Справа № 2-1681\10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2010 року Бородянський районний суд
Київської області в складі : головуючої - судді Міланіч А.М.
при сек ретарі - Рассказовій М.М.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у в смт.Бородянка цивільну сп раву за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському рай оні Київської області про зо бов»язання провести перерах унок пенсії, стягнення недоо триманих коштів,
в с т а н о в и в :
У вересні 2010 року позивач з вернувся до суду з вказаним п озовом, мотивуючи свої вимог и тим, що він є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобил ьській АЕС. Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Ч орнобильської катастрофи» й ого віднесено до 4 категорії о сіб, які постраждали внаслід ок Чорнобильської катастроф и. На підставі цього Закону йо му призначено щомісячну дода ткову пенсію за шкоду, заподі яну його здоров'ю, розмір якої повинен визначатися виходяч и з мінімальної пенсії за вік ом, яка встановлена законода вством.
Вважав, що відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Ч орнобильської катастрофи» в ін має право на щомісячну дод аткову пенсію за шкоду, запод іяну здоров»ю, у розмірі 15 про центів мінімальної пенсії за віком. Відповідач усупереч з азначеним нормам не провів в ідповідне нарахування додат кової пенсії та не проводить її перерахунок після встано влення нового розміру прожит кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ч.3 ст.67 Закону У країни «Про статус і соціаль ний захист громадян, які пост раждали внаслідок Чорнобиль ської катастрофи». Тому він \п озивач\ звернувся до відпові дача щодо проведення відпові дного визначення та перераху нку зазначених пенсій, однак йому було в цьому відмовлено .
Оскільки він проживає у зон і посиленого радіологічного контролю, то має право на допл ату в розмірі однієї мінімал ьної заробітної плати на під ставі ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист г ромадян, які постраждали вна слідок Чорнобильської катас трофи».
Просив зобов' язати управ ління Пенсійного фонду Украї ни у Бородянському районі Ки ївської області здійснити пе рерахунок його додаткової пе нсії за шкоду, заподіяну здор ов»ю та щомісячного підвищен ня до пенсії як дитині війни т а стягнути з управління на йо го користь недоплачену додат кову пенсію за шкоду, заподія ну здоров»ю за період з 1 верес ня 2007 року по 31 серпня 2010 року в ро змірі 1986,99 грн. та щомісячне під вищення до пенсії як дитині в ійни за вказаний період в роз мірі 3932,65 грн.
В судове засідання позивач не з”явився, просив справу ро зглядати без його участі.
Відповідач - управління Пен сійного фонду України у Боро дянському районі Київської о бласті свого представника в судове засідання не направив , просив справу розглядати бе з його участі. В своїх письмов их поясненнях позов вважав б езпідставним, а дії управлін ня правомірними, крім того, до вимог позивача просив засто сувати строк позовної давнос ті.
Дослідивши письмові доказ и по справі, суд вважає, що поз ов підлягає до часткового за доволення.
Судом встановлено, що ОСО БА_1 є постраждалим внаслід ок Чорнобильської катастроф и 4 категорії \а.с.12\.
Як вбачається з довідки від повідача \а.с.15\, позивач переб уває на обліку в Управлінні П енсійного фонду України у Бо родянському районі та отриму є пенсію за віком, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Ч орнобильської катастрофи» й ому призначена додаткова пен сія за шкоду, заподіяну його з доров»ю, розмір якої визначе но згідно з постановою КМ Укр аїни від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат о кремим категоріям пенсіонер ів, фінансування яких здійсн юється за рахунок коштів дер жавного бюджету», виходячи з базової величини для обчисл ення конкретної додаткової п енсії за шкоду, заподіяну осо бам, віднесеним до 1 категорії , відповідно 19,91 грн. Розрахунок доплати до пенсії непрацююч им пенсіонерам, які проживаю ть в зоні посиленого радіоек ологічного контролю, який пе редбачений статтею 39 Закону У країни «Про статус і соціаль ний захист громадян, які пост раждали внаслідок Чорнобиль ської катастрофи» проводить ся відповідно до постанови К М України № 836 від 26 липня 1996 року в розмірі 5,20 грн.
Вказана додаткова пенсія в иплачувалась позивачу: з вер есня по грудень \включно\ 2007 ро ку - в розмірі 2,99 грн., з січня п о березень \включно\ 2008 року - 23,50 грн., з квітня по червень \вк лючно\ - 24,05 грн., з липня по верес ень \включно\ 2008 року - 24,10 грн., з жовтня 2008 року по жовтень \вкл ючно\ 2009 року - 24,90 грн., з листоп ада по грудень \включно\ 2009 рок у - 28,65 грн., в січні по березен ь \включно\ 2010 року - 34,75 грн., з кві тня по червень \включно\ 2010 рок у - 35,30 грн., з липня по серпень \ включно\ 2010 року - 35,45 грн. \а.с.15\.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про статус і соціал ьний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобил ьської катастрофи» особам, в іднесеним до категорії 4, щомі сячна додаткова пенсія за шк оду, заподіяну здоров'ю, призн ачається у розмірі 15 проценті в мінімальної пенсії за віко м.
За таких обставин суд вважа є, що позивач має право на приз начення щомісячної додатков ої пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 проценті в мінімальної пенсії за віко м.
Законом України «Про Держа вний бюджет України на 2008 рік т а про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI п.28 розд ілу ІІ вносились зміни в Зако н України «Про статус і соціа льний захист громадян, які по страждали внаслідок Чорноби льської катастрофи», зокрема , в ч.3 ст.51, яка викладалась в нов ій редакції та змінювали у бі к зниження особам, віднесени м до категорії 4, розмір щоміся чної додаткової пенсії за шк оду, заподіяну здоров»ю, - з 15% п рожиткового мінімуму до 5% про житкового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .
Однак, рішенням Конституці йного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення вка заних статей Закону України «Про державний бюджет Україн и на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих акті в України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнано неконституційни ми.
Постановою КМ України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі пи тання соціального захисту ок ремих категорій громадян» зн ову було знижено розмір щомі сячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю дл я тих, хто належить до 4 катего рії до 5% прожиткового мінімум у для осіб, які втратили праце здатність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Консти туції України органи державн ої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноваж ень та у спосіб, що передбачен і Конституцією та законами У країни.
Отже, за конституційними но рмами, виходячи з пріоритетн ості законів над підзаконним и актами, при визначенні розм іру пенсій позивачеві застос уванню підлягають ч.3 ст.51 Зако ну України «Про статус і соці альний захист громадян, які п остраждали внаслідок Чорноб ильської катастрофи», а не по станови Кабінету Міністрів У країни від 3 січня 2002 року № 1 «Пр о підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат о кремим категоріям пенсіонер ів, фінансування яких здійсн юється за рахунок коштів дер жавного бюджету», та від 28 тра вня 2008 року № 530 «Про деякі питан ня соціального захисту окрем их категорій громадян» які і стотно звужують обсяг встано влених законом прав позивача .
Також суд не звертає увагу н а посилання відповідача на ч .5 ст. 54 Закону України «Про стат ус і соціальний захист грома дян, які постраждали внаслід ок Чорнобильської катастроф и», якою передбачено, що поряд ок обчислення пенсії по інва лідності, що настала внаслід ок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою г одувальника внаслідок Чорно бильської катастрофи визнач ається Кабінетом Міністрів У країни, оскільки надання зак онодавцем такого права Кабін ету Міністрів України не озн ачає, що останній, встановлюю чи такий порядок, може допуст ити звуження змісту та обсяг у прав позивача, встановлени х цим же Законом. Тобто, Кабіне т Міністрів України повинен був встановити зазначений по рядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й і нших законів, якими встановл ено розміри мінімальної пенс ії за віком.
Зі статті 51 Закону України « Про статус і соціальний захи ст громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ка тастрофи» випливає, що під ча с визначення щомісячної дода ткової пенсії за шкоду, запод іяну здоров'ю, за основу їх нар ахування береться мінімальн а пенсія за віком, яка визнача ється лише за правилами, пере дбаченими ч.1 ст.28 Закону Украї ни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня», іншого нормативно-право вого акта, який би визначав це й розмір або встановлював ін ший розмір, немає.
При цьому суд не приймає до уваги положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування», з якої випливає, що м інімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї с татті, застосовується виключ но для визначення розмірів п енсій, призначених згідно з ц им Законом, оскільки наявніс ть такої норми та відсутніст ь іншого мінімального розмір у пенсії за віком не є підстав ою для відмови в реалізації п озивачем конституційної гар антії та права на отримання щ омісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальн ої пенсії за віком, як це встан овлено статтею 51 Закону Украї ни «Про статус і соціальний з ахист громадян, які постражд али внаслідок Чорнобильсько ї катастрофи».
Також безпідставним є поси лання відповідача на відсутн ість коштів щодо забезпеченн я виплати зазначених пенсій у таких розмірах, оскільки ор гани державної влади не можу ть посилатися на відсутність коштів як на причину невикон ання своїх зобов»язань, які в становлені ст.46 Конституції У країни та статтею 51 Закону Укр аїни «Про статус і соціальни й захист громадян, які постра ждали внаслідок Чорнобильсь кої катастрофи», щодо визнач ення розміру та виплати пенс ій.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюєт ься в розмірі прожиткового м інімуму для осіб, які втратил и працездатність, визначеног о законом.
Відповідно до ст.257 ЦК Україн и загальна позовна давність встановлюється у три роки і з гідно ч.3 ст.267 вказаного Кодекс у позовна давність застосову ється судом лише за завою сто рони у спорі, зробленою до вин есення ним рішення, а відпові дно до ч.4 даної статті сплив п озовної давності, про застос ування якої заявлено стороно ю у спорі, є підставою для відм ови у позові.
Враховуючи викладене та кл опотання відповідача про зас тосування до спірних правові дносин строку позовної давно сті, суд вважає за необхідне в ідмовити в позові за період з 1 по 9 вересня 2007 року.
Враховуючи наведене, розмі р нарахованої додаткової пен сії позивача за період з 10 вер есня 2007 року по 1 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 31 серпня 2010 р оку, слід вважати таким, що пр оведений з порушенням норм с пеціального закону.
Таким чином, за весь період з 10 вересня 2007 року по 31 серпня 2010 року позивачу мала бути нара хована та виплачена пенсія в розмірі 1747,91 грн.
За таких обставин суд вважа є за необхідне зобов»язати у правління Пенсійного фонду У країни у Бородянському район і Київської області провести перерахунок пенсії позивачу з 10 вересня 2007 року по 1 січня 2008 р оку та з 22 травня 2008 року по 31 сер пня 2010 року відповід но до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист г ромадян, які постраждали вна слідок Чорнобильської катас трофи», нарахувавши щомісячн у додаткову пенсію за шкоду, з аподіяну здоров»ю, у розмірі 15 процентів мінімальної пенс ії за віком, виходячи зі встан овленого розміру мінімально ї пенсії за віком, який відпов ідає розміру прожиткового мі німуму для осіб, які втратили працездатність.
Також, ОСОБА_1 народився 8 березня 1940 року та є дитиною в ійни, що підтверджується коп іями його паспорту, посвідче ння з відповідною відміткою \а.с.9-11,13\.
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» із змінами і доп овненнями, внесеними Законом України від 20 грудня 2005 року N 3235- IV, дітям війни пенсії або щомі сячне довічне грошове утрима ння чи державна соціальна до помога, що виплачується замі сть пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсі ї за віком.
Вказане підвищення до пенс ії виплачувалось позивачу: з січня по березень \включно\ 200 8 року - 47 грн., з квітня по червен ь \включно\ 2008 року - 48.10 грн., з л ипня по вересень \включно\ 2008 р оку - 48,20 грн., з жовтня 2008 року по червень \включно\ 2010 року - 49,80 грн. \а.с.15\.
На 2007 рік дію ст.6 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» було зупинено на п ідставі п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2007 рік».
Згідно рішення Конституці йного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 зупинення дії ст атті 6 на 2007 рік, передбачене пу нктом 12 статті 71 Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік» від 19 грудня 2006 рок у № 489-V, визнано таким, що не відп овідає Конституції України ( є неконституційним).
В 2008 році статтю 6 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» відповідно до пі дпункту 2 пункту 41 Розділу ІІ З акону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких зако нодавчих актів України» №107-VI в ід 28 грудня 2007 року, було виклад ено в новій редакції відпові дно до якої дітям війни до пен сії або щомісячного довічног о грошового утримання чи дер жавної соціальної допомоги, що виплачується замість пенс ії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановл еної для учасників війни.
Зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону Укра їни від 28 грудня 2007 року N 107-VI, визн ано такими, що не відповідают ь Конституції України (є неко нституційними), згідно з Ріше нням Конституційного Суду Ук раїни від 22 травня 2008 року N 10-рп/20 08.
В 2009-2010 роках статтю 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» не було зупинен о та змін не було внесено.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'яз кове державне пенсійне страх ування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розм ірі прожиткового мінімуму дл я осіб, які втратили працезда тність, визначеного законом.
Отже, за конституційними но рмами, виходячи з пріоритетн ості законів над підзаконним и актами, при визначенні розм іру підвищення пенсії позива чу застосуванню підлягають н орми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війн и».
Враховуючи викладене та кл опотання відповідача про зас тосування до спірних правові дносин строку позовної давно сті, суд вважає за необхідне в ідмовити в позові за період з 1 по 9 вересня 2007 року.
Таким чином, Управління Пен сійного Фонду України у Боро дянському районі повинно бул о нарахувати та виплатити по зивачу щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни від повідно до положень ч.1 ст.6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни» - в розмір і 30 % мінімальної пенсії за вік ом, в межах позовних вимог - з 10 вересня по 1 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 31 серпня 2010 рок у.
Враховуючи наведене, розмі р нарахованого щомісячного п ідвищення до пенсії як дитин і війни позивачу за період з 10 вересня 2007 року по 31 серпня 2010 ро ку, слід вважати таким, що про ведений з порушенням норм сп еціального закону.
Таким чином, за весь період з 10 вересня 2007 року по 31 серпня 2010 року позивачу недонарахован а доплата до пенсії на суму 3297,8 1 грн.
Враховуючи викладене, суд в важає за необхідне, задоволь няючи в цій частині позовні в имоги, зобов»язати управлінн я Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київсь кої області провести перерах унок доплати до пенсії позив ача з 10 вересня по 31 грудня 2007 ро ку та з 22 травня 2008 року по 31 серп ня 2010 року відповідно до ч.1 ст.6 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни», нараху вавши щомісячне підвищення д о пенсії як дитині війни - в р озмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи зі встанов леного розміру мінімальної п енсії за віком, який відповід ає розміру прожиткового міні муму для осіб, які втратили пр ацездатність.
Також суд вважає за необхід не стягнути з управління Пен сійного фонду України у Боро дянському районі Київської о бласті на користь позивача н а відшкодування завданої йо му шкоди недоплачену суму що місячної додаткової пенсії з а шкоду, заподіяну здоров»ю т а щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни за пер іод з 10 вересня 2007 року по 31 серп ня 2010 року в розмірі 5045,72 грн. \3297,81 +17 47,91\.
Зважаючи на викладене, в інш ій частині в позові необхідн о відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 257, 267 ЦК України, с т.ст. 39, 51 Закону України «Про ст атус і соціальний захист гро мадян, які постраждали внасл ідок Чорнобильської катастр офи», ст.ст.1,6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни», ст. 28 Закону України «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування», Закону України «Про державни й бюджет України на 2007 рік та пр о внесення змін до деяких зак онодавчих актів України», За кону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких зако нодавчих актів України», Зак ону України «Про Державний б юджет України на 2009 рік» та Зак ону України «Про встановленн я прожиткового мінімуму та м інімальної заробітної плати » від 20 жовтня 2009 року, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного ф онду України у Бородянському районі Київської області пр о зобов»язання провести пере рахунок пенсії, стягнення не доотриманих коштів задовольнити частково.
Зобов»язати управління Пе нсійного фонду України у Бор одянському районі Київської області провести перерахуно к пенсії ОСОБА_1 з 10 вересня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 серпня 2010 р оку відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціал ьний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобил ьської катастрофи», ч.1 ст.6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни», нарахув авши щомісячну додаткову пен сію за шкоду, заподіяну здоро в»ю, у розмірі 15 процентів мін імальної пенсії за віком, щом ісячне підвищення до пенсії як дитині війни - в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком , яка відповідає розміру прож иткового мінімуму для осіб, я кі втратили працездатність.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Б ородянському районі Київськ ої області на користь ОСОБА _1 на відшкодування завданої йому шкоди недопла чену суму щомісячної додатко вої пенсії за шкоду, заподіян у здоров»ю, щомісячного підв ищення до пенсії як дитині ві йни, за період з 10 вересня 2007 рок у по 31 серпня 2010 року в розмірі 5045 \п»ять тисяч сорок п»ять \ гр ивень 72 копійки.
В іншій частині в позові відмовити.
Апеляційна скарга на рішен ня суду подається протягом д есяти днів з дня його проголо шення до Апеляційного суду К иївської області через Бород янський районний суд Київськ ої області. Особи, які брали уч асть у справі, але не були прис утні у судовому засіданні пі д час проголошення рішення, м ожуть подати апеляційну скар гу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішен ня.
Головуюча-суддя Міланіч А.М.
Суд | Бородянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2010 |
Оприлюднено | 02.11.2010 |
Номер документу | 11791292 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Троценко Тетяна Анатоліївна
Цивільне
Бородянський районний суд Київської області
Міланіч Антоніна Миколаївна
Цивільне
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
Герцов Олександр Миколайович
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Троценко Тетяна Анатоліївна
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Корман Олександр Володимирович
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Мінаєв Ігор Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні