КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м . МАКІЇВКИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-а-874/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2009 року м. Макіївка
Кіровський районний суд мі ста Макіївка Донецької облас ті у складі
головуючий суддя Неженцев а О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміще нні місцевого суду в місті Ма кіївка в порядку письмового провадження адміністративн у справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фо нду України в Кіровському ра йоні міста Макіївки Донецько ї області про
зобов' язання здійснити н арахування та виплату підвищ ення до пенсії як дитині війн и,
ВСТАНОВИВ:
15 грудня 2008 року ОСОБА_1 з вернулась до Донецького окру жного адміністративного суд у з позовом до Обласного упра вління Пенсійного фонду Укра їни про зобов' язання здійсн ити нарахування та виплату п ідвищення до пенсії як дитин і війни з 1 січня 2006 року по 31 гру дня 2007 року, мотивуючи свої вим оги порушенням відповідачем її права на отримання належн их за законом соціальних вип лат.
Відповідно до доповнень, вн есених Законом України від 25 г рудня 2008 року № 808-VI «Про внесенн я змін до статті 18 Кодексу адм іністративного судочинства України щодо предметної під судності адміністративних с прав місцевим загальним суда м як адміністративним судам» в частину першу статті 18 Коде ксу адміністративного судоч инства України, адміністрати вна справа направлена за під судністю на розгляд Кіровськ ого районного суду м. Макіївк и та прийнята в провадження м ісцевого суду 17 серпня 2009 р.
Під час розгляду справи за з аявою позивачки ухвалою суду проведена заміна первинного відповідача на належного - уп равління Пенсійного фонду Ук раїни в Кіровському районі м . Макіївки Донецької області .
Позивачка ОСОБА_1, належ ним чином повідомлена про ча с і місце судового розгляду с прави у судове засідання не з ' явилась, надала суду письм ову заяву про розгляд справи у її відсутністі у зв' язку з поганим станом здоров' я.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначено, що вона має статус дитини війни, яким відповідн о до положень Закону України «Про соціальний захист діте й війни» передбачена державн а соціальна підтримка у виді здійснення щомісячно підвищ ення пенсії на 30 відсотків мін імальної пенсії за віком. Вих одячи із норм Закону, вона має право на отримання вказаног о підвищення до пенсії з 1 січн я 2006 року, однак управління Пен сійного фонду України в Кіро вському районі м. Макіївки не законно відмовило їй у нарах уванні та виплаті доплати до пенсії у розмірі 2733 грн. 30 коп.
Посилаючись на порушення ї ї конституційних прав на нал ежний соціальний захист, вон а просить суд зобов' язати у правління Пенсійного фонду У країни в Кіровському районі м. Макіївки здійснити нараху вання та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімал ьної пенсії за віком як дитин і війни за період с 1 січня 2006 ро ку по 31 грудня 2007 року.
Позивачка вважає, що строк з вернення з адміністративним позовом до суду нею пропущен ий з поважних причин, оскільк и вона не розуміється у закон ах, а службові особи органу Пе нсійного фонду України на пр отязі всього часу безпідстав но переконували, у тому числі в засобах масової інформаці ї, у правомірності своїх дій. В силу свого похилого віку та с тану здоров' я вона не змогл а своєчасно звернутися з поз овом до суду. Про порушення св оїх прав вона дізналась тіль ки у жовтні 2008 року, та до тепер ішнього часу її соціальні пр ава не захищені, тому просить суд поновити їй строк для зве рнення з адміністративним по зовом за відповідні періоди 2006 - 2007 років за захистом порушен ого права.
Відповідач - управління Пен сійного фонду України в Кіро вському районі м. Макіївки До нецької області, яке належни м чином повідомлене про час і місце судового розгляду спр ави, не використало наданого законом права на участь свог о представника в судовому за сіданні, надавши письмову за яву про можливість розгляду справи за його відсутності, т ому суд вважає можливим розг лянути і вирішити справу на п ідставі наявних у ній доказі в.
У письмових запереченнях в ідповідач, не визнаючи позов ні вимоги унаслідок їх безпі дставності, стверджує, що дію статті шостою Закону «Про со ціальний захист дітей війни» у названі позивачкою роки в у становленому законом порядк у нормативно-правовим актами було зупинено та скасовано. М інімальний розмір пенсії за віком, зазначений у Законі «П ро загальнообов' язкове дер жавне пенсійне страхування» , застосовується виключно до визначені розмірів пенсій, п ризначених за цим Законом і н е застосовується для обрахув ання інших пенсій. Законодав ством України не передбачено автоматичного відновлення д ії норми закону, яка втратила чинність на підставі Рішенн я Конституційного Суду Украї ни, тому немає підстав керува тися статтею 6 Закону «Про соц іальний захист дітей війни» у редакції до 1 січня 2008 року. Кр ім того, до теперішнього часу на законодавчому рівні не вр егульовані питання щодо спец іального фінансування випла ти органами Пенсійного фонду України даного підвищення п енсій дітям війни. Вважає, що п осадові особи районного упра вління Пенсійного фонду Укра їни діяли у відповідності з ч инним законодавством, законн і права та інтереси позивачк и при цьому порушені не були, т ому просить суд у задоволенн і адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази , в межах заявлених позовних в имог (стаття 11 КАС України) суд установив наступне.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України (254к/96-ВР) громадяни мають право на соц іальний захист, що включає пр аво на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчас ової втрати працездатності, втрати годувальника, безробі ття з незалежних від них обст авин, а також у старості та інш их випадках, передбачених за коном.
Приписами Закону України в ід 18 листопада 2004 року № 2195-IV «Про соціальний захист дітей вій ни» (далі - Закон № 2195-1V), який набр ав чинності з 1 січня 2006 року, вс тановлений правовий статус д ітей війни та визначені осно ви їх соціального захисту, га рантована їх соціальна захищ еність шляхом надання пільг і державної соціальної допом оги..Дитина війни відповідно до статті першої цього Закон у це особа, яка є громадянином України та якій на час закінч ення (2 вересня 1945 року) Другої с вітової війни було менше 18 рок ів.
За даними паспорту серії НОМЕР_1, виданого Кіровськи м районним відділом Макіївсь кого міського управління ГУМ ВС України в Донецькій облас ті, ОСОБА_1 народилася ІН ФОРМАЦІЯ_1 року, є громадянк ою України. Правовий статус п озивачки як дитини війни під тверджено пенсійним посвідч енням НОМЕР_2, зареєстрова ним управлінням Пенсійного ф онду України в Кіровському р айоні м. Макіївки.
Статтею шостою Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» передбачено, що д ітям війни пенсії або щоміся чне довічне грошове утриманн я чи державна соціальна допо мога, що виплачується заміст ь пенсії, підвищуються на 30 ві дсотків мінімальної пенсії з а віком. Визначення мінімаль ного розміру пенсії за віком наведене у статті 28 Закону Ук раїни «Про загальнообов' яз кове державне пенсійне страх ування» і встановлене у розм ірі прожиткового мінімуму дл я осіб, які втратили працезда тність, визначеного законом.
З огляду на наведене суд виз нає, що позивачка відноситьс я до категорії дітей війни і н а неї поширюється дія зазнач еної норми Закону № 2195-IV щодо от римання передбаченої держав ою соціальної підтримки.
Пунктом 17 статті 77 Закону Укр аїни від 20 грудня 2005 року № 323 5-IV «П ро Державний бюджет України на 2006 рік» з метою приведення о кремих норм законів у відпов ідність із цим Законом зупин ено на 2006 рік дію статті 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни».
Законом України від 19 січня 2006 року № 3367-1V «Про внесення змін до Закону України «Про Держа вний бюджет України на 2006 рік» , який набрав чинності з 2 квіт ня 2006 року, пункт 17 статті 77 Зако ну «Про Державний бюджет Укр аїни на 2006 рік» було виключено , а статтю 110 цього Закону викла дено в наступній редакції: «У становити, що пільги дітям ві йни, передбачені статтею шос тою, запроваджуються поетапн о, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабіне том Міністрів України за пог одженням з Комітетом Верховн ої Ради України з питань бюдж ету».
Таким чином, право позивачк и на отримання підвищення до пенсії як дитині війни з 1 кві тня 2006 року було пов' язане з в иконанням Закону «Про Держав ний бюджет України на 2006 рік». Р азом з тим згідно з вимогами з азначеного Закону сам Порядо к надання пільг, передбачени х статтею 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни», у 2006 році Кабінетом Мініс трів України розроблено не б уло.
Положення статті 110 Закону « Про Державний бюджет України на 2006 рік» до теперішнього час у не визнані неконституційни ми.
З огляду на те, що Конституц ія України не встановлює прі оритету в застосуванні того чи іншого закону, у тому числі залежно від предмету правов ого регулювання, немає закон у, який би регулював питання п одолання колізії норм законі в, що мають однакову юридичну силу, суд, відповідно до принц ипу дії нормативно-правових актів у часі та виходячи з пра вил застосування норм матері ального права, дійшов виснов ку про правомірність дій пос адових осіб управління Пенсі йного фонду України в Кіровс ькому районі м. Макіївки щодо непроведения доплат до пенс ії позивачці згідно вимог ст атті 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» за періо д 2006 року, які відповідають чин ному законодавству.
За таких обставин судом не в становлено законних підстав для задоволення вимоги пози вачки про виплату підвищеног о розміру пенсії як дитині ві йни у 2006 році.
Приписами пункту 12 статті 71 З акону України від 19 грудня 2006 р оку № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупине но на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни» та в статті 11 1 цього Закону визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії а бо щомісячного довічного гро шового утримання чи державно ї соціальної допомоги, яка ви плачується замість пенсії, в ідповідно до статті шостої З акону України «Про соціальни й захист дітей війни» виплач ується особам, які є інваліда ми (крім тих, на яких поширюєть ся дія Закону України «Про ст атус ветеранів війни, гарант ії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розмі ру надбавки, встановленої дл я учасників війни.
Водночас Рішенням Констит уційного Суду України від 9 ли пня 2007 року № 6-рп/2007 визнані таки ми, що не відповідають Консти туції України (є неконституц ійними), зокрема: пункт 12 статт і 71, стаття 111 Закону України «П ро Державний, бюджет України на 2007 рік», яким була зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до вимог статті 152 Конституції України, статт і 73 Закону «Про Конституційни й Суд України» та пункту 5 зазн аченого Рішення Конституцій ного Суду України положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухв алення рішення про їх неконс титуційність та не підлягают ь застосуванню. Рішення Конс титуційного Суду України є о бов' язковими до виконання н а території України, остаточ ними і не можуть бути оскарже ні та мають преюдиціальне зн ачення для судів загальної ю рисдикції при розгляді ними позовів у зв' язку з правові дносинами, які виникли внасл ідок дії положень статей заз начених законів, що є неконст итуційними.
Таким чином, відповідні нор ми Закону України «Про Держа вний бюджет України на 2007 рік» з 9 липня 2007 року втратили чинн ість, унаслідок чого відновл ена попередня редакція статт і 6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни», від повідно до якої пенсія такій категорії осіб підвищуються на 30 відсотків мінімальної пе нсії за віком.
Разом з тим наявними в матер іалах справи доказами підтве рджено, що управлінням Пенсі йного фонду України в Кіровс ькому районі м. Макіївки ОС ОБА_1 як дитині війни відпов ідно до вимог статті 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни» доплата до пен сії у виді 30 відсотків мінімал ьної пенсії за віком у 2007 році н е здійснювалась.
У частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України та в пун кті п' ятому постанови Плену му Верховного Суду України в ід 1 листопада 1996 р. № 9 «Про засто сування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що у разі невідпов ідності нормативно-правовог о акта Конституції України, з акону України, міжнародному договору, згода на обов' язк овість якого надана Верховно ю Радою України, або іншому пр авовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юр идичну силу.
Згідно частини 2 статті 3 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям ві йни, встановлені цим Законом , не можуть бути обмежені або с касовані іншими нормативно-п равовими актами.
Виходячи із встановленого статтею 8 Конституції Україн и принципу верховенства прав а, суд вважає, що при вирішенні даного спору, підлягають зас тосуванню з 9 липня 2007 року норм и статті 6 Закону «Про соціаль ний захист дітей війни».
Проаналізувавши встановле ні фактичні обставини по спр аві, суд дійшов висновку, що ві дповідачем -управлінням Пенс ійного фонду України в Кіров ському районі м. Макіївки не н адано достовірних, беззапере чних доказів правомірності с воєї бездіяльності щодо незд ійснення належних позивачці виплат підвищення пенсії як дитині війни. Такою протипра вною бездіяльністю посадови х осіб відповідача в зазначе ний період були порушені вст ановлені законом і Конституц ією України права і законні і нтереси ОСОБА_1
Розмір мінімальної пенсії за віком за чинним законодав ством визначається лише за п равилами, передбаченими част иною першою статті 28 Закону Ук раїни від 9 липня 2003 року № 1058-1V «П ро загальнообов' язкове дер жавне пенсійне страхування» . Відсутність іншого нормати вно-правового акту, який вста новлював би величину мінімал ьного розміру пенсії за віко м для визначення розмірів пе нсій за іншими законами чим з азначений, не є підставою для відмови в реалізації позива чем конституційної гарантії та права на отримання підвищ ення до пенсії, виходячи з роз міру мінімальної пенсії за в іком, як це встановлено статт ею 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни».
Відповідно до частини друг ої статті 19 Конституції Украї ни органи державної влади та органи місцевого самоврядув ання, їх посадові особи зобов ' язані діяти лише на підста ві, в межах повноважень та у сп осіб, що передбачені Констит уцією та Законами України.
Посилання відповідача про необхідність відновлення ді ї статті 6 Закону «Про соціаль ний захист дітей війни» у ред акції, що існувала до 1 січня 2008 року, тільки за спеціальною в казівкою нормативно-правово го акту, судом визнаються без підставними, оскільки відпов ідно до принципу дії нормати вно-правового акту у часі з мо менту визнання норми неконст итуційною, вона втрачає чинн ість, а тому відновлюється ді я попередньої редакції статт і Закону.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про відсутність спеціального бюджетного фін ансування в обсязі, передбач еному нормами Закону України «Про соціальний захист діте й війни», з огляду на те, що ста ттею 7 цього Закону визначено , що фінансове забезпечення д ержавних соціальних гаранті й, передбачених цим Законом, з дійснюється за рахунок кошті в Державного бюджету України , а судові рішення ухвалюютьс я в межах норм чинного законо давства в незалежності від п ричин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату підвищення пенсій , оскільки згідно приписів ча стини другої статті 3 Констит уції України права і свободи людини та їх гарантії визнач ають зміст і спрямованість д іяльності держави. Відтак де ржава відповідає перед людин ою за свою діяльність, а утвер дження і забезпечення прав і свобод людини є її головним о бов' язком, тому органи держ авної влади не можуть посила тись на відсутність коштів я к на причину невиконання сво їх публічних зобов' язань (р ішення Європейського суду з прав людини - справа «Кечко пр оти України»). Наведені у запе реченні відповідачем аргуме нти не є підставою для звужен ня існуючого у позивачки як д итини війни права на отриман ня соціальної допомоги - підв ищення до пенсії і для звільн ення відповідача від виплати такої допомоги у передбачен ому Законом розмірі.
Приймаючи до уваги викладе ні у позовній заяві позивачк ою обставини, доведеність іс нування у ОСОБА_1 суб' єкт ивного права і факт його пору шення, враховуючи, що до тепер ішнього часу держава не вико нала гарантованих законом і нормами Конституції України соціальних зобов' язань пер ед позивачкою відносно здійс нення підвищення до її пенсі ї як дитині війни за відповід ні терміни 2007 року у розмірі, пе редбаченому законом, судом п ричина пропуску строку зверн ення позивачки з адміністрат ивним позовом до суду визнає ться поважною і відповідно д о вимог статей 100, 102 КАС України судом цей строк поновлюєтьс я.
Враховуючи викладене, суд в изнає, що вимоги ОСОБА_1 пр о виплату їй підвищення до пе нсії у розмірі, визначеному в статті шостій Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни», за період з 9 липня п о 31 грудня 2007 року обгрунтовані та підлягають задоволенню.
З огляду на положення стате й 21, 105, 162 Кодексу адміністративн ого судочинства України, вст ановивши, що управління Пенс ійного фонду України в Кіров ському районі м. Макіївки пор ушило норми права, які регулю ють спірні правовідносини, с уд вважає необхідним зобов' язати відповідача провести н арахування та виплату належн их позивачці сум відповідно до Закону, і не може здійснити стягнення конкретної суми.
Позивачка не вимагає компе нсації за понесені судові ви трати у виді судового збору. П риймаючи до уваги, що відпові дач є державною установою, су д вважає можливим у відповід ності до положень статті 88 КАС України звільнити його від с плати судових витрат на кори сть держави.
На підставі вищенаведеног о, керуючись статтями 9, 11, 71, 88, 158-160, 162, 163 Кодексу адміністративног о судочинства України, статт ею 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни», су д
ПОСТАНОВИВ:
Пропущений з поважних при чин ОСОБА_1 строк зверненн я з адміністративним позовом до суду за захистом порушено го права за відповідні періо ди 2007 року поновити.
Адміністративний позов О СОБА_1 до управління Пенсій ного фонду України в Кіровсь кому районі м. Макіївки Донец ькій області задовольнити ча стково.
Зобов' язати управління П енсійного фонду України в Кі ровському районі м. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_1 як дитині війни ві дповідно до вимог статті 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни» нарахува ння та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої в частині 1 стат ті 28 Закону України «Про загал ьнообов' язкове державне со ціальне страхування», за пер іод з 9 липня по 31 грудня 2007 року.
У задоволені решти позовни х вимог ОСОБА_1 до управлі ння Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макії вки Донецької області відмов ити.
Заяву про апеляційне оскар ження постанови суду може бу ти подано Донецькому апеляці йному адміністративному суд у через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом деся ти днів з дня складання поста нови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на поста нову суду подається Донецько му апеляційному адміністрат ивному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки прот ягом двадцяти днів після под ання заяви про апеляційне ос карження або протягом десяти днів з дня складання постано ви в повному обсязі без попер еднього подання заяви.
Суд | Кіровський районний суд м.Макіївки |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2009 |
Оприлюднено | 03.11.2011 |
Номер документу | 18795431 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровський районний суд м.Макіївки
Неженцева О. В.
Адміністративне
Старобільський районний суд Луганської області
Озеров Віталій Олександрович
Адміністративне
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
Струтинський Руслан Романович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні