Ухвала
від 03.10.2022 по справі 613/17/22
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/17/22 Провадження № 2/613/184/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2022 року. Богодухівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Уварової Ю.В.,

за участі секретаря Макушинської О.В.,

розглянувши в підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства «Дон» треті особи: ОСОБА_2 , Рада адвокатів Харківської області про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Богодухівського районного суду Харківської області перебуває вказана цивільна справа.

Від позивача надійшло клопотання від 08.02.2022 року, сформоване в систему «Електронний суд», в якому він просить приєднати до матеріалів справи письмові докази, а саме запит №01/22 від 10.01.2022, лист Ради адвокатів Харківської області №005 від 12.01.2022, довідку №17/22 від 07.02.2022, лист Богодухівського районного суду Харківської області №03-05/613/83/22 від 10.01.2022, характеристику.

Крім того від позивача надійшло клопотання від 20.06.2022, сформоване в систему «Електронний суд», в якому він просить приєднати до справи письмові докази, а саме запит №02/22 від 10.01.2022, лист НААУ №308/0/2-22 від 10.02.2022, запит №22/22 від 12.02.2022, лист НААУ №490/0/2-22 від 14.04.2022

В обґрунтування позивач зазначає, що вказані документи містять фактичні дані, що мають доказове значення для справи відповідно до предмету доказування та спростовують доводи відповідача, викладені у відзиві. Ці докази надійшли в розпорядження позивача вже після подачі позову, тому не були подані разом з позовною заявою.

Також в клопотанні від 20.06.2022 позивач просить вилучити з матеріалів справи копії ордерів, що були надані відповідачем, оскільки вони стосуються інших судових справ, а їх надання суперечить вимогам ЗУ «Про адвокатуру».

Відповідачем подано відзив на позов, який приєднано до матеріалів справи та який містить клопотання про призначення судово-технічної експертизи.

Заява позивача від 20.06.2022 також містить заперечення проти клопотання відповідача про призначення експертизи.

В підготовче судове засідання, призначене на 03.10.2022 позивач не з`явився, в раніше поданих заявах просив вирішити заявлені клопотання за його відсутності, а також закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті.

Представник СФГ «Дон» в підготовче засідання, призначене на 03.10.2022 також не з`явився, подав клопотання про відкладення підготовчого судового засідання у справі, в якому зазначає, що у зв`язку з введенням воєнного стану та загрозою для життя не може прибути в судове засідання.

Зазначає, що на території міста Богодухова лунають сигнали повітряної тривоги, що вимагає негайної евакуації до надійного укриття-бомбосховища, яке відсутнє в приміщенні Богодухівського районного суду.

Посилався на рекомендації РСУ від 02.03.2022, зокрема на п.5, відповідно до якого судам було рекомендовано по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.

При цьому наголошував на бажанні бути присутнім в підготовчому судовому засіданні та подати ряд клопотань та заяв, зазначив про відсутність фізичної та технічної можливості брати участь в судовому засіданні в режимі відео конференції.

Розглянувши клопотання, суд доходить наступного.

Статтею 55 Конституції України передбачено, щоправа і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно зіст. 64Конституції,конституційні праваі свободилюдини ігромадянина неможуть бутиобмежені,крім випадків,передбачених КонституцієюУкраїни. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбаченістаттями 24,25,27,28,29,40,47,51,52,55,56,57,58,59,60,61,62,63цієї Конституції, зокрема право на судовий захист.

У період воєнного стану, відповідно до статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», повноваження судів не можуть бути припинені, а частина друга статті 26 зазначеного Закону передбачає, що скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється

Отже з наведених норм вбачається, що судочинство продовжує здійснюватися і в умовах воєнного стану, адже навіть в умовах воєнного стану робота судів не може бути припинена задля недопущення обмеження конституційного права особи на судовий захист.

Так, дійсно в п.5 Рекомендацій РСУ від 02.03.2022 щодо роботи судів в умовах воєнного стану зазначено, що судам рекомендовано по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.

Водночас в п.п.1-2 зазначених рекомендацій наголошено, що визначати особливості та умови роботи суду слід виходячи з поточної ситуації у відповідному регіоні та керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні.

05.08.2022 Радою суддів України прийнято рішення №23 «Про затвердження рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану», відповідно до якого вирішено, зокрема:

- Вважати рекомендації з організаційних питань роботи суддів в умовах воєнного стану, які були опубліковані 02.03.2022 року на сайті Ради суддів України, такими, що відображають офіційну позицію Ради суддів України щодо організації роботи судів.

- Звернути увагу керівників органів та установ системи правосуддя, суддів на недопустимість ігнорування сигналів повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту.

- Рекомендувати судам усіх рівнів та юрисдикцій, усім органам та установам системи правосуддя розробити плани реагування на надзвичайні ситуації в особливий період (на період воєнного стану в Україні).

Отже, суд вважає за необхідне довести до відома учасників справи, що Головою Богодухівського районного суду 25.08.2022 прийнято розпорядження № 02-10-08 «Про організаціюроботи судупід часповітряної тривогиабо іншихсповіщень пронебезпеку,які надходятьвід органівуправління цивільногозахисту»,яким зокремазобов`язано:суддів,працівників апаратусуду тапрацівників Службисудової охоронине допускатиігнорування сигналівповітряної тривогиабо іншихсповіщень пронебезпеку,які надходятьвід органівуправління цивільногозахисту;суддів оголошуватитехнічну перервуу судовихзасіданнях підчас повітряноїтривоги абоінших сповіщеньпро небезпеку,які надходятьвід органівуправління цивільногозахисту; пропонувати учасникам судових засідань та відвідувачам негайно покинути приміщення суду до закінчення повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту, та прослідувати до найближчих захисник споруд цивільного захисту для укриття населення.

Повний текст розпорядження міститься на офіційному сайті Богодухівського районного суду.

Крім того, як вже неодноразово суд зазначав в своїх ухвалах, постановлених у даній справі, введення в Україні воєнного стану дійсно може ускладнити або навіть унеможливити вчасне подання до суду тих чи інших документів, письмових заяв та особисту участь у судовому засіданні учасників справи.

Водночас, в процесуальному законі відсутня норма, яка б регламентувала, що воєнний стан сам по собі є підставою для відкладення судового засідання або для зняття справи з розгляду, тому суд з урахуванням своїх дискреційних повноважень в кожному конкретному випадку має індивідуально оцінювати можливість розгляду справи або проведення судового засідання.

Відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону Ураїни «Про судоустрій і статус суддів» учасники судового процесу на підставі судового рішення можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Таке право було неодноразово роз`яснено учасникам даної справи, однак представник СФГ «Дон» в своїх заявах зазначає про відсутність технічної можливості брати участь в засіданнях в режимі відео конференції, отже не бажає скористатись альтернативним способом участі в судовому засіданні.

Суд нагадує, що представником СФГ «Дон» вже було подано чотири заяви про відкладення засідань через неможливість особисто прибути до суду та відсутність технічної можливості взяти участь в засіданні в режимі відеконференції.

Відповідно доположень ст..2ЦПК України,завданням цивільногосудочинства єсправедливий,неупереджений тасвоєчасний розгляді вирішенняцивільних справз метоюефективного захиступорушених,невизнаних абооспорюваних прав,свобод чиінтересів фізичнихосіб,прав таінтересів юридичнихосіб,інтересів держави. Судта учасникисудового процесузобов`язані керуватисязавданням цивільногосудочинства,яке превалюєнад будь-якимиіншими міркуваннямив судовомупроцесі. Розумність строків розгляду справи судом є однією з засад цивільного судочинства.

Своєчасність вирішення справи разом з принципами правової визначеності та доступу до правосуддя, є одним із ключових елементів принципу верховенства права,а право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина.

Згідно зі ст.44 ЦПК, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. До дій, що можуть бути визнані зловживанням можуть бути віднесені дії, що спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що суд має забезпечити баланс дотримання прав усіх учасників справи, в тому числі і право позивача на розгляд справи протягом розумного строку, зважаючи на те, що усі заяви про відкладення судових засідань подані представником СФГ «Дон» особисто через канцелярію суду, суд роз`яснює представнику СФГ «Дон» право аналогічним чином подати заяви та клопотання, які він має намір заявити, та про що він зазначав в своїх заявах про відкладення судових засідань.

Крім того, у такий же спосіб через канцелярію суду представник СФГ «Дон» має можливість подати свої заперечення проти клопотань позивача від 08.02.2022 та від 20.06.2022 у разі їх наявності. Актуальним залишається право подавати документи, заяви та клопотання в електронному вигляді, як за допомогою підсистеми «Електронний суд», так і з використанням електронної пошти.

Додатково слід звернути увагу, що як вже було роз`яснено вище, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені зокрема ст.59 Конституції України, тобто право на професійну правничу допомогу. Отже ОСОБА_2 не позбавлений права звернутись за професійною правничою допомогою та скористатись правом на представництво його інтересів в суді адвокатом.

Керуючись ст.ст. 43, 49, 251, 252, 353 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Довести до відома учасників справи про прийняття розпорядження «Про організацію роботи суду під час повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту».

Роз`яснити учасникам справи право брати участь в судових засіданнях в режимі відео конференції, зокрема за допомогою власних технічних засобів.

Роз`яснити учасникам право подавати документи, заяви та клопотання в електронному вигляді, як за допомогою підсистеми «Електронний суд», так і з використанням електронної пошти.

Роз`яснити учасникам право подавати документи, заяви та клопотання через канцелярію суду.

Роз`яснити представнику СФГ «Дон» право звернення за правничою допомогою.

Наголосити на недопустимості зловживання процесуальними правами.

Підготовче судове засідання відкласти на 31.10.2022, 13-30 год.

Суддя

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.10.2022
Оприлюднено28.03.2024
Номер документу106568666
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —613/17/22

Ухвала від 13.02.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 21.06.2023

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 19.06.2023

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 03.10.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 11.09.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 18.07.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 09.02.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 14.01.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні