ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2011 р. Справа № 74584/09/9104
Колегія суддів Львівськог о апеляційного адміністрати вного суду в складі:
головуючого судді: Гуляка В .В.
суддів: Коваля Р .Й., Святецького В.В.
розглянувши у порядку пись мового провадження в м. Львов і апеляційну скаргу управлін ня Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпа тської області на постанову Іршавського районного суду З акарпатської області від 07 ве ресня 2009 року у справі за позов ами ОСОБА_1, ОСОБА_2, О СОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 , ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБ А_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, О СОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 , ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСО БА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_ 21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, О СОБА_24, ОСОБА_25 до управлі ння Пенсійного фонду в Іршав ському районі Закарпатської області про зобов' язання н арахувати недоплачене підви щення до пенсії як дітям війн и,-
встановила:
У лютому 2009 року позивачі зв ернулися в суду з адміністра тивними позовами до відповід ача, в яких просили зобов' яз ати відповідача нарахувати т а виплатити позивачам недопл ачене підвищення до пенсії я к дітям війни за 2006-2007 роки. В адм іністративних позовах позив ачі також заявили клопотання про поновлення строку зверн ення до адміністративного су ду.
Позивачі свої позовні вимо ги мотивували тим, що відпові дно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» вони є дітьми війни. З гідно з статтею 6 цього закону їм повинна виплачуватись що місячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак така виплачув алась не в повному розмірі.
Оскаржуваною постановою с уду адміністративні позови з адоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачам підвищення пенсії відповідно до вимог ст. 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни». Зобов' я зано відповідача нарахувати та виплатити позивачам недо плачену кожному з них як дити ні війни щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віко м за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 ро ку. В решті позовних вимог від мовлено.
Не погоджуючись з даною по становою суду відповідач, ос каржив її в апеляційному пор ядку. Вважає, що постанова при йнята з неповним з' ясування м обставин справи та з поруше нням норм матеріального і пр оцесуального права та підляг ає скасуванню з підстав викл адених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмов ити позивачам в задоволенні позовів повністю.
Апелянт як на обґрунтуванн я апеляційних вимог посилаєт ься на те, що судом першої інст анції не враховано посилання відповідача на те, що законод авством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової в еличини для підвищення пенсі ї згідно ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», а стаття 28 Закону Укра їни «Про загальнообов' язко ве державне пенсійне страхув ання» від 09.07.2003 року №1058 застосов ується виключно для визначен ня розмірів пенсії, призначе них згідно цим Законом. Крім т ого, звертає увагу на те, що су дом не враховано, що Пенсійни й фонд не є розпорядником дер жавних коштів.
Враховуючи те, що особи які беруть участь в справі в судо ве засідання не прибули, хоча належним чином були повідом лені про дату, час і місце судо вого засідання, відповідно д о пункту 2 частини 1 статті 197 КА С України колегія суддів вва жає за можливе розгляд справ и здійснювати в порядку пись мового провадження за наявни ми у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповіда ча, перевіривши матеріали сп рави, колегія суддів приходи ть до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задово лити, виходячи з наступних пі дстав.
Судом встановлено та підтв ерджено матеріалами справи, що позивачі, відповідно до ст . 1 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни», мают ь статус дітей війни і перебу вають на відповідному обліку у відповідача.
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чин ності з 01 січня 2006 року, дітям ві йни пенсії або щомісячне дов ічне грошове утримання чи де ржавна соціальна допомога, я ка виплачується замість пенс ії, підвищуються на 30 % мінімал ьної пенсії за віком.
Суд першої інстанції, вирі шуючи питання про відмову в з адоволенні позовних вимог за 2006 рік прийшов до правильного висновку, що такі задоволенн ю не підлягають, оскільки пун ктом 17 ст. 77 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» зу пинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни». Законом України «Пр о внесення змін до Закону Укр аїни «Про державний бюджет н а 2006 рік» від 19.01.2006 року, який набр ав чинності 02.04.2006 року, п. 17 ст. 77 ви ключено, однак ст. 110 даного Зак ону встановлено, що пільги ді тям війни, передбачені ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» запрова джуються поетапно, за резуль татами виконання бюджету у п ершому півріччі, у порядку, ви значеному Кабінетом Міністр ів України за погодженням з К омітетом Верховної Ради Укра їни з питань бюджету. Врахову ючи, що Кабінет Міністрів Укр аїни за погодженням з Коміте том Верховної Ради України з питань бюджету не приймав жо дних нормативно-правових акт ів за результатами виконання бюджету у першому півріччі 200 6 року, не був визначений поряд ок проведення таких виплат, а також те, що зазначена норма н е була визнана у встановлено му порядку неконституційною , колегія суддів погоджуєтьс я з судом першої інстанції, що позовні вимоги позивачів пр о нарахування та виплату під вищення до пенсії як дітям ві йни за 2006 рік задоволенню не пі длягають.
Що стосується позовних вим ог за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р оку, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наст упне.
Пунктом 12 статті 71 Закону Ук раїни «Про Державний бюджет на 2007 рік» було зупинено дію ст атті 6 Закону України «Про соц іальний захист дітей війни», однак Рішенням Конституційн ого Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення пункту 12 стат ті 71 Закону України «Про Держа вний бюджет України на 2007 рік» визнано таким, що не відповід ає Конституції України (є нек онституційними), а відтак з 09.07. 2007 року відновлено дію статті 6 Закону № 2195, яка передбачає пр аво дітей війни на отримання підвищення до пенсії у розмі рі 30 % мінімальної пенсії за ві ком.
Вищевказане рішення Конст итуційного суду України № 6-рп /2007 від 09.07.2007 року є обов' язкови м до виконання на території У країни і має преюдиціальне з начення для судів загальної юрисдикції при розгляді позо вів у зв' язку з правовіднос инами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2007 рік», визнаних неконст итуційними. Норми, які визнан і цим Рішенням такими, що не ві дповідають Конституції Укра їни (неконституційними), втра тили чинність з дня ухваленн я Конституційним судом Украї ни відповідного рішення, і ві дповідно поновили свою дію п оложення ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», які діяли до прийнятт я неконституційних норм.
З вищенаведеного вбачаєть ся, що з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, ст. 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» діял а в редакції від 18 листопада 2004 року, відповідно до якої дітя м війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання ч и державна соціальна допомог а, яка виплачується замість п енсії, підвищуються на 30 % міні мальної пенсії за віком.
Відповідно до цього, суд пе ршої інстанції прийшов до об ґрунтованого висновку, що пр отягом періоду з 09.07.2007 року по 31.1 2.2007 року у позивачів було наявн е право на отримання підвище ння до пенсії як дітям війни у розмірі 30 % мінімальної пенсі ї за віком, однак суд першої ін станції безпідставно не заст осував строк звернення до ад міністративного суду, виходя чи з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 ста тті 99 КАС України (в редакції, ч инній на час виникнення спір них правовідносин та розгляд у справи в суді першої інстан ції) для звернення до адмініс тративного суду за захистом прав, свобод та інтересів осо би встановлюється річний стр ок, який, якщо не встановлено і нше, обчислюється з дня, коли о соба дізналася або повинна б ула дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтерес ів.
Згідно з частинами 1, 2 статт і 100 цього Кодексу (в редакції, ч инній на час виникнення спір них правовідносин та розгляд у справи в суді першої інстан ції) пропущення строку зверн ення до адміністративного су ду є підставою для відмови у з адоволенні адміністративно го позову за умови, якщо на цьо му наполягає одна із сторін. Я кщо суд визнає причину пропу щення строку звернення до су ду поважною, адміністративна справа розглядається і вирі шується в порядку, встановле ному цим Кодексом.
Із матеріалів справи вбача ється, що позивачі з позовами до адміністративного суду з вернулися у лютому 2009 року - з п ропуском строку звернення до суду та просили його поновит и, оскільки про порушення сво їх прав на отримання підвище ння до пенсії як дітям війни у розмірі 30 % мінімальної пенсі ї за віком вони дізналися тіл ьки після висвітлення зазнач ених подій пресі. Однак, такі п ричини пропуску строку не мо жуть бути визнані поважними, оскільки дане підвищення до пенсії як дітям війни, виплач увалося позивачам періодичн о, а тому про факт недоплати їм даного підвищення, вони пови нні були дізнаватися кожного місяця при отриманні пенсії , крім того Рішення Конституц ійного Суду України від 09.07.2007 ро ку оприлюднене в «Офіційному віснику України» №4 від 10.07.2007 ро ку та «Офіційному віснику Ук раїни» №52 від 27.07.2007 року, а від та к колегія суддів приходить д о висновку, що позивачами стр ок звернення до адміністрати вного суду пропущено без пов ажних причин.
Враховуючи пропущення поз ивачами річного строку зверн ення до адміністративного су ду без поважних причин, напол ягання відповідача на відмов і у позові на цій підставі, кол егія суддів приходить до вис новку, що в задоволенні позов них вимог слід відмовити пов ністю, у зв' язку з пропуском позивачами строку звернення до суду.
Недотримання судом першої інстанції вищевказаних вимо г закону призвели до неправи льного вирішення справи за в ідповідними позовними вимог ами.
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів вважає, що пост анова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм м атеріального та процесуальн ого права, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуван ню, з прийняттям нової постан ови про відмову в задоволенн і позову.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 195, 196, 197, 198, 202, 20 5, 207, 254 КАС України, колегія судд ів -
постановила:
Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарп атської області - задоволит и.
Постанову Іршавського рай онного суду Закарпатської об ласті від 07 вересня 2009 року у сп раві №2а-3502/09/0705 скасувати та прий няти нову постанову, якою від мовити в задоволенні позовів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБ А_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, О СОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 , ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБ А_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_ 16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, О СОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 , ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСО БА_24, ОСОБА_25 до управлінн я Пенсійного фонду в Іршавсь кому районі Закарпатської об ласті про зобов' язання нара хувати недоплачене підвищен ня до пенсії як дітям війни.
Постанова набирає законно ї сили через п'ять днів після н аправлення її копії особам, я кі беруть участь у справі.
На постанову протягом двад цяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути п одана касаційна скарга безпо середньо до Вищого адміністр ативного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
В.В. Святецький
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2011 |
Оприлюднено | 09.11.2011 |
Номер документу | 18956018 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Гуляк В.В.
Адміністративне
Київський районний суд м. Сімферополя
Бєлоусов Михайло Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні