Справа № 2а-3502/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2009 року суддя Київського районного суду м. Сімферополя Бєлоусов М.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про поновлення пропущеного строку, визнання дій протиправними, про зобов'язання перерахувати розмір пенсії, про стягнення недоотриманої надбавки, -
ВСТАНОВИВ:
позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про поновлення пропущеного строку, про визнання дій протиправними, про зобов'язання перерахувати розмір пенсії, про стягнення недоотриманої надбавки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вона має статус «Діти війни», та їй повинно сплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01 січня 2006 по сьогоднішній день. Проте, за вказаний період грошова соціальна допомога їй не виплачується. Крім того, просить суд поновити строк для звернення до суду.
Позивачка у судове засідання не з’явилась, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просила суд розглянути справу за ії відсутністю.
Представник відповідача представив суду заяву про розгляд справи за його відсутністю. Згідно до наданих письмових заперечень, у задоволенні позову просив відмовити.
Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась 06 липня 1936 року.
Відповідно до ст. 1 Законом України «Про соціальний захист дітей війни», дитина війни – особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Таким чином, на час закінчення Другої світової війни позивачці було менше 18 років, тому вона є особою, яка віднесена до категорії осіб, визначених дітьми війни.
Правовий статус дітей війни та основи їх соціального захисту встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтями 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка діяла у 2006-2007 роках, було визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 110 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2006 році запроваджені не були.
Питання про конституційність зазначеної статті Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» Конституційним Судом України не розглядалося. Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» зупинено дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 цього Закону.
Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення ст.ст. 29,36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п.п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101,103, 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані такими, що не відповідають Конституції України. Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Згідно зі ст. 99, 100 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк з дня коли особа дізналася про порушення своїх прав. Пропущення строків звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні позову якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Строк звернення до суду про нарахування невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2006, 2007 роки позивачкою пропущений, оскільки позивачка звернулась до суду у вересні 2009 року , тобто поза межами річного строку, встановленого ст. 99 КАС України.
Доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав в цій частині позивачка не надала.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» був викладений в редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення державної соціальної допомоги як дитині війни підлягають частковому задоволенню, а саме з моменту ухвалення рішення Конституційним судом України, тобто з 22 травня 2008 року.
Враховуючи, що обов’язок по здійсненню перерахунку належних до виплати грошових сум позивача покладено на Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя, суд вважає за необхідним визнати дії відповідача щодо нездійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачу – неправомірними.
Оскільки адміністративний позов поданий 30 вересня 2009 року , а строк позовної давності, відповідно до ст.ст. 99,100 КАС України, складає один рік, то суд вважає необхідним зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивача з 30 вересня 2008 року.
Вимоги позивачці про стягнення з відповідача недоотриманої надбавки у розмірі 4 788 гривень задоволенню не підлягають, оскільки відповідно по положень ст.17 КАС України до компетенції адміністративного суду відносяться повноваження щодо спорів по оскарженню рішень (нормативно – правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.
У порядку ст. 94 КАС України суд не знаходить підстав для стягнення з відповідача судових витрат.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 70-72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 – неправомірною.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя АР Крим здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 30 вересня 2008 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Стягнути з місткового бюджету Київського району м. Сімферополя на користь ОСОБА_1 збір у розмірі 3 гривень 40 копійок.
В інший частині позовні вимоги залишити без задоволення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Сімферополя протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня його оголошення.
Суддя:
Суд | Київський районний суд м. Сімферополя |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2009 |
Оприлюднено | 03.03.2010 |
Номер документу | 8092400 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський районний суд м. Сімферополя
Бєлоусов Михайло Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні