Ухвала
від 27.08.2021 по справі 686/3125/19
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/3125/19

Провадження № 1-кс/686/8587/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2021 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , представників УТОВ Фірма «Мітра» - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_7 про арешт майна у кримінальному провадженні №62019240000000019,

встановив:

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 16 серпня 2021 року клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_4 про накладення арешту на майно було повернуто прокурору для доопрацювання.

Після усунення недоліків та доопрацювання клопотання, 18.08.2021 прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням після його доопрацювання, про накладення арешту на частину земельної ділянки площею 7125 кв.м. (0,7125 га), з кадастровим номером - 6810500000:03:003:0623 (загальна площа 59.1145 га), яка відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, являється комунальною формою власності, перебуває у власності Територіальної громади міста Нетішин в особі Нетішинської міської ради, передана у постійне користування Державному підприємству «Славутське лісове господарство» (ЄДРПОУ-00993314), для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг,та відповідно до договору про встановлення земельного сервітут, б/н, виданий 25.06.2020 між сторонами ДП «Славутське лісове господарство» та УТОВ «МІТРА» передана УТОВ «МІТРА`для складування будівельних матеріалів (піску), та розташована за адресою: Хмельницька область Шепетівський район, м. Нетішин, Нетішинське лісництво квартал 13 виділ 18, з метою тимчасового позбавлення права на розпорядження та/або користування майном (частиною земельної ділянки), до скасування тимчасового обмеження у встановленому кримінальним процесуальним кодексом України порядку,задля запобігання можливості її приховування пошкодження, псування, знищення, перетворення чи відчуженнятак як існує сукупність підстав вважати, що вона (частина земельної ділянки) є доказом кримінального правопорушення.

Прокурор та слідчий в судовому засіданні клопотання підтримали та просили його задовольнити. Слідчий пояснив, що у провадженні призначені інженерно-екологічна експертиза та експертиза безпеки життєдіяльності. Для проведення інженерно-екологічної експертизи відібрано зразки пісків із земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623 і задля об`єктивної її проведення є необхідність у накладенні арешту на означену земельну ділянку.

У слідства є підстави вважати, що посадові особи УТОВ «МІТРА» в порушення вимог законодавства України проводили, проводять і надалі можуть проводити роботи пов`язані з зняттям поверхневого (родючого) шару ґрунту на земельній ділянці, що входить до санітарно-захисної зони, з подальшим використанням під складування піску з кар`єру будівельних пісків родовища «Стариця-2. Західна ділянка», земельної ділянки з кадастровим номером - 6810500000:03:003:0623, площею 7125 кв.м. (0,7125 га), що є об`єктом вчиненого злочину.

Директор ПАТ УТОВ «МІТРА» у судовому засіданні заперечив проти заявленого клопотання. Зазначив, що ними у ході розробки родовища «Стариця ІІ. Західна ділянка» уже пройдено санітарно-захисну зону ВП «Хмельницька АЕС» ще близько місяця тому та більшість піску із вказаної зони уже реалізована. На земельній ділянці 6810500000:03:003:0623 залишилося близько 6000 т. піску із загальної об`єму 15-25 тис.т., видобутого саме із санітарно-захисної зони. До того ж, на ділянці уже складується пісок, здобутий поза межами санітарно-захисної зони. Окрім того, наголосив, що увесь пісок родовища «Стариця ІІ. Західна ділянка» має ті ж характеристики, шо і видобутий в санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС», а тому потреба у накладенні арешту відсутня.

Представник ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС» ОСОБА_5 зазначив також, що тяжкі наслідки, які можуть настати у зв`язку із розробкою родовища за відсутності дозволів, про що зазначає слідчий у клопотанні, є припущеннями. Також заперечив, що діяльність щодо розробки родовища у межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС» є незаконною у зв`язку із тим, що товариство зверталося до Державної інспекції ядерного регулювання України із заявою на видачу дозволу на здійснення господарської діяльності на земельній ділянці родовища «Стариця ІІ. Західна ділянка» загальною площею 19,6124 га, кадастровий номер 6810500000:03:002:1089, з якої площа 2,9810 га розташована в санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС». На підтвердження звернення долучив до матеріалів клопотання копію заяви про видачу дозволу від 18.06.2019 та копії рекомендованих повідомлень про направлення і отримання вказаної заяви.

Однак, відповіді на заяву ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС» не отримало, а тому, відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у зв`язку із неприйняттям рішення, у встановлений законом строк, про відмову у видачі дозволу, з 04.08.2019 товариство мало право на проведення робіт в санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС».

Накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623 фактично означатиме накладення арешту на законну здобуту ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС» та ПАТ УТОВ «МІТРА» продукцію.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши наявні матеріали, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання слід відмовити з наступних підстав.

16.01.2019 першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000019, попередня правова кваліфікація ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 369 КК України.

З матеріалів клопотання вбачається, що «службові особи Нетішинського відділення поліції Славутського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області, зловживаючи службовим становищем, допустили неналежний розгляд звернення депутата Нетішинської міської ради ОСОБА_8 про вчинення кримінального правопорушення службовими особами ПАТ «Управління будівництва Хмельницької АЕС» (далі ПАТ «УБ ХАЕС»), чим надали можливість здійснювати вказаному суб`єкту господарювання протиправну діяльність у сфері використання надр.

Окрім того упродовж 2020 початку 2021 років, службові особи юридичної особи приватного права - Публічного акціонерного товариства «Управління будівництва Хмельницька АЕС» (далі ПАТ «УБ ХАЕС»), спільно з службовими особами УТОВ «Мітра» та за сприяння посадових осіб Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, всупереч інтересам юридичної особи приватного права ПАТ «УБ ХАЕС», зловживаючи повноваженнями, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, в порушення вимог ч. 5 ст. 45 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», не зважаючи на відсутність необхідних дозвільних документів, з застосуванням технологічного транспорту (земельний снаряд), проводять розробку та видобуток піску на родовищі будівельних пісків «Стариця ІІ. Західна ділянка», яке розташоване за межами міста Нетішин Славутського району Хмельницької області у санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС» та охоронній зоні водойми-охолоджувача ВП «Хмельницька АЕС», що створює реальні передумови до виникнення надзвичайних подій та ситуацій під час їх експлуатації, чим завдано істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

Так, 04.01.2019 до вказаного відділення поліції надійшло звернення депутата про те, що службові особи ПАТ «УБ ХАЕС» здійснюють незаконну господарську діяльність, пов`язану з використанням надр у санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС» (далі ВП «ХАЕС»), що спричиняє тяжкі наслідки державним інтересам.

За результатами розгляду вказаного звернення, дільничним офіцером поліції Нетішинського ВП ГУНП в Хмельницькій області, за погодженням із начальником сектору превенції вказаного відділення, та заступником начальника відділення ОСОБА_9 , 11.01.2019 складено висновок щодо відсутності обставин, які вказують на те, що ПАТ «УБ ХАЕС» незаконно видобуває пісок у кар`єрі «Стариця-2 Західна ділянка», відсутності підстав для внесення відомостей до ЄРДР, а матеріали перевірки передано до архіву Нетішинського ВП

Перевірку звернення проведено поверхнево, без з`ясування суттєвих обставин можливого вчинення кримінального правопорушення службовими особами ПАТ «УБ ХАЕС», внаслідок чого складений висновок є невмотивованим та не відповідає фактичним обставинам.

З огляду на викладене, в ході досудового розслідування кримінального провадження № №62019240000000019 перевіряють обставини можливого вчинення злочину службовими особами ПАТ «УБ ХАЕС» у сфері використання надр у співучасті із службовими особами Нетішинського ВП, які можуть покривати вказану злочинну діяльність.

У той же час встановлено, що у березні 2014 року ПАТ «УБ ХАЕС» начебто провів громадські слухання щодо питання розроблення кар`єру видобування піску в районі «Стариця-2», який частково знаходиться у межах санітарно-захисної зони ВП «ХАЕС», а частково у зоні спостереження ВП «ХАЕС».

Також встановлено, що ПАТ «УБ ХАЕС», відповідно до Розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 05.12.2016 № 554/2016-р «Про передачу в оренду земельної ділянки ПАТ «УБ ХАЕС», затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розташована за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради Хмельницької області, передано в оренду до 13 січня 2029 року ПАТ «УБ ХАЕС» земельну ділянку площею 19,6124 га з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, що знаходиться за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради та делеговано Славутській районній державній адміністрації повноваження на укладення договору оренди вказаної земельної ділянки.

У подальшому 02.09.2017 між Славутською РДА та ПАТ «УБ ХАЕС», укладено договір оренди земель державної власності № 2, за умовами якого останньому передано в строкове платне користування земельну ділянку державної власності площею площею 19,6124 га з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, яка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язанні з користування надрами та розташована на території Нетішинської міської ради за межами населеного пункту.

Речове право ПАТ «УБ ХАЕС» на дану земельну ділянку, зареєстровано 02.11.2017 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 23193037.

21.10.2018 відбулися збори громади м. Нетішин, на яких було зазначено, що громадські слухання щодо питання видобування піску насправді відбувалися без залучення громадськості та представників влади, а також видобування надр відбувається без відповідних дозволів на це.

Досудовим розслідуванням також встановлено, що видобуток корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, ПАТ «УБ ХАЕС» дійсно здійснює без передбачених законом дозволів та погоджень, що не було встановлено службовими особами Нетішинського ВП при розгляді звернення депутата.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», у місцях розташування ядерної установки чи об`єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, встановлюється санітарно захисна зона і зона спостереження.

Згідно ч. 5 ст. 45 вказаного Закону, використанні для народногосподарських цілей земель і водоймищ, розташованих у санітарно-захисній зоні, можливе лише з дозволу органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки за погодженням з експлуатуючою організацією за умови обов`язкового погодження радіологічного контролю продукції, яка виробляється.

Інформацією, яка надана Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, встановлено, що ПАТ «УБ ХАЕС» здійснює свою діяльність на підставі дозволу № 5300 (термін дії з 13.01.2011 до 13.01.2029) на видобування корисних копалин (піску) на об`єкті «Стариця-2 Західна ділянка», що знаходиться в 1 км. на південний захід від міста Нетішин, тобто ПАТ «УБ ХАЕС» здійснює видобуток піску на території, яка частково знаходиться у межах санітарно-захисної зони ВП «ХАЕС», решта у зоні спостереження ВП «ХАЕС».

Також Міненерговугілля повідомило, що ПАТ «УБ ХАЕС» не отримало погодження ДП «НАЕК «Енергоатом» для видобувних робіт у санітарно-захисній зоні ВП «ХАЕС», а також для проведення відповідних робіт у зоні спостереження ВП «ХАЕС». Дані щодо видачі Держатомрегулювання дозволу ПАТ «УБ ХАЕС» на використання земель і водойм у санітарно-захисній зоні ВП «ХАЕС» у Міненерговугілля відсутні.

Згідно інформації наданої Державною інспекцією ядерного регулювання України ПАТ «УБ ХАЕС» не зверталося до Держатомрегулювання із заявою щодо отримання дозволу на використання земель і водойм, розташованих у СЗЗ Хмельницької АЕС і такого дозволу не отримувало.

Окрім цього, відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.03.2019, яким здійснювалася перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки, як об`єкта перевірки з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, на частині вказаної земельної ділянки, площею 0,5728га зафіксовано, зняття поверхневого (родючого) шару ґрунту, без спеціального дозволу, великогабаритною технікою, що є порушенням ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України. Частина земельної ділянки на якій знятий поверхневий шар ґрунту, входить до санітарно-захисної зони (далі - СЗЗ), що встановлює особливий режим території у місцях розташування ядерних установок та об`єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами.

Окрім того відповідно до інформації ДП «Енерго-АТОМ», рішення про відмову в погодженні наданні спеціального дозволу на проведення робіт у СЗЗ ХАЕС було прийнято у зв`язку з можливим негативним впливом розробки зазначеного кар`єру на земельну греблю водойми охолоджувача ХАЕС.

Згідно інформації Державною інспекцією ядерного регулювання України ПАТ «УБ ХАЕС» не зверталося до Держатомрегулювання із заявою щодо отримання дозволу на використання земель і водойм, розташованих у СЗЗ ВП «Хмельницької АЕС» і такого дозволу не отримувало.

Окрім цього, відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.03.2019, яким здійснювалася перевірка дотримання ввимог земельного законодавства щодо земельної ділянки, як об`єкта перевірки з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, на частині вказаної земельної ділянки, площею 0,5728га зафіксовано, зняття поверхневого (родючого) шару ґрунту, без спеціального дозволу, великогабаритною технікою, що є порушенням ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України. Частина земельної ділянки на якій знятий поверхневий шар ґрунту, входить до санітарно-захисної зони (далі - СЗЗ), що встановлює особливий режим території у місцях розташування ядерних установок та об`єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами.

Враховуючи наведенні обставини, які встановленні у ході досудового розслідування, а також вищезазначені законодавчі положення, слід дійти висновку про те, що видобуток корисних копалин (піску) на земельній ділянці з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089 ПАТ «УБ ХАЕС» здійснює незаконно, за відсутності передбачених чинним законодавством дозволів та погоджень.

В травні 2021 року відповідно до ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду, з залученням спеціалістів у галузі геодезії, проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, площею 19,6124 га, частина якої розміром 3,3644 га розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС», на частині якої, площею 0,5728 га, зафіксовано зняття поверхневого (родючого) шару ґрунту, і яка (земельна ділянка площею 19,6124 га) використовується під кар`єр будівельних пісків родовища будівельних пісків «Стариця 2 - Західна ділянка» та яка розташована за межами населеного пункту в 1 кілометрі на південний захід від міста Нетішин, на території Шепетівського (Славутського) району Хмельницької області і перебуває у володінні та користуванні публічного акціонерного товариства «Управління Будівництва Хмельницької АЕС».

За результатами огляду, що на зазначеній ділянці знаходиться кар`єр «Стариця-2. Західна ділянка» площею 1,09 га, на якому знято поверхневий шар ґрунту, видобуто пісок, дана площа заповнена водою. Саме даний кар`єр являється частиною ділянки, яка розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС».

Окрім того під час проведення зазначеного огляду на вказаному кар`єрі з водоймою «Стариця-2. Західна ділянка» виявлено земснаряд пристосований для видобування піску та подальшого розроблення кар`єру. Від вказаного кар`єру по водоймі, а далі по суші, до земельної ділянки пристосованої для облаштування майданчику намиву піску, проходить трубопровід по якому відбувається переміщення видобутого піску на спеціально облаштований майданчик, що є фактом того, що такі роботи проводяться.

Це ж саме підтвердили і під час проведення слідчих дій представники замовної організації ПАТ «УБ ХАЕС» так і підрядної УТОВ «МІТРА».

Також досудовим розслідуванням встановлено, що у вересні 2017 року між замовником ПАТ «УБ ХАЕС» в голови правління ОСОБА_10 та підрядною організацією УТОВ «МІТРА» в особі директора ОСОБА_11 укладено договір підряду № 40-ВМ/17Д на виконання робіт по розробці і рекультивації ділянки «Західна» родовища будівельних пісків кар`єру «Стариця-ІІ» в Славутському районі Хмельницької області.

Згідно умов договору, облік реалізованого піску, у розмірі 45% від видобутого об`єму, обліковує УТОВ «Мітра», все решта ПАТ «УБ ХАЕС». Облік ведеться щоденно. Реалізація піску відбувається по ринковій ціні 100 грн. з ПДВ за 1 тонну.

Як встановлено, 45% об`єму видобутого піску УТОВ «МІТРА» реалізовує самостійно. Кошти від реалізації зазначених корисних копалин обліковуються по безготівковому розрахунку з покупцями через розрахункові рахунки, які відриті УТОВ «МІТРА» у фінансових установах ПАТ КБ «ПриватБанк», АТ «УкрГазбанк» та АТ «Ощадбанк».

Також, як встановлено під час досудового розслідування, службові особи ПАТ «УБ ХАЕС» упродовж 2020 та 2021 року по теперішні час, незважаючи на відсутність необхідних дозволів, продовжують роботи пов`язані з розробкою кар`єру частина якого знаходиться у СЗЗ ВП «ХАЕС» з подальшим видобування корисних копалин, що негативно може у подальшому вплинути на екологічну ситуацію у регіоні.

Враховуючи наведенні обставини, які встановленні у ході досудового розслідування, а також вищезазначені законодавчі положення, слід дійти висновку про те, що видобуток корисних копалин (піску кварцевого) на земельній ділянці з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089 ПАТ «УБ ХАЕС», як замовник робіт і УТОВ «МІТРА», як підрядна організація, яка безпосередньо проводить такі робот, здійснюють незаконно, за відсутності передбачених чинним законодавством дозволів та погоджень.

Під час досудового розслідування у травні 2021 року відповідно до ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду, з залученням спеціалістів у галузі геодезії, проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером - 6810500000:03:002:1089, площею 19,6124 га, частина якої розміром 3,3644 га розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС», на частині якої, площею 0,5728 га, зафіксовано зняття поверхневого (родючого) шару ґрунту, і яка (земельна ділянка площею 19,6124 га) використовується під кар`єр будівельних пісків родовища будівельних пісків «Стариця 2 - Західна ділянка» та яка розташована за межами населеного пункту в 1 кілометрі на південний захід від міста Нетішин, на території Славутського району Хмельницької області і перебуває у володінні та користуванні ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС».

За результатами огляду встановлено, що на зазначеній ділянці знаходиться кар`єр «Стариця-2. Західна ділянка» площею 1,09 га, на якому знято поверхневий шар ґрунту, видобуто пісок, дана площа заповнена водою. Саме даний кар`єр являється частиною ділянки площею 3,3644 га яка розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницька АЕС». Під час проведення огляду на місцевості поруч з територією, яка вже заповнена водою, безпосередньо на водоймі знаходиться «земснаряд», пристосований для видобування піску та подальшого розроблення кар`єру. Від вказаного кар`єру по водоймі, а далі по суші, до земельної ділянки пристосованої для облаштування майданчику намиву піску, проходить трубопровід по якому відбувається переміщення видобутого піску на спеціально облаштований майданчик, що є фактом того, що такі роботи проводяться.

Це ж саме підтвердили і під час проведення слідчих дій представники замовної організації ПАТ «УБ ХАЕС» так і підрядної УТОВ «МІТРА».

Видобутий з зазначеної земельної ділянки пісок гідромеханічним способом за допомогою плавучого земснаряду, подається через пульпопровід в карту намиву піску, звідки відбувається його відвантаження за допомогою екскаватора з подальшим вивезенням вантажним автотранспортом.

Згідно наявних відомостей отриманих в ході досудового розслідування таке відвантаження піску, який в свою чергу добутий у незаконний спосіб, здійснюється також і в нічний час, задля не викриття такої незаконної діяльності.

Як, встановлено, згідно відкритих відомостей, які знаходяться у Публічній кадастровій карті України, а також відповідно до Договору встановлення земельного сервітут від 25.06.2020 укладеного між постійним користувачем земельної ділянки Державним підприємством «Славутське лісове господарство» в особі директора ОСОБА_12 та УТОВ «МІТРА» в особі директора ОСОБА_11 , в інтересах якого встановлюється земельний сервітут, частина земельної ділянки з кадастровим номером: 6810500000:03:003:0623 площею 7125 кв.м. (0,7125 га), яка розташована за адресою: ДП «Славутський лісгосп» Нетішинське лісництво квартал 13 виділ 18, встановлює земельний сервітут в інтересах УТОВ «МІТРА» на право складування будівельних матеріалів (піску) на зазначеній земельній ділянці.

Також вказана земельна ділянка розташована на території промислової зони м. Нетішин і являється комунальною власність та відповідно до Рішення шістдесят сьомої сесії Нетішинської міської ради VІ скликання від 23.12.2014, передана ДП «Славутське лісове господарство» у постійне користування, для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, і також знаходиться у межах санітарно-захисної зони ВП «ХАЕС».

Керівництво ПАТ «УБ ХАЕС», а також УТОВ «МІТРА», будучи усвідомленими про те, що їхня господарська діяльність, яка пов`язана з видобуванням корисних копалин у СЗЗ ВП «ХАЕС», є незаконною, з метою не притягнення їх до кримінальної відповідальності, всіляко вживають заходів з метою прикриття останнім їхньої неправомірної діяльності, а також використовують зазначену земельну ділянку у лісовій зоні для своїх цілей.

Враховуючи вищевикладену інформацію, є підстави вважати, що посадові особи ПАТ «УБ ХАЕС» та УТОВ «МІТРА» в порушення вимог законодавства України проводили, проводять і надалі можуть проводити роботи пов`язані з зняттям поверхневого (родючого) шару ґрунту на земельній ділянці, що входить до санітарно-захисної зони, з подальшим використанням під складування піску з кар`єру будівельних пісків родовища «Стариця-2. Західна ділянка», земельну ділянкуз кадастровим номером - 6810500000:03:003:0623, площею 7125 кв.м. (0,7125 га), що в свою чергу об`єктом вчиненого злочину.

На даний час у кримінальному провадженні проводяться відповідні слідчі дії, призначені та тривають судові експертизи, направленні на встановлення всіх обставин та притягнення винних осіб до відповідальності передбаченої законодавством України.

З метою позбавлення можливостей щодо подальшого пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження земельної ділянки (кадастровий номер - 6810500000:03:003:0623) є необхідність у накладенні на частину зазначеної ділянки площею 7125 кв.м. (0,7125 га), арешту, з метою позбавлення права на розпорядження та/або користування майном, так як існує сукупність підстав вважати, що вона (земельна ділянка) є доказом кримінального правопорушення».

Слідчим суддею встановлено, що 12 серпня 2021 року постановою старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_4 частину земельної ділянки з кадастровим номером - 6810500000:03:003:0623 площею 7125 кв.м. визнано речовим доказом у кримінальному провадженні №62019240000000019.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Відповідно до положень п.1 ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до інформаційної довідки № 271020618 від 18.08.2021 власником земельної ділянки площею 0,7125 га з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623 є територіальна громада м. Нетішин в особі Нетішинської міської ради.

Користувачем означеної земельної ділянки на праві земельного сервітуту є Українське ТзОВ «Мітра», що підтверджується договором про встановлення земельного сервітуту від 25.06.2020.

У вересні 2017 року між замовником ПАТ «УБ ХАЕС» та підрядною організацією УТОВ «МІТРА» укладено договір підряду № 40-ВМ/17Д на виконання робіт по розробці і рекультивації ділянки «Західна» родовища будівельних пісків кар`єру «Стариця-ІІ» в Славутському районі Хмельницької області.

Встановлено, що Державною службою геології та надр України було надано Спеціальний дозвіл № 5300 від 13.01.2011 ПАТ «УБ ХАЕС» на користування надрами - видобування корисних пісків, придатних для дорожнього будівництва на родовищі «Стариця-2 Західна ділянка», яке знаходиться в 1 км. на південний захід від міста Нетішин із строком дії 18 років.

17.04.2019 ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області надано дозвіл № 19-22-0.41-2413/2-19 ПАТ «УБ ХАЕС» на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089 площею 19,6124 га відповідно до умов, визначених у робочому проекті землеустрою.

Звертаючись до суду із клопотанням, слідчий зазначає, що у кримінальному провадженні розслідуються обставини розробки та видобутку піску упродовж 2020 - початку 2021 років на родовищі будівельних пісків «Стариця ІІ. Західна ділянка», яке розташоване за межами міста Нетішин Славутського району Хмельницької області у санітарно-захисній зоні ВП «Хмельницька АЕС» та охоронній зоні водойми-охолоджувача ВП «Хмельницька АЕС» службовими особами ПАТ «Управління будівництва Хмельницька АЕС» спільно з службовими особами УТОВ «Мітра», за сприяння посадових осіб Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, які при цьому зловживали повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб; в порушення вимог ч. 5 ст. 45 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» вказані роботи здійснюються за відсутності необхідних дозвільних документів, що створює реальні передумови до виникнення надзвичайних подій та ситуацій під час їх експлуатації, чим завдано істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

Вказане підтверджується витягом з ЄРДР у кримінальному провадженні №62019240000000019 від 16.01.2019.

Разом з тим, санітарно-захисна зона ВП «Хмельницької АЕС» площею 3,3644 га є лише частиною земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089 загальною площею 19,6124 га, що розташована за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, на видобування корисних копалин з якої у товариства є дозвіл, що не оспорюється стороною обвинувачення.

При цьому слідчий суддя не бере до уваги посилання представника ПАТ «УБ ХАЕС» на правомірність їх діяльності щодо видобутку корисних копалин у межах зони санітарно-охоронної зони ВП «Хмельницька АЕС», оскільки із долучених до матеріалів клопотання доказів слідує, що ПВ ХАЕС ДП «НАЕК «Енергоатом» було відмовлено ПАТ «УБ ХАЕС» у погодженні експлуатуючої організації у використанні земель і водоймищ в СЗЗ ВП ХАЕС та у погодженні отримання дозволу щодо використання під кар`єр будівельних пісків земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, частина якої розміром 3,3644 га розташована в межах санітарно-захисної зони ВП ХАЕС, що підтверджується листами ПВ ХАЕС № 67-09/126-3159 від 01.04.20, № 45-385/2336 від 04.03.2019.

Згідно листів Державної інспекції ядерного регулювання України № 1766/1-2 від 11.03.2019, № 15-41/3786-4209 від 22.03.2021 та № 23712/14-01-02-20 від 09.12.2020 слідує, що ПАТ «УБ ХАЕС» не зверталося до Держатомрегулювання із заявою щодо отримання дозволу на використання земель і водойм, розташованих санітарно-захисній зоні Хмельницької АЕС і такого дозволу не отримувало.

І відповідно до статей 89, 94 КПК України та глави 28 КПК України при розгляді клопотання про накладення арешту на майно на даній стадії кримінального провадження слідчий суддя не оцінює зібрані докази на предмет їх достовірності, що є задачею наступних стадій кримінального провадження.

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 27.08.2021 було накладено арешт на частину земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, площею 3,3644 га, яка розташована в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницької АЕС», та є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, загальною площею 19,6124 га, що розташована за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, належить державі Україна в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та відповідно до договору оренди земель державної власності № 2 від 02.09.2017 укладеного між Славутською РДА та ПАТ «УБ ХАЕС» перебуває в оренді ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС».

Проте, частина земельої ділянки 6810500000:03:002:1089, яка знаходиться в межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницької АЕС» площею 3,3644 га уже освоєна УТОВ «МІТРА» і на сьогодні товариством проводяться роботи по освоєнню іншої частини земельної ділянки загальною площею 19,6124 га., на видобування корисних копалин з якої у ПАТ «УБ ХАЕС» є дозвіл, що не оспорюється стороною обвинувачення.

Для видобування піску та складування будівельних матеріалів УТОВ «МІТРА» використовується земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623 площею 7125 кв.м. (0,7125 га), яка розташована за адресою: ДП «Славутський лісгосп» Нетішинське лісництво квартал 13 виділ 18.

Як пояснив у судовому засіданні директор УТОВ «МІТРА», без використання спеціально обладнаного майданчика, розміщеного на земельній ділянці з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623, розробка родовища є неможливою.

При вирішенні клопотання слідчий суддя враховує розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження та керується положеннями ч. 4 ст. 173 КПК України, відповідно до якої слідчий суддя зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

На переконання слідчого судді, накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623 призведе до зупинення правомірної підприємницької діяльності ПАТ «УБ ХАЕС», як розробника, а також УТОВ «МІТРА», як підряника з розробки родовища будівельних пісків «Стариця ІІ. Західна ділянка», а також негативно позначиться на інтересах інших осіб, зокрема працівників ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС» та УТОВ «МІТРА», задіяних на роботах із розробки родовища будівельних пісків «Стариця ІІ. Західна ділянка», контрагентах ПАТ «Управління Будівництва Хмельницької АЕС» за договорами про поставку піску, видобутого із родовища.

Також слід звернути увагу на те, що орган досудового розслідування не звертався до суду із клопотанням про накладення арешту на видобутий із земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1089, частина якої знаходиться у межах санітарно-захисної зони ВП «Хмельницької АЕС», пісок, який складений на земельній ділянці з кадастровим номером 6810500000:03:003:0623.

А тому, враховуючи викладене, на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування не виправдовують таке втручання в права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження.

Керуючись ст.ст.170-173 КПК України, слідчий суддя -

постановив:

У задоволенні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_7 про арешт майна у кримінальному провадженні №62019240000000019 відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали проголошено 30.08.2021.

Слідчий суддя Хмельницького

міськрайонного суду ОСОБА_1

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.08.2021
Оприлюднено23.05.2024
Номер документу99236495
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —686/3125/19

Ухвала від 19.04.2024

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Бурка С. В.

Ухвала від 19.04.2024

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Бурка С. В.

Ухвала від 14.03.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дзюбак О. В.

Ухвала від 07.03.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Сарбей О. Ф.

Ухвала від 07.03.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Сарбей О. Ф.

Ухвала від 10.03.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Кирик О. В.

Ухвала від 07.03.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Приступа Д. І.

Ухвала від 26.01.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Бурка С. В.

Ухвала від 24.01.2023

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Кирик О. В.

Ухвала від 11.10.2022

Кримінальне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дзюбак О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні