Вирок
від 28.09.2012 по справі 1-472/12
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 1-472/12

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.09.2012 Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Кицюк В.П. секретаряСкрибка А.В. за участі прокурорівБалакірєва М.М., Франтовської Ю.О., Болховітінова С.В., Левчук В.В. захисника ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Тираспіль Республіки Молдова, громадянина України, з вищою освітою, кандидата технічних наук, який працює радником дирекції Державного науково-дослідного інституту інформатизації та моделювання економіки, раніше не судимий, і.н. НОМЕР_1, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1, у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України, ч. 2 ст. 366 КК України ( в ред. закону від 05 квітня 2001 року), -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_7, обіймаючи посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю «Софт плюс 2000», організовуючи наукові дослідження та представляючи у Міністерстві економіки України інтереси ТОВ «Коде-Трейд», відповідно до договору про науково-технічне співробітництво, укладеного ТОВ «Софт плюс 2000» з ТОВ «Коде - Трейд», керівництво діяльністю якого він фактично здійснював, будучи у зв'язку з цим наділеним організаційно - розпорядчими та адміністративно - господарськими обов'язками, тобто являючись службовою особою, діючи умисно, з корисливих мотивів, в особистих інтересах та інтересах третіх осіб, у 2008 році заволодів державними коштами у великих розмірах, а також вчинив при цьому службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки, за наступних обставин.

21 травня 1999 року Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Софт плюс 2000» ( ідентифікаційний код юридичної особи 30401849) (надалі ТОВ «Софт плюс 2000»), учасниками якого виступили ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9

01 лютого 2001 року ОСОБА_7 згідно протоколу № 3 зборів учасників ТОВ «Софт плюс 2000» призначений директором даного товариства.

Відповідно до п.7 розділу 6 статуту ТОВ «Софт плюс 2000», затвердженого зборами учасників товариства 19.05.1999р., виконавчим органом товариства, що здійснює поточне керівництво діяльністю товариства є директор, який вирішує всі питання діяльності товариства, крім тих, що входять до виключної компетенції зборів учасників.

Пунктом 8 статуту ТОВ «Софт плюс 2000» передбачено, що директор товариства без довіреності діє від імені товариства, представляє його у відносинах з усіма підприємствами, організаціями, установами та громадянами; має право першого підпису фінансових документів, укладає угоди, контракти, в тому числі зовнішньоекономічні; видає довіреності; забезпечує господарське використання майна товариства; здійснює прийом та звільнення робітників товариства; затверджує на посаду та звільняє працівників апарату управління; встановлює розподіл обов'язків; відкриває в банках розрахункові та інші рахунки в національній та іноземній валюті; затверджує структуру, штати; кошториси витрат; встановлює надбавки працівникам; надає з урахуванням конкретних умов праці, за погодженням з представницькими органами трудового колективу, пільги робітникам і службовцям; затверджує положення і інші внутрішні акти, що регулюють діяльність товариства; затверджує правила внутрішнього розпорядку товариства та його структурних одиниць, видає накази, розпорядження й дає вказівки, обов'язкові для всіх працівників товариства; організовує виконання рішень зборів учасників; знайомиться з даними бухгалтерського обліку та звітності; затверджує баланс товариства; виконує інші дії, що випливають із статутних завдань товариства.

24 січня 2011 року згідно протоколу №4 зборів учасників ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7 звільнений з посади директора даного товариства.

Таким чином, виходячи із викладеного, ОСОБА_7 на час вчинення зазначених злочинів постійно обіймав посаду директора ТОВ «Софт плюс 2000» та виконував організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські обов'язки.

14 червня 2004 року Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією зареєстровано товариство з обмеженою відповідальністю «Коде - Трейд» (ідентифікаційний код юридичної особи 32981485) (надалі ТОВ «Коде - Трейд»), учасникам якого виступили ОСОБА_10 та син ОСОБА_7 - ОСОБА_11 із рівними частками у статутному капіталі.

Згідно протоколу №1 зборів учасників ТОВ «Коде - Трейд» від 11 червня 2004 року, директором даного товариства призначено ОСОБА_10

Згідно протоколу №3 ТОВ «Коде - Трейд» від 09 січня 2007 року ОСОБА_10 приступила до виконання обов'язків директора даного товариства за сумісництвом на добровільних засадах (без нарахування заробітної плати).

15 січня 2001 року ТОВ «Софт плюс 2000» уклало з Міністерством економіки України договір №1, терміном дії до 29.01.2001р. про науково - технічне співробітництво, зобов'язавшись сприяти одне одному у виконанні робіт, пов'язаних з розвитком інформаційних технологій і експлуатації засобів обчислювальної техніки.

При виконанні вказаного договору у розпорядження працівників ТОВ «Софт плюс 2000» було надано кімнати №1310А та №1311А, належні технічним службам департаменту інформаційних технологій Міністерства економіки України, що розміщені у будинку № 8 по Львівській площі у м. Києві, в якому знаходилися робочі місця працівників різних структурних підрозділів вказаного Міністерства.

В подальшому ТОВ «Софт плюс 2000» продовжило користуватись зазначеними кімнатами у власних цілях.

01 вересня 2004 року ТОВ «Софт плюс 2000» в особі директора ОСОБА_7 уклало з ТОВ «Коде - Трейд» в особі директора ОСОБА_10 договір №7 про науково - технічне співробітництво, згідно якого сторони зобов'язалися організовувати наукові дослідження та сприяти один одному у виконанні робіт, пов'язаних з розвитком інформаційних технологій і експлуатації засобів обчислювальної техніки.

Згідно вказаного договору ТОВ «Софт плюс 2000» зобов'язалось надати в розпорядження співробітників ТОВ «Коде - Трейд» частину приміщень Міністерства економіки України, що знаходяться у будинку №8 на Львівській площі у м. Києві, для розміщення технологічної ділянки.

За таких обставин, фактичне керівництво діяльністю ТОВ «Коде - Трейд» здійснював ОСОБА_7, який організовував поточну роботу даного товариства, в тому числі він мав вільний доступ до печатки, а директор даного товариства ОСОБА_10 займалася веденням бухгалтерської документації.

Крім того, директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7 мав тривалий досвід участі у тендерних процедурах, договірних відносин з представниками Мінекономіки, в силу чого здобув широке коло знайомств серед службових осіб та спеціалістів Мінекономіки, а також при виконанні науково - дослідних робіт на замовлення Мінекономіки з розробки комп'ютерних програм, інформаційних систем і їх обслуговуванням, мав доступ до приміщень, комп'ютерної техніки, серверів Міністерства економіки України, що розташовані у будинку № 8 на Львівській площу у м. Києві, в тому числі департаменту зовнішньоекономічної політики, та відповідно мав змогу отримувати інформацію про заплановані даним Міністерством обсяги та теми науково - дослідних робіт на поточний рік.

Так, 16 січня 2008 року Кабінетом Міністрів України затверджено програму діяльності Кабінету Міністрів України «Український прорив: для людей, а не політиків», в якій у розділі «Підтримка експортної діяльності та імпортозаміщення» передбачалося розроблення проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування», напрацювання до якого Мінекономіки мало з попередніх років.

У січні 2008 року директор департаменту з питань державного управління Мінекономіки ОСОБА_12 надіслав директорам департаментів лист про надання пропозицій щодо замовлення науково - дослідних робіт за напрямком прикладні розробки у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік, виконання яких планується здійснювати із застосуванням тендерних процедур.

Згідно даного листа департамент зовнішньоекономічної політики Міністерства економіки України (інд.168) у середині січня 2008 року подав пропозиції, до переліку яких було включено науково - дослідну роботу на тему «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», з посиланням, як на підставу її розроблення, на Указ Президента України від 27.05.2005р. №850/2005 «Про невідкладні заходи з розвитку авіабудівної галузі», з прогнозним обсягом видатків 100 тисяч гривень.

Після цього зазначені пропозиції департаменту зовнішньоекономічної політики були внесені на розгляд науково - консультативної ради Мінекономіки.

14 березня 2008 року науково - консультативна рада Міністерства економіки України прийняла протокольне рішення №1, яким погодила перелік замовлення 32-х науково - дослідних робіт із загальним обсягом видатків 4308,2 тис. гривень, виконавці яких обиратимуться у 2008 році із застосуванням вимог Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» та вказала департаменту з питань державного управління підготувати і подати на затвердження Міністру економіки України проект наказу щодо затвердження такого переліку науково - дослідних робіт.

Одночасно було погоджено пропозицію департаменту зовнішньоекономічної політики (інд.168) Міністерства економіки України щодо розроблення проекту Закону України Про державну підтримку національного експорту» на підставі Указу Президента України від 27.05.2005р. №850/2005 «Про невідкладні заходи з розвитку авіабудівної галузі» з метою створення дієвого механізму підтримки національних підприємств - експортерів промислової продукції на зовнішніх товарних ринках, з прогнозованим обсягом видатків 100 000 гривень.

В той же час, у період з 08.04.2008р. по 10.04.2008р. відбувся візит до Швеції української делегації на чолі із заступником Міністра економіки України ОСОБА_13, за результатами якого нею складено звіт та план заходів по реалізації домовленостей, досягнутих під час вказаного візиту, пунктом 1 якого передбачалося до 1 вересня 2008 року розробити проект Закону України «Про експортне страхування та кредитування» з урахуванням механізму державної підтримки експорту, який використовується зарубіжними країнами, з метою його подальшого внесення на розгляд Уряду.

18 квітня 2008 року Міністр економіки України ОСОБА_14 з метою проведення роботи з упровадження вищевказаного досвіду направив зазначений план заходів на затвердження до Кабінету Міністрів України.

25 квітня 2008 року Віце-прем'єр-міністр України ОСОБА_15 доручив виконання вказаного пункту плану Міністерству економіки України та співвиконавцям: Міністерству фінансів України, Міністерству юстиції України, Міністерству промислової політики України, Національному банку України, ВАТ «Укрексімбанк», Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

На виконання цього доручення, Міністр економіки України ОСОБА_14 того ж дня доручив розроблення проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування» директору департаменту зовнішньоекономічної політики ОСОБА_16, який передав таке доручення Міністра начальнику відділу з питань розвитку експорту ОСОБА_17, а останній доручив розроблення цього законопроекту своєму заступнику ОСОБА_18

За таких обставин, ОСОБА_18 здійснював підбір необхідних матеріалів, інформації щодо досвіду зарубіжних країн з питань підтримки та розвитку експорту і особисто розробляв вказаний законопроект.

На початку 2008 року ОСОБА_7 довідався про намір Міністерства економіки України замовити за державні кошти виконання науково - дослідної роботи з розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» і про розроблення спеціалістами даного Міністерства законопроекту щодо страхування та кредитування експорту, наявність підготовчих документів до такого законопроекту та вирішив заволодіти чужим майном - бюджетними коштами, що заплановані на фінансування вказаної НДР, шляхом зловживання своїм службовим становищем із залученням для цього ТОВ «Коде - Трейд», яке раніше не мало будь-яких договорів із державними замовниками та потребувало напрацювання досвіду виконання таких замовлень.

Зокрема, ОСОБА_7, усвідомлюючи, що ТОВ «Коде - Трейд» не має будь - яких фахівців у галузі права, досвіду розроблення проектів нормативно правових актів, вирішив, зловживаючи своїм службовим становищем, забезпечити участь та домогтися перемоги цього товариства у тендері на виконання зазначеної науково - дослідної роботи, а в послідуючому передати Міністерству економіки України текст розробленого працівниками Міністерства економіки України законопроекту та наявної у Мінекономіки інформації з питань досвіду підтримки і розвитку експорту у зарубіжних країнах під виглядом виконаної ТОВ «Коде - Трейд» науково - дослідної роботи, підробивши при цьому шляхом складення таку науково - дослідну роботу від імені директора цього товариства ОСОБА_10, а також підробивши шляхом складення кошторис фактичних витрат, акт приймання - здачі науково - технічної продукції з відображенням у них неіснуючих понесених витрат на виконання зазначеної науково - дослідницької роботи.

Для реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_7 на початку травня 2008 року вирішив залучити свого сина - ОСОБА_11, який з 4 грудня 2006 року був зареєстрований Подільською районною у місті Києві радою як фізична особа - підприємець, а також був співзасновником ТОВ «Коде - Трейд», та директора ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10, не інформуючи їх про свої злочинні наміри.

Зокрема, ОСОБА_7 вирішив забезпечити завчасне укладення ТОВ «Коде - Трейд» договорів на виконання науково - дослідних робіт на теми, які стосуються теми науково - дослідної роботи «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» із ОСОБА_11 як фізичною особою - підприємцем для забезпечення в послідуючому у такий спосіб конвертації безготівкових грошових коштів, отриманих у Мінекономіки, у готівку, для чого переконав ОСОБА_11, що у випадку потреби, необхідні роботи за такими договорами він виконає особисто.

Після цього ОСОБА_7 з вказаною метою у травні 2008 року підготував та надав для підписання ОСОБА_10, як директору ТОВ «Коде - Трейд», та ОСОБА_11, як фізичній особі - підприємцю, договір № 02 від 05 травня 2008 року, згідно з яким, останній брав на себе зобов'язання виконання роботи по темі «Дослідження міжнародного досвіду щодо системи державної підтримки національного експорту», вартістю 30 000,00 гривень.

З тією ж метою у травні 2008 року ОСОБА_7 підготував та надав для підписання ОСОБА_10, як директору ТОВ «Коде - Трейд», та ОСОБА_11, як фізичній особі - підприємцю, договір №03 від 19 травня 2008 року, згідно з яким останній брав на себе зобов'язання виконання роботи по темі «Проведення аналізу та розробка фінансово - економічного обґрунтування закону підтримки національного експорту», вартістю 30 000,00 гривень.

У свою чергу ОСОБА_10 та ОСОБА_11, не усвідомлюючи злочинного характеру дій ОСОБА_7, підписали зазначені договори.

20 травня 2008 року Міністр економіки України ОСОБА_14 підписав наказ №173, яким затвердив перелік прикладних розробок у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік, яким визначено необхідність замовлення розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» з обсягом фінансування 100 000,00 грн. При цьому здійснено посилання на Указ Президента України №850/2005 від 27.05.2005 року «Про невідкладні заходи з розвитку авіабудівної галузі» як підставу для проведення такого дослідження та відповідальним підрозділом визначено департамент зовнішньоекономічної політики.

В подальшому ОСОБА_7 за невстановлених слідством обставин отримав інформацію про граничну суму витрат, передбачену на вказану науково - дослідну роботу.

Після цього директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7, маючи можливість спілкуватися із службовими особами Міністерства економіки України, усвідомлюючи, що ТОВ «Коде - Трейд» у випадку проведення процедури відкритих торгів із закупівлі зазначеної науково - технічної продукції, не виграє таких торгів через відсутність у товариства досвіду виконання робіт за державним замовленням, через відсутність фахівців та напрацювань, безпосередньо пов'язаних з темою НДР, зловживаючи своїм службовим становищем, зокрема наявними повноваженнями щодо організації наукових досліджень ТОВ «Коде - Трейд», почав поширювати серед працівників Мінекономіки інформацію про здатність ТОВ «Коде - Трейд» виконати за замовленням Мінекономіки науково - дослідні роботи, прирівнюючи ділову репутацію ТОВ «Коде - Трейд» до ділової репутації ТОВ «Софт плюс 2000», яке до цього мало тривалий досвід виконання науково - дослідних робіт за замовленням Мінекономіки з розробки комп'ютерних програм та інформаційних систем, для залучення вказаного товариства як учасника торгів з обмеженою участю.

З цією метою ОСОБА_7 приблизно наприкінці травня 2008 року - на початку червня 2008 року надав до Міністерства економіки України інформацію про виконані ТОВ «Коде - Трейд» у 2004 - 2005 роках роботи за замовленням інших товариств.

На початку червня 2008 року директор Департаменту зовнішньоекономічної політики Міністерства економіки України ОСОБА_16 підписав та подав голові постійного тендерного комітету Міністерства економіки України для закупівель наукових досліджень і розробок ОСОБА_19 обґрунтування процедури закупівлі НДР торгів з обмеженою участю для вибору виконавця науково - дослідної роботи «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», в якому запропонував як учасників торгів ТОВ «Коде - Трейд» та СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», яке також не мало відповідних науковців та будь-якого досвіду розробки нормативно - правових актів.

05 червня 2008 року на засіданні постійного тендерного комітету Міністерства економіки України для закупівель наукових досліджень і розробок прийнято рішення про затвердження процедури закупівлі торгів з обмеженою участю щодо науково - дослідної роботи на тему «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту»» очікуваною вартістю предмета закупівлі 100 000,00 гривень в учасників торгів: ТОВ «Коде - Трейд» та СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна».

09 червня 2008 року Міністерство економіки України направило ТОВ «Коде - Трейд» та СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна» запрошення взяти участь у торгах з обмеженою участю щодо визначення виконавця науково - дослідної роботи «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», яке отримав ОСОБА_7

Відповідно до затвердженої головою постійного тендерного комітету Міністерства економіки України для закупівель наукових досліджень і розробок тендерної документації торгів з визначення виконавця науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», учасник торгів мав відповідати таким кваліфікаційним вимогам: мати досвід виконання науково - дослідних робіт, безпосередньо пов'язаний із тематикою дослідження, що закуповується; мати науковий потенціал; мати напрацювання, що безпосередньо пов'язані з темою даної науково - дослідної роботи.

Однак, ОСОБА_7, незважаючи на те, що ТОВ «Коде - Трейд» не мало будь - якого наукового потенціалу (фахівців - науковців), будь - яких напрацювань, безпосередньо пов'язаних з темою науково -дослідної роботи, не мало досвіду розробки проектів нормативно - правових актів та, взагалі, на той час не мало жодного працівника (окрім директора товариства), продовжуючи реалізовувати злочинний задум, зловживаючи своїм службовим становищем, що надавало йому можливість організовувати наукові дослідження ТОВ «Коде - Трейд», підготував заявку даного товариства на участь у тендері виконавців зазначеної науково - дослідної роботи, датувавши її 12 червня 2008 року, та додані до неї документи, які подав для підпису директору ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10

При цьому ОСОБА_7 знаючи граничну суму витрат, передбачену на вказану роботу, у техніко - економічному обґрунтуванні виконання НДР та кошторисі витрат на виконання вказаної НДР зазначив витрати на оплату праці в розмірі 49800,00 грн., відрахування на соціальні заходи в розмірі 18260,00 грн., накладні витрати - 24870,00 грн., а всього на загальну суму 100 000,00 гривень. Одночасно у цих документах не зазначалося будь - яких витрат на роботи, що виконуються сторонніми підприємствами, установами, організаціями.

Тим самим створювалася видимість наявності у ТОВ «Коде - Трейд» працівників, яким буде виплачена зазначена заробітна плата, з якої утримуватимуться відповідні платежі на соціальні заходи та якими проводитимуться інші накладні витрати.

При цьому, директор ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10, не усвідомлюючи злочинного характеру дій ОСОБА_7 і довіряючи йому як директору ТОВ «Софт плюс 2000», що було партнером очолюваного нею товариства, не будучи обізнаною із нормами тендерного законодавства, підписала надані їй останнім документи тендерної пропозиції.

В цей же час заступник директора СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна» ОСОБА_20 забезпечив підготовку та підписання від імені директора даного товариства заявки, датованої 12 червня 2008 року, на участь у тендері виконавців зазначеної науково-дослідної роботи, до якої була долучена цінова пропозиція в розмірі 190 000,00 гривень.

При цьому ОСОБА_7 за невстановлених слідством обставин отримав електронний варіант документів зазначеної тендерної пропозиції СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна».

Після цього, директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7, діючи як службова особа згідно укладеного ним з ТОВ «Коде - Трейд» договору, подав вказану тендерну пропозицію ТОВ «Коде - Трейд» на розгляд до тендерного комітету Міністерства економіки України для закупівель наукових досліджень і розробок.

Одночасно до вказаного тендерного комітету була подана тендерна пропозиція СП ТОВ «Ер-Джі- Дейта-Україна».

Після цього ОСОБА_7 з вищевказаною метою перерахування після протиправного отримання від Мінекономіки грошових коштів в сумі загалом 93 000,00 гривень, з рахунку ТОВ «Коде-Трейд» на рахунок фізичної особи - підприємця ОСОБА_11 для конвертації їх у готівку, у середині червня 2008 року підготував та подав на підписання ОСОБА_10, як директору ТОВ «Коде-Трейд», та ОСОБА_11, як фізичній особі - підприємцю, договір №04, датований 16 червня 2008 року, згідно з яким останній брав на себе зобов'язання виконання роботи по темі: «Проведення аналізу можливих варіантів рішення підтримки національного експорту та розробку проекту закону експорту», вартістю 33 000,00 гривень.

В свою чергу ОСОБА_10 та ОСОБА_11, не усвідомлюючи злочинного характеру дій ОСОБА_7, підписали зазначений договір.

18 червня 2008 року члени тендерного комітету Мінекономіки розкрили зазначені тендерні пропозиції ТОВ «Коде-Трейд» та СП ТОВ «Ер-Джі-ДДейта-Україна» вартістю 100 000,00грн. та 190 000,00 грн. відповідно і передали їх для вивчення до департаменту зовнішньоекономічної політики.

3 липня 2008 року постійним тендерним комітетом Міністерства економіки України оцінено тендерні пропозиції зазначених товариств та прийнято рішення про затвердження ТОВ «Коде-Трейд» переможцем торгів за процедурою «торги з обмеженою участю» по виконанню науково-дослідної роботи «Розроблення проекту закону України «Про державну підтримку національного експорту» вартістю 100 000,00 грн.

11 липня 2008 року Міністр економіки України ОСОБА_14 видав наказ №275 «Про план виконання прикладних розробок у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік, відповідно до якого ТОВ «Коде -Трейд» доручено розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту».

Одночасно вказаним наказом ОСОБА_14 зобов'язав директора департаменту зовнішньоекономічної політики Міністерства економіки України забезпечити оформлення договору та відповідних матеріалів згідно з вимогами Положення про порядок планування, закупівлі, фінансування і контролю за виконанням науково-дослідних робіт Міністерства економіки України, затвердженого наказом Міністерства економіки України № 118 від 09.04.2008р., та зобов'язав фінансово-адміністративний департамент забезпечити фінансування вказаної науково-дослідної роботи за рахунок бюджетної програми КПКВК 1201070.

На підставі вказаного наказу, ОСОБА_7 в середині липня 2008 року, продовжуючи реалізовувати свій злочинний задум, направлений на заволодіння чужим майном - бюджетними коштами у великому розмірі, усвідомлюючи очевидну невідповідність ТОВ «Коде -Трейд» критеріям кваліфікаційних вимог, відсутність будь-яких працівників, крім директора, та нездатність товариства розробити відповідний законопроект, будучи службовою особою, умисно зловживаючи своїм службовим становищем і використовуючи при цьому наявні між ТОВ «Софт плюс 2000» та ТОВ «Коде-Трейд» договірні відносини , підготував проект договору з додатками, згідно з умовами якого ТОВ «Коде-Трейд» зобов'язувалося виконати науково-дослідну роботу за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», вартістю 100 000,00 грн.та здати виконані роботи до 29 вересня 2008 року, які надав ОСОБА_10 на підпис.

При цьому у додатках до вказаного договору ОСОБА_7 зазначив витрати на оплату праці в розмірі 57 000,00 грн., відрахування на соціальні заходи в розмірі 20 901,90 грн., накладні витрати в розмірі 18 300,00 грн.,а загалом 100 000,00 грн.,та вказав відомості про те, що над цією роботою працюватиме 1 керівник проекту впродовж 1-го людино-місяця, 1 керівник групи впродовж 1-го людино-місяця, 5 старших наукових співробітників впродовж 10-ти людино-місяців, 5 наукових співробітників впродовж 10-ти людино-місяців, 5 техніків впродовж 10-ти людино-місяців, усвідомлюючи, що у штаті ТОА «Коде-Трейд» рахувався лише директор і дане товариство неспроможне у зв'язку з цим виконати зазначену науково-дослідну роботу.

Одночасно у цих документах не зазначалося будь-яких витрат на роботи, що виконуються сторонніми підприємствами, установами, організаціями, в тому числі фізичними особами - підприємцями.

Тим самим створювалась видимість наявності у ТОВ «Коде - Трейд» працівників, які виконуватимуть зазначену науково-дослідну роботу і яким буде виплачена зазначена заробітна плата, з якої утримуватимуться відповідні платежі на соціальні заходи, та якими проводитимуться інші накладні витрати.

При цьому, директор ТОВ «Коде-Трейд» ОСОБА_10, не усвідомлюючи злочинного характеру дій директора ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7 і довіряючи йому як партнеру очолюваного нею товариства, приблизно у середині липня 2008 року підписала наданий їй останнім вказаний договір з додатками.

Після цього, директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7, продовжуючи злочинні дії, надав вказані документи до Міністерства економіки України і забезпечив їх візування відповідними спеціалістами цього Міністерства.

17 липня 2008 року Міністр економіки ОСОБА_14 підписав наказ № 290, яким надав право підписання від імені Міністерства економіки України договір про закупівлю науково-дослідних робіт, що укладаються за результатами проведених процедур закупівель, заступнику Міністра економіки України ОСОБА_19

На підставі даного наказу ОСОБА_19 у середині липня 2008 року підписала вказаний договір з ТОВ «Коде-Трейд», якому було присвоєно номер 7 з датою реєстрації 15.07.2008р.

В подальшому примірник такого договору з додатками отримав директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7

Станом на другу половину липня 2008 року заступник начальника відділу з питань розвитку експорту ОСОБА_18 зібрав надані до Мінекономіки торговельно-економічними місіями при посольствах України у зарубіжних країнах та Міністерством закордонних справ України інформаційні матеріали щодо досвіду зарубіжних країн у питаннях підтримки та розвитку експорту і підготував робочий варіант законопроекту «Про експортне страхування та кредитування» з пояснювальною запискою до нього.

Наприкінці липня 2008 року директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7 за невстановлених слідством обставин отримав у своє розпорядження в електронному вигляді підготовлений ОСОБА_18 робочий варіант зазначеного законопроекту з пояснювальною запискою та зібрані ним вказані інформаційні матеріали і інші, наявні у Мінекономіки, відомості щодо досвіду зарубіжних країн у питаннях підтримки та розвитку експорту.

Тоді ж, наприкінці липня 2008 року ОСОБА_7 з метою створення видимості початку виконання ТОВ «Коде - Трейд» науково-дослідної роботи на тему «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» та для протиправного отримання в подальшому бюджетних коштів, зловживаючи своїм службовим становищем, надрукував, розпечатав і надав для підписання ОСОБА_10 як директору ТОВ «Коде - трейд» обліково-реєстраційну картку на цю науково-дослідну роботу № 0108U007488, яку згідно супровідного листа від 28.07.2008р. надав до Українського інституту науково-технічної та економічної інформації.

Вже на початку серпня 2008 року заступник начальника відділу з питань розвитку експорту ОСОБА_18І розробив та погодив з відповідними структурними підрозділами Мінекономіки остаточний текст проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування» і пояснювальної записки до нього, після чого їх було подано на розгляд Міністру економіки ОСОБА_14

Тоді ж, на початку серпня 2008 року Міністр економіки ОСОБА_14 погодив вказаний текст проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування» і підписав пояснювальну записку до нього, що передбачало направлення цього законопроекту для зовнішнього погодження.

08 серпня 2008 року завізований ОСОБА_14 законопроект «Про експортне страхування та кредитування» разом з пояснювальною запискою направлено для погодження до Міністерства фінансів України, Міністерства промислової політики України, Міністерства закордонних справ України, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

У свою чергу ОСОБА_7 у період з серпня 2008 до вересня 2008 року, зловживаючи своїм службовим становищем, залучивши свого сина ОСОБА_11, який не був обізнаний про його злочинні дії та задуми, для виконання технічної роботи, скомпанував протиправно отриману від невстановлених слідством осіб інформацію торговельно-економічних місій при посольствах України у зарубіжних країнах, Міністерства закордонних справ України та робочий варіант підготовленого ОСОБА_18 тексту проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування» і пояснювальної записки до нього, підробивши у такий спосіб шляхом складання документ під назвою «Інформаційно-аналітична довідка по результатах науково-дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту».

Наприкінці вересня 2008 року - у жовтні 2008 року ОСОБА_7, продовжуючи зловживати своїм службовим становищем, надав такий документ з актом приймання - здачі науково-технічної продукції для погодження і оплати до Міністерства економіки України, видаючи його за науково-дослідну роботу, виконану ТОВ « Коде-Трейд» згідно умов договору №7 від 15 липня 2008 року.

У той же час, 20 жовтня 2008 року Міністр економіки ОСОБА_14 за дорученням Кабінету Міністрів України від 24.04.2008р. №21951/1/1-08 та на виконання п.8 витягу з протоколу №40 засідання Кабінету Міністрів України від 06.08.2008р. подав до Кабінету Міністрів України проект звіту про стан реалізації пріоритетів програми діяльності Кабінету Міністрів України «Український прорив: для людей, а не політиків» у січні-вересні 2008 року, в якому у розділі «Підтримка експортної діяльності та імпортозаміщення» вказано, що з метою запровадження механізму державної підтримки експорту високотехнологічних галузей економіки, створення інфраструктури для забезпечення реалізації державної політики щодо гарантування і кредитування експорту розроблено проект Закону України «Про експортне страхування та кредитування».

12 листопада 2008 року вказаний звіт схвалено Прем'єр - міністром України та надіслано відповідним членам Кабінету Міністрів України, керівникам центральних органів влади для відома та використання в роботі.

Крім того, 15 серпня 2008 року Міністр економіки України ОСОБА_14 відповідно до свого наказу №357 створив у структурі Міністерства департамент розвитку експорту, до завдань якого входили також питання виконання заходів, передбачених законами України, Постановами Кабінету Міністрів щодо реалізації політики розвитку та підтримки експорту; розроблення пропозицій щодо удосконалення інструментів, механізмів та програм розвитку і підтримки експорту; участь у розробці та впровадженні ефективної системи страхування та кредитування експорту; розробка та запровадження систем страхування експортних ризиків під час здійснення кредитування експорту; опрацювання й здійснення комплексу заходів, направлених на стимулювання експорту товарів (робіт, послуг) національних товаровиробників на світові ринки; вивчення досвіду іноземних держав з питань розвитку та підтримки експорту, до складу якого входив відділ політики розвитку експорту.

18 вересня 2008 року Міністр економіки України ОСОБА_14 за результатами розгляду доповідної записки директора департаменту розвитку експорту ОСОБА_21 дав доручення директору департаменту зовнішньоекономічної діяльності ОСОБА_16 та ОСОБА_17, який обіймав посаду начальника відділу з питань розвитку експорту, що ліквідовувався, негайно забезпечити передачу справ відділу з питань розвитку експорту за 2007 - 2008 роки до департаменту розвитку експорту, що було виконано.

При цьому після надходження до Міністерства економіки України зауважень відповідних Міністерств та комісії з регулювання ринків фінансових послуг України щодо законопроекту «Про експортне страхування та кредитування», Міністр економіки України ОСОБА_14 у жовтні - листопаді 2008 року на апаратних нарадах за участю керівників структурних підрозділів проінформував членів наради, що у Міністерства фінансів України багато зауважень до розробленого відділом з питань розвитку експорту проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування» і дав доручення новоствореному департаменту розвитку експорту розробити якісно новий законопроект, який би передбачав фінансові механізми та інструменти розвитку експорту, враховував би зауваження Міністерства фінансів України та узгоджувався з пропозицією інших зацікавлених Міністерств, відомств.

У зв'язку з цим директор департаменту розвитку експорту ОСОБА_21, спільно з начальником відділу політики розвитку експорту ОСОБА_22 у жовтні - листопаді 2008 року приступили до розробки якісно нового законопроекту «Про фінансові механізми підтримки розвитку експорту» (назву якого в подальшому змінено на проект Закону України «Про державну фінансову підтримку експорту»), без використання при цьому напрацювань відділу з питань розвитку експорту департаменту зовнішньоекономічної політики щодо законопроекту «Про експортне страхування та кредитування», з огляду на наявність критичних зауважень до нього Міністра ОСОБА_14

За таких обставин, відповідні службові особи Міністерства економіки України, яким ОСОБА_7 подав для візування акти приймання - здачі науково - технічної продукції, в тому числі керуючий заступник Міністра економіки України ОСОБА_13, не завізували їх та у жовтні - листопаді 2008 року заступник директора департаменту зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки ОСОБА_17 повернув вказану інформаційно - аналітичну довідку ОСОБА_7 для доопрацювання.

Приблизно наприкінці жовтня 2008 року за невстановлених слідством обставин ОСОБА_7 отримав у своє розпорядження в електронному вигляді кінцеву версію тексту розробленого ОСОБА_18 законопроекту «Про експортне страхування та кредитування», який на той час пройшов погодження у відповідних Міністерствах і відомствах.

Після цього, ОСОБА_7 у листопаді 2008 року вирішив включити текст вказаного законопроекту до зазначеної інформаційно-аналітичної довідки як текст проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» нібито розробленого працівниками ТОВ «Коде - Трейд» для повторного надання такої роботи до Міністерства економіки України.

Одночасно ОСОБА_7, з метою забезпечення видимості наявності документальних підстав послідуючого переведення безготівкових коштів, у випадку перерахування їх Мінекономіки на рахунок ТОВ «Коде - Трейд», на картковий рахунок фізичної особи - підприємця ОСОБА_11, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи у кімнаті №1311А, що у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, відкоригував тексти підготовлених ним із залученням ОСОБА_11, на основі отриманих документів Мінекономіки, звітів за темами:

1) «Дослідження міжнародного досвіду щодо систем державної підтримки національного експорту», зазначивши у акті його передачі №02, датованому 17.11.2008, вартість 30 000,00 грн.;

2) «Дослідження міжнародного досвіду щодо систем державної підтримки національного експорту», зазначивши у акті його передачі №04, датованому 24.11.2008, вартість 30 000,00 грн.;

3) «Проведення аналізу та розробка фінансово - економічного обґрунтування закону підтримки національного експорту», зазначивши у акті його передачі №04, датованому 28.11.2008, вартість 33 000,00 грн., роздрукував та подав на підпис фізичній особі - підприємцю ОСОБА_11 та директору ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10, не інформуючи їх про джерела отримання ним наявної у цих звітах інформації.

За таких обставин, фізична особа - підприємець ОСОБА_11 та директор ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10, не усвідомлюючи злочинного характеру дій та намірів ОСОБА_7, підписали зазначені документи, надані останнім.

Після цього, ОСОБА_7, продовжуючи підроблення шляхом складання інформаційно - аналітичної довідки по результатах науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», маючи намір видати кінцевий варіант розробленого спеціалістом Міністерства економіки України законопроекту «Про експортне страхування та кредитування», як текст нібито розробленого ТОВ «Коде - Трейд» законопроекту «Про державну підтримку національного експорту», перебуваючи у кімнаті №1311А, що у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, дослівно скопіював його та вставив у текст розділу 35 вказаної інформаційно - аналітичної довідки, виключивши з нього лише п. 6 статті 7, який повторював зміст п. 1 цієї статті. Одночасно ОСОБА_7 відкоригував вступ та розділи №№1-4 зазначеної підробленої ним інформаційно - аналітичної довідки, виключивши з них інформацію, яка явно свідчила про використання для їх написання наявних у розпорядженні Мінекономіки та підготовлених спеціалістами даного Міністерства документів.

Наприкінці листопада 2008 року текст цієї інформаційно - аналітичної довідки директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7, продовжуючи зловживати своїм службовим становищем, надав підпорядкованому йому техніку - програмісту ОСОБА_23 для граматичної перевірки, що остання, не усвідомлюючи злочинного характеру дій ОСОБА_7, виконала.

Далі ОСОБА_7 у період з кінця листопада 2008 року до 04 грудня 2008 року, використовуючи комп'ютерну техніку Мінекономіки, що була встановлена у кімнатах №1310А, №1311А, що були у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, зловживаючи своїм службовим становищем, роздрукував текст зазначеної інформаційно - аналітичної довідки у двох примірниках з метою надання її до Міністерства економіки України, як офіційного документа для створення видимості виконання умов договору №7 від 15.07.2008 року.

Одночасно ОСОБА_7 вирішив, використовуючи своє службове становище, в тому числі вільний доступ до документів, печатки ТОВ «Коде - Трейд», підробити шляхом складання акт приймання - здачі науково - технічної продукції за договором №7, що датований 15 липня 2008 року, для його видачі - подання від імені ТОВ «Коде - Трейд» до Міністерства економіки України на візування відповідними працівниками Мінекономіки та підписання Міністром економіки України ОСОБА_14

З цією метою, у той же період часу, в тому ж приміщенні та з використання тієї ж комп'ютерної техніки ОСОБА_7, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно склав та роздрукував такий акт приймання - здачі науково - технічної продукції у двох примірниках, до якого вніс завідомо для нього неправдиві відомості про те, що директор ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10 засвідчує, що науково - технічна продукція на тему «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» виконана в один етап і відповідає умовам договору та технічного завдання, її фактична вартість становить 100 000,00 гривень, і за виконання такої роботи належить перерахувати вказану суму.

Усвідомлюючи факт того, що текст проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» повністю дублював текст проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування», що був розроблений до цього працівниками Міністерства економіки України, а також чітко розуміючи те, що працівники ТОВ «Коде - Трейд» не виконували науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», заробітна плата за таку роботу їм не нараховувалась та не виплачувалась, відрахування на соціальні заходи не здійснювались, накладних витрат не було, зміст вступу та розділів №№1-4 цього документу скомпонований із документів Мінекономіки, продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір, направлений на заволодіння чужим майном, ОСОБА_7 вирішив підробити підпис директора ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10 на вказаних актах та інформаційно-аналітичній довідці шляхом сканування оригіналу підпису та нанесення його на відповідні документи з використанням комп'ютерної техніки та кольорового принтера, маючи в силу свого службового становища вільний доступ до документів із підписами ОСОБА_10

З цією метою ОСОБА_7, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи наявну у приміщенні кімнат №1310А, №1311А, що були у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, комп'ютерну техніку Мінекономіки, наприкінці листопада 2008 року до 04 грудня 2008 року сканував оригінал підпису директора ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10, після чого роздрукував його з використанням комп'ютерної техніки та кольорового принтера у одному із Інтернет - кафе м. Києва, що знаходиться поблизу вказаного будинку, зокрема шляхом нанесення кольорового зображення підпису на двох примірниках лицевої сторінки зазначеної інформаційно - аналітичної довідки, в графі: «Коде - Трейд» Керівник робіт ОСОБА_10», та на двох примірниках акту приймання - здачі науково - технічної продукції за договором №7 від 15 липня 2008 року, під текстом у графі: «Директор «Коде - Трейд» ОСОБА_10», в якому виключив з переліку осіб, з якими необхідно погодити такий акт, заступника Міністра економіки України ОСОБА_13 та вказав як осіб, що мають приймати таку роботу у директора департаменту зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки ОСОБА_24 та її заступника ОСОБА_17, які після реорганізації департаменту зовнішньоекономічної політики не були визначені відповідальними за прийом такої науково - дослідної роботи.

Продовжуючи такі злочини, ОСОБА_7 у той же період часу, у приміщенні кімнати №1311А того ж будинку, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з корисливих мотивів, проставив на вказані, підроблені від імені директора ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10 підписи у зазначених офіційних документах мокрий відбиток печатки даного товариства, завершивши у такий спосіб складання документів, з метою їх видачі.

Після цього, директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7 усвідомлюючи, що зазначені документи містять завідомо для нього неправдиві відомості, діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, особисто видав - надав два примірники Інформаційно - аналітичної довідки по результатах науково - дослідної роботи за темою: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», та два примірники акту приймання - здачі науково - технічної продукції за договором №7 від 15 липня 2008 року, як офіційні правовстановлюючі документи до Міністерства економіки України для візування вказаного акту відповідними працівниками Мінекономіки, підписання його Міністром економіки України ОСОБА_14 та послідуючого здійснення перерахування на рахунок ТОВ «Коде - Трейд» грошових коштів в розмірі 100 000,00 гривень для заволодіння ним у такий спосіб, чітко усвідомлюючи при цьому той факт, що текст зазначеного законопроекту дублює текст раніше розробленого працівниками Мінекономіки законопроекту, а його вступ та розділи №№1-4 дублюють відомості інших наявних у Мінекономіки документів і будь - яких робіт, направлених на належне виконання умов вказаного договору, працівники товариства фактично не виконували, матеріальних затрат у зазначеному розмірі товариство не понесло.

Після цього, зазначені завідомо для ОСОБА_7 підроблені два примірники акту приймання - здачі науково - технічної продукції, впродовж 1 - 4 грудня 2008 року, були завізовані вказаними ним у акті працівниками Міністерства економіки України, у тому числі директором та заступником директора департаменту зовнішньоекономічної діяльності ОСОБА_24 і ОСОБА_17 відповідно, до компетенції яких уже не відносився розгляд питань, пов'язаних із розробкою законопроекту щодо державної підтримки національного експорту, внаслідок чого ОСОБА_7 уник подання такого акту та вказаної у ньому інформаційно - аналітичної довідки для вивчення і візування до департаменту розвитку експорту, який на той час самостійно розробляв законопроект «Про фінансовий механізм підтримки розвитку експорту».

Після цього, вказана інформаційно - аналітична довідка та акт приймання - здачі науково - технічної продукції були подані для вивчення та підписання Міністру економіки України ОСОБА_14

04 грудня 2008 року Міністр економіки України ОСОБА_14 прийняв вказану інформаційно - аналітичну довідку, підписавши акт приймання - здачі науково - технічної продукції, згідно якого ТОВ «Коде - Трейд» належало перерахувати 100 тисяч гривень.

Далі даний акт був переданий до департаменту фінансів та бухгалтерського обліку Міністерства економіки України для здійснення за ним оплати, де він був зареєстрований того ж дня, 04 грудня 2008 року, під номером 26.

При отриманні одного примірника такого акту ОСОБА_7 був проінформований працівниками даного департаменту, що оплата за вказаним договором та актом буде проведена лише при наявності кошторису фактичних витрат, які реально понесло ТОВ «Коде - Трейд» при виконанні цього договору.

Після цього, у першій половині грудня 2008 року ОСОБА_7, усвідомлюючи вищевказані факти протиправного, безпідставного подання зазначених офіційних документів до Мінекономіки, в тому числі, що текст проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» повністю дублює текст проекту Закону України «Про експортне страхування та кредитування», що був розроблений до цього працівниками Міністерства економіки України, а також чітко розуміючи те, що працівники ТОВ «Коде - Трейд» не виконували науково - дослідної роботи за темою: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», заробітна плата за таку роботу їм не нараховувалась та не виплачувалась, відрахування на соціальні заходи не здійснювались, накладних витрат не було, зміст вступу та розділів №№1-4 цього документу скомпонований із отриманих ним документів Мінекономіки, продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір, направлений на заволодіння чужим майном - бюджетними коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем, умисно склав кошторис фактичних витрат по договору №7 від 15.07.2008, до якого вніс завідомо неправдиві відомості та підробив підпис ОСОБА_10 шляхом сканування оригіналу підпису та нанесення його на такий кошторис з використанням комп'ютерної техніки та кольорового принтера.

Зокрема, у першій половині грудня 2008 року ОСОБА_7, перебуваючи у приміщенні кімнат №1310А, №1311А, що у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, та використовуючи наявну там техніку Мінекономіки, зловживаючи своїм службовим становищем, склав та роздрукував кошторис фактичних витрат ТОВ «Коде - Трейд», адресований Міністерству економіки України, по договору №7 від 15 липня 2008 року за темою: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», на суму 100 000,00 грн, до якого включив завідомо неправдиві для нього відомості про фактичні витрати на оплату праці - в сумі 57 000,00 грн., про відрахування на соціальні заходи - в сумі 20 901,90 грн.; витрати на матеріали в сумі 1 674,00 грн., інші прямі витрати - в сумі 2 124,10 грн. та накладні витрати в сумі 18 300,00 грн., датувавши цей офіційний документ 01 грудня 2008 року.

Крім того, з цією метою ОСОБА_7, перебуваючи у приміщенні кімнат №1310А, №1311А, що у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, діючи умисно, з корисливих мотивів, продовжуючи зловживати своїм службовим становищем та використовуючи наявну у цих кімнатах комп'ютерну техніку Мінекономіки, у першій половині грудня 2008 року сканував оригінал підпису директора ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10, після чого роздрукував його з використанням комп'ютерної техніки та кольорового принтера у одному із Інтернет - кафе м. Києва, що знаходилось поблизу вказаного будинку, зокрема шляхом нанесення кольорового зображення підпису ОСОБА_10 на вказаному кошторисі фактичних витрат ТОВ «Коде - Трейд» по договору №7 від 15 липня 2008 року, під його текстом перед написом: «ОСОБА_10».

ОСОБА_7 у той же період часу, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з корисливих мотивів, перебуваючи у приміщенні кімнати №1311А того ж будинку Мінекономіки, проставив на вказаний підроблений від імені директора ТОВ «Коде - Трейд» ОСОБА_10 підпис у зазначеному кошторисі мокрий відбиток печатки даного товариства, завершивши у такий спосіб підроблення шляхом складення цього офіційного документу, з метою його видачі - подання до Мінекономіки.

Після цього, директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7, усвідомлюючи, що зазначений кошторис містить завідомо для нього неправдиві відомості, діючи умисно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, видав цей документ, особисто надавши його до департаменту фінансування та бухгалтерського обліку Мінекономіки, що у приміщенні Міністерства економіки України, у будинку №12/2 по вулиці Грушевського у м. Києві, для завершення створення тим самим видимості наявності правових підстав та обов'язку перерахування Міністерством економіки України на рахунок ТОВ «Коде - Трейд» грошових коштів у розмірі 100 000,00 гривень та послідуючого заволодіння ними у такий спосіб, свідомо замовчуючи при цьому той факт, що відомості цього кошторису завідомо не відповідають дійсності, так як товариство матеріальних витрат у зазначеному розмірі не понесло.

18 грудня 2008 року на підставі наказу № 275 від 11 липня 2007 року Міністра економіки України ОСОБА_14 "Про план виконання прикладних розробок у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік" та підписаного ним зазначеного акту приймання - здачі науково-технічної продукції і кошторису фактичних витрат за договором №7 від 15.07.2008 р., що були підроблені шляхом складення та видані директором ТОВ "Софт плюс 2000" ОСОБА_7, на рахунок ТОВ "Коде-Трейд" №260000013260, відкритий у Київській регіональній дирекції "Райффайзен Банк Аваль"(МФО 322904), згідно платіжного доручення Мінекономіки № 1304 від12.12.2008 Державним казначейством України перераховано 100 000,00 грн.

Після цього, директор ТОВ "Коде-Трейд" ОСОБА_10, не усвідомлюючи злочинного характеру дій директора ТОВ "Софт плюс 2000" ОСОБА_7, 19 грудня 2008 року перерахувала з вказаного рахунку даного товариства на картковий рахунок фізичної особи ОСОБА_11 №4246005400582875, що відкритий у філії "Розрахунковий центр" ПАТ КБ "ПриватБанк", 30 000,00 грн., визначивши їх як оплату за "проведення аналізу та розробку фінансово-економічного обґрунтування закону підтримки національного експорту" згідно договору №03 від 19.05.2008; 30 000грн.- як оплату за "дослідження міжнародного досвіду щодо систем державної підтримки національного експорту" згідно договору №02 від 05.05.2008 та 33 000 грн. - як оплату за "проведення аналізу можливих варіантів рішення підтримки національного експорту та розробку проекту закону експорту» згідно договору №04 від 16.06.2008р., а загалом 93 000,00 грн.

22 грудня 2008 року зазначені грошові кошти в сумі 93 000,00 грн. надійшли на вказаний рахунок фізичної особи - підприємця ОСОБА_11, які останній конвертував того ж дня у готівку через банкомати та касу ПАТ КБ «ПриватБанк».

В подальшому ОСОБА_7 отримав від ОСОБА_11 близько 60 000,00 грн. та розпорядився ними на власний розсуд, в тому числі на оплату праці найманих осіб, які залучалися до виконання ТОВ «Софт плюс 2000» та ТОВ «Коде - Трейд» науково - дослідних робіт з розробки комп'ютерних програм та інформаційних систем за замовленням Мінекономіки, а решту готівки коштів ОСОБА_11 витратив на власні потреби.

За вказаних обставин директор ТОВ «Софт плюс 2000» ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів, заволодів шляхом зловживання своїм службовим становищем, при підробленні та видачі завідомо неправдивих документів, чужим майном - бюджетними грошовими коштами в розмірі 100 000,00 гривень, обернувши з них 7 000,00 гривень на користь ТОВ «Коде - Трейд», а решту - 93 000,00 гривень на свою та ОСОБА_11 користь.

Внаслідок вказаних дій ОСОБА_7 державі в особі Міністерства економіки України заподіяні матеріальні збитки в розмірі 100 000,00 гривень, що більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину і є великим розміром.

Підсудний ОСОБА_7 вину у вчиненні злочинів в обсязі пред'явленого обвинувачення визнав повністю, підтвердив обставини вчинення злочинів, так як вони викладені судом вище, та погодився з юридичною оцінкою його дії за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України.

По суті фактичних обставин справи ОСОБА_7, зокрема, пояснив, що у період з 01.02.2011р. по 24.01.2011р. він обіймав посаду директора ТОВ «Софт плюс 2000», яке співпрацювало з Міністерством економіки України з приводу розробки комп'ютерних програм, інформаційних систем, їх встановлення та подальшого обслуговування. ТОВ «Софт плюс 2000» активно співпрацювало з ТОВ «Коде-Трейд», засновниками якого були його син ОСОБА_11 та ОСОБА_10, яка за сумісництвом була директором і бухгалтером, проте фактичне керівництво діяльністю ТОВ «Коде-Трейд» здійснював він (ОСОБА_7.). 01 вересня 2004 року ТОВ «Софт плюс 2000» уклало з ТОВ «Коде - Трейд» договір № 7 про науково - технічне співробітництво, згідно якого сторони зобов'язалися організовувати наукові дослідження та сприяти один одному у виконанні робіт, пов'язаних з розвитком інформаційних технологій і експлуатації засобів обчислювальної техніки. На початку січня 2008 року із бесіди з співробітниками Міністерства економіки України він довідався про намір Міністерства економіки України замовити за державні кошти виконання науково - дослідної роботи з розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту». Не дивлячись на те, що ТОВ «Коде - Трейд» не мало будь - яких фахівців у галузі права, досвіду розроблення проектів нормативно-правових актів, він вирішив забезпечити участь та домогтися перемоги цього товариства у тендері на виконання зазначеної науково - дослідної роботи, а в послідуючому передати Міністерству економіки України текст розробленого працівниками Міністерства економіки України законопроекту та наявної у Мінекономіки інформації з питань досвіду підтримки і розвитку експорту у зарубіжних країнах під виглядом виконаної ТОВ «Коде - Трейд» науково - дослідної роботи. 15 липня 2008 року ТОВ «Коде - Трейд» уклало з Міністерством економіки України договір щодо виконання науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» та додатки до нього». Знаючи граничну суму витрат, передбачену на вказану роботу, він імені ТОВ «Коде - Трейд» подав до Міністерства економіки України дані про фактичні затрати ТОВ «Коде-Трейд» на виконання зазначеного проекту в розмірі 100 000 грн, хоча будь-яких фактичних витрат по цій НДР ТОВ «Коде-Трейд» не понесло, науково-дослідні роботи були виконані ним особисто, у тому числі шляхом систематизації розробок проекту Закону, проведених співробітниками Міністерства економіки України. В грудні 2008 року між ТОВ «Коде-Трейд» та Міністерством економіки України був підписаний акт приймання - здачі науково- технічної продукції, за яким Міністерство економіки України перерахувало ТОВ «Коде-Трейд» 100 000 грн, які через СПДФО ОСОБА_11 були конвертовані ним в готівку.

Приймаючи до уваги, що підсудний повністю визнав свою вину у вчиненні злочинів в обсязі пред'явленого обвинувачення, його показання в судовому засіданні відповідали фактичним обставинам справи, положення ч. 3 ст. 299 КПК України підсудному та іншим учасникам судового розгляду роз'яснені і вони не наполягали на досліджені інших доказів у справі, при цьому у суду не було сумнівів в добровільності та істинності їх позиції, суд визнав можливим обмежитись допитом підсудного та не досліджувати інші наявні у справі докази, зібрані органом досудового слідства на підтвердження винуватості ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих злочинів.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_7 у вчиненні злочинів в обсязі пред'явленого обвинувачення та, виходячи з фактичних обставин справи, з урахуванням положень ст.275 КПК України кваліфікує його дії за ч. 4 ст. 191 КК України як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, у великих розмірах, а також за ч. 2 ст. 366 КК України, оскільки він також вчинив службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки.

При призначенні покарання суд, у відповідності до положень ст. ст. 65-67 КК України, враховує ступінь тяжкості та конкретні обставини вчинених злочинів, дані про особу підсудного, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання.

ОСОБА_7, хоча і вчинив злочини, один із яких відноситься до категорії тяжких, проте матеріали справи свідчать про те, що вчинене підсудним не потягло за собою тяжких наслідків, на стадії досудового слідства ОСОБА_7 у повному обсязі відшкодував завдані збитки (Том. 21, а.с.90, 92).

Як особа ОСОБА_7 характеризується позитивно, вперше притягується до кримінальної відповідальності, має вищу освіту, кандидат технічних наук, працює радником дирекції Державного науково-дослідного інституту інформатизації та моделювання економіки, одружений (Том 21, а.с.101- 104, 133, 134,137,141, 146,148,149).

Обставинами, що пом'якшують покарання, суд визнає з'явлення із зізнанням, щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину та добровільне відшкодування завданого збитку. Обставин, що обтяжують покарання, передбачених ст. 67 КК України, судом при розгляді справи не встановлено.

З урахуванням зазначених обставин, суд приходить до висновку, що досягнення цілей покарання та виправлення підсудного можливе без позбавлення чи обмеження волі, однак в умовах здійснення контролю за його поведінкою в період строку звільнення від покарання з покладенням обов'язків, передбачених ст. 76 КК України.

Водночас, оскільки ОСОБА_7 вчинив корисливий злочин з використанням службового становища, суд вважає доцільним у виховних цілях призначити йому додаткове покарання у виді позбавлення права займати певні посади.

Долю речових доказів суд вирішує у відповідності до положень ст. 81 КПК України.

Судові витрати, цивільний позов та заходи забезпечення можливої конфіскації майна по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 323, 324, ч. 2 ст. 327, 333-335 КПК України, суд -

З А С У Д И В :

ОСОБА_7 визнати винним у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст. 191 КК України, ч. 2 ст. 366 КК України (в ред. закону від 05 квітня 2001 року), та призначити покарання:

- за ч. 4 ст. 191 КК України у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов`язками на підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форми власності строком на 3 (три) роки;

- за ч. 2 ст. 366 КК України (в ред. закону від 05 квітня 2001 року) у виді 2 (двох) років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов`язками на підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форми власності, строком на 2 ( два) роки.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів, передбачених ч. 4 ст. ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_7 покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з позбавленням права займати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків на підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форми власності, строком на 3 (три) роки

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_7 від відбування основного покарання у виді позбавлення волі, якщо він протягом іспитового строку тривалістю 2 (два) роки не вчинить нового злочину та виконає покладені на нього обов'язки.

У відповідності до п.п.2,3 ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_7 в період іспитового строку не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції; повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання.

Речові докази: договір №7 від 15 липня 2008 року, який укладений ТОВ «Коде - Трейд» з Міністерством економіки України щодо виконання науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» та додатки до нього; акт №26 від 04 грудня 2008 року приймання - здачі науково - технічної продукції за договором №7 від 15 липня 2008 року; реєстраційну картку №0108U007488 НДР і ДКР (РК) щодо науково - дослідної роботи за темою: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту»; кошторис ТОВ «Коде - Трейд» фактичних витрат по договору №7 від 15 липня 2008 року за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту», на суму 100 000,00 гривень, датований 01 грудня 2008 року; платіжне доручення №1304 від 12 грудня 2008 року про перерахування Міністерством економіки України ТОВ «Коде - Трейд» 100 000,00 гривень за виконані роботи згідно договору №7 від 15.07.2008; інформаційно - аналітичну довідку ТОВ «Коде - Трейд» по результатах науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» з наявним у ній проектом Закону України «Про державну підтримку національного експорту», що 05 серпня 2011 року вилучені у Міністерстві економіки України, які знаходяться при матеріалах кримінальної справи №49-3003 за обвинуваченням ОСОБА_14, що перебуває у провадженні Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України, зберігати при матеріалах кримінальної справи №49-3003 до її вирішення. (Том 6, а.с. 16 - 18, 19 - 36, 37 - 42, 43 - 44, 45 - 77, 78 - 79, 80 - 82).

Речові докази: договір №7 від 15 липня 2008 року, який укладений ТОВ «Коде - Трейд» з Міністерством економіки України щодо виконання науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» та додатки до нього:1) технічне завдання на створення науково - технічної продукції: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту»; 2) календарний план виконання робіт за договором №7 від 15.07.2008: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» (додаток №2); 3) протокол угоди про договірну ціну «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» до договору №7 від 15.07.2008 (додаток №3); 4) кошторис витрат на виконання науково - дослідної роботи на 2008 рік за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» (додаток №4); 5) додаток №5 - плановий розрахунок витрат на виконання науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту»;

- акт №26 від 04 грудня 2008 року приймання - здачі науково - технічної продукції за договором №7 від 15 липня 2008 року; реєстраційну картку №0108U007488 НДР і ДКР (РК) щодо науково - дослідної роботи за темою: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту»; облікова картка №0208U006566 щодо науково - дослідної роботи за темою: «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту»; лист Міністерства економіки України - повідомлення про акцепт тендерної пропозиції, що адресована ТОВ «Коде - Трейд», вих. №38-25/96 від 04.07.2008; лист Міністерства економіки України - повідомлення про результати торгів, що адресоване СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», вих. №38-25/97 від 04.07.2008; світлокопії двох примірників титульного аркуша тендерної документації Мінекономіки для проведення торгів з визначення виконавця науково - дослідної роботи за темою «Розроблення проекту Закону України «Про державну підтримку національного експорту» та світлокопіями двох примірників додатку до неї - вимогами до виконання науково - дослідної роботи; лист Міністерства економіки України - повідомлення про результат торгів, що адресоване СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», вих. №38-25/104 від 04.07.2008; лист Міністерства економіки України - повідомлення про результати торгів, що адресоване СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», вих. №38-25/98 від 04.07.2008; лист Міністерства економіки України - повідомлення про результати торгів, що адресоване СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», вих. №38-25/100 від 04.07.2008; лист Міністерства економіки України - повідомлення про результати торгів, що адресоване СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», вих. №38-25/103 від 04.07.2008; лист Міністерства економіки України - повідомлення про результати торгів, що адресоване СП ТОВ «Ер-Джі-Дейта-Україна», вих. №38-25/178 від 19.10.2007, що 11 серпня 2011 року вилучені в ході проведення обшуку за місцем фактичного знаходження ТОВ «Коде - Трейд» та ТОВ «Софт плюс 2000», у кімнатах №1310А, №1311А, що у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві - зберігати при матеріалах зазначеної кримінальної справи (Том 2, а.с. 139 - 142, 143 - 152, 166 - 174, 175 - 201, 202 - 204)

Речовий доказ - накопичувач на жорстких магнітних дисках Samsung HD502IJ, s/n S13TJ1BQ812920, ємністю 500 Gb системного блоку комп'ютера «VT computers», який має номер 98.478, що 11 серпня 2011 року вилучений в ході обшуку за місцем проживання ОСОБА_7, у квартирі №45, що у будинку №24 по вулиці Межовій у м. Києві, - зберігати при матеріалах кримінальної справи №49-3003 за обвинуваченням ОСОБА_14, що перебуває у провадженні Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України, до вирішення справи ( Том 2 а.с. 36,37-40,93-94).

Речові докази:- накопичувач на жорстких магнітних дисках «ExelStor» Jupiter, s/n: Q491V03, ємністю 160 Gb, системного блоку комп'ютера, який має номер D 410505519200006 та на якому наявний рукописний напис «051217»;накопичувач на жорстких магнітних дисках Samsung HD080НJ, s/n: S08EJ1SP312202, ємністю 80 Gb, системного блоку комп'ютера «Great Wall», який має номер *1S512193698X2460 та на якому наявний рукописний напис: «6981», що 11 серпня 2011 року вилучені в ході обшуку за місцем фактичного знаходження ТОВ «Коде - Трейд» та ТОВ «Софт плюс 2000», у кімнаті №1311А, що у будинку №8 по Львівській площі у м. Києві, які знаходяться при матеріалах кримінальної справи №49-3003 за обвинуваченням ОСОБА_14, що перебуває у провадженні Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України, зберігати при матеріалах даної кримінальної справи (№ 49-3003) до її вирішення (т. 2 а.с. 143 - 152, 205 - 207).

Речовий доказ: наказ Міністерства економіки України №173 від 20.05.2008 «Про замовлення науково - дослідних робіт у 2008 році» з додатком - переліком прикладних розробок у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік, що 28 липня 2011 року вилучений у Міністерстві економіки України, який знаходиться при матеріалах кримінальної справи №49-3003 за обвинуваченням ОСОБА_14, що перебуває у провадженні Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України, зберігати при матеріалах даної кримінальної справи ( №49-3003) до її вирішення ( Том 2 а.с. 8-9,10-17,18-20,21-2).

Речовий дока: наказ Міністерства економіки України №275 від 11.07.2008 «Про виконання прикладних розробок у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік» з додатком - переліком виконання прикладних розробок у сфері розвитку економіки і торгівлі на 2008 рік, що 10 серпня 2011 року вилучений у Міністерстві економіки України, який знаходиться при матеріалах кримінальної справи №49-3003 за обвинуваченням ОСОБА_14, що перебуває у провадженні Головного управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України, залишити при матеріалах даної (№49-3003) кримінальної справи до її вирішення (Том 6 а.с. 5,6-11,12-15,80-82).

Міру запобіжного заходу ОСОБА_7 до набрання вироком законної сили залишити у вигляді підписки про невиїзд з постійного місця проживання.

Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом 15 діб з моменту його проголошення.

Суддя В.П. Кицюк

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.09.2012
Оприлюднено01.10.2012
Номер документу26188992
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —1-472/12

Вирок від 27.09.2012

Кримінальне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Бурбела Ю. С.

Постанова від 17.04.2014

Кримінальне

Апеляційний суд Чернівецької області

Потоцький В. П.

Вирок від 04.10.2012

Кримінальне

Перевальський районний суд Луганської області

Нікітін В. В.

Вирок від 14.02.2013

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Губко А. О.

Вирок від 21.01.2013

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Чечот А. А.

Вирок від 11.01.2013

Кримінальне

Шевченківський районний суд м. Чернівців

Ярема Л. В.

Ухвала від 17.01.2013

Кримінальне

Апеляційний суд Київської області

Миколюк О.В. О. В.

Постанова від 08.11.2012

Кримінальне

Свердловський міський суд Луганської області

Новосьолова Г. М.

Постанова від 01.03.2012

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Дмитрук Н. Ю.

Вирок від 28.09.2012

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Кицюк В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні