ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2011 р. < Текст >Справа № 78028/09
Колегія суддів Льві вського апеляційного адміні стративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинсько го А.М.,
суддів: Носа С.П., Шавел я Р.М.,
розглянувши у порядку пись мового провадження в м. Львов і апеляційну скаргу управлін ня Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Терно пільської області на постано ву Кременецького районного с уду Тернопільської області в ід 23 вересня 2009 року по адмініс тративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенс ійного фонду України в Креме нецькому районі Тернопільсь кої області про стягнення не доплаченої щомісячної держа вної соціальної допомоги,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 04.08.2009 року звернув ся в суд з адміністративним п озовом до управління Пенсійн ого фонду України в Кременец ькому районі Тернопільської області про стягнення недоп лаченої щомісячної державно ї соціальної допомоги.
Вимоги мотивовані тим, що ві н має статус дитини війни і зг ідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війн и» має право на одержання пен сії підвищеної на 30% мінімальн ої пенсії за віком, однак прот ягом 2006 по 2009 років їм допомога у вказаних розмірах не виплач увалась. Просять стягнути не доплачену щомісячну державн у допомогу дітям війни, зобов ' язати відповідача в подаль шому виплачувати їй підвищен ня до пенсії у вказаному розм ірі.
Постановою Кременецького районного суду Тернопільськ ої області від 23 вересня 2009 рок у позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Кременецькому рай оні Тернопільської області щ одо невиплати ОСОБА_1 підв ищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». Зобов' язано управлі ння Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Терн опільської області провести нарахування та виплату ОСО БА_1 підвищення до пенсії у р озмірі 30% мінімальної пенсії з а віком на підставі положень ст. 6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни» з а період з 09 липня 2007 року по 31 гр удня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року. В решті позо вних вимог відмовлено.
Суд виходив з того, що з огля ду на Рішення Конституційног о Суду України від 09.07.2007 року №6-р п/2007 та від 22.05.2008 року №10-рп/2008 позив ачу повинна була нараховуват ись доплата до пенсії, однак б езпідставно із-за відсутност і належного фінансового забе зпечення державних соціальн их гарантій, цього відповіда чем зроблено не було, хоча под ібне не доведено останнім, а т акож невиконання чи неналежн е виконання законів про випл ати через відсутність грошей не є підставою для виправдан ня дискримінуючої недоплати державної соціальної підтри мки дітям війни.
Відповідач постанову суду першої інстанції оскаржив, н е погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апел яційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винес ена з порушенням норм матері ального та процесуального пр ава, просить скасувати поста нову та прийняти нову , якою в задоволенні позову відмовит и.
Покликання маються на те, що законодавчо не вирішено вел ичину мінімальної пенсії за віком, щодо застосування для обчислення підвищення пенсі й особам, яким встановлений с татус дітей війни. Також не вн есені зміни в Закон України « Про Держаний бюджет України на 2007, 2008 роки» в частині збільше ння видатків для забезпеченн я державних соціальних гаран тій, які були предметом розгл яду в рішенні Конституційног о Суду України.
В разі відсутності клопота нь від усіх осіб, які беруть уч асть у справі, про розгляд спр ави за їх участю, суд апеляцій ної інстанції може розглянут и справу в порядку письмовог о провадження за наявними у с праві матеріалами, якщо спра ву може бути вирішено на осно ві наявних у ній доказів (ч. 1 ст . 197 КАС України із змінами і доп овненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 рок у N 2453-VI).
Судова колегія перевіривш и матеріали справи і обговор ивши підстави апеляційної ск арги, вважає за необхідне її з адовольнити частково.
Відповідно до ст. 202 КАС Украї ни суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та у хвалює нове, коли має місце не повне з' ясування судом обст авин, що мають значення для сп рави, недоведеність таких об ставин, невідповідність висн овків суду обставинам справи та порушення норм матеріаль ного або процесуального прав а, що призвело до неправильно го вирішення справи чи питан ня.
Судом встановлено, підтвер джено матеріалами справи, що ОСОБА_1 1945 року народженн я є дитиною війни, у відпові дності до Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни», що вбачається з відмітк и в пенсійному посвідченні.
Що стосується вимог позива ча за 2006 рік, то суд вірно виход ив з того, що вони задоволенню не підлягають, оскільки Зако ном України «Про Державний б юджет України на 2006 рік» було в становлено обмеження щодо по дібної допомоги, яке на предм ет конституційності не розгл ядалось та неконституційним визнано не було.
Згідно ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії аб о щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціал ьна допомога, яка виплачуєть ся замість пенсії, підвищуєт ься на 30 відсотків мінімально ї пенсії за віком, розмір якої у 2007 році визначається прожит ковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, що урегульовано ч. 1 ст. 28 Закону У країни «Про загальнообов'язк ове державне пенсійне страху вання».
Статтею 62 Закону України «П ро Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що прож итковий мінімум осіб, які втр атили працездатність, встано влюється на рівні: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гриве нь, з 1 жовтня - 411 гривень. Разо м з тим, п. 12 ст. 71 і ст. 111 Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2007 рік» дія норм зако ну, які передбачали вищевказ ані виплати, була призупинен а.
09 липня 2007 року рішенням Конс титуційного Суду України за № 6-рп у справі за конституційн им поданням 46 народних депута тів України щодо відповіднос ті Конституції України (конс титуційності) положень стате й 29, 36, частини другої статті 56, ч астини другої статті 62, частин и першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13 , 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 1 01, 103, 111 Закону України «Про Держ авний бюджет України на 2007 рік » (справа про соціальні гаран тії громадян) визнано такими , що не відповідають Конститу ції (є неконституційними) пол оження п. 12 ст. 71, ст. 111 Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2007 рік». З цього резюму ється висновок, що зупинення законом про Державний бюдже т України дії інших законів У країни щодо надання пільг, ко мпенсацій і гарантій, внесен ня змін до інших законів Укра їни, встановлення іншого (дод аткового) правового регулюва ння відносин, ніж передбачен о законами України, не відпов ідає статтям 1,3, частині другі й статті 6, частині другій стат ті 8, частині другій статті 19, ст аттям 21, 22, пункту 1 частини друг ої статті 92, частинам першій, д ругій, третій статті 95 Констит уції України.
Відповідно до Закону Украї ни «Про Державний бюджет Укр аїни на 2008 рік» встановлено, що прожитковий мінімум осіб, як і втратили працездатність, в становлюється на рівні: з 1 січ ня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 г ривень, з 1 липня - 482 гривень, з жовтня - 498.
Законом України від 28 грудн я 2007 року N 107-VI «Про Державний бюд жет України на 2008 рік та про вне сення змін до деяких законод авчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни» та статтю 6 цього Закону ви кладено в такій редакції: «Ді тям війни (крім тих, на яких по ширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального зах исту») до пенсії або щомісячн ого довічного грошового утри мання чи державної соціально ї допомоги, що виплачується з амість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавк и, встановленої для учасникі в війни. Ветеранам війни, які м ають право на отримання підв ищення до пенсії або щомісяч ного довічного грошового утр имання чи державної соціальн ої допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно д о цього Закону та Закону Укра їни «Про статус ветеранів ві йни, гарантії їх соціального захисту» таке підвищення пр овадиться за їх вибором згід но з одним із законів». Зазнач ені зміни набрали чинності з 1 січня 2008 року.
Однак, після прийняття Конс титуційним Судом України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щ одо предмета та змісту закон у про Державний бюджет Украї ни) відновлено право на підви щення пенсії на 30 відсотків мі німальної пенсії за віком, ос кільки зміни щодо розміру пе нсії дітям війни визнано так ими, що не відповідають Конст итуції України (є неконститу ційними).
Таким чином, із 1 січня по 22 тр авня 2008 року застосуванню до с пірних правовідносин підляг али приписи Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Подібне не супереч ить практиці Європейського С уду з прав людини, що слід заст осовувати у відповідності до ч. 2 ст. 8 КАС України та ч. 1 ст. 17 За кону України «Про виконання рішень та застосування практ ики Європейського Суду з пра в людини».
Так при розгляді справи «Ке чко проти України» (заява №63134/0 0), суд не прийняв аргумент Уря ду України щодо бюджетних ас игнувань, оскільки органи де ржавної влади не можуть поси латись на відсутність коштів як на причину невиконання св оїх зобов' язань.
Разом з тим, судом першої ін станції не враховано посилан ня представника відповідача на пропущення позивачем стр оку звернення до адміністрат ивного суду, який передбачен ий ч. 2 ст. 99 КАС України.
Так, згідно ч. 1 ст. 99 КАС Україн и (в редакції, що діяла на моме нт виникнення спірних правов ідносин), адміністративний п озов може бути подано в межах строку звернення до адмініс тративного суду, встановлено го цим Кодексом або іншими за конами.
Зважаючи на те, що підвищенн я до пенсії у розмірі 30 % мініма льної пенсії за віком не нара ховувалось відповідачем з 09.07 .2007 року та з 22.05.2008 року, колегія су ддів вважає, що в даному випад ку слід застосовувати річний строк звернення до суду відп овідно до ст.99 КАС України, оск ільки законодавством інших с троків з цього приводу не вст ановлено.
З огляду на викладене, колег ія суддів вважає, що позов під лягає до часткового задоволе ння, а саме в частині виплати п ідвищення до пенсії в розмір і 30% мінімальної пенсії за вік ом за період з 04 серпня 2008 року (з врахуванням моменту звернен ня до суду позивача) по 31 грудн я 2008 року та з 01 січня 2009 року по 23 в ересня 2009 року (по день винесен ня судового рішення судом пе ршої інстанції), оскільки лиш е 22.05.2008 року рішенням Конституц ійного Суду України №10-рп/2008 ви знано неконституційними пол оження Закону України «Про д ержавний бюджет України на 2008 рік» та відновлено дію ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни».
Отже, судова колегія вважає , що доводи апеляційної скарг и являються частково суттєви ми і складають підстави для в исновку про неправильне заст осування судом першої інстан ції норм матеріального та пр оцесуального права, які приз вели до неправильного виріше ння справи.
Керуючись статтями 195, 197, 198 п. 3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністратив ного судочинства України, ко легія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Терн опільської області задоволь нити частково.
Постанову Кременецького р айонного суду Тернопільсько ї області від 23 вересня 2009 року по адміністративній справі №2а-2142/09 - скасувати та прийнят и нову постанову, якою позов з адовольнити частково.
Визнати дії управління Пен сійного фонду України в Крем енецькому районі Тернопільс ької області щодо не здійсне ння перерахунку пенсії ОСО БА_1 протиправними.
Зобов' язати управління П енсійного фонду України в Кр еменецькому районі Тернопіл ьської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвище ння до пенсії у розмірі 30% міні мальної пенсії за віком, пере дбаченої ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» за період з 04 серпня 2008 р оку по 31 грудня 2008 року та з 01 січ ня 2009 року по 23 вересня 2009 року з в рахуванням ст. 28 Закону Україн и «Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхуван ня» та виплачених сум.
В решті позовних вимог відм овити.
Постанова набирає законно ї сили через п'ять днів після н аправлення її копії особам, щ о беруть участь у справі, та мо же бути оскаржена протягом д вадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосере дньо до суду касаційної інст анції.
Головуючий суддя А.М. Ліщинський
Судді С.П. Нос
Р.М. Шавель
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2011 |
Оприлюднено | 19.09.2011 |
Номер документу | 18152755 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Ліщинський А.М.
Адміністративне
Кам’янобрідський районний суд м. Луганська
Родіонов Сергій Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні