Справа №:755/7692/23
Провадження №: 1-кс/755/2882/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" вересня 2023 р.слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання заступникакерівника Дніпровськоїокружної прокуратурим.Києва ОСОБА_4 про арештмайна укримінальному провадженні, у рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 420231020400000088 від 26.05.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України,
УСТАНОВИВ:
Заступник керівника Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 звернувся 19вересня 2023року дослідчого суддіДніпровського районного судум.Києва зклопотанням пронакладення арештуз метоюзбереження речовихдоказів наноутбук марки «Асус» із зарядним пристроєм; планшет Ipad без номеру; планшет Ipad с/н CO2D05GEMNHP; 55 банкнот номіналом 100 доларів США; мобільний телефон марки «Айфон» з прозорим чохлом; 2 банківські картки «Приватбанк», «Альфабанк»; 30 банкнот номіналом 500 грн., 22 банкноти номіналом 100 Євро, 6 банкнот 50 Євро, 24 банкноти 100 доларів США, 4 банкноти номіналом 50 доларів США, 84 купюри номіналом 50 доларів США; сім-картку оператора «Київстар»; пристрій ПМР 9 мм № НОМЕР_1 з магазином, 8 набоїв, посвідчення № НОМЕР_2 ; блокнот з чорновими записами.
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що СВ Дніпровського УП ГУ НП у м.Києві розслідується наведене кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України.
В ході проведення досудового розслідування з`ясовано факт незаконного використання (збуту) ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та іншими гуманітарної допомоги, яка перебуває на балансі БО БФ «Будуй нову країну», а саме сухих пайків «Reduced Sodium Meal Individual Sopakco inc.», з метою отримання прибутку під час воєнного стану.
Керівником благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД Будуй нову країну» (юридична адреса: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 46-Б, офіс 204, код ЄДРПОУ 44801703) є ОСОБА_8 , котра перебуваючи на посаді директора цієї благодійної організації мала право розпоряджатись предметами гуманітарної допомоги, що безоплатно надійшли до України від третіх осіб (донорів), зокрема у відношенні вказаних сухих пайків.
Відповідно,реалізовуючипротиправнийумисел направленийнанезаконневикористання (збут)гуманітарноїдопомоги,учасникигрупизабезпечили формування меморандуму про співпрацю, де була зазначена благодійна організація «Благодійний фонд «Будуй нову країну» (ЄДРОПУ 44801703), як сторона угоди, а проект документа містив анкетні дані директора фонду ОСОБА_8 .
В ході допиту ОСОБА_8 вказала, що підписала та передала меморандум про співпрацю та акти приймання-передачі гуманітарної допомоги між її благодійною організацією «Благодійний фонд «Будуй нову країну» та іншим фондом (який було залучено до конфіденційного співробітництва) за допомогою служби таксі. Крім того, остання зазначила, що у графі «кількість» сухих пайків, що передає фонд, залишила пусте місце, оскільки данні про кількість товару повинні були зазначити під час передачі товарів.
Надалі, було передано ТОВ «САГА ГОЛД» на відповідальне зберігання сухі пайки «Reduced Sodium Meal Individual Sopakco inc.» (вагою 25 тон), на складські приміщення ТОВ «Смарт Холдинг Фіхмус», що знаходяться за адресою:Рівненська область, с. Велика Омельяна, вул. Авіаторів, буд. 5-А.
Після чого 07 червня 2023 року ОСОБА_9 прибув до складу за адресою: АДРЕСА_1 , спільно із ОСОБА_7 , де відбувалась завантаження сухих пайків до вантажних автомобілів, що закінчилась 08 червня 2023 року близько 14 год. 00 хв.
Потім, ОСОБА_7 передав ОСОБА_9 документи, підписані від імені директора благодійної організації «Благодійний фонд «Будуй нову країну» ОСОБА_8 , а саме «Меморандум про співпрацю», акти приймання-передачі гуманітарної допомоги та телефонував ОСОБА_5 , якому повідомив, що закінчили завантаження сухих пайків.
Того ж дня (08 червня 2023 року) близько 15 год. 40 хв. ОСОБА_10 за попередньою домовленістю із ОСОБА_5 зустрівся за адресою: АДРЕСА_2 , де було передано грошові кошти в сумі 272300 доларів США, як оплату за сухі пайки.
З урахуванням зазначеної інформації, можливо прийти до висновку, що ОСОБА_8 не маючи законних підстав, не отримуючи у законний спосіб товари гуманітарної допомоги, використовуючи власний благодійний фонд та шляхом внесення недостовірних відомостей до акту приймання-передачі товарів гуманітарної допомоги, допомогла заволодіти та в подальшому продати сухі пайки.
Відповідно до інформації з єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги ТОВ «САГА ГОЛД» не є отримувачем товарів гуманітарної допомоги.
В судовому засіданні прокурор наполягав на задоволенні поданого клопотання з мотивів що у ньому наведені.
Зокрема повідомив, що на відшукання вказаних речей та документів було надано дозвіл в ухвалі слідчого судді від 30 серпня 2023 року, вилучені речі та документи в порядку ст. 98 КПК України визнані речовими доказами, щоправда наразі не оглянуті через великий обсяг роботи та кількість проведених обшуків в рамках вказаного кримінального провадження.
Власник майна у судове засідання не прибув.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши клопотання про накладення арешту на майно, матеріали подані як в його обґрунтування, так і на спростування, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
У відповідності до частин 1, 2 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
У кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов`язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на цій стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред`явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 170 КПК України встановлено, що арешт майна допускається з метою забезпечення, збереження речових доказів.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, СВ Дніпровського УП ГУ НП у м.Києві розслідується наведене кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, в межах якого ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 повідомлено про підозру,згідно якоїу невстановлений час та місці, але не пізніше 26.05.2023 року, під час воєнного стану, ОСОБА_5 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 та інші невстановлені особи дізнались, що на балансі БО БФ «Будуй нову країну» перебуває значна кількість сухих пайків, яка надана в якості гуманітарної допомоги від третіх осіб.
Разом з тим, зазначені особи були обізнані про бажання директора вказаного благодійного фонду безоплатно передати вказану гуманітарну допомогу на користь набувачів.
У цей час у ОСОБА_5 , ОСОБА_15 , ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб виник спільний злочинний умисел, направлений на незаконне використання гуманітарної допомоги, яка перебуває на балансі благодійної організації «Благодійний фонд «Будуй нову країну», а саме її продаж, з метою отримання прибутку.
Так, ОСОБА_5 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 та інша невстановлена особа, будучи обізнаними про те, що ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді директора благодійної організації «Благодійний фонд «Будуй нову країну», має право розпоряджатись предметами гуманітарної допомоги, що безоплатно надійшли до України від третіх осіб (донорів), а саме сухих пайків «Reduced Sodium Meal Individual Sopakco inc.», дійшли злочинної змови та вирішили збувати предмети гуманітарної допомоги з метою особистого збагачення.
Реалізовуючи свій спільний умисел, ОСОБА_14 підшукав покупця для збуту сухих пайків серед своїх знайомих, а саме ОСОБА_9 (анкетні дані змінено).
У невстановлений день та час, однак не пізніше 26.05.2023 року, ОСОБА_14 зустрівся із ОСОБА_9 та передав йому один сухий пайок «Reduced Sodium Meal Individual Sopakco inc.» з метою демонстрації предмета угоди та повідомив, що вони коштують 10 доларів США за одиницю, однак у ході розмови знизили ціну до 6 доларів США за одиницю товару.
Після цього, у невстановлений день, час та місці, ОСОБА_9 зустрівся із ОСОБА_14 і ОСОБА_7 , які повідомили, що сухі пайки знаходяться у місті Рівне на складському приміщенні та перебувають на балансі благодійної організації. Крім того, зловживаючи довірою директора благодійної організації «Благодійний фонд «Будуй нову країну» ОСОБА_8 , вони зазначили, що передати сухі пайки вони зможуть лише на інший благодійний фонд, однак розрахунок повинен бути лише за готівкові кошти.
У подальшому вони домовились про продаж 60 000 сухих пайків за грошові кошти у розмірі 360 000 доларів США, зокрема, домовились, що ОСОБА_9 прибуває до складського приміщення у місті Рівне та, після повного завантаження зазначеного товару, довірена особа ОСОБА_9 , перебуваючи у місті Києві, передає обумовлені грошові кошти.
05.06.2023 року ОСОБА_9 , прибувши до приміщення ресторану «Львівська реберня», що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Тичини, 2, спільно із ОСОБА_10 (анкетні дані змінено), який перебував у ролі партнера, зустрілись із ОСОБА_7 та Пятрасом Купайтісом з метою кінцевого узгодження угоди. Так, вони визначились, що ОСОБА_9 06.06.2023 року прибуває до складського приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , де перебувають американськими сухі пайки «Reduced Sodium Meal Individual Sopakco inc.» у кількості 60 000 шт., на якому складські працівники завантажать у вантажні автомобілі зазначені пайки, після повного завантаження ОСОБА_10 передасть грошові кошти у розмірі 360 000 доларів США, в якості оплати за товари гуманітарної допомоги.
Цього ж дня, ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_9 , що зустріч переноситься на 07.06.2023 року у зв`язку із складнощами при підшуканні вантажних автомобілів.
У телефонному режимі, із застосуванням мобільного меседжера «WhatsApp», ОСОБА_7 з номеру мобільного телефону НОМЕР_3 , надіслав у смс-повідомленні ОСОБА_9 , на номер мобільного телефону НОМЕР_4 , контактну інформацію з приводу благодійного фонду, а саме надіслав меморандум про співпрацю, де була зазначена благодійна організація «Благодійний фонд «Будуй нову країну», як сторона угоди, при цьому проект документа містив анкетні дані директора фонду ОСОБА_8 .
З метою викриття злочинної діяльності, було залучено до конфіденційного співробітництва благодійну організацію «Благодійний фонд «Незламність та відвага», в особі директора ОСОБА_16 , який добровільно погодився на участь у кримінальному провадженні.
Після цього, 06.06.2023 року відбулась телефонна розмова між ОСОБА_7 з номера мобільного телефону НОМЕР_3 та ОСОБА_9 , в ході якої вони домовлялись про порядок передачі грошових коштів та участі кожної особи під час оборудки з продажу товарів гуманітарної допомоги. У ході телефонної розмови, з номеру мобільного телефону НОМЕР_3 , що належить ОСОБА_7 , зателефонував ОСОБА_17 та повідомив, що він приймає рішення, а також зазначив, що ОСОБА_7 прибуде до складського приміщення у Рівненській області, а грошові кошти необхідно передати йому.
Так, 07.06.2023 року ОСОБА_9 прибув до обумовленого раніше складу, за адресою: АДРЕСА_1 , спільно із ОСОБА_7 , де відбувалась завантаження сухих пайків до вантажних автомобілів, що закінчилась 08.06.2023 року приблизно о 14 годині та поза домовленістю завантажили лише 45 392 сухих пайків.
Після чого, ОСОБА_7 передав ОСОБА_9 документи, підписані від імені директора благодійної організації «Благодійний фонд «Будуй нову країну» ОСОБА_8 , а саме «Меморандум про співпрацю», акти приймання-передачі гуманітарної допомоги та телефонував ОСОБА_5 , якому повідомив, що закінчили завантаження сухих пайків.
Надалі, 08.06.2023 року приблизно о 15 годині 40 хвилин ОСОБА_10 , за попередньою домовленістю із ОСОБА_5 , зустрівся за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_10 передав ОСОБА_5 грошові кошти в сумі 272300 доларів США, як оплату за сухі пайки.
Таким чином, ОСОБА_5 за попередньою змовою із ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та іншими невстановленими особами, вчинили незаконне використання гуманітарної допомоги, в умовах воєнного стану, з метою отримання прибутку.
Як повідомив прокурор, органом досудового розслідування перевіряється причетність керівництва ТОВ «САГА ГОЛД» в особі ОСОБА_20 , який діяв на підставі статуту, та яким передано на відповідальне зберігання сухі пайки «Reduced Sodium Meal Individual Sopakco inc.» вагою 25 тон, на складські приміщення ТОВ «Смарт Холдинг Фіхмус», що знаходяться за адресою: Рівненська область, с. Велика Омельяна, вул. Авіаторів, 5-А.
Проте, у судовому засіданні встановлено що ОСОБА_21 у якого було вилучено речі та документи з квітня 2023 року, не є ані керівником ТОВ «САГА ГОЛД», ані його засновником, ані його бенефіціарним власником.
Враховуючи конкретні обставини цього кримінального провадження, відсутність достатніх підстав вважати, що вилучені під час обшуку речі та документи відповідають критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, слідчий суддя вважає що на даному етапі досудового розслідування відсутні підстави для будь-якого обмеження власника ОСОБА_21 .
Щодо посилання прокурора про визнання майна речовим доказом на те, що воно міститьвідомості,які можутьбути використаніяк доказфакту чиобставин,що встановлюютьсяпід часкримінального провадження,то будь-якогообґрунтування,якими самеможуть бутиці відомості,в зазначенійпостанові неприведено та в судовому засіданні не повідомлено.
Більш того, під час розгляду клопотання встановлено, що досудовим розслідуванням на даній стадії не надано доказів причетності власника вилученого майна, яке прокурор клопотав арештувати, до вчинення кримінального правопорушення в рамках якого здійснюється досудове розслідування, підстав для відкладення розгляду вказаного клопотання слідчий суддя також не вбачає.
Згідно ч.1 ст. 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного та керуючись ст. 98, 170-173, 309, 372, 392, 532 КПК України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання заступника керівника Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про накладення арешту на ноутбук марки «Асус» із зарядним пристроєм; планшет Ipad без номеру; планшет Ipad с/н CO2D05GEMNHP; 55 банкнот номіналом 100 доларів США; мобільний телефон марки «Айфон» з прозорим чохлом; 2 банківські картки «Приватбанк», «Альфабанк»; 30 банкнот номіналом 500 грн., 22 банкноти номіналом 100 Євро, 6 банкнот 50 Євро, 24 банкноти 100 доларів США, 4 банкноти номіналом 50 доларів США, 84 купюри номіналом 50 доларів США; сім-картку оператора «Київстар»; пристрій ПМР 9 мм № НОМЕР_1 з магазином, 8 набоїв, посвідчення № НОМЕР_2 ; блокнот з чорновими записами, у рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 420231020400000088 від 26.05.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_22
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2023 |
Оприлюднено | 30.04.2024 |
Номер документу | 113655189 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні