28.10.2019 09:03
Історія:
ФОПи перевіряють дуже рідко, менше 0,3% від усіх підприємців. Новий мораторій має зберегти кількість цих перевірок на тому самому рівні.
Що сталося:
Президент підписав указ про дворічний мораторій на перевірки ФОПів усіх категорій, крім «ризикових».
Чому це важливо:
Новий закон про реєстратори розрахункових операцій у смартфоні та відповідні зміни до Податкового кодексу дає можливість перевірити практично будь-кого з ФОП у будь-який момент. Президентський указ допоможе зберегти нинішній рівень перевірок ФОП.
За 2019 рік ДФС було проведено 5 442 перевірки ФОПів щодо дотримання вимог податкового та іншого законодавства. Це всього 0,30% від загальної кількості ФОП. Перевіряти ФОП можуть не лише фіскали, а й півтора десятка інших органів.
Наприклад, Державна служба України з надзвичайних ситуацій – від початку 2018 року провела 24 тисячі перевірок ФОПів, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів — 19 226 перевірок, Державна служба України з питань праці – 2663 перевірок.
Обмежує перевірки ФОПів досі чинний закон, прийнятий ще у 2012 році. Друга стаття цього закону містить перелік усіх, на кого поширюється його дія.
Однак є винятки щодо підприємців, навіть захищених законом від більшості перевірок. Якщо виникають підозри, що за допомогою ФОПа відбуваються якісь оборудки або ухилення від оподаткування, то це є підставою для здійснення перевірки.
У вересні Верховна Рада схвалила закон про реєстратори розрахункових операцій у смартфоні та відповідні зміни до Податкового кодексу. З 1 жовтня цей закон дозволяє споживачеві отримати 100% вартості придбаних товарів, якщо продавець не видав чек або якщо чек в електронній формі не було передано контролюючим органам.
Продавцеві ж загрожує суттєвий штраф. Наслідками набуття чинності закону про РРО могли стати різкий стрибок цін, масове закриття малого і середнього бізнесу, зростання безробіття. Публічно підтримавши новий закон, Президент усе-таки виступив з ініціативою нового мораторію на перевірки.
Невисока кількість перевірок дрібних підприємців не є суто українською практикою.
«Що менше перевірок, то легше вести бізнес. Адже кожна перевірка – це фактично репресії по відношенню до підприємця. Свого часу німецькі представники органів влади розповідали, що у Німеччині підприємця із обігом до 2 млн євро і з 10 найманими працівниками перевіряють раз на 75 років. Підприємець може працювати все життя без жодної перевірки.
У них влада фокусується на зловживаннях, концентрованих у великому бізнесі. А мікробізнес не чіпають, тому що в усьому цивілізованому світі дрібних підприємців розглядають виключно як самозайнятих осіб. Адже це створення робочих місць, маленький, часто сімейний бізнес, який не розглядають із позиції наповнення бюджету», – коментує Сергій Доротич, голова ВГО «Союз захисту підприємництва».
1Додайте Опендатабот в улюбленому месенджері.
2Введіть назву компанії.
3Дізнайтеся, коли заплановано наступні перевірки.
4Підпишіться на компанію, щоб отримувати сповіщення про нові перевірки.
Якщо бізнес перевірить пожежна служба, то в 97% буде виявлено порушення. Якщо держпраця — 73%, а санепідемслужба — 39%.
Опубліковано проект річного плану перевірок контролюючих державних органів. Опендатабот повідомить вас про них.
До нового року податкова проведе 2865 перевірок, платники податків можуть підготуватися до них.
Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.