ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/252
04.11.11
За позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізі-Лізінг"
до
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог не предмет спору, на стороні позивача
про
Приватного акціонерного товариства "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс"
Дочірнє підприємство "Надра - Сервіс"
стягнення 15701,89 грн., розірвання договору та зобов‘язання повернути предмет лізингу
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача
від відповідача
від третьої особи
Цапенко С.С. –представник;
не з‘явились;
не з‘явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізі-Лізінг" до Приватного акціонерного товариства "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс" про стягнення 15701,89 грн., розірвання договору фінансового лізингу від 10.02.2008 № ФСК-27, зобов‘язання відповідача повернути предмет договору фінансового лізингу від 10.02.2008 №ФСК-27 –транспортний засіб "Daewoo Lanos" (номер кузова SUPTF69YD8W393190, державний номер АА1886НА, об‘єм двигуна 1498 см.куб., колір сирий) позивачу.
Позивач заявою від 17.10.2011 збільшив позовні вимоги в частині стягнення заборгованості та просить стягнути заборгованість у розмірі 23789,44 грн., в решті вимоги залишені без змін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Дочірнє підприємство "Надра-Сервіс" на виконання умов договору фінансового лізингу №ФСК-27 від 10.02.2008 передало відповідачу на умовах фінансового лізингу майно, а відповідач свого зобов’язання по сплаті лізингових платежів належним чином не виконав, в зв’язку з чим за останнім виникла заборгованість у розмірі 15701,89 грн. Крім того, позивачем заявлено вимогу про розірвання договору та повернення майна. Право вимоги у позивача виникло на підставі договору купівлі продажу майнових прав від 01.09.2010.
Відповідач відзив на позов не надав, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.
Відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше трьох днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Ухвали суду надсилалась на адресу зазначену у позовній заяві та у витягу з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, були отримані відповідачем.
За таких обставин, відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Третя особа явку своїх представників не забезпечила, письмових пояснень по суті позовних вимог не надала.
Відповідно до положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши його пояснення, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
В С Т А Н О В И В:
10.02.2008 між Дочірнім підприємством "Надра-Сервіс", як лізингодавцем (третя особа) та Закритим акціонерним товариством "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс" (після зміни найменування - ПАТ "УІСК "Інвестсервіс"), як лізингоодержувачем (відповідач) укладено договір фінансового лізингу №ФСК-27.
Відповідно до п. 1.1 договору лізингодавець зобов’язується набути у постачальника у власність і передати у фінансовий лізинг з додатковими послугами (згідно розділу 3 цього договору), а лізингоодержувач зобов’язується прийняти у платне володіння та користування на умовах визначених даним договором, транспортний засіб згідно зі встановленою лізингоодержувачем специфікацією на строк 48 календарних місяців з дати підписання сторонами акту прийому-передачі предмета лізингу.
Згідно з п. 1.2 договору лізингоодержувач зобов’язується сплачувати лізингодавцю плату (лізингові платежі) на умовах та у розмірі визначених у графіку лізингових платежів (додаток №2 до даного договору).
Пунктом 7.1 договору сторони погодили, що договір набуває чинності з дня його підписання та скріплення печатками сторін. Договір діє 3 роки з моменту укладення, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами зобов’язань.
Відповідно до п. 7.5 договору цей договір може бути достроково розірваний за взаємною згодою сторін шляхом укладання додаткової угоди до даного договору.
Додатком №2 до договору сторонами було погоджено графіки лізингових платежів.
На виконання умов договору лізингодавець передав, а лізингоодержувач прийняв у користування визначений договором предмет лізингу, що підтверджується актом прийому-передачі предмета лізингу від 22.02.2008.
01.09.2010 між Дочірнім підприємством "Надра-Сервіс" (первісний кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізі-Лізинг" (новий кредитор) укладено договір про відступлення права вимоги, відповідно до умов якого первісний кредитор відступає, а новий кредитор набуває право вимоги, належне первісному кредитору у відповідності із положеннями договорів лізингу, перелік яких вказано в додатку №1 до договору (зокрема договір від 10.02.2008 № ФСК-27). За цим договором новий кредитор одержує право замість первісного кредитора вимагати від боржників сплати грошових коштів, визначених основними договорами.
01.09.2010 між Дочірнім підприємством "Надра-Сервіс", як первісним лізингодавцем (третя особа), Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізі -Лізінг", як новим лізинодавцем та Закритим акціонерним товариством "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс", як лізингоодержувачем укладено додаткову угоду №1 у зв‘язку із заміною власника предмету лізингу та на підставі договору про відступлення права вимоги від 01.09.2010. Цією додатковою угодою сторони погодили наступне: лізингодавцем по договору вважати Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізі -Лізінг"; усі лізингові платежі та заборгованість за ними з 01.09.2010 підлягають сплаті на поточний рахунок нового лізингодавця.
Також сторони погодили внести зміни до реквізитів договору, зазначили, що лізингодавцем є Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізі -лізінг"; виклали п. 5.2 договору у наступній редакції: "лізингоодержувач зобов’язується сплачувати лізингодавцю лізингові платежі згідно з договором протягом 5 календарних днів з дати виставлення відповідних рахунків лізингодавцем, але не пізніше 7 числа кожного місяця, шляхом перерахування відповідних сум коштів на поточний рахунок лізингодавця, зазначений у договорі чи виставленому рахунку. Неодержання лізингоодержувачем рахунку не звільняє його від зобов’язання своєчасно сплачувати лізингові платежі згідно договору".
Спір у справі виник у зв’язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов’язання по сплаті лізингових платежів, у зв’язку з чим позивач вказує на існування заборгованості відповідача, що виникла у період з січня по вересень 2011 року, а також просить розірвати даний договір та повернути предмет лізингу.
Укладений між сторонами договір є договором фінансового лізингу, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання в т.ч. положеннями § 1 глави 58 Цивільного кодексу України, ст. 292 Господарського кодексу України та Закону України "Про фінансовий лізинг".
Відповідно до ч. 1 ст. 292 Господарського кодексу України лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.
Згідно ст. 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Частина 2 ст. 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачає, що за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Матеріалами справи підтверджується передача майна у лізинг відповідачу та користування майном відповідачем у спірний період. Право власності позивача на транспортний засіб, який є предметом договору, підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу №САЕ034992.
Частинами 1 та 2 ст. 8 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, що у разі переходу права власності на предмет лізингу від лізингодавця до іншої особи відповідні права та обов'язки лізингодавця за договором лізингу переходять до нового власника предмета лізингу. Якщо сторони договору лізингу уклали договір купівлі-продажу предмета лізингу, то право власності на предмет лізингу переходить до лізингоодержувача в разі та з моменту сплати ним визначеної договором ціни, якщо договором не передбачене інше.
Таким чином, права та обов’язки лізингодавця за договором перейшли від Дочірнього підприємства "Надра-Сервіс" до позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором, а пунктом 3 ч. 2 ст. 11 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, що лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.
Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно графіку лізингових платежів (додаток №2 до договору) відповідач у період з січня по вересень 2011 року зобов’язаний був сплатити грошові кошти у розмірі 23789,44 грн.
Таким чином, заборгованість відповідача по сплаті лізингових платежів, нарахована за визначений період, становить 23789,44 грн., а з урахуванням положень ч. 1 ст. 530, ст. 762 Цивільного кодексу України та Графіку лізингових платежів зобов’язання по її сплаті на момент подачі позову до суду настало.
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов’язання по сплаті на користь позивача лізингових платежів у розмірі 23789,44 грн. на підставі договору.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідачем обставин, з якими чинне законодавство пов'язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, не наведено.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача основного боргу у розмірі 23789,44 грн. є правомірними та обґрунтованими.
Також, позивачем заявлено вимоги про розірвання договору та повернення предмету лізингу.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про фінансовий лізинг" лізингодавець має право вимагати розірвання договору та повернення предмета лізингу у передбачених законом та договором випадках.
Відповідно ст. 651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Факт порушення відповідачем договірних зобов’язань щодо повної і своєчасної сплати лізингових платежів за договором встановлений судом та не заперечується відповідачем.
Оскільки несплата лізингових платежів є істотним порушенням договору фінансового лізингу, позовна вимога про розірвання договору визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про фінансовий лізинг" відносини, що виникають у зв'язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, поставку з урахуванням особливостей, що встановлюються цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов’язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
З припиненням Договору відповідач втрачає статус лізингоодержувача і, оскільки належних доказів щодо підтвердження права користування предметом лізингу відповідач не надав, то вимога позивача про повернення предмету лізингу за договором є обґрунтованою.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 23789,44 грн., розірвання договору та повернення позивачу предмету лізингу.
У зв’язку із задоволенням позову відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Розірвати договір фінансового лізингу від 10.02.2008 №ФСК-27, укладений між Дочірнім підприємством "Надра-Сервіс" та Закритим акціонерним товариством "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс".
3.Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс" (04053, м. Київ, вул. Кудрявський узвіз, 5-Б; ідентифікаційний код 23498273) повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Ізі-Лізинг" (01004, м. Київ, вул. Басейна, 9, к. 3; ідентифікаційний код 37194363) транспортний засіб "Daewoo LANOS" (номер кузова SUPTF69YD8W393190, державний номер АА1886НА, об‘єм двигуна 1498 см.куб., колір сирий).
4.Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Українська інноваційна страхова компанія "Інвестсервіс" (04053, м. Київ, вул. Кудрявський узвіз, 5-Б; ідентифікаційний код 23498273) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізі-Лізинг" (01004, м. Київ, вул. Басейна, 9, к. 3; ідентифікаційний код 37194363) заборгованість у розмірі 23789 (двадцять три тисячі сімсот вісімдесят дев‘ять) грн. 44 коп., державне мито у розмірі 322 (триста двадцять дві) грн. 89 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.
5.Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізі-Лізинг" (01004, м. Київ, вул. Басейна, 9, к. 3; ідентифікаційний код 37194363) надмірно сплачене державне мито у розмірі 84 (вісімдесят чотири) грн. 13 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення повного рішення та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата складення повного рішення:10.11.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2011 |
Оприлюднено | 25.11.2011 |
Номер документу | 19281964 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні