Рішення
від 06.02.2013 по справі 5011-14/15501-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-14/15501-2012 06.02.13

За позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"

до Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив

"Політ"

про стягнення заборгованості 187 069,17 грн.

Суддя: Мельник С.М.

Представники сторін:

від позивача: Гаркавенко С.В. - за довіреністю;

від відповідача: Бойков О.С.- за довіреністю;

Юрчук В.І. - голова правління.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Київенерго" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив "Політ" про стягнення 187 069,17 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді від 01.05.2000 р. № 1410161.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 07.11.12 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 28.11.12 р.

28.11.12р. через відділ діловодства суду відповідачем подано відзив на позовну заяву та додаткові матеріали, клопотання про витребування доказів.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.11.12 р. розгляд справи відкладено на 19.12.12 р.

14.12.12р. через відділ діловодства суду відповідачем подано письмові пояснення.

18.12.12р. через відділ діловодства суду позивачем подано заперечення на відзив.

Розпорядженням в.о. Голови господарського суду міста Києва Бойка Р.В. від 19.12.12 р. у зв'язку з перебуванням судді Мельника С.М. у відпустці справу передано для розгляду судді Ломаці В.С.

Ухвалою від 19.12.12 р. розгляд справи призначено на 16.01.13 р.

11.01.13р. через відділ діловодства суду позивачем подано додаткові матеріали на виконання вимог ухвали суду.

Розпорядженням Голови господарського суду міста Києва Князькова В.В. від 16.01.13 р. у зв'язку з виходом з відпустки справу передано для розгляду судді Мельнику С.М.

Ухвалою 16.01.13 р. суддя Мельник С.М. прийняв справу до свого провадження.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 16.01.13 р. розгляд справи відкладено на 06.02.13р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

В судовому засіданні 06.02.13 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши наявні у справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

01.05.2000 р. між Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго" правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Київенерго" (надалі - позивач, енергопостачальна організація) та Обслуговуючим кооперативом житлово-будівельний кооператив «Політ» (надалі - відповідач, абонент) було укладено договір № 1410161 на постачання теплової енергії у гарячій воді (надалі - Договір).

Згідно з п. 1.1., предметом Договору якого є постачання, користування та своєчасна сплата в повному обсязі спожитої теплової енергії у гарячій воді на умовах, передбачених цим Договором.

У відповідності до положень п. 2.1. договору, сторони зобов'язались при виконанні умов договору, а також при вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, керуватися тарифами, затвердженими Київською міською державною адміністрацією, чинним законодавством України, Положеннями про Держенергоспоживнагляд, Правилами користування теплової енергією, Правилами технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж, нормативними актами з питань користування, обліку та взаєморозрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.

Згідно з п.п. 2.2.1 договору, енергопостачальна організація зобов'язалась постачати теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби: опалення та вентиляцію -в період опалювального сезону; гарячого водопостачання - протягом року в кількості та обсягах згідно з додатком № 1 до договору.

Відповідно до п. 2.3.1 договору, абонент зобов'язався додержуватися кількості споживання теплової енергії по кожному параметру в обсягах, які визначені у додатку № 1 до договору, не допускаючи їх перевищення, та своєчасно сплачувати вартість спожитої теплової енергії.

Облік споживання «Абонентом» теплової енергії проводиться по приладах обліку та розрахунковим способом (п. 5.1. договору).

Порядок розрахунків сторони погодили в додатку № 4 до договору, відповідно до умов якого споживач щомісячно з 12 по 15 число отримує в районному відділі тепло збуту № 1 за адресою: вул. Строкача, 9, оформлену постачальником платіжну вимогу-доручення на суму, яка включає загальну вартість теплової енергії поточного місяця та кінцеве сальдо розрахунків на початок поточного місяця за мінусом суми фактично сплаченої теплової енергії в поточному місяці, табуляграму фактичного споживання за попередній період та акт звірки, який оформлює і повертає один примірник постачальнику протягом двох днів з моменту їх одержання.

Згідно п. 3 додатку № 4 до договору, сплата за вказаними документами, відповідно до п. 3 додатку 4 до договору, відповідач виконує не пізніше 25 числа поточного місяця.

Зобов'язанням, згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно з ч. ч. 1, 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України, загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди. Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач у період з 01.10.11 р. по 01.10.12 р. свої зобов'язання за Договором щодо оплати отриманої теплової енергії належним чином не виконав, у зв'язку з чим утворилась заборгованість, яка станом на час розгляду справи становить 171 499,73 грн., що підтверджується наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Пунктом 7 додатку № 4 до Договору визначено, що за несвоєчасне виконання його умов нараховується абоненту пеню на суму фактичного боргу в розмірі 0,5 % до моменту його повного погашення, але не більше суми обумовленої чинним законодавством України.

За приписами ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

У відповідності до ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочу платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з розрахунком позивача, який у встановленому порядку не спростовано відповідачем, останньому за порушення виконання зобов'язань за Договором правомірно нараховано 12 177,83 грн. пені та 3 391,61грн. 3 % річних.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

В порядку, передбаченому ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Заперечення відповідача щодо невірного застосування тарифів судом не приймаються до уваги, оскільки у додатку № 3 (п.1) до договору зазначено, що розрахунки за теплову енергію проводяться згідно з тарифами затвердженими розпорядженням КМДА, твердження відповідача щодо невірності визначення обсягів спожитої теплової енергії позивачем, спростовується матеріалами справи, де наявні розгорнуті довідки про нарахування теплової енергії за кожен місяць спірного періоду окремо, з яких вбачається всі необхідні первісні показники.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином відповідачем, а відтак такими, що підлягають задоволенню.

За правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4 3 , 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив «Політ» (03164, м. Київ, вул. Генерала Наумова, 23-Б; код ЄДРПОУ 23379731) на користь Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (01001, м. Київ, пл. І.Франка, 5; код ЄДРПОУ 00131305, р/р № 26000306201 у ГУ по м. Києву та Київській обл. ВАТ "Ощадбанк", МФО 322669, код ЄДРПОУ 00131305) 171 499 (сто сімдесят одну тисячу чотириста дев'яносто дев'ять) грн. 73 коп. заборгованості, 12 177 (дванадцять тисяч сто сімдесят сім) грн. 83 коп. пені, 3 391 (три тисячі триста дев'яносто одну) грн. 61 коп. 3 % річних та 3 741 (три тисячі сімсот сорок одну) грн. 38 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 08.02.13 р.

Суддя С.М. Мельник

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення06.02.2013
Оприлюднено11.02.2013
Номер документу29194751
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-14/15501-2012

Постанова від 26.02.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Фролова Г. М.

Ухвала від 29.01.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Фролова Г. М.

Постанова від 04.12.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Ухвала від 10.11.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Рішення від 17.10.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Постанова від 22.07.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Фролова Г. М.

Ухвала від 07.07.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Фролова Г. М.

Постанова від 13.05.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

Ухвала від 03.04.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

Ухвала від 03.12.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні