Ухвала
від 11.11.2022 по справі 905/730/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про відмову у задоволенні заяви про заміну сторони у справі

11 листопада 2022 року м. Харків Справа № 905/730/22

Провадження №15/913/207/22

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» (вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл» (вул. Центральна, буд. 127 А, с. Нова Астрахань Кремінського району Луганської області, 92940)

про стягнення 29 184 грн 28 коп.

Суддя Смола С.В.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» (далі ТОВ «Газ-Оіл Енерджі») 02.09.2022 (дата оформлення відповідного поштового відправлення) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл» (далі ТОВ «Корд-Ойл») про стягнення заборгованості за договором на постачання електричної енергії від 19.11.2021 у сумі 29 184 грн 28 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що на виконання умов договору про постачання електричної енергії від 19.11.2021 ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» було поставлено відповідачеві в лютому-березні 2022 року електричну енергію на загальну суму 29 184 грн 28 коп., яку останній не оплатив.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 20.09.2022 позовні матеріали передані за територіальною підсудністю до Господарського суду Луганської області.

13.10.2022 позовні матеріали надійшли на адресу Господарського суду Луганської області.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2022 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.

Ухвалою суду від 18.10.2012 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

03.11.2022 від ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» на адресу електронної пошти суду надійшла заява від 02.11.2022 про заміну сторони (позивача) у справі, підписана кваліфікованим електронним підписом, у якій воно просить здійснити заміну позивача у справі його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергетичний спектр».

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 03.11.2022 заява передана на розгляд судді Смолі С.В.

Розглядаючи подану заяву, господарський суд виходить із наступного.

Частиною 1 ст.52 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) встановлено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

В обґрунтування заяви ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» посилається на наступне.

27.11.2022 між ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» як кредитором та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергетичний спектр» (далі ТОВ «Енергетичний спектр») як новим кредитором укладений договір про відступлення права вимоги №27/10, за умовами якого кредитор передає (відступає) належне йому право, а новий кредитор приймає (набуває) на себе право вимоги до боржника, що належать кредитору за основним договором, а саме: право вимоги до боржника щодо стягнення з боржника основного боргу за поставлену електричну енергію за основним договором (п.1.1 договору).

Відповідно до п.1.2 договору з моменту підписання (укладення) цього договору, новий кредитор одержує всі права (замість кредитора) в повному обсязі вимагати від боржника належного виконання умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.11.2021 в частині стягнення з боржника основного боргу за поставлену електричну енергію за основним договором.

Моментом переходу права вимоги, що є предметом цього договору від первісного кредитора до нового кредитора є укладення (підписання) цього договору (п.1.4 договору).

Згідно з п.2.1 договору новий кредитор зобов`язаний сплатити кредитору в строки, визначені цим договором плату, визначену в п.3.1 цього договору.

У відповідності до п.3.1 договору сторони встановлюють, що протягом строку дії договору грошові зобов`язання нового кредитора перед кредитором існують і підлягають сплаті у національній валюті України гривні, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок кредитора. За передане та прийняте право вимоги до боржників за основним договором новий кредитор зобов`язаний сплатити кредитору плату в розмірі 29 184 грн 28 коп., що є ціною цього договору.

Новий кредитор зобов`язаний виконати повну оплату в розмірі, що визначений в п.3.1 цього договору, не пізніше 31.12.2023 (п.3.3 договору).

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 512 ЦК України передбачені підстави заміни кредитора у зобов`язанні, зокрема, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Частиною 1 ст.513 ЦК України передбачено, що правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

Відповідно до ст.514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Водночас суд бере до уваги наступне.

Відповідно до преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

У п.30 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» дається визначення електропостачальника суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу

Згідно з п.74 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» ринок електричної енергії система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам.

Пунктом 69 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що поточний рахунок із спеціальним режимом використання рахунок, відкритий в уповноваженому банку і призначений для забезпечення проведення розрахунків відповідно до цього Закону.

Пунктом 94 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що уповноважений банк ринку електричної енергії (уповноважений банк) будь-який банк, у статутному капіталі якого не менше 75 відсотків акцій (часток) належать державі, що відповідає визначеним Кабінетом Міністрів України вимогам та віднесений Кабінетом Міністрів України до переліку уповноважених банків і має право здійснювати обслуговування поточних рахунків із спеціальним режимом використання учасників ринку.

Відповідно до п.2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018 №312 (далі Правила), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Пунктом 3.1.7 глави 3.1 розділу III Правил передбачено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.

19.11.2021 між ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» та ТОВ «Корд-Ойл» шляхом підписання комерційної пропозиції №КПЕ21-301 було укладено публічний договір про постачання електричної енергії.

Частинами 1, 2, 5, 6, 8 ст.75 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на ринку електричної енергії, між учасниками цього ринку здійснюються в грошовій формі, у тому числі шляхом клірингу (неттінгу), відповідно до укладених договорів у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку, правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку. Покупці електричної енергії, які купують електричну енергію в електропостачальників, вносять плату за отриману електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника в одному з уповноважених банків. Кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальника перераховуються згідно з алгоритмом, який встановлюється Регулятором. Такий алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання електропостачальника передбачає, за звичайних умов, перерахування всіх коштів, що надходять від покупців на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника, у повному обсязі на поточні рахунки електропостачальника. Внесення змін до зазначеного алгоритму здійснюється виключно у разі прострочення електропостачальником у строки та порядку, що визначені правилами ринку, оплати вартості його небалансів електричної енергії. Такі зміни до алгоритму діють до повного погашення заборгованості електропостачальника перед оператором системи передачі. Зміни до алгоритму вносяться на підставі подання оператора системи передачі у разі виникнення заборгованості електропостачальника перед оператором системи передачі. Зміни до алгоритму мають передбачати, що кошти з поточного рахунка із спеціальним режимом використання електропостачальника перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі до повного погашення недоплати за куплений електропостачальником небаланс електричної енергії. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, оператора системи передачі та оператора ринку затверджується та оприлюднюється Регулятором. У разі перерахування коштів за електричну енергію та послуги на інші рахунки, ніж поточні рахунки із спеціальним режимом використання, у випадках, визначених цією статтею, отримувачі повинні повернути ці кошти у триденний строк з моменту їх отримання. У разі неповернення у цей строк коштів, сплачених на інші рахунки, ніж поточні рахунки із спеціальним режимом використання, ці суми підлягають стягненню до державного бюджету як санкція за вчинене правопорушення. Зарахування коштів до державного бюджету не звільняє їхніх отримувачів від повернення цих коштів відповідному учаснику ринку.

Пунктами 4.1, 4.2 розділу IV Правил передбачено, що розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів. Послуги з розподілу або передачі електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.

Згідно з п.4.5 розділу IV Правил оплата електропостачальнику вартості електричної енергії, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника. Споживач, який купує електричну енергію відповідно до умов договору в електропостачальника, здійснює оплату за виставленим електропостачальником рахунком виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання цього електропостачальника в одному з уповноважених банків.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що ст.75 Закону України «Про ринок електричної енергії» забороняє перерахування коштів за куплену електричну енергію на інші рахунки, ніж на поточний рахунок електропостачальника із спеціальним режимом використання в одному з уповноважених банків, і встановлює майнову відповідальність за неповернення таких коштів, у разі їх перерахування на інші рахунки, та не звільняє від повернення цих коштів енергопостачальнику.

У відповідності до умов укладеного договору від 19.11.2021 №КПЕ21-301 саме ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» у розумінні приписів п.30 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» є електропостачальником, який зобов`язаний відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку та використовувати його при здійсненні розрахунків за куплену електричну енергію.

Також, відповідно до ч.3 ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.

Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку, що передача права вимоги до ТОВ «Корд-Ойл» за договором про постачання електричної енергії від 19.11.2021 №КПЕ21-301 щодо стягнення заборгованості за поставлену в лютому-березні 2022 року електричну енергію в сумі 29 184 грн 28 коп. від ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» до ТОВ «Енергетичний спектр» є неможливою, оскільки матиме своїм наслідком необхідність сплати відповідачем за спожиту електричну енергію не постачальнику на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, а іншій особі ТОВ «Енергетичний спектр», що прямо суперечить приписам ст.75 Закону України «Про ринок електричної енергії».

Відтак, оскільки укладення між позивачем та ТОВ «Енергетичний спектр» договору про відступлення права вимоги не потягнуло за собою заміни кредитора в зобов`язанні, щодо якого виник спір, суд не знаходить підстав для здійснення процесуального правонаступництва стосовно позивача.

Отже, у задоволенні заяви ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» від 02.11.2022 про заміну сторони (позивача) у справі слід відмовити.

Керуючись ст.ст.52, 232 234 ГПК України, суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» від 02.11.2022 про заміну сторони (позивача) у справі відмовити.

Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання 11.11.2022 у відповідності до ст.235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.

Інформацію у справі можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/sud5014.

Суддя Сергій СМОЛА

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення11.11.2022
Оприлюднено14.11.2022
Номер документу107264143
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/730/22

Ухвала від 20.04.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 20.04.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 23.02.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Яресько Б.В.

Ухвала від 23.02.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Яресько Б.В.

Ухвала від 27.01.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Рішення від 28.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 19.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Рішення від 13.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 11.11.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні