ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
14 вересня 2010 р. Справа 12/114-10
за позовом: Прокурора Шаргородського району (вул. Леніна, 180, м.Шаргород, Вінницька область, 23500) в інтересах держави в особі Міністерства Аграрної політики України (вул.Хрещатик, 24, м.Київ, 01001) в особі Аграрного фонду (вул. Б.Грінченка, 1, м.Київ, 01001)
до: Фермерського господарства "Агро-Калина" (вул. Чехова, 9, с. Політанки, Шаргородський район, Вінницька область, 23542)
про стягнення 317 690,80 грн.
Головуючий суддя
Cекретар судового засідання
Представники
прокурора : не з'явився
позивача : Свіргун В.В. - за довіреністю
відповідача : не з'явився
ВСТАНОВИВ :
Прокурором Шаргородського району подано позов до суду вінтересах держави - в особі Міністерства Аграрної політики України в особі Аграрного фонду до ФГ "Агро-Калина" про стягнення 317 690,80 грн., з яких 226 922 грн. авансового платежу та 90 768,80 грн. штрафу.
Ухвалою суду від 22.07.2010 р. порушено провадження у даній справі з призначенням її до розгляду на 14.09.2010 р..
В судове засідання 14.09.2010 р. з'явився представник позивача.
Представник прокуратури та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, відповідач відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав. Про дату, місце та час розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції.
Відсутність прокурора та представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
23.03.2009 р. між Аграрним фондом (Покупець), в особі Брокера-покупця ОСОБА_1 та ФГ "Агро-Калина" (Продавець), в особі Брокера-продавця ОСОБА_2., укладено форвардний біржовий контракт № 819Ф на закупівлю Аграрним фондом зерна, відповідно до якого Продавець передає Покупцю у власність товар: пшеницю 4 кл., що відповідає ДСТУ 3768-2004 (далі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти Товар та оплатити його.
Кількість (тонн): 400,000 (п.1.2 Контракту).
Місяць поставки: серпень 2009 року (п.2.3. Контракту).
Ціна за одиницю Товару (тонну), відповідно до п.1.5 Контракту, становить 1 134,61 грн.
Відповідно до п. 1.6 Контракту вартість Товару всього: 453 844,00 грн., у тому числі ПДВ: 75 640,67 грн.
Брокер-продавець поставляє Брокеру-покупцю Товар на базисі поставки ЕХW (ТОВ "Богданівське") в термін до 01.10.2009 р. (п.2.1. Контракту).
Поставка вважається здійсненою в момент підписання акта приймання-передавання Товару на усі поставки відповідно до умов цього Контракту (п.2.2. Контракту).
Згідно п. 4.1 Контракту реєстраційний збір Аграрної біржі є обов'язковим і сплачується Продавцем протягом двох робочих днів після укладання Контракту.
П'ятим розділом Контракту встановлений порядок розрахунків.
Так, Покупець протягом 3-х робочих днів з моменту укладання Контракту на торгах Аграрної біржі зобов'язується перерахувати кошти (авансовий платіж) на поточний рахунок Продавця в розмірі 50% від суми Контракту (п.5.1 Контракту).
Продавець у день надходження авансового платежу на свій поточний рахунок видає Покупцю податкову накладну на відповідну суму (п.5.2 Контракту).
Відповідно до п.5.3 Контракту остаточний розрахунок здійснюється протягом 3 робочих днів після поставки Товару відповідно до цього Контракту, надання документів, передбачених пунктом 3.2 та виконання пункту 4.1 Контракту.
Розділом 7 Контракту передбачена відповідальність сторін.
Так, відповідно до п.7.1 Контракту, у разі невиконання (неналежного виконання) або затримки виконання будь-якої з вимог Контракту Сторони несуть відповідальність згідно із законодавством.
Зокрема, за невиконання Продавцем умов Контракту щодо обсягів поставки ним сплачується штраф у розмірі 20 % вартості недопоставленого Товару (п.7.2 Контракту).
Розірвання Контракту в односторонньому порядку не допускається, крім випадків, що передбачені законодавством та цим Контрактом (п.10.1 Контракту).
Покупець має право в односторонньому порядку розірвати Контракт у разі недостатнього фінансування видатків на здійснення форвардних закупівель (п.10.2 Контракту).
Цей Контракт набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та реєстрації на Аграрній біржі і діє до 01.12.2009 р. (п.10.3 Контракту).
Контракт зареєстровано Аграрною біржею 23.03.2009 р.
Відповідно до п. 8.1 Контракту, сторони звільняються від відповідальності за неналежне виконання зобов"язань унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажор) за умови, що дані обставини сталися не з вини Сторін та безпосередньо вплинули на своєчасне виконання договірних зобов"язань. У цьому разі термін виконання зобов"язань переноситься відповідно до терміну дії зазначених обставин, про що укладається відповідний договір.
Сторона, для якої склалися такі умови, повинна в короткий строк, але не пізніше 5 днів, повідомити іншу Сторону прь настання і припинення обставин, які перешкоджають виконанню договірних зобов"язань (п. 8.2 Контракту).
Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання або припинення даних обставин непереборної сили позбавляє Сторону права посилатися на дані обставини (п. 8.3 Контракту).
Відповідно до п. 8.4 Контракту, якщо обставини непереборної сили діють більше трьох місяців, то такий факт підтверджується довідкою Торгово-промислової палати України.
У справі є копія висновку Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини, що мали місце на площах ФГ "Агро-Калина" з 05.03. по 15.08.2009 р.
Відповідно до п.5.1 Контракту позивач перерахував відповідачу авансовий платіж в розмірі 226 922,00 грн., що стверджується платіжним дорученням № 4359 від 02.06.2009 р..
Свої зобов'язання по поставці Товару відповідач не виконав.
З метою досудового урегулювання спору, позивач надіслав на адресу відповідача претензію № 41-07/5512 від 12.11.2009 р. з вимогою повернути авансовий платіж в розмірі 226 922,00 грн. разом із штрафними санкціями в сумі 90 768,80 грн. або поставити товар згідно Контракту плюс пеню в розмірі 0,1% недопоставленого товару в сумі 4 538,44 грн.
Відповідач відповіді на претензію не надав, розрахунку не здійснив.
Станом на день подання позову та розгляду справи в суді, товар на суму передоплати відповідачем позивачу не переданий, сума передоплати - не повернута.
Наведене стверджується:
- форвардним біржовим контрактом № 819Ф від 23.03.2009 р.;
- платіжним дорученням № 4359 від 02.06.2009 р.;
- претензією № 41-07/5512 від 12.11.2009 р.;
- висновком Торгово-промислової палати України від 20.11.2009 р. № 4152/05-04;
- іншими матеріалами справи;
- відсутністю заперечень відповідача на позов.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов такого висновку.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України (далі –ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
В силу ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов‘язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від зобов‘язання або одностороння заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що між сторонами виникли господарські відносини, які випливають з договору купівлі-продажу.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
Відповідно до статті 663 ЦК України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Частинами 1та 2 статті 693 ЦК України встановлено, що якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснив передоплату за товар на загальну суму 226 922,00 грн..
Відповідач свої зобов'язання по передачі товару позивачу не виконав.
З урахуванням наведеного, суд вважає обгрунтованими вимоги позивача щодо повернення йому суми передоплати у розмірі 226 922 грн.
Позивач просить також стягнути з відповідача 90 768,80 грн. штрафу за невиконання договірних зобов'язань на підставі п.7.2 Контракту.
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Оскільки відповідач не виконав зобов'язання у строк, встановлений договором , він є боржником, що прострочив.
У разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України він зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню).
Неустойкою (штрафом, пенею) відповідно до положень ст. 549 ЦК України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Частиною 4 ст. 231 ГК України встановлено, що якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором зокрема у визначеній грошовій сумі.
Згідно з ч. 1 ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов"язання звільняється від відповідальності за порушення зобов"язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Розділом 8 Контракту сторони обумовили поведінку, у разі виникнення форс-мажорних обставин.
Відповідно до п. 8.1 Контракту, сторони звільняються від відповідальності за неналежне виконання зобов"язань унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажор) за умови, що дані обставини сталися не з вини Сторін та безпосередньо вплинули на своєчасне виконання договірних зобов"язань. У цьому разі термін виконання зобов"язань переноситься відповідно до терміну дії зазначених обставин, про що укладається відповідний договір.
Сторона, для якої склалися такі умови, повинна в короткий строк, але не пізніше 5 днів, повідомити іншу Сторону прь настання і припинення обставин, які перешкоджають виконанню договірних зобов"язань (п. 8.2 Контракту).
Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання або припинення даних обставин непереборної сили позбавляє Сторону права посилатися на дані обставини (п. 8.3 Контракту).
Відповідно до п. 8.4 Контракту, якщо обставини непереборної сили діють більше трьох місяців, то такий факт підтверджується довідкою Торгово-промислової палати України.
У справі є копія висновку Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини, що мали місце на площах ФГ "Агро-Калина" з 05.03. по 15.08.2009 р. Даним висновком встановлено, що внаслідок несприятливих погодних умов 2009 року на площах ФГ "Агро-Калина" на 15.08.2009 р. значно (на 70%) пошкоджені: озима пшениця - 140 га, соняшник - 90 га, ярий ячмінь - 294 га.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 617 ЦК України обов"язок доведення, що порушення зобов"язання сталося внаслідок випадку або непереборної сили покладається на порушника, тобто, на відповідача у даному випадку.
Разом з тим, відповідачем цей обов"язок не виконано: не надано заперечень на позов, доказів виконання умов розділу 8 Контракту щодо вчасного і належного повідомлення іншої Сторони про наявність форс-мажорних обставин; висновок Торгово-промислової палати складено після закінчення строку виконання відповідачем зобов"язань за Контрактом.
За таких обставин, відповідач не може бути звільнений від відповідальності за невиконання зобов"язань за Контрактом.
Відповідно до п. 7.2. Договору передбачено, що за невиконання Продавцем умов Контракту щодо обсягів поставки ним сплачується штраф у розмірі 20 % відсотків вартості недопоставленого товару.
Позовні вимоги в частині стягнення штрафу підтверджені Договором, розрахунком, а тому підлягають задоволенню в сумі 90 768,80 грн.
Відповідно до положень ст.49 ГПК України судові витрати на оплату держмита та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фермерського господарства "Агро-Калина" (вул.Чехова, 9, с.Політанки, Шаргородський район, Вінницька область, 23542, код ЄДРПОУ 33437914, п/р № 26006055313534 в ВАТ КБ "Приватбанк" МФО 302689) на користь Аграрного фонду (вул.Б.Грінченка, 1, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 33642855, р/р 37116004004099 в Державному казначействі України, м.Київ, МФО 820172) 226 922,00 грн. (двісті двадцять шість тисяч дев'ятсот двадцять дві гривні) авансового платежу, 90 768,80 грн. (дев'яносто тисяч сімсот шістдесят вісім грн. 80 коп.) штрафу.
3. Стягнути з Фермерського господарства "Агро-Калина" (вул.Чехова, 9, с.Політанки, Шаргородський район, Вінницька область, 23542, код ЄДРПОУ 33437914, п/р № 26006055313534 в ВАТ КБ "Приватбанк" МФО 302689) до державного бюджету України 3 176,91 грн. (три тисячі сто сімдесят шість грн. 91 коп.) держмита та 236 (двісті тридцять шість) грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 20 вересня 2010 р.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - прокурору Шаргородського р-ну
3 - прокуратура області
4 - відповідачу (вул. Чехова, 9, с. Політанки, Шаргородський район, Вінницька область, 23542)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2010 |
Оприлюднено | 07.10.2010 |
Номер документу | 11514630 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні