18.03.2019 09:05
Історія:
Якщо ваш ОСББ невчасно подасть в суд на боржників — ви заплатите борг за них.
Що сталося:
В судовому реєстрі з’явилася справа, де ОСББ вимагало від мешканця сплатити 133 тисячі гривень за обслуговування будинку. В позові було відмовлено — строк позовної давності пройшов.
Чому це важливо:
В останні чотири роки ОСББ стали дуже популярними. Якщо в 2016 їх нараховувалося 15 тисяч, то зараз їх вже понад 25 тисяч. Якщо в ОСББ з’являються боржники і голова правління вчасно не звернеться до суду, то співвласники будинку сплачуватимуть борг за них.
Одна з показових справ виглядала наступним чином. Мешканець будинку заборгував ОСББ 133 тисячі за обслуговування будинкової території. Проте суд відмовився задовольняти вимоги ОСББ, оскільки з моменту виявлення порушення пройшло більше трьох років.
«Суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо з моменту виникнення права вимоги пройшов строк, який перевищує позовну давність, встановлену законом для такої вимоги.
До вимог про стягнення заборгованості з оплати за утримання будинку та прибудинкової території застосовується загальна позовна давність, яка згідно ст. 257 ЦК України становить 3 роки», — йдеться в судовому рішенні.
Таких рішень вже чимало. Пошуковик «Бабуся» знайшла понад дві тисячі подібних справ.
Зазвичай такі ситуації закінчуються тим, що ця сума боргу ділиться між сусідами. Так, з нами поділилися одним з офіційних листів, де ОСББ опинилося у схожій ситуації.
«У зв’язку з неможливістю отримати заборгованість з житлово-комунального обслуговування по боржникам, бо закінчився позивний термін, визначений чинним законодавством та рішенням суду, списати заборгованість з боржника за період...», — йшлося в повідомленні.
В такій ситуації сума з боржника списувалася — суд офіційно визнавав, що боржник не винен. А решта мешканців будинку була змушена виплачувати борг.
«В багатьох ОСББ вже чітко окреслилася робота з боржниками. Ці правила можуть бути прийняті загальними зборами або зафіксовані в статуті на будь-якому етапі функціонування ОСББ, в тому числі й у період створення», — говорить Наталія Гнатуш, адвокат, який займається юридичною підтримкою ОСББ.
«Найчастіше схема виглядає наступним чином: якщо співвласник-боржник не сплачує внески на утримання або за комунальні послуги протягом двох місяців — йому нараховуються штрафи або застосовується підвищений тариф, якщо не сплачує протягом чотирьох місяців — квартиру можуть відключити від внутрішньобудинкових мереж або комунальних послуг.
Окрім цього співвласник може домовитися про розстрочку або відпрацювання й підписати відповідний договір. Наприклад, він може відпрацювати свій борг — поприбирати в під’їзді, полагодити щось. Ще один варіант — платити внески на утримання в розстрочку. Проте завжди треба пам’ятати, що сума зобов’язання з часом завжди буде зростати», — додає вона.
Для стягнення боргу, ОСББ може:
Усі необхідні документи та алгоритм дій можна отримати в Опендатабот Telegram або Messenger. Юридичний алгоритм розроблений Адвокатським об’єднанням Suprema Lex.
При організаційних помилках новостворені ОСББ визнаються недійсними та видаляються з ЕДР. Ініціатори не можуть створити ОСББ, та втягуються у судовий процес.
Нова функція Opendatabot - це перша можливість дізнатися про судову справу, якщо вас про це не сповістили в офіційному порядку
Власник квартири, яку ви хочете зняти, може виявитися шахраєм. Як зменшити ризики такої угоди.
Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.