Рішення
від 13.12.2022 по справі 905/730/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року м. Харків Справа № 905/730/22

Провадження №15/913/207/22

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» (вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл» (вул. Центральна, буд. 127 А, с. Нова Астрахань Кремінського району Луганської області, 92940)

про стягнення 29 184 грн 28 коп.

Суддя Смола С.В.

Без повідомлення (виклику) представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» (далі - ТОВ «Газ-Оіл Енерджі») 02.09.2022 (дата оформлення відповідного поштового відправлення) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл» (далі - ТОВ «Корд-Ойл») про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії від 19.11.2021 у сумі 29 184 грн 28 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що на виконання умов договору про постачання електричної енергії від 19.11.2021 ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» було поставлено відповідачеві в лютому-березні 2022 року електричну енергію на загальну суму 29 184 грн 28 коп., яку останній не оплатив.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 20.09.2022 позовні матеріали передані за територіальною підсудністю до Господарського суду Луганської області.

13.10.2022 позовні матеріали надійшли на адресу Господарського суду Луганської області.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2022 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.

Ухвалою суду від 18.10.2012 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 11.11.2022 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» від 02.11.2022 про заміну сторони (позивача) у справі.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином, що підтверджується роздруківкою про направлення ухвали суду від 18.10.2022 на адресу електронної пошти відповідача: alfa.bahmut.ptt@gmail.com (адреса електронної пошти, зазначена ТОВ «Корд-Ойл» у договорі на постачання електричної енергії від 19.11.2021).

Крім того, судом електронний примірник ухвали надіслано у месенджер Вайбер на номер +380500284674, який значиться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та на номер +380953437393, який зазначений відповідачем у договорі на постачання електричної енергії від 19.11.2021, що підтверджується відповідними роздруківками.

Також доступ до матеріалів справи в електронній формі в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі було надано представнику відповідача Ковалю Олександру Юрійовичу, який 23.11.2022 через систему Електронний суд звернувся до суду з заявою про вступ у справу.

Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

21.10.2022 від позивача на адресу електронної пошти суду надійшов лист від 20.10.2022 №20/10-1099, підписаний кваліфікованим електронним підписом, у якому наведено орієнтовним розрахунок судових витрат у сумі 17 000 грн 00 коп. (витрати на професійну правничу допомогу). Також зазначено, що документальне підтвердження понесених судових витрат буде надано не пізніше п`яти днів після ухвалення судового рішення.

Указане клопотання розглянуто судом та долучено до матеріалів справи.

Частиною 8 ст.252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи -також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до п.2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018 №312 передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно з п.3.1.7 глави 3.1 розділу III Правил роздрібного ринку електричної енергії договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

19.11.2021 між ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» та ТОВ «Корд-Ойл» укладено публічний договір про постачання електричної енергії шляхом підписання комерційної пропозиції від 19.11.2021 №КПЕ21-301.

Відповідно до п.1.1 публічного договору цей договір про постачання електричної енергії споживачу встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу та укладається сторонами з урахуванням ст.ст.633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику вартість купленої електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Окрім оплати вартості електричної енергії споживач зобов`язаний оплатити постачальнику вартість погодинних небалансів (плата за небаланс) та послуги з передачі електричної енергії відповідно до умов договору (п.2.1 публічного договору).

Згідно з п.6.1 публічного договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком « 1 до цього договору.

У відповідності до п.6.4 типового договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок із спеціальним режимом використання надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куплену електричну енергію відповідно до умов цього договору. Поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. При здійсненні платежів, споживач повинен вказувати у платіжному дорученні призначення платежу, в якому обов`язково зазначається цей договір, за яким здійснюється постачання електричної енергіє споживачу (п.6.5 публічного договору).

Згідно з п.5.1 комерційної пропозиції постачальник до 20 числа місяця, що передує місяцю постачання електроенергії надає споживачу рахунок на оплату електроенергії згідно заявленого споживачем обсягу постачання електроенергії у відповідному місяці.

Оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється наступними етапами: до 24 дня місяця, що передує розрахунковому періоду - 35% від орієнтовної вартості електричної енергії, що буде використана у розрахунковому періоді, визначеної відповідно до п.5.3 даної комерційної пропозиції; до 5 дня розрахункового періоду - 35% від орієнтовної вартості електричної енергії, що буде використана у розрахунковому періоді, визначеної відповідно до п.5.3 даної комерційної пропозиції; до 15 дня розрахункового періоду - 30% від орієнтовної вартості електричної енергії, що буде використана у розрахунковому періоді, визначеної відповідно до п.5.3 даної комерційної пропозиції (п.5.2 комерційної пропозиції).

На виконання умов договору позивач у лютому-березні 2022 року поставив, а відповідач прийняв та спожив електричну енергію в обсязі 7 276 кВт.год на загальну суму 29 184 грн 28 коп.

У порушення умов п.5.2 договору ТОВ «Корд-Ойл» своєчасно не оплатило спожиту електроенергію.

Указані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно зі ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.

Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч.1 ст.639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст.185 ГК України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

За своєю правовою природою укладений між сторонами у справі договір від 19.11.2021 №КПЕ21-301 є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч.ч.4, 5 ст.656 ЦК України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Відповідно до ч.1 ст.222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Згідно із ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Факт поставки позивачем відповідачеві електроенергії у період лютий-березень 2022 року в обсязі 7 276 кВт.год підтверджується листом Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» від 18.05.2022 №67/6844 про фактичний обсяг розподіленої електричної енергії за лютий-березень 2022 року.

Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

У п.5.2 комерційної пропозиції сторони передбачили, що оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється наступними етапами: до 24 дня місяця, що передує розрахунковому періоду - 35% від орієнтовної вартості електричної енергії, що буде використана у розрахунковому періоді, визначеної відповідно до п.5.3 даної комерційної пропозиції; до 5 дня розрахункового періоду - 35% від орієнтовної вартості електричної енергії, що буде використана у розрахунковому періоді, визначеної відповідно до п.5.3 даної комерційної пропозиції; до 15 дня розрахункового періоду - 30% від орієнтовної вартості електричної енергії, що буде використана у розрахунковому періоді, визначеної відповідно до п.5.3 даної комерційної пропозиції.

Позивачем були виставлені відповідачеві рахунки на оплату від 28.02.2022 №2248 на суму 10 211 грн 67 коп. та від 31.03.2022 №2427 на суму 29 184 грн 28 коп., яка включала заборгованість за попередній місяць. Указані рахунки направлялися позивачем на адресу електронної пошти відповідача, зазначену ним у комерційній пропозиції, що підтверджується відповідними роздруківками.

Відповідач позов не оспорив, доказів відсутності заборгованості суду не подав.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за отриману електричну енергію за договором від 19.11.2021 №КПЕ21-301 у сумі 29 184 грн 28 коп.

Розв`язуючи питання розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Частиною 1 ст.124 ГПК України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

У відповідності до ч.3 ст.124 ГПК України попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Відповідно до ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

У позовній заяві позивач зазначив, що у зв`язку з розглядом даної справи він очікує понести судові витрати зі сплати судового збору (2 481 грн 00 коп.) та витрати на професійну правничу допомогу (17 000 грн 00 коп.).

У листі від 20.10.2022 №20/10-1099 позивачем деталізовано зміст наданої йому правничої допомоги та розмір витрат на неї, а також зазначено, що документальне підтвердження понесених судових витрат буде надано не пізніше п`яти днів після ухвалення судового рішення.

При цьому позивачем разом із позовною заявою були надані докази понесення судових витрат у вигляді сплати судового збору в сумі 2 481 грн 00 коп.

Отже, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 481 грн 00 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача відповідно до ст.129 ГПК України.

Доказів понесення інших судових витрат на дату ухвалення цього рішення позивачем суду не надано, з огляду на що питання про розподіл інших судових витрат ТОВ «Газ-Оіл Енерджі» буде вирішено судом після надання таких доказів.

Згідно з ч.ч.4, 5 ст.240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст.126, 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 252 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл» задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл», вул. Центральна, буд. 127 А, с. Нова Астрахань Кремінського району Луганської області, 92940, ідентифікаційний код 44339802, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі», вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 43833930, основний борг за поставлену електричну енергію в сумі 29 184 грн 28 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл», вул. Центральна, буд. 127 А, с. Нова Астрахань Кремінського району Луганської області, 92940, ідентифікаційний код 44339802, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі», вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 43833930, судовий збір у сумі 2 481 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газ-Оіл Енерджі», вул. Ділова, буд. 6, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 43833930.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Корд-Ойл», вул. Центральна, буд. 127 А, с. Нова Астрахань Кремінського району Луганської області, 92940, ідентифікаційний код 44339802.

Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.

Повне рішення складено 13.12.2022.

Суддя Сергій СМОЛА

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення13.12.2022
Оприлюднено19.12.2022
Номер документу107830915
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/730/22

Ухвала від 20.04.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 20.04.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 23.02.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Яресько Б.В.

Ухвала від 23.02.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Яресько Б.В.

Ухвала від 27.01.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Рішення від 28.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 19.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Рішення від 13.12.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 11.11.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні