ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2011 р. Справа № 54/138
Вищий господарський суд У країни у складі колегії судд ів:
головуючого Грейц К.В.,
суддів : Бакуліної С.В.,
Рогач Л.І.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою ві дповідальністю “Агрофірма “ Гора”
на постанову від 12.07.2011 року Київського апе ляційного господарського су ду
у справі № 54/138
господарського суду міста Києва
за позовом Товариства з обмеженою ві дповідальністю “Агрофірма “ Гора”
до Товариства з обмеженою ві дповідальністю “Українська лізингова компанія”
про визнання частково недійсн им договору
в судовому засіданні взяли участь представники :
від позивача: ОСОБА_1; ОСОБА_2 (довірен ість від 14.03.2011р.)
від відповідача: не з' явились
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарськог о суду міста Києва (суддя Шкур дова Л.М.) від 22.04.2011 року, залишени м без змін постановою Київсь кого апеляційного господарс ького суду (головуючий суддя - Михальська Ю.Б., судді - Отр юх Б.В., Тищенко А.І.) від 12.07.2011 року , у справі № 54/138 в задоволенні по зову відмовлено.
В касаційній скарзі позива ч просить скасувати ухвалені по справі судові акти та прий няти нове рішення, яким позов ні вимоги задовольнити, поси лаючись на порушення норм ма теріального та процесуально го права, а саме: ст.16 Закону Укр аїни “Про фінансовий лізинг” , п.7 ч.2 ст.105 ГПК України.
Відзиву на касаційну скарг у відповідач не надіслав.
Заслухавши пояснення по ка саційній скарзі представник ів позивача, які підтримали в икладені в ній доводи, переві ривши повноту встановлення о бставин справи та правильніс ть їх юридичної оцінки в пост анові апеляційного господар ського суду, колегія суддів В ищого господарського суду Ук раїни приходить до висновку, що касаційна скарга не підля гає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою від повідальністю “Агрофірма “Г ора” звернулось до Господарс ького суду міста Києва з позо вом до Товариства з обмежено ю відповідальністю “Українс ька лізингова компанія” про визнання частково недійсним пункту 3.8. Договору фінансово го лізингу № 01-60/07-обл. від 13.06.2007 рок у та абзаців 1-3 Додатку № 1 до До говору.
Касаційна інстанція вважа є, що попередніми судовими ін станціями правомірно відмов лено в задоволенні позову з о гляду на таке.
13 червня 2007 року між Товарист вом з обмеженою відповідальн істю “Українська лізингова к омпанія” (відповідач у справ і, лізингодавець) та Товарист вом з обмеженою відповідальн істю “Агрофірма “Гора” (пози вач у справі, лізингоодержув ач) було укладено Договір фін ансового лізингу № 01-60/07-обл (над алі - Договір), відповідно до у мов якого лізингодавець нада є в платне володіння та корис тування на умовах фінансовог о лізингу лізингоодержувачу предмет лізингу, найменуван ня, модель, ціна одиниці, кільк ість і загальна вартість яко го наведена у специфікації д ля підприємницьких цілей у в ласній господарській діяльн ості лізингоодержувача на ви значений строк, за умови спла ти періодичних лізингових пл атежів.
Відповідно до специфікаці ї предметом лізингу є зерноз биральний комбайн CLAAS “LEXION 570”, 2007 р оку випуску, вартістю 1 525 138,36 грн . (без ПДВ).
Між позивачем та відповіда чем були підписані Додатки № № 1, 2, 3 до Договору фінансового лізингу: “Графік сплати лізи нгових платежів”, “Специфіка ція № 1”, “Типова форма довідки про технічний стан предмету лізингу.
06.07.2007 року між позивачем та ві дповідачем був підписаний Ак т приймання-передачі, відпов ідно до якого відповідач пер едав, а позивач прийняв зерно збиральний комбайн CLAAS “LEXION 570”, 2007 року випуску.
Згідно Додаткових угод № 1, 2, 3 до Договору фінансового ліз ингу від 13.06.2007 року, укладених м іж позивачем та відповідачем , сторонами було внесено змін и до Договору фінансового лі зингу від 13.06.2007 року.
Відповідно до пункту 3.1. Дого вору від 13.06.2007 року лізингоодер жувач виплачує лізингодавцю лізингові платежі відповідн о до графіка сплати лізингов их платежів (Додаток № 1 до Дог овору) та цього договору. Лізи нгові платежі включають: вин агороду (комісію) лізингодав цю за отримане майно, з врахув анням коригування, вказаного в пунктах 3.7., 3.8., 3.9. цього Договор у; платежі з відшкодування (ко мпенсації) частини вартості майна.
Відповідно до пункту 3.3. Дого вору від 13.06.2007 загальна сума вин агороди (комісії) лізингодав цю за отримане в лізинг майно за цим Договором складає сум у без ПДВ 20% - 619 011,08 грн., при умові д отримання лізингоодержувач ем встановленого Договором Г рафіку сплати лізингових пла тежів (Додаток №1 до Договору). Вказана сума може бути збіль шена з урахуванням умов пунк тів 3.7., 3.8., 3.9. цього Договору.
Лізингоодержувач у термін до 10 липня 2007 року включно зобо в' язаний сплатити авансови й лізинговий платіж, який скл адається з відшкодування (ко мпенсації) частини вартості Майна на суму без ПДВ - 253 246,47 грн., ПДВ 20% - 50 649,30 грн., разом з ПДВ 20% - 303 895,77 грн. (пункт 3.4. Договору).
Пунктом 3.8. Договору фінансо вого лізингу, якому аналогіч ні абзаци 1-3 Графіку сплати лі зингових платежів, встановле но, що на дату сплати лізингов ого платежу, зазначену в Граф іку лізингових платежів (Дод аток № 1 до Договору) лізингови й платіж (крім авансового ліз ингового платежу та останньо го чергового лізингового пла тежу) коригується на зміну ку рсу гривні до швейцарського франка, в такому порядку: Sn = Sо * k
де
Sо - сума платежу за Договоро м на дату виконання лізингов ого платежу згідно Графіку л ізингових платежів (Додаток №1 до Договору);
k - коефіцієнт, який визначає ться як відношення курсу гри вні до швейцарського франка, встановленого Національним Банком України на дату сплат и лізингового платежу, зазна чену в Графіку сплати лізинг ових платежів (Додаток № 1 до Д оговору) до курсу гривні до шв ейцарського франка, за яким А КІБ “УкрСиббанк” (надалі - Бан к), по дорученню лізингодавця фактично здійснив продаж (ко нвертування у гривню) коштів у іноземній валюті (валютног о кредиту), що підтверджуєтьс я відповідною довідкою банку , або завіреною копією банків ської виписки, отриманих ліз ингодавцем для придбання май на та його подальшої передач і лізингоодержувачу у фінанс овий лізинг. Якщо значення ко ефіцієнта k менше одиниці, то к оефіцієнт k прирівнюється до одиниці; * - знак множення;
У випадку, коли курс гривні до швейцарського франка, за я ким банк, по дорученню лізинг одавця фактично здійснив куп івлю швейцарського франка на міжбанківському валютному р инку, буде перевищувати курс гривні до швейцарського фра нка, встановлений Національн им Банком України на дату спл ати лізингового платежу, заз начену в Графіку сплати лізи нгових платежів (Додаток № 1 до Договору), що підтверджуєтьс я відповідною довідкою банку , або завіреною копією банків ської виписки, лізингоодержу вач зобов' язаний на вимогу лізингодавця або, у разі відс утності такої - у складі насту пного лізингового платежу, д одатково сплатити суму винаг ороди (комісій) в розмірі, який визначається за формулою:
V = Sр * ( і - 1 )
де, V - сума додаткової винаго роди (комісій), яку зобов' яза ний додатково сплатити Лізин гоодержувач;
Sр - сума платежу за Договоро м, що фактично надійшла на бан ківський рахунок Лізингодав ця;
і - коефіцієнт, який визнача ється як відношення курсу гр ивні до швейцарського франка , за яким Банк, по дорученню Лі зингодавця фактично здійсни в купівлю швейцарського фран ка, на міжбанківському валют ному ринку до курсу гривні до швейцарського франка, встан овлений Національним Банком України на дату сплати лізин гового платежу, зазначену в Г рафіку сплати лізингових пла тежів (Додаток № 1 до Договору) .
* - знак множення.
Вказані правовідносини мі ж сторонами регламентуються положеннями Господарського кодексу України, Закону Укра їни “Про фінансовий лізинг” та Цивільного кодексу Україн и.
Згідно п.1 ст.203 Цивільного ко дексу України зміст правочин у не може суперечити цьому Ко дексу, іншим актам цивільног о законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.215 Цивіль ного кодексу України підстав ою недійсності правочину є н едодержання в момент вчиненн я правочину стороною (сторон ами) вимог, які встановлені ча стинами першою - третьою, п' я тою та шостою статті 203 цього К одексу.
Недійсним є правочин якщо й ого недійсність встановлена законом (нікчемний правочин ). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом н е вимагається.
Якщо недійсність правочин у прямо не встановлена закон ом, але одна із сторін або інша заінтересована сторона запе речує проти його дійсності н а підставах встановлених зак оном, такий правочин може бут и визнаний судом недійсним (о спорюваний правочин).
Згідно з ч.2 ст.16 Закону Украї ни “Про фінансовий лізинг” с труктура лізингових платежі в може включати наступні скл адові: а) суму, яка відшкодовує частину вартості предмета л ізингу: б) платіж як винагород у Лізингодавцю за отримане у лізинг майно; в) компенсацію в ідсотків за кредитом: г) інші в итрати лізингодавця, що безп осередньо пов' язані з викон анням договору лізингу.
За формулою, що містить коеф іцієнт, який визначається як відношення курсу гривні до ш вейцарського франка, встанов леного НБУ на дату сплати ліз ингового платежу, за яким АКІ Б “УкрСиббанк”, за доручення м лізингодавця фактично здій снив продаж (конвертування у гривню) коштів у іноземній ва люті (валютного кредиту) розр аховується саме винагорода л ізингодавцю.
Згідно зі статтею 533 Цивільн ого кодексу України грошове зобов' язання має бути викон ане у гривнях. Якщо у зобов' я занні визначено грошовий екв івалент в іноземній валюті, с ума, що підлягає сплаті у грив нях, визначається за офіційн им курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший по рядок її визначення не встан овлений договором або законо м чи іншим нормативно-правов им актом.
В разі вираження зобов' яз ання в іноземній валюті, його виконання все одно має бути п роведено в гривнях. Сума, що пі длягає сплаті в гривнях визн ачається за офіційним курсом відповідної валюти на день п латежу. Офіційним курсом вал юти вважається курс валюти, о фіційно встановлений Націон альним банком України як упо вноваженим органом держави ( ст.1 Закону України “Про Націо нальний банк України”). Сторо ни в договорі можуть визначи ти і інший порядок перерахун ку іноземної валюти в гривні .
З наведеного вбачається, що застосування у вказаній вищ е формулі коефіцієнту, що виз начається відповідним відно шенням офіційного валютного курсу НБУ до курсу купівлі шв ейцарського франку АКІБ “Укр Сиббанк” не є підставою для в изнання договору недійсним.
Частина 4 ст.632 Цивільного код ексу України передбачає, що ц іна в договорі може встановл юватися, а може і визначатися його умовами.
У договорі фінансового ліз ингу та Графіку лізингових п латежів сторони визначили по рядок зміни лізингового плат ежу, а саме суму винагороди в г ривні залежно від зміни курс у гривні до швейцарського фр анку.
Отже, використання формули розрахунку складової лізинг ового платежу - винагороди лі зингодавця є правомірним, ад же сторонами чітко і однозна чно встановлений порядок роз рахунку винагороди за цієї ф ормулою.
Інших підстав для визнання недійсними оспорюваних пунк тів договору позивачем не на ведено.
Статтею 257 Цивільного Кодек су України встановлена загал ьна позовна давність тривалі стю у три роки.
Відповідно до ч.3 ст.267 зазнач еного Кодексу позовна давніс ть застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зро бленою до винесення ним ріше ння.
Договір фінансового лізин гу № 01-60/07-обл. укладено сторонам и 13 червня 2007 року, отже строк по зовної давності для позову п ро визнання недійсним цього договору внаслідок його неві дповідності приписам законо давства, сплинув до зверненн я позивача з даним позовом, як ий було подано до господарсь кого суду 23.03.2011 року, про що відп овідачем у справі зроблено з аяву до винесення рішення.
У позовній заяві позивач не просить відновити строк поз овної давності та не наводит ь поважних причин пропущення строку позовної давності.
В судовому засіданні предс тавник позивача також не про сив суд відновити строк позо вної давності.
Згідно з ч.4 ст.267 ЦК України сп лив позовної давності, про за стосування якої заявлено сто роною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Отже, позовні вимоги про виз нання частково недійсним дог овору № 01-60/07-обл від 13.06.2007 року фін ансового лізингу правомірно залишені без задоволення су дами обох інстанцій.
Беручи до уваги все наведен е та вимоги чинного законода вства в їх сукупності, колегі я суддів не вбачає підстав дл я скасування постанови Київс ького апеляційного господар ського суду.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст .1119, ст.11111 ГПК України, Вищий госп одарський суд України ,-
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Товари ства з обмеженою відповідаль ністю “Агрофірма “Гора” на п останову Київського апеляці йного господарського суду ві д 12.07.2011 року у справі № 54/138 залишит и без задоволення, а постанов у Київського апеляційного го сподарського суду від 12.07.2011 рок у у справі № 54/138 - без змін.
Головуючий-суддя К.Грейц
С у д д і С.Бакуліна
Л.Рогач
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2011 |
Оприлюднено | 20.10.2011 |
Номер документу | 18669854 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Бакуліна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні