа про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП відносно ОСОБА_1 за заявою захисника Мироненко О.О. про перегляд за нововиявленими обставинами.

Так, 21.08.2020 р за результатами розгляду справи нею було винесено постанову про визнання ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.

Не погодившись із даною постановою, захисник ОСОБА_2 - адвокат Мироненко О.О. подав апеляційну скаргу, в якій просив вказану постанову скасувати та закрити провадження у справі.

Постановою Донецького апеляційного суду від 21.09.2020 апеляційну скаргу захисника Мироненко О.О. залишено без задоволення, а постанову судді першої інстанції від 21.08.2020 - залишено без змін.

04.12.2020 захисник Мироненко О.О. звернувся до Першотравневого районного суду Донецької області із заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.

Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 15.01.2021 вказана заява захисника Мироненко О.О. була розглянута та у задоволенні заяви захисника про перегляд справи за нововиявленими обставинами відмовлено.

Не погодившись із даною постановою, захисник Мироненко О.О. знову звернувся з апеляційною скаргу до Донецького апеляційного суду, який своєю постановою від 24.02.2021 р апеляційну скаргу задовольнив, а постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 15.01.2021 - скасував та справу направив до Першотравневого районного суду Донецької області.

Суддя Чудопалова С.В. вважає, що вказана вище заява не може передаватись раніше визначеному складу суду та підлягала авторозподілу, оскільки нею раніше було розглянуто зазначені матеріали справи та в постанові суду від 15.01.2021 року було висловлено думку щодо обставин справи.

Суддя Чудопалова С.В. в судове засідання не з`явилася, в заяві просила розглянути справу без її участі.

ОСОБА_1 та його захисник Мироненко О.О. в судове засідання не з`явилися надавши заяву до Першотравневого районного суду про розгляд справи без їх участі.

Суд вважає за можливе розглянути клопотання у відсутності осіб, які в судове засідання не з`явилися, оскільки вони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви і їх неявка не перешкоджає розгляду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону і вирішити питання про самовідвід за правилами, закріпленими в КПК України .

Відповідно до ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно ст.246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у містах, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст.48 Закону України Про судоустрій і статус суддів суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.

Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не містить спеціальних норм, які передбачають для учасників судового провадження можливість заявити відвід судді та самовідвід судді відповідно, та не передбачають порядку розгляду заяви про відвід та самовідвід.

Зазначені обставини свідчать про наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, і, зокрема, врегулювання права на самовідвід і порядку розгляду заяви про самовідвід.

Разом з тим, право кожного на справедливий розгляд справи незалежним і безстороннім судом закріплено у ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала зазначену Конвенцію і Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов`язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.

Згідно ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до положень ст.9 Конституції України та ст.17 Закону України Про міжнародні договори від 22 грудня 1993 року міжнародні договори, згода на обов`язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Згідно Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини в спірних питаннях, або які не врегульовані національним законодавством, суди застосовують міжнародні договори, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України.

Крім того, Рада суддів України пунктом 4 рішення №34 від 08 червня 2017 року роз`яснила, що у разі необхідності врегулювання суддею конфлікту інтересів при розгляді матеріалів про адміністративне правопорушення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, з огляду на відсутність норм, що визначають правила відводу (самовідводу), до внесення змін до чинного законодавства суддя, враховуючи засади судочинства, передбачені Конституцією України, та міжнародні стандарти щодо незалежності суддів, неупередженості та безсторонності судочинства може застосовувати чинні процесуальні норми за аналогією.

Норми Кримінального процесуального кодексу України передбачають підстави за яких може бути заявлено відвід судді, який бере участь у кримінальному провадженні. А тому в даному випадку слід застосовувати аналогію права та застосувати норми КПК України при розгляді клопотання ОСОБА_3 1 про відвід судді по вищевказаній справіі.

Згідно ч. 7 ст. 56 Закону України Про судоустрій і статус суддів суддя зобов`язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13 червня 2007 року Про незалежність судової влади визначено, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.

У статті 75 КПК України визначений виключний перелік обставин, що виключають участь судді в кримінальному провадженні, а саме: слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні: якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача; якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник; якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження; за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості; у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи. У складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою.

Згідно ч. 5 ст.80 КПК України відвід повинен бути вмотивованим.

Згідно практики Європейського суду з прав людини (рішення від 09.11.2006 р. у справі Білуга проти України , від 28.10.1998 р. Ветштайн проти Швейцарії ) важливим питанням є довіра, яку суди повинні вселяти у громадськість у демократичному суспільстві. Судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри у недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 09 листопада 2006 року по справі Білуха проти України зазначено, що відповідно до усталеної практики Суду наявність безсторонності відповідно до п.1 ст.6 повинна визначатися за суб`єктивним та об`єктивним критеріями. Особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного (рішення ЄСПЛ у справі Ветштайн проти Швейцарії , пункт 43).

У відповідності з практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності відповідно до п.1 ст.6 Конвенції з прав людини та основоположних свобод повинна визначатись суб`єктивними та об`єктивними критеріями.

Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто, чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі.

Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.

Щодо суб`єктивної складової даного поняття, то у справі Гаусшильдт проти Данії вказано, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. Причому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім (рішення у справі Мироненко і Мартиненко проти України ).

Для відводу судді необхідно обґрунтувати наявність обставин, які об`єктивно можуть вказувати на можливу упередженість. Обставини, які були покладені в основу заяви про відвід, повинні бути доведеними.

Відвід повинен бути вмотивований, з наведенням відповідних аргументів, доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу. Якщо він не вмотивований, це є підставою для відмови у його задоволенні.

Такі обставини при розгляді заяви про відвід судді не встановлені, суддею Чудопаловою С.В. не доведена наявність обставин, які б викликали сумніви в неупередженості судді та унеможливлювали ухвалення суддею об`єктивного рішення у справі, чи свідчили про її певну особисту заінтересованість, прихильність, уподобання стосовно однієї з сторін у справі, доводи викладені в заяві про відвід, не містять доказів, що вказують на необ`єктивність чи упередженість судді.

Крім того, як вбачається зі змісту вищевказаній постанови Донецького апеляційного суду від 24.02.2021 р, справу було повернуто до Першотравневого районного суду, для подальшого розгляду.

Отже, на розсуд суду відсутні будь які підстави для задоволення відводу.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 245, 246, 252, 283 КУпАП, ст. 48 Закону України Про судоустрій і статус суддів , суддя-,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви судді Чудопалової Світлани Вікторівни про самовідвід у справі №241/1285/20 (3-в/241/5/2021) про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст.164 КУпАП відносно ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Д.О. Демочко

СудПершотравневий районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.03.2021
Оприлюднено01.04.2021
Номер документу95918862
СудочинствоАдмінправопорушення

Судовий реєстр по справі —241/1285/20

Постанова від 19.05.2021

Адмінправопорушення

Першотравневий районний суд Донецької області

Чудопалова С. В.

Постанова від 20.04.2021

Адмінправопорушення

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

Постанова від 31.03.2021

Адмінправопорушення

Першотравневий районний суд Донецької області

Демочко Д. О.

Постанова від 24.02.2021

Адмінправопорушення

Донецький апеляційний суд

Бєдєлєв С. І.

Постанова від 15.01.2021

Адмінправопорушення

Першотравневий районний суд Донецької області

Чудопалова С. В.

Постанова від 21.09.2020

Адмінправопорушення

Донецький апеляційний суд

Бєдєлєв С. І.

Постанова від 21.09.2020

Адмінправопорушення

Донецький апеляційний суд

Бєдєлєв С. І.

Постанова від 21.08.2020

Адмінправопорушення

Першотравневий районний суд Донецької області

Чудопалова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні