За ігнорування повістки з військкомату можна втратити свободу на 5 років

09.12.2019 09:10

Історія:

Кожен 85 призовник отримує вирок у суді за ухилення від армії.

Що сталося:

В Україні триває осінній призов. Ми перевірили, як часто карають за ухиляння від служби в армії. Виявилося, що на 34 тисячі призовників в судовому реєстрі є 409 вироків за ухилення від служби.

Чому це важливо:

Чоловіки у віці 20-27 років, що не хочуть йти до лав армії, мають реальні шанси потрапити до в’язниці.

Скільки людей потрапляють до суду через ухилення від служби?

«Із початку бойових дій суди взялись за осіб, що ухиляються», – говорить Максим Некрилов, юрист ТОВ «Центр правової допомоги».

За останній рік було винесено 280 вироків за ухилення від призову, 129 – за ухилення від військового обліку або спеціальних зборів та 12 – за ухилення від мобілізації.

Частина ухилянтів ще перебуває в розшуку. Більшість із них ухиляється від призову за мобілізацією — 45 осіб. Від призову на строкову військову службу «косить» 14 осіб.

Чим загрожує спроба ухилитися від армії?

Різні способи «відкосити» тягнуть за собою різну відповідальність – адміністративну та кримінальну. Ступінь покарання залежить від пом'якшувальних обставин. Вони встановлені в ст.34 КуаП, якщо йдеться про адміністративну відповідальність, та ст. 66 ККУ, якщо йдеться про кримінальну відповідальність. Суд враховує щире каяття, наявність неповнолітніх дітей, участь в АТО/ООС тощо.

За спробу ухилитися від призову на строкову службу можна отримати три роки позбавлення волі. А ось ухилення від військового обліку або спеціальних зборів може «коштувати» або 50-70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або півроку арешту, або два роки виправних робіт. Спроба ж ухилитися від мобілізації тягне від двох до п’яти років позбавлення волі.

Поки що найсуворішим вироком, винесеним за ст. 336 ККУ, залишається вирок Тячівського районного суду в грудні 2014 року. Військовозобов’язаний запасу (командир відділення силових агрегатів) за результатами медичного огляду був визнаний придатним до військової служби та одержав під розписку персональну повістку про явку в військкомат для відправки у військову частину. Однак без повідомлення причин у визначені час та дату чоловік до військкомату не з’явився. У результаті отримав 3 роки позбавлення волі з випробувальним терміном на 2 роки.

По темі

В Україні найчастіше переслідують за військові злочини

В реєстрі осіб, що переховуються від органів влади, є більше 10 тисяч осіб, яких засуджують за самовільне залишення військової частини та дезертирство.

Як перевірити, чи не знаходиться ваш партнер в розшуці

43 тисячі громадян переховуються від правоохоронних органів. Найбільш поширені статті, за якими громадяни потрапляють у розшук, — дезертирство та кража.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру