Рішення
від 08.02.2012 по справі 36/459
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА



 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  36/459

08.02.12

08.02.2012 р.                                      м. Київ                                              №36/459

За позовом             Першого заступника прокурора Оболонського району міста

                                Києва в  інтересах держави в особі Київської міської ради

До                                     Автокооперативу “Береговий”

Треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача                     1) Оболонська районна у місті Києві рада;

2) Головне управління земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

Про                               повернення самовільно зайнятої земельної ділянки

Суддя     Трофименко Т.Ю.

Представники:

Від прокуратури:       Ноздрякова Ю.В.  посвідчення №НОМЕР_1 від           14.04.2010 р.

Від позивача:             ОСОБА_3 . –дов. № 225-кр-1964 від 25.11.2011 Р.

Від відповідача:         ОСОБА_4 –по дов. №б/н від 28.10.2011р.

Від третіх осіб:           не з‘явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

           На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Першого заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради про зобов'язання Автокооперативу “Береговий” повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,28 га за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 5 Київській міській раді шляхом знесення гаражів за власний рахунок. Також прокурор просить суд в разі невиконання відповідачем рішення в частині знесення гаражів дозволити Оболонській районній у місті Києві раді виконати ці дії за рахунок відповідача. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач вказану земельну ділянку займає безпідставно.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 26.11.2007р. порушено провадження у справі № 36/459, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Оболонську районну у місті Києві раду, розгляд справи призначений на 12.12.2007р.

Представник прокуратури в засіданні суду 12.12.2007р. уточнив позовні вимоги і просить суд зобов'язати Автокооператив “Береговий” повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,28 га за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 5 Київській міській раді шляхом знесення гаражів за власний рахунок.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.12.2007р., за клопотанням відповідача, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, розгляд справи відкладено на 16.01.2008р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.05.2008 р. зупинено провадження у справі № 36/459 до набрання законної сили рішенням у справі № 2-а-89/08 за адміністративним позовом Автокооперативу по експлуатації автостоянки “Береговий” до Київської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення Київської міської ради про відхилення проекту рішення Київської міської ради щодо передачі Автокооперативу по експлуатації автостоянки “Береговий” земельної ділянки для експлуатації та обслуговування автостоянки на вул. Озерній, 5 в Оболонському районі міста Києва, яка розглядається Оболонським районним судом міста Києва.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.11.2011 р. поновлено провадження у справі № 36/459, розгляд якої призначено у судовому засіданні на 21.12.2011 р. за участю представників прокуратури, сторін та третіх осіб.

Ухвалою Господарського суду міста Києва віл 21.12.2011 р. розгляд даної справи відкладено на 23.01.2012 р. у зв'язку неявкою у судове засідання представників прокуратури, третіх осіб та неналежним виконанням прокуратурою і  позивачем вимог суду.

У даному судовому засіданні  представники сторін  заявили клопотання про продовження строку розгляду спору.

Відповідно до ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.

Розглянувши подане клопотання, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд визнав за доцільне подане клопотання задовольнити, строк вирішення спору у даній справі продовжити на п'ятнадцять днів.

          Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України  в судовому засіданні 23.01.2012р. оголошувалась перерва до 08.02.2012р.

          В судовому засіданні 08.02.2012р. представники  прокуратури  та позивача позовні вимоги  підтримали в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовані тим, що   Київською міською радою рішення про передачу відповідачу спірної земельної ділянки  не приймалось,  у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на спірну  земельну ділянку по вул. Озерній, 5 в м. Києві,  площею 1, 281 га.

          Представник відповідача проти задоволення позову заперечував посилаючись на те, що відповідач правомірно користується спірною земельною ділянкою, оскільки Виконавчим комітетом Мінської районної ради народних депутатів 08.06.1987р. було прийнято рішення №265 про виділення правлінню об'єднаного кооперативу відкритих платних автостоянок «Чайка»земельної ділянки  площею 1,5 га по вул.. Озерній для влаштування на ній відкритої платної автостоянки. Відповідач по справі є правонаступником об'єднаного кооперативу відкритих платних автостоянок «Чайка». Крім того, відповідач зазначає, що з вини позивача  питання про надання відповідачу земельної ділянки в орендне користування  тривалий час не вирішується. В обгрунтування зволікання вирішення питання позивачем  відповідач посилається  на  Оболонського районного суду  від 17.08.2008р.  по справі №2 –А- 89/08 відповідно до якого суд зобов'язав Київську міську раду в установленому законом порядку та із дотримання строків розглянути клопотання Автокооперативу по експлуатації автостоянки «Береговий»№39 від 18.06.2004 року щодо передачі Автокооперативу по експлуатації автостоянки «Береговий» земельної ділянки  для експлуатації та обслуговування автостоянки на вул.. Озерній, 5 в Оболонському арйоні  м. Києва орієнтовним розміром 1, 282 га строком на 5 років.

          В судовому засіданні представником відповідача  надана належним чином засвідчена копія Статуту  гаражно –будівельного кооперативу «Береговий», виписка з Витягу  з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб –підприємців, відповідно до яких Автокооператив по експлуатації автостоянки «Береговий»змінив  свою назву на Гаражно –будівельний  кооператив «Береговий».

          Розглянувши матеріли справи та заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, Господарський суд м. Києва –

ВСТАНОВИВ:

           Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України).

           Стаття 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»зазначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (п.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

          Відповідно до п.«в»ст.9 ЗК України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

          Приписами ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

         Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

         В постанові Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»від 17.05.2011 № 6 зазначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності (абзац третій підпункту 2.1.) і обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки, і при вирішенні земельних спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів (підпункт 3.1.)

         Отже, приступати до використання земельної ділянки із земель державної та комунальної власності можна лише після прийняття органом виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування та одержання відповідного документа, що посвідчує право на неї.

         Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 ЗК України).

         Враховуючи вищезазначене, використання спірної земельної ділянки площею 1,28 га  по вул.. Озерна, 5 у Оболонському районі м. Києва можливо лише за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку та державної реєстрації цього документу.

           Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»під самовільним зайняттям земельної ділянки розуміються будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

          Таким чином, відповідно до вищезазначених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи таких документів на час прийняття судом рішення є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.

           Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) відповідно до ст.ст. 187, 189 Земельного кодексу України проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Авто кооперативу «Береговий»при використанні земельною ділянкою площею 1, 28 га,  за адресою: м. Київ, вул.. Озерна, 5.

          За результатами вказаної перевірки встановлено, що земельна ділянка, площею

1, 28 га,  за адресою: м. Київ, вул.. Озерна, 5 використовується автокооперативом «Береговий»під розміщення гаражів. На час проведення перевірки документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою  у відповідача відсутні.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України  покладено функцію представництва інтересів громадян та держави в судах.

Згідно зі ст. 36-1 Закону України  “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді у разі порушення або загрози порушень державних інтересів. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах.

На підставі викладеного Перший заступник прокурора Оболонського району міста Києва звернувся до суду з позовними вимогами в інтересах держави в особі Київської міської ради до Автокоперативу «Береговий»посилаючись на те, що останнім самовільно зайнята та незаконно використовується земельна ділянка площею 1, 28 га,  за адресою: м. Київ, вул.. Озерна,5.

За твердженням Першого заступника прокурора Оболонського району міста Києва, самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки позбавляє позивача можливості вільно розпоряджатися вказаною земельною ділянкою, створювати умови для раціонального використання та рівноправного розвитку всіх форм власності на землю і господарювання на ній, та порушує інтереси держави в сфері регулювання земельних відносин.

          Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги прокуратури Оболонського району міста Києва, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.  

Згідно ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до п. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Відповідно до ст. 125  Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

         Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у цієї особи на час прийняття судом рішення таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.

        Як вбачається з матеріалів справи, на час проведення перевірок дотримання вимог земельного законодавства та розгляду справи у суді, Київська міська рада не приймала рішення про передачу земельної ділянки у власність чи в користування відповідачу, тому відсутні будь-які правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку у відповідача.

         Згідно ст. 212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

        З огляду на викладене,  суд приходить до висновку про обгрунтованість та задоволення позовних вимог в частині  –зобов'язання ГБК «Береговий»повернути позивачу самовільно зайняту земельну ділянку площею 1, 28 га,  за адресою: м. Київ, вул.. Озерна.

        В частині позовних вимоги про  зобов'язання відповідача повернути позивачу самовільно зайняту земельну ділянку 1, 28 га,  за адресою: м. Київ, вул.. Озерна,  саме шляхом знесення гаражів за власний рахунок,  суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вказаної вимоги з огляду на те, що матеріалами справи та доказами в розумінні вимог ст. ст. 33, 34 ГПК України позивачем не було доведено належності на праві власності гаражів саме відповідачу.

        Відповідно до ст. 54 ГПК України, позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, якщо вони необхідні для правильного вирішення спору.

        Першим заступником прокурором Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради у позовній заяві  не визначено індивідуальні ознаки гаражів, які дозволяли б їх персоніфікувати, їх кількість, що виключає належне виконання рішення суду про знесення гаражів у випадку його задоволення.

         Заперечення відповідача викладені в письмовому відзиві судом до уваги  не приймаються з огляду на вищевикладене. Крім того, сформована  кадастрова справ А-6041  не відноситься до правовстановлюючих  документів на право користування земельною ділянкою.

        Судові витрати по справі покладаються на відповідача  пропорційно задоволеним позовним вимогам, відповідно до приписі ст. 49  Господарського процесуального кодексу України.

        Керуючись  ст. 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу  України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

            Зобов'язати Гаражно –будівельний кооператив   ”Береговий” (04209,  м. Київ, вул. Озерна, 5,  код ЄДРПОУ 21511576) повернути Київській міській раді (м. Київ, вул.. Хрещатик, 36) самовільну зайняту  земельну ділянку площею 1, 28 га,  за адресою: м. Київ, вул.. Озерна,5

            В іншій частині позову відмовити.

            Стягнути з Автокооперативу ”Береговий” (04209,  м. Київ, вул. Озерна, 5,  код ЄДРПОУ 21511555) на користь державного бюджету України  державне мито в сумі 42 грн. 50 коп.  грн. та 59 грн. витрат  на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

           Після вступу рішення в законну силу видати накази.

          Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя

            Т.Ю. Трофименко

      

 Повний текст рішення складено

            10.02.2012р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.02.2012
Оприлюднено20.02.2012
Номер документу21435411
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —36/459

Ухвала від 21.06.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C. Р.

Постанова від 26.02.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 12.02.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Постанова від 27.11.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тарасенко К.В.

Ухвала від 08.11.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тарасенко К.В.

Рішення від 02.10.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 20.07.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Постанова від 03.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дроботова Т.Б.

Ухвала від 19.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дроботова Т.Б.

Ухвала від 05.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дроботова Т.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні