Рішення
від 16.11.2012 по справі 5011-73/10558-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-73/10558-2012 16.11.12

Господарський суд міста Києва, в складі судді Баранова Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом прокурора Бородянського району Київської області в інтересах держави в особі Немішаєвської селищної ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український індустріальний альянс"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна податкова інспекція у Бородянському районі Київської області

про розірвання договору оренди та стягнення 235 830,92 грн.

за участю представників сторін:

прокурор: Дутчин І.М.;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Олійник О.А.;

від третьої особи: Маковій О.О.

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 16.11.2012р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Бородянського району Київської області звернувся в інтересах держави в особі Немішаєвської селищної ради до Господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ "Український індустріальний альянс", третя особа: ДПІ у Бородянському районі Київської області про розірвання договору оренди та стягнення 235 830,92 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між Немішаєвською селищною радою та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки. Проте, відповідач неналежним чином виконує умови договору в частині сплати орендної плати, що є підставою для його розірвання та стягнення плати за землю в сумі заборгованості.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви.

Відповідач заперечень на позовну заяву не подав, в судовому засіданні представник проти позову заперечив, покликаючись на часткове невиконання умов договору оренди у зв'язку з відсутністю коштів у підприємства.

Третя особа письмових пояснень на позовну заяву не подала, в судовому засіданні представник підтвердила факт несплати позивачем орендної плати.

Ухвалою суду від 07.08.2012р. (суддя Баранов Д.О.) порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 28.08.2012р. та у зв'язку з неявкою представника відповідача відкладено на 21.09.2012р.

У зв'язку з перебуванням судді Баранова Д.О. у відпустці, розпорядженням голови Господарського суду міста Києва від 21.09.2012р., справу №5011-73/10558-2012 передано на розгляд судді Власову Ю.Л.

Ухвалою суду справу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 12.10.2012р.

У зв'язку з виходом судді Баранова Д.О., розпорядженням голови Господарського суду міста Києва від 09.10.2012р. справу №5011-73/10558-2012 передано на розгляд судді Баранову Д.О.

У зв'язку з неявкою прокурора та представників сторін розгляд справи відкладено на 26.10.2012р. та у зв'язку з неявкою представника позивача відкладено на 16.11.2012р.

15.11.2012р. відповідачем подано клопотання про припинення провадження в частині стягнення заборгованості по платі за землю.

Прокурор та представник третьої особи проти даного клопотання заперечили.

Зазначене клопотання судом задоволено частково.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

28.10.2008р. між Немішаєвською селищною радою (орендодавець) та ТОВ «Український індустріальний альянс»(орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п. 1 якого орендодавець надав, а орендар прийняв в довгострокове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування підприємства з виготовлення електронної побутової, оргтехніки, складських приміщень (для виробничої діяльності) та торгівельно-виставкового центру площею 7,1428 га.

Договір укладено на 49р. (п. 7 договору).

Відповідно до п. 8 договору орендна плата нараховується відповідно до Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про оренду землі»та вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і становить 138 130,59 грн. на рік. Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 11 510,88 грн. орендарем виключно у грошовій формі з коригуванням індексу інфляції за кожен рік.

Згідно п. 10 договору орендна плата вноситься до 15 числа наступного місяця.

20.04.2011р. сторонами було укладено додаткову угоду, якою внесли зміни в п. 1 договору оренди від 28.10.2008р.

04.04.2012р. сторонами було укладено додаткову угоду до договору оренди, якою сторони обумовили, що орендна плата нараховується відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі»та вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік. Орендна плата вносить щомісячно виключно у грошовій формі з коригуванням коефіцієнту інфляції за кожен рік.

З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення прокурора із позовом ТОВ "Український індустріальний альянс" має податкову заборгованість по орендній платі за 2011р.-2012р. в сумі 235 830,92 грн. Борг складається з сум, нарахованих за узгодженими зобов'язаннями відповідно до податкових декларацій та нарахованих на підставі податкових-повідомлень-рішень зобов'язань.

Наявність заборгованості підтверджується також актами податкових перевірок, податковими вимогами, та постановами Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.11.2011 у справі №2а-12379/11/2670, від 01.03.2012р. у справі №2а-19293/12/2670 за позовом ДПІ у Бородянському районі Київської області про стягнення податкового боргу, якими задоволено позовні вимоги.

У відповідності до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Орендою землі у відповідності до ст. 1 Закону України «Про оренду землі»є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі, відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі»до істотних умов договору оренди землі віднесено, зокрема, орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі»орендодавцю надано право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

У відповідності до ст. 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

У відповідності до ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених Законом та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Як встановлено ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.

В силу положень ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Договір може бути розірваний: - за взаємною згодою сторін; за рішенням суду, в порядку, встановленому законом; - в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця, із звільненням орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує оренду плату (протягом півроку). (п. 11.4 договору).

Пунктом 11.5 передбачено, що договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання орендарем обов'язків, визначених у п. 8.4 цього договору.

Згідно п. 2.23 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»№6 від 18.05.2011р., розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі ст. ст. 1, 13 Закону України «Про оренду землі»основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

У матеріалах справи міститься довідка ДПІ у Бородянському районі Київської області №1012/9/19 від 15.11.2012р., в якій зазначено, що станом на 15.11.2012р. у ТОВ "Український індустріальний альянс" наявна заборгованість по платі за землю в сумі 471 613,73 грн. Також, наявність заборгованості підтверджується копіями карток облікового рахунку платника.

У відповідності до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З врахуванням того, що відповідачем не надано суду доказів вчинення ним дій, спрямованих на належне виконання умов договору оренди земельної ділянки, в частині сплати орендних платежів, обумовлених договором, приймаючи до уваги, що таке порушення є істотним, оскільки орендна плата не вносилась вчасно, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора в частині розірвання договору.

Як зазначалось вище, відповідачем подано клопотання про припинення провадження у справі, проте суд вважає, що воно підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Згідно ст. 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 9.1.10 ст. 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних належать такі податки та збори: плата за землю.

Згідно ст. 269 Кодексу платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності. (ст. 270 Кодексу).

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

Відповідно до ст. 19 1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом; здійснюють контроль за додержанням виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття та обліку податків і зборів від платників податків, своєчасністю і повнотою перерахування цих сум до бюджету.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що правовідносини по стягненню заборгованості по орендній платі за землю регулюється Податковим кодексом України, належать до сфери публічно-правових спорів, а отже такий спір у відповідності до положень ст. 17 КАС України повинен розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в господарських судах України;

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що провадження в частині стягнення із ТОВ "Український індустріальний альянс" 235 830,92 грн. боргу по орендній платі за землю слід припинити.

Згідно ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.ст. 4, 49, 75, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Провадження в частині стягнення із ТОВ "Український індустріальний альянс" 235 830,92 грн. боргу по орендній платі за землю припинити.

2. Позов задовольнити .

3. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 28.10.2008р. та додаткові угоди від 20.04.2011р., 04.04.2012р. укладені між Немішаєвською селищною радою та ТОВ «Український альянс».

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Український індустріальний альянс" (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 11, ідентифікаційний код: 33152995) судового збору в сумі 1073 грн. на користь державного бюджету.

5. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Баранов Д.О.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 21.11.2012р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.11.2012
Оприлюднено28.11.2012
Номер документу27668576
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-73/10558-2012

Постанова від 14.05.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Постанова від 13.02.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Чорна Л.В.

Ухвала від 13.12.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Чорна Л.В.

Рішення від 10.09.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Станік С.Р.

Ухвала від 29.05.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Станік С.Р.

Постанова від 14.05.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 23.04.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Постанова від 13.03.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 14.12.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні