18/527
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 18/527
29.01.08
За позовом: КП „Фірма „Берегиня –94”;
До: Київської міської Ради (відповідач 1);
Головного управління земельних ресурсів міста Києва (відповідач 2);
Про: визнання укладеним договори оренди земельної ділянки.
Суддя Мандриченко О.В.
Представники
Від позивача: Лисицька Ю.В., представник, довіреність б/н від 21.12.2007 р.;
Головатенко П.І., представник, довіреність б/н від 19.12.2007 р.;
Від відповідача 1: Кохан А.І., головний спеціаліст, довіреність №225-КР-53 від 16.01.2008 р.;
Від відповідача 2: не з”явились.
На підставі статті 77 ГПК України справа була відкладена слуханням з 25.12.2007 р. до 21.01.2008р., про що господарським судом винесена відповідна ухвала від 25.12.2007 р., у справі з 21.01.2008 р. до 29.01.2008 р. була оголошена перерва.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить визнати укладеним договір оренди земельної ділянки по вул. Ігорівській, 12-б та 12-в у Подільському районі м. Києва у редакції, викладеній у позовній заяві, строком на 49 років між відповідачем 1 та позивачем; зобов”язати відповідача 2 зареєструвати зазначений вище договір; стягнути з відповідачів витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу з мотивів, вказаних у позовній заяві.
У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач 1 у наданому відзиві а позов та представник останнього у судовому засіданні позовні вимоги позивача заперечує, у задоволенні позову просить відмовити, посилаючись на те, що договір оренди земельної ділянки може бути укладений лише за взаємним волевиявленням сторін. Згідно з частиною 4 статті 202 Цивільного кодексу України двостороннім правочином є погоджена дія двох сторін. Відповідно до вимог статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору. Вимогами, передбаченими частиною 3 статті 203 Цивільного кодексу України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Відповідач 1 зазначає про те, що станом на день слухання справи у судовому засіданні договір оренди земельної ділянки по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва, орендодавцем –Київською міською радою, в особі Київського міського голови, не підписаний, що свідчить про відсутність волевиявлення однієї зі сторін договору.
Відповідач 2 відзив на позов не надав, позовні вимоги по суті не заперечив, а тому господарський суд, керуючись статтею 75 ГПК України, вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 1, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд,—
В С Т А Н О В И В:
Рішенням ІІІ сесії ХХІІІ скликання Київської міської ради від 08.07.1999 р. №348/449 затверджено проект відведення земельної ділянки позивачеві для експлуатації та обслуговування нежилих будинків по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва. Зазначена земельна ділянка була надана позивачеві в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років за умов, зазначених в додатку №18 до вказаного рішення.
Частиною 3 пункту 18 рішення ІІІ сесії ХХІІІ скликання Київської міської ради від 08.07.1999р. №348/449 передбачено надання позивачеві за умови виконання п. 1 додатку 18 до цього рішення в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років земельну ділянку площею 0,08 га для експлуатації та обслуговування нежилих будинків по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва за рахунок земель, право користування якими припинено даним рішенням площею 0,04 га, та земель міської забудови площею 0,04 га.
На виконання вищезазначеного рішення позивачем було замовлено у Київському міському управлінні земельних ресурсів документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою, була сформована кадастрова справа №2998, земельній ділянці присвоєний кадастровий номер №85:387:017. Була також виготовлена технічна документація по перенесенню в натуру (на місцевість) зовнішніх меж земельної ділянки.
Згідно з витягом з технічної документації №Ю-09013/2007 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №85:387:017), складеним Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 791 617,25 грн.
До матеріалів справи доданий висновок Київського міського управління земельних ресурсів про погодження матеріалів Колективному підприємству у формі Товариства з обмеженою відповідальністю „Берегиня –94” для експлуатації та обслуговування нежитлових будинків по вулиці Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва.
Позивачем належним чином сплачуються кошти за користування земельною ділянкою по вул. Ігорівська, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва за період з 20.02.1998 р. по 30.10.2007р., що підтверджується довідкою КП у формі ТОВ „Фірма „Берегиня –94” №116 від 08.11.2007 р.
05.12.2007 р. позивач звернувся до відповідача 1 з листом №131, в якому просив укласти договір оренди земельної ділянки по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва. Зазначений лист з додатками до нього (договір оренди земельної ділянки; план земельної ділянки, яка надається в довгострокову оренду; опис меж) отриманий відповідачем 1, про що свідчить вхідний номер та відповідний штамп відповідача 1.
Проект договору оренди земельної ділянки був підписаний повноважним представником позивача та переданий до візування відповідачеві 2 на підписання Київському міському голові.
Станом на день слухання справи у судовому засіданні договір оренди земельної ділянки по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва не підписаний та не зареєстрований.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджені в засіданні суду докази, господарський суд вважає позовні вимоги позивача обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. При цьому господарський суд виходить з наведеного нижче.
Як визначено частиною 1 статті 6 Закону України „Про оренду землі”, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про оренду землі” та статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідної орендареві для провадження підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 16 Закону України „Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Стаття 181 Господарського кодексу України визначає загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якої договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Частинами 2-4 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Договір оренди земельної ділянки, наданий позивачем до матеріалів справи відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та укладений у формі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220 „Про затвердження типового договору оренди землі”. Вищезазначений договір оренди земельної ділянки відповідачем 1 підписаний не був, відповідачем 2 не зареєстрований та не був повернутий позивачеві з зауваженнями.
Як визначено статтею 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.
Враховуючи ту обставину, що рішенням ІІІ сесії ХХІІІ скликання Київської міської ради прийняте рішення №348/449 від 08.07.1999 р. затверджено проект відведення земельної ділянки позивачеві для експлуатації та обслуговування нежилих будинків по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва, та те, що позивачем дотримані вимоги, передбачені статтею 181 Господарського кодексу України, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,—
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки по вул. Ігорівській, 12-б, 12-в у Подільському районі м. Києва, укладений між Колективним підприємством у формі Товариства з обмеженою відповідальністю „Берегиня –94” (інд. 04070, м. Київ, вул. Ігорівська, 12-б, 12-в, код ЄДРПОУ 21602708) та Київською міською радою (інд. 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) у наведеній нижче редакції:
ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Місто Київ, першого грудня дві тисячі третього року
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) - далі у тексті - "Орендодавець", в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та Колективне Підприємство „Фірма „БЕРЕГИНЯ-94" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (м. Київ, вул. Ігорівська, 12-6, в; зареєстровано Подільською районною держадміністрацією м. Києва 26.04.1994р. за № 0089-2015) - далі у тексті - "Орендар", в особі генерального директора Головатенка Богдана Петровича (зареєстровано м. Київ, вул. Фрунзе, 123 кв. 8 ), який діє на підставі Статуту цієї юридичної особи - з другої сторони, уклали цей договір про таке:
1. Орендодавець, на підставі рішення Київради від 08.07.1999р. за № 348/449, передає, а Орендар приймає у довгострокову оренду на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку, місце розташування якої вул. Ігорівська, 12-6 (дванадцять „б"), 12-в (дванадцять „в") у Подільському районі м. Києва, розміром 0,08 (нуль цілих і вісім сотих) га для експлуатації та обслуговування нежилих будинків у межах, які перенесені в натуру (на місцевість) і зазначені на плані, що є невід'ємною частиною цього договору.
2. Орендна плата:
2.1. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату у грошовій формі, незалежно від результатів своєї діяльності.
2.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2 (два) відсотка від її нормативної грошової оцінки.
2.3. Розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору), за винятком випадку, передбаченого пунктом п'ятим цього договору. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Відсутність відповіді на таку пропозицію не означає погодження такої пропозиції.
2.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація провадиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
2.5. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно впродовж тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на рахунок 33215812800008 в УДК м. Києва, МФО 820019, КЕКД 13050200, ідентифікаційний код 26077939. Отримувач ФУ у Подільському районі м. Києва. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися орендодавцем у односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.
3. Згідно з витягом з технічної документації Головного управління земельних ресурсів №Ю-09013/2007 від 29.10.2007 р. про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий №85:387:017) нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3 791 617 (три мільйони сімсот дев'яносто одна тисяча шістсот сімнадцять) грн. 25 коп.
4. Обмеження у використанні земельної ділянки: Орендар зобов'язаний забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки. Обтяження щодо використання земельної ділянки відсутні.
5. Орендодавець зобов'язаний:
- не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
6. Умови використання земельної ділянки і збереження її якості:
6.1. Орендар має право:
- приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;
- переважного придбання у власність земельної ділянки, а також за рівних інших умов на поновлення договору оренди після закінчення строку дії договору;
- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, зводити будівлі і споруди без зміни цільового призначення земельної ділянки;
- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;
- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі;
6.2. Орендар зобов'язаний:
- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення; \
- своєчасно вносити орендну плату;
- додержуватися екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Києві правил і норм щодо користування земельною ділянкою;
- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;
- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;
- відшкодувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;
- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації цього договору надати до податкового органу району за місцем розташування земельної ділянки копію договору разом із розрахунком орендної плати;
- у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати в порядку, визначеному нормативами забудови м. Києва;
- у строки, встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом району за місцем розташування земельної ділянки про сплату орендної плати;
- у встановленому законодавством порядку відшкодувати Орендодавцеві збитки у повному обсязі у випадку, коли з вини Орендаря земельна ділянка буде деградована, виснажена, що призведе до погіршення її якості, зокрема і внаслідок техногенного забруднення.
7. Умови повернення земельної ділянки:
- повернення земельної ділянки Орендодавцю здійснюється у порядку, встановленому законодавством України;
- після припинення дії договору оренди Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її у оренду;
8. Сторони також мають інші права та несуть обов'язки, визначені законодавством України.
9.У випадку неналежного виконання стороною зобов'язань за цим договором інша сторона має право на відшкодування збитків відповідно до законодавства України.
10.Відповідальність сторін:
- за порушення умов договору або умов використання земельної ділянки сторони несуть
відповідальність встановлену законодавством;
- за несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня у розмірі 120 (сто двадцять) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
11. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.
12. Ризик випадкового пошкодження або знищення земельної ділянки або її частини несе Орендар.
13. Дія цього договору припиняється у випадках:
-закінчення терміну, на який укладено цей договір;
- одержання Орендарем земельної ділянки у власність;
- дострокового розірвання цього договору за згодою сторін;
- примусового вилучення земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, визначеному законодавством України;
- ліквідації юридичної особи –Орендаря.
14. Договір набуває чинності з дня його державної реєстрації.
15. Перехід права власності на земельну ділянку до третьої особи не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.
16. Реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для перегляду умов цього договору оренди за вимогою Орендодавця.
17. Спори, що виникають при виконанні цього договору, вирішуються у судах України за законодавством України.
18. Відносини сторін, не врегульовані цим договором, регламентуються законодавством України.
19. Витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.
20. Акт приймання-передачі об'єкта оренди буде підписано сторонами впродовж п'яти робочих днів від дня набуття чинності цим договором.
21. Договір складено і підписано у трьох примірниках: один - для Орендаря, один - для Орендодавця, один - для нотаріуса.
15. Реквізити сторін
ОрендодавецьОрендар
Київська міська РадаКолективне підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю „Берегиня –94”
адреса: інд. 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36,код ЄДРПОУ: 22883141реєстраційний рахунок: №35416001001642 в УДК у м. Києві,МФО: 820019адреса: інд. 04070, м. Київ, вул. Ігорівська, 12-б, 12-в,код ЄДРПОУ: 21602708поточний рахунок: №26007302260315 у Подільському районі ПІБ м. Києва,МФО: 321842
Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від " " р. за № у книзі записів державної реєстрації договорів.
3. Зобов”язати Головне управління земельних ресурсів міста Києва (інд. 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32, код ЄДРПОУ 26199097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Київською міською Радою (інд. 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) та Колективним підприємством у формі Товариства з обмеженою відповідальністю „Берегиня –94” (інд. 04070, м. Київ, вул. Ігорівська, 12-б, 12-в, код ЄДРПОУ 21602708). Видати наказ.
4. Стягнути з Київської міської Ради (інд. 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Колективного підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю „Берегиня –94” (інд. 04070, м. Київ, вул. Ігорівська, 12-б, 12-в, код ЄДРПОУ 21602708) 85 (вісімдесят п'ять) грн. витрат по сплаті держмита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
СуддяО.В. Мандриченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2008 |
Оприлюднено | 12.03.2008 |
Номер документу | 1426064 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні