cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-34/10890-2012 07.11.12
За позовомПублічного акціонерного товариства "Дельта Банк" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-97" простягнення 1 190 684, 93 грн. СуддяСташків Р.Б. Представники: від позивача -Рощик Г.О., представник за довіреністю; від відповідача -не з'явився. СУТЬ СПОРУ:
У серпні 2012 року Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" (далі -позивач) звернулось до Господарського суду м. Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-97" (далі -відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 1 190 684, 93 грн. з яких:
- 115 538,80 швейцарських франків сума заборгованості за кредитом, що в еквіваленті становить 944 339,98 грн.;
- 2 267,02 швейцарських франків пеня за несвоєчасне повернення кредиту, що в еквіваленті становить 18 529,17 грн.;
- 26 219,77 швейцарських франків відсотки за кредитом, що в еквіваленті становить 214 303,57 грн.;
- 1 653,13 швейцарських франків пеня за несвоєчасне повернення відсотків, що в еквіваленті становить 13 511,62 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за кредитним договором № 162-07/06.03 від 12.07.2006, укладеним між позивачем та відповідачем.
Ухвала суду про порушення провадження у справі та призначення судового засідання була надіслана за адресою місцезнаходження відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 01030, м. Київ, вул. Чапаєва, б. 2/16.
Відповідно до статті 64 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Проте, конверт з ухвалою суду було повернуто назад до суду за закінченням терміну зберігання.
Отже, відповідач належним чином був повідомлений про місце, дату та час судових засідань, і у разі наміру подати відзив на позовну заяву, письмові пояснення, додаткові документи, мав достатньо часу для цього.
Заслухавши думку представника позивача щодо можливості розгляду даної справи за відсутності представника відповідача, який наполягав на розгляді справи, зважаючи на те, що:
- відповідач, був належним чином повідомлений про слухання справи в даному судовому засіданні;
- явка представника відповідача у судове засідання обов'язково не визнавалась.
- у разі наміру подати додаткові пояснення щодо предмету та підстав позову чи додаткові докази, він мав можливість їх надати через канцелярію суду до дати судового засідання;
- відповідно до статті 77 ГПК України господарський суд відкладає розгляд справи лише у разі, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено у даному засіданні. Обставин, які б перешкоджали чи не дозволяли розглянути спір даному судовому засіданні судом не було встановлено.
За таких обставин, суд не вбачає за необхідне відкладати розгляд справи та відповідно до статті 75 ГПК України здійснює її розгляд за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
12 липня 2006 року між Акціонерним комерційним інноваційним банком «УкрСиббанк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк»(далі -Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Альфа-97»(далі -Позичальник) був укладений Кредитний договір №162-07/06.03 (далі -Кредитний договір), відповідно до якого Банк надав Позичальнику, а Позичальник прийняв кредит (грошові кошти) в іноземній валюті в сумі 75 000 швейцарських франків, з терміном повернення до 12.07.2017.
14 серпня 2006 року між сторонами був укладений Додатковий договір №1 до Кредитного договору, згідно з умовами пункту 1 якого Банком було збільшено ліміт кредитування в іноземній валюті з суми 74 431,82 швейцарських франків на суму 75 568,18 швейцарських франків, тобто до суми 150 000 швейцарських франків, що дорівнює еквіваленту 612 549,90 грн. за курсом Національного банку України на день укладення цього Договору у порядку і на умовах, зазначених у даному Договорі.
Відповідно до пункту 1.2.2 Кредитного договору Позичальник у будь-якому випадку зобов'язаний повернути кредит у повному обсязі в термін не пізніше 12 липня 2017 року, встановлені графіком погашення кредиту, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту, встановлений на підставі додаткової угоди сторін або до вказаного терміну (достроково) відповідно до умов розділу 11 цього договору на підставі будь-якого з п.п. 2.2, 2.4, 5.3, 5.5, 5.6, 5.9, 5.10, 7.4, 9.2.
27 лютого 2009 року між сторонами була укладена Додаткова угода №1 до Кредитного договору (щодо зміни графіка повернення кредиту/ траншу), згідно з умовами пункту 2.1 якої змінився кінцевий термін повернення кредиту за Договором, а саме Позичальник зобов'язаний повернути кредит у повному обсязі в термін не пізніше 12 липня 2018 року, якщо тільки не буде застосований інший термін повернення кредиту відповідно до умов Договору.
Як вбачається з матеріалів справи, 08 грудня 2011 року Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк»в якості покупця та Публічним акціонерним товариством «Укрсиббанк»в якості продавця було укладено та посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шевченко Д.Г. Договір купівлі-продажу прав вимоги за кредитами (зареєстрований в реєстрі за №2949, 2950) (далі -Договір купівлі-продажу).
Відповідно до пункту 2.1 Договору купівлі-продажу з урахуванням положень цього Договору та відповідно до них, продавець цим погоджується продати (відступити) права вимоги за кредитами та передати їх покупцеві, а покупець цим погоджується придбати права вимоги за кредитами та прийняти їх та сплатити ціну купівлі (копія витягу з Договору та витягу з Додатку №1 до Договору міститься в матеріалах справи).
Пунктом 1 частини 1 статті 512 ЦК України передбачена можливість заміни кредитора у зобов'язанні внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згідно з частиною 1 статті 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, відповідно до умов Договору та згідно ст.ст. 512, 513, 514, 516, 517 Цивільного кодексу України у зобов'язанні Позичальника за Кредитними договорами відбулася заміна кредитора, а Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк»набуло статусу нового кредитора.
Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Кредитного договору Позичальник зобов'язується використовувати кредит на зазначені у цьому Договорі цілі та забезпечити повернення отриманого кредиту та сплату нарахованих процентів та комісій у встановлені договором терміни; сплачувати плату за кредит та інші платежі на рахунки, вказані в третьому розділі цього Договору.
Пунктом 1.3.1 Кредитного договору передбачено, що за використання кредитних коштів за цим Договором встановлюється процентна ставка в розмірі 8,99% річних, якщо не встановлена інша ставка згідно умов цього Договору.
Відповідно до 1.3.2 Кредитного договору за користування кредитними коштами понад встановлений термін процентна ставка встановлюється в розмірі 25% річних. Такий розмір процентної ставки застосовується до простроченої заборгованості клієнта по основній сумі боргу.
Відповідно до пункту 1.3.3 Кредитного договору проценти нараховуються на суму кредитних коштів, фактично наданих Банком Позичальнику згідно умов цього договору за період з моменту фактичного надання коштів до повернення останнім коштів у власність Банку.
Відповідно до пункту 1.3.5. Кредитного договору строк сплати процентів - з 01 по 05 число (включно) кожного місяця наступного за тим, за який були нараховані проценти.
29 травня 2009 року між сторонами було укладено Додаткову угоду №2 до Кредитного договору, відповідно до пункту 1.1 якої термін сплати процентів встановлюється з 01 по 25 число (включно) кожного місяця, наступного за тим, за який були нараховані проценти. При цьому остаточне погашення процентів повинно бути зроблене не пізніше дати остаточного повного повернення кредиту.
Пунктом 5.10 Кредитного договору передбачено, що у випадку невиконання або прострочення виконання грошових зобов'язань, передбачених цим Договором, а також будь-якими іншими угодами, що укладені або будуть укладені в майбутньому між Банком та Позичальником, Банк може змінити термін повернення кредиту в повному обсязі та плати за кредит в сторону зменшення в порядку, визначеному в розділі 11 цього договору.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою досудового врегулювання спору 20 червня 2012 року відповідачу було направлено претензію, в якій пропонувалося добровільно сплатити заборгованість за кредитним договором. Направлення вказаної претензії підтверджується копією опису вкладення в цінний лист та копією відповідного чеку (докази відправлення претензії містяться в матеріалах справи), проте відповідач не здійснив жодних заходів, спрямованих на погашення заборгованості за Кредитним договором.
Станом на 18 липня 2012 року заборгованість Позичальника за Кредитним договором складає 1 190 684, 93 грн. з яких:
- сума заборгованості за кредитом становить 115 538,80 швейцарських франків, що в еквіваленті, станом на 18.07.2012 становить 944 339,98 грн.;
- сума заборгованості за відсотками за кредитом становить 26 219,77 швейцарських франків, що в еквіваленті, станом на 18.07.2012 становить 214 303,57 грн.
За таких обставин справи позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Відповідно до статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 536 ЦК України встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Пунктом 2 статті 1056-1 ЦК України передбачено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відповідно до частини 2 статті 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Враховуючи дані норми кредитний договір за своєю правовою природою є відплатним договором.
Відповідно до статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (частина 1). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2). Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).
Аналогічні положення містяться і у статтях 525, 526 ЦК України.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Проте, як встановлено судом, в порушення умов Кредитного договору свої зобов'язання щодо сплати у встановлені строки кредиту та процентів відповідачем не виконані на суму 141 758,57 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 1 158 643,55 грн.), з яких:
- 115 538,80 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 944 339,98 грн.) сума заборгованості за кредитом;
- 26 219,77 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 214 303,57 грн.) сума заборгованості за відсотками за кредитом.
Розрахунок суми вказаної заборгованості, доданий позивачем до матеріалів справи, відповідає умовам Кредитного договору та матеріалам справи, тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Позивач також просить стягнути з відповідача пеню за прострочення сплати суми кредиту та нарахованих відсотків, яка відповідно до розрахунку позивача складає 3 920,15 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 32 040,79 грн.), з яких:
- 2 267,02 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 18 529,17 грн.) пеня за несвоєчасне повернення кредиту;
- 1 653,13 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 13 511,62 грн.) пеня за несвоєчасну сплату відсотків з користування кредитом.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини 2 статті 193 ГК України порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Аналогічне положення міститься й у статті 611 ЦК України, згідно з якою у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 1 статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з умовами пункту 7.1 Кредитного договору за порушення термінів повернення кредиту та/або процентів за кредит та/або комісій Позичальник сплачує Банку додатково до встановленої процентної ставки за кредит пеню з розрахунку 0,4 відсотка від суми зазначеної заборгованості (сума кредиту та/або процентів по кредиту та/або комісій), розрахованої за кожний день прострочення платежу, включаючи день сплати заборгованості.
Частиною 6 статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Таким чином, розрахунок суми пені за несвоєчасне повернення кредиту, несвоєчасну сплату відсотків за користування кредитом відповідає нормам законодавства, матеріалам справи та умовам Кредитного договору, відтак вимога позивача про стягнення з відповідача пені підлягає задоволенню в сумі 3 920,15 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 32 040,79 грн.), з яких:
- 2 267,02 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 18 529,17 грн.) пеня за несвоєчасне повернення кредиту;
- 1 653,13 швейцарських франків (що по курсу НБУ станом на 18.07.2012 становить 13 511,62 грн.) пеня за несвоєчасну сплату відсотків з користування кредитом.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не спростовано належними засобами доказування обставин на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
Відповідно до статті 49 ГПК України витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову на відповідача.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-97»(01030, м. Київ, вул. Чапаєва, буд. 2/16, ідентифікаційний код 21664371) на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк»(01133, м. Київ, вул. Щорса, буд. 36-Б, ідентифікаційний код 34047020) 115 538 (сто п'ятнадцять тисяч п'ятсот тридцять вісім) франків 80 сантимів (що за офіційним курсом НБУ 8,173358 грн. за 100 швейцарських франків станом на 18.07.2012) складає 944 339 (дев'ятсот сорок чотири тисячі триста тридцять дев'ять) грн. 98 коп.) заборгованості за кредитом, 26 219 (двадцять шість тисяч двісті дев'ятнадцять) франків 77 сантимів (що за офіційним курсом НБУ 8,173358 грн. за 100 швейцарських франків станом на 18.07.2012) складає 214 303 (двісті чотирнадцять тисяч триста три) грн. 57 коп.) заборгованості за відсотками, 3 920 (три тисячі дев'ятсот двадцять) франків 15 сантимів (що за офіційним курсом НБУ 8,173358 грн. за 100 швейцарських франків станом на 18.07.2012) складає 32 040 (тридцять дві тисячі сорок) грн. 79 коп.) пені, а також 23 813 (двадцять три тисячі вісімсот тринадцять) грн. 69 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 12.11.2012
Суддя Р.Б. Сташків
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2012 |
Оприлюднено | 19.11.2012 |
Номер документу | 27482943 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні