Ухвала
від 12.04.2023 по справі 761/17474/22
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2023 року

м. Київ

справа № 761/17474/22

провадження № 51-3418ск22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши касаційну скаргу генерального директора ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_4 на ухвалу Київського апеляційного суду від

19 січня 2023 року про закриття апеляційного провадження за скаргою представника зазначеного товариства на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду

м. Києва від 5 вересня 2022 року,

встановив:

Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ухвалою від 5 вересня

2022 року задовольнив клопотання слідчого ГСУ СБ України про передачу для реалізації в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, речових доказів, вилучених в ході проведення слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні №22020000000000093 від 6 вересня 2020 року, перелік яких зазначено в резолютивній частині ухвали.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 19 січня 2023 року закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою представника ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 5 вересня 2022 року.

У касаційній скарзі генеральний директор ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_4 , посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати вищевказану ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. На обґрунтування своїх вимог, вказує на те, що апеляційний суд постановив рішення без урахування положень Конституції України, загальних засад кримінального провадження, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», практики Верховного Суду, практики Європейського суду з прав людини та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. На думку скаржника, постановлена ухвала апеляційного суду створює перешкоди в доступі до правосуддя.

Перевіривши доводи наведені в касаційній скарзі, долучених до неї копій судових рішень, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити на таких підставах.

Ухвала слідчого судді не є предметом перегляду суду касаційної інстанції, оскільки вона не входить до переліку судових рішень, які можуть бути оскаржені у касаційному порядку.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 428 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження, якщо з касаційної скарги, наданих до неї судових рішень та інших документів вбачається, що підстав для задоволення скарги немає.

Згідно із ст. 24, п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Однак, як неодноразово наголошував Верховний Суд, вказана норма Конституції гарантує право на апеляційний перегляд саме справи, а не кожного судового рішення в межах кримінального провадження, у відповідності з чим КПК визначає, у яких випадках і які рішення слідчих суддів, судів першої інстанції підлягають перегляду в апеляційному порядку (постанова Верховного Суду від 4 квітня 2019 року у справі

№ 494/6/18). Апеляційна скарга на судове рішення, яке не підлягає апеляційному оскарженню, не може бути розглянута по суті, а відкрите (розпочате) апеляційне провадження за такою скаргою підлягає закриттю з урахуванням положень ч. 6

ст. 9 КПК.

Така позиція узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема

в рішенні цього Суду від 28 березня 2006 року щодо прийнятності заяви № 23436/03

у справі «Мельник проти України», зазначено, що спосіб, у який ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод застосовується апеляційними та касаційними судами, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також повинні бути взяті до уваги норми внутрішнього законодавства.

Частиною 3 ст. 392 КПК передбачено, що в апеляційному порядку можуть бути оскаржені ухвали слідчого судді у випадках, передбачених цим Кодексом.

Перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку під час досудового розслідування, визначено частинами 1 та 2 ст. 309 КПК і цей перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Як убачається з копії ухвали Київського апеляційного суду від 19 січня 2023 року, представник ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді, якою задоволено клопотання слідчого про передачу речових доказів, вилучених в ході проведення слідчих (розшукових) дій для реалізації в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тобто на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Згідно з ч. 4 ст. 399 КПК суддя-доповідач відмовляє у відкритті провадження, якщо апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, або судове рішення оскаржене виключно з підстав, з яких воно не може бути оскарженим згідно з положенням ст. 394 цього Кодексу.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 22 жовтня

2019 року (справа № 755/10061/18, провадження № 51-1588км19 ) та в ухвалі об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 19 лютого 2019 року (справа № 569/17036/18), рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження та про повернення скарги можуть бути ухвалені на стадії вирішення питання про відкриття апеляційного провадження, а у випадку встановлення вже в ході розгляду провадження в апеляційному порядку того, що скаргу подано на рішення, яке не підлягає апеляційному оскарженню, апеляційне провадження, підлягає закриттю.

З урахуванням цих обставин, апеляційний суд обґрунтовано закрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою представника ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 5 вересня 2022 року.

Доводи генерального директора ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_4 , щодо недотримання судом апеляційної інстанції загальних засад кримінального провадження також є неприйнятними.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.

Ухвала слідчого судді постановлена на підставі ст. 100 КПК, якою прийнято рішення про задоволення клопотання слідчого про передачу для реалізації в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, речових доказів, в межах повноважень слідчого судді та розглянута по суті з прийняттям відповідного рішення і підстав вважати, що апеляційний суд не дотримався загальних засад кримінального провадження щодо забезпечення кожному права на оскарження процесуальних рішень, немає.

Доводи скаржника, наведені в касаційній скарзі про створення перешкод апеляційним судом в доступі до правосуддя є безпідставними.

Процедура перегляду судових рішень в суді апеляційної інстанції регламентована Розділом V КПК, та встановлює розумні обмеження щодо скарження певної категорії судових рішень. Такої ж позиції притримується Конституційний Суд України, відповідно до якої обмеження прав і свобод людини і громадянина є допустимим виключно за умови, що таке обмеження є домірним (пропорційним) та суспільно необхідним (абзац шостий п. п. 3 п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від

19 жовтня 2009 року № 26-рп/2009).

Так, відповідно до позиції Європейського суду з прав людини право на доступ до суду, закріплене у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не є абсолютним. Воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання (п. 41 рішення у справі «Абрамова проти України» від 18 грудня 2018 року, заява № 41988/08; п. 78 рішення у справі «Зубац проти Хорватії» від 5 квітня 2018 року, заява № 40160/12 та інші).

Таким чином, колегія суддів вважає таке рішення обґрунтованим, постановленим із дотриманням вимог кримінального процесуального закону і обставин, які б були підставою для скасування ухвали апеляційного суду, судом не встановлено.

Керуючись п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК, Верховний Суд

постановив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою генерального директора ТОВ «Науково виробнича компанія «Техімпекс» - ОСОБА_4 на ухвалу Київського апеляційного суду від 19 січня 2023 року про закриття апеляційного провадження за скаргою представника зазначеного товариства на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 5 вересня 2022 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення12.04.2023
Оприлюднено14.04.2023
Номер документу110208425
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —761/17474/22

Ухвала від 02.05.2024

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Сидоров Є. В.

Ухвала від 16.01.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Балацька Галина Олександрівна

Ухвала від 09.01.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Балацька Галина Олександрівна

Ухвала від 28.08.2023

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Ковтуненко В. О.

Ухвала від 12.04.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 19.01.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Дзюбін В'ячеслав Вікторович

Ухвала від 08.11.2022

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стороженко Сергій Олександрович

Ухвала від 29.09.2022

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Сілкова Ірина Миколаївна

Ухвала від 05.09.2022

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Ковтуненко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні