Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/6615/23
У Х В А Л А
12 жовтня 2023 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Від захисника обвинуваченої ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_6 надійшло клопотання про надання дозволу обвинуваченій брати участь у судових засіданнях без кайданок в залі суду на лаві поруч із захисниками (поза ґратами), оскільки їй погано чути учасників судового провадження і вона потребує поради захисників у незрозумілих їй процесуальних питаннях.
Захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні підтримав указане клопотання та просив його задовольнити. Додатково запевнив суд, що перебування обвинуваченої у залі судового засідання поза межами скляної кабіни без кайданок не становитиме будь-якої небезпеки для оточуючих.
Обвинувачена та інші захисники також підтримали клопотання, поручилися за належну процесуальну поведінку обвинуваченої.
Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання.
Відповідно до ч. 3 ст. 318 КПК України судове засідання відбувається у спеціально обладнаному приміщенні - залі судових засідань. У разі необхідності окремі процесуальні дії можуть вчинятися поза межами приміщення суду.
У статті 29 Конституції України зазначено, що кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 05.09.2023 р. обвинуваченій було продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 днів, а саме до 03.11.2023 року включно, що в свою чергу передбачає перебування обвинуваченої під час судових засідань в спеціально обладнаних залах судових засідань у спеціальній скляній кабіні.
Так, запобіжний захід у виді тримання під вартою завжди пов`язаний з обмеженням основних прав та свобод людини та громадянина, гарантованих Конституцією України, Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, серед яких свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, недоторканість особи.
Згідно зі ст. 11 КПК України під час кримінального провадження повинна бути забезпечена повага до людської гідності, прав і свобод кожної особи. Забороняється під час кримінального провадження піддавати особу катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує її гідність, поводженню чи покаранню, вдаватися до погроз застосування такого поводження, утримувати особу у принизливих умовах,примушувати до дій, що принижують її гідність. Кожен має право захищати усіма засобами, що не заборонені законом, свою людську гідність, права, свободи та інтереси, порушені під час здійснення кримінального провадження
У п. 11 Інструкції з організації конвоювання та тримання в судах обвинувачених (підсудних), засуджених за вимогою судів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Державної судової адміністрації України, Генеральної прокуратури України від 26.05.2015 р. № 613/785/5/30/29/67/68, зазначено, що у залі судового засідання місце для тримання обвинувачених (підсудних), засуджених обладнується загородженнями відповідно до вимог ДБН. На вікнах залів судових засідань незалежно від поверховості встановлюються ґрати.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.
Згідно з ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у справі «Ярослав Бєлоусов проти Росії» у рішенні від 04.10.2016 та у справах «Ходорковський проти Росії», «Свинаренко і Сляднєєв проти Росії», розглянув питання сумісності перебування підсудних у залі засідань в металевій клітці, скляній кабіні з вимогами статей 3, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо заборони катування та права на справедливий суд. У зазначених рішеннях ЄСПЛ дійшов висновку, що перебування підсудних в металевій клітці чи скляній кабіні в залі судових засідань становить порушення статей 3, 6 Конвенції, оскільки обмежує право підсудного на ефективну участь в судовому розгляді і отримання реальної та ефективної правової допомоги, що не сумісне з поняттям справедливого судового розгляду з огляду на презумпцію невинуватості, не відповідає нормам цивілізованої поведінки в демократичному суспільстві, є приниженням людської гідності.
Перебування обвинуваченої у скляному боксі певною мірою обмежує її участь у розгляді справи, оскільки унеможливлює конфіденційні контакти з захисниками.
Положення вищевказаної Інструкції з організації конвоювання та тримання в судах обвинувачених, засуджених не містять категоричної заборони перебування обвинувачених, які утримуються під вартою, у залі судового засідання безпосередньо під час судових засідань поряд зі своїми захисниками поза межами скляного боксу.
З огляду на наведене, з урахуванням поручительства захисників за належну поведінку обвинуваченої, що не становитиме небезпеки для оточуючих, суд вважає за можливе задовольнити клопотання, але в умовах вжиття посадовими особами конвойної служби достатніх та необхідних заходів для забезпечення належної охорони.
З метою дотримання балансу між забезпеченням справедливого судового розгляду, з однієї сторони, та забезпеченням безпеки учасників судового розгляду, недопущенням втечі обвинуваченої, з іншої сторони, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідальних уповноважених осіб батальйону конвойної служби ГУНП в м. Києві забезпечити знаходження обвинуваченої ОСОБА_4 під час судового засідання в залі судових засідань Подільського районного суду м. Києва поза межами скляної кабіни поряд із захисниками без спеціальних засобів (кайданок), а також забезпечити належну охорону обвинуваченої та учасників судового провадження.
Керуючись ст. ст. 369-372, 376 КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання захисника ОСОБА_6 про надання дозволу на перебування обвинуваченої ОСОБА_4 поруч із захисниками - задовольнити.
Дозволити обвинуваченій ОСОБА_4 під час судових засідань з розгляду кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 за ч. 4 ст. 111-1 КК України перебувати в залі судових засідань Подільського районного суду м. Києва поза межами скляної кабіни поруч із захисниками без спеціальних засобів (кайданок).
Зобов`язати відповідальних уповноважених осіб батальйону конвойної служби ГУНП в м. Києві забезпечити знаходження обвинуваченої ОСОБА_4 під час судових засідань у залі судових засідань Подільського районного суду м. Києва поза межами скляної кабіни поруч із захисниками без спеціальних засобів (кайданок), а також забезпечити належну охорону обвинуваченої та учасників судового провадження.
Копію ухвали негайно надати старшому конвою для організації її виконання.
Попередити ОСОБА_4 , що у разі порушення нею порядку у судовому засіданні та непідкоренню розпорядженням головуючого до неї можуть бути застосовані заходи, передбачені ст. 330 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_9
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114127984 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Ікорська Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні