Як податкова судиться з українським бізнесом

12.11.2018 09:13

Історія:

Якщо вам не хочеться судитися з податковою, не працюйте з тими, хто вже почав це робити.

Що сталося:

18 542 судів провела податкова з українським бізнесом та громадянами в 2018 році.

Чому це важливо:

Суди з податковою одночасно можуть вказувати як на проблеми, так і на успіхи бізнесу. Проте якщо ваш партнер попав в поле зору ДФС — ви також можете там опинитися.

Щомісяця відбувалося близько 1,5 тисячі судів, в більшості з яких податкова виступала в якості відповідача.

За порівнянні з іншими роками в 2018 кількість судів з податковою зменшилася. Так середня кількість судів на місяць у 2017 році складала 2,5 тисячі.

В більшості випадків, приблизно двох третинах, податкова виступає в якості відповідача. «Найчастіші причини звернення в суд на податкову — скасування податкових нарахувань та штрафних санкцій. За даними ДФС, в 2018 році відбулося 46,3 тисячі подібних справ. Також часто справи стосуються оскарження комісії ДФС про відмову в реєстрації накладних, оскарження наказів про проведення позапланових виїзних перевірок про повернення сум помилково та надміру сплачених грошових зобов’язань із податку на прибуток», — розповідає Ярослав Лисенко, керуючий партнер АО "Адвокатська сім'я Лисенко".

Бізнес судиться з податковою. Які висновки про компанію ми можемо зробити?

Це великий бізнес. З великим штатом юристів.

За порівнянні з іншими роками в 2018 кількість судів з податковою зменшилася. Так середня кількість судів на місяць у 2017 році складала 2,5 тисячі.

«Активна судова боротьба бізнесу із податковою в якості позивача може свідчити лише про одне – це представник великого бізнесу. При чому неважливо якої галузі. Це можу бути і великий аграрій, і представник фінансового сектору, рітейлу, важкої промисловість або нафтогазової сфери. У кожного з таких бізнесів є великий штат внутрішніх податкових юристів, до того ж можуть залучатися і сторонні юридичні радники.

Причини такого фіскального підходу до компаній – невизначеність та нестабільність податкового законодавства, різноманітність та довготривалість судових процесів, відсутність відповідальності у податківців за протиправні рішення», — пояснює Андрій Фомічов, адвокат, керівник юридичного департаменту MGI PSP Audit.

«Якщо податкова нападає на бізнес, часто це просто може просто означати, що у бізнесу є позитивний ріст. Так суди з ДФС можуть бути хорошим маркером. Компанії з маленьким оборотом податковій зазвичай не цікаві, а цікаві ті, з яких можна щось взяти», - розповідає Арсеній Салалайко, партнер юридичної фірми “Наказ”.

У бізнесу є податковий борг. І, мабуть, він його вже ніколи не виплатить.

«Найчастіше ДФС подає на компанію в суд для того, щоб стягнути її податковий борг. Тоді податкова буде намагатись арештувати кошти на рахунках підприємства», — пояснює Ярослав Лисенко.

«Відповідачем в судах з ДФС часто можна побачити саме податкових боржників, тобто компанії, що вчасно не сплатили податки. І, як правило, це вже безнадійна заборгованість, тобто таку заборгованість не можна погасити у зв’язку із відсутністю коштів або майна у платника», — говорить Андрій Фомічов.

Бізнес має високі податкові ризики.

«Якщо ми бачимо, що компанія активно судиться з податковою (частіше за інших компаній), то про неї можна сказати, що вона веде діяльність пов'язану з високими податковими ризиками. Або ж — мала необережність укласти договір з компанією, діяльність якої пов'язана з високими податковими ризиками», — коментує Арсеній Салалайко.

Детальніше про те, чому податкова вважає компанію підозрілою — читайте ТУТ

«Інформація про те, що компанія є активним учасником спорів з податковою, не повинна призводити до однозначно негативних висновків — ми не знаємо всіх деталей. Однак, через співпрацю з такою компанією ви й самі можете опинитися в полі зору податкової. І тоді вже судитися доведеться вам», — каже Ярослав Лисенко.

Як перевірити, чи не судиться компанія з податковою:

  • 1Додайте Опендатабот в улюблений месенджер

  • 2Надішліть назву компанії або її код

  • 3Перевірте інформацію про суди компанії

По темі

Як дізнатися, коли на вас чекає перевірка?

Опубліковано проект річного плану перевірок контролюючих державних органів. Опендатабот повідомить вас про них.

Чому податкова перевірить вашу компанію?

До нового року податкова проведе 2865 перевірок, платники податків можуть підготуватися до них.

Хто не платить податки в Україні?

Найбільше податків бюджету заборгували державні підприємства, збанкрутілі банки, компанії олігархів та народні депутати.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру