Рішення
від 02.04.2013 по справі 910/4598/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/4598/13 02.04.13 За позовом Фізичної особи - підприємця Зубицької Лілії Павлівни;

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рітейл Електронікс»;

про стягнення 137 935,39 грн.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: Лазоренко Т. В., представник, довіреність №87 від 18.02.2013 р.;

Від відповідача: не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.03.2013 р. порушено провадження у справі №910/4598/13, розгляд справи призначено на 02.04.2013 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 101 332,50 грн. заборгованості за оренду приміщення, 26 808,80 грн. заборгованості по сплаті комунальних послуг, 3 614,20 грн. інфляційних втрат, 6 179,89 грн. трьох відсотків річних з простроченої суми, а також 2 758,71 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач був належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке отримане представником відповідача 18.03.2013 року, однак повноважних представників в судове засідання не направив, письмовий відзив на позовну заяву не надав, позовні вимоги по суті не заперечив.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Між Фізичною особою - підприємцем Зубицькою Лілією Павлівною (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рітейл Електронікс» (орендар) 01.01.2011 року було укладено договір №09/02/11, відповідно до умов якого орендодавець передає в тимчасове користування на умовах оренди орендарю наступне майно: нежитлові приміщення, що знаходиться за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 70 (літ. А).

Відповідно до п. 1.1.1. договору, площа об'єкту оренди, що передається за цим договором у строкове платне користування дорівнює 114,5 кв. м., що складає 10/100 частин від нежитлових приміщень у будинку площею 1109,8 кв. м., а саме:

Перший поверх приміщення під №129:

- приміщення під №3 площею 12,2 кв. м.;

- приміщення під №6 площею 8,9 кв. м.;

- приміщення під №9 площею 16,1 кв. м.;

- приміщення під №10 площею 13,7 кв. м.;

- 1/3 приміщення під №11 площею 50,2 кв. м.;

- приміщення під №14 площею 13,4 кв. м., згідно із довідковою характеристикою, виданою Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомості майна від 19 січня 2005 року №1003814.

Згідно з п. 1.2. договору, передача в оренду об'єкта оренди оформляється відповідними актами прийому-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору.

Пунктом 1.6. договору передбачено, що орендар використовує об'єкт оренди для здійснення господарської діяльності, у відповідності до його цільового призначення та на умовах цього договору. Орендар використовує об'єкт оренди виключно для здійснення торгівельної діяльності непродовольчими товарами, розміщення торгової точки, персоналу орендаря, складських та офісних приміщень.

У п. 2.2. договору зазначено, що строк оренди складає 3 календарні місяці і розпочинається з моменту (дня) підписання акту прийому-передачі об'єкта оренди із врахуванням положень пункту 2.6. договору.

Строк оренди закінчується у день підписання сторонами акта прийому-передачі про повернення об'єкта оренди, але не пізніше ніж у момент закінчення строку, визначеного у пункті 2.2. (п. 2.5. договору).

Відповідно до п. 3.1. договору, за узгодженням сторін щомісячна плата за використання об'єкту оренди є фіксованою та складає щомісячно 295 грн. за 1 кв. м. площі (без ПДВ).

Згідно з п. 3.1.2. договору, плата за користування приміщенням сплачується орендарем не пізніше 5 числа поточного місяця оренди.

Пунктом 3.4. договору передбачено, що орендар сплачує орендну плату орендодавцю шляхом перерахування відповідних платежів на поточний рахунок орендодавця за кожен поточний календарний місяць користування орендованим майном.

Орендодавець виставляє орендарю перший рахунок з орендної плати не пізніше трьох банківських днів із моменту підписання акту прийому-передачі об'єкта оренди.

У п. 3.6. договору зазначено, що орендар повинен сплатити орендну плату протягом трьох банківських днів від дати одержання рахунка, але в будь-якому разі не пізніше 5 числа поточного місяця. У разі відсутності у орендаря рахунка на оплату орендної плати за будь-якими причинами, орендар зобов'язаний сплатити орендну плату у зазначений в цьому пункті термін на підставі цього договору, в розмірі орендної плати за попередній місяць, але з урахуванням змін, оформлених за згодою сторін відповідно до п. 3.1., 3.3. даного договору.

Крім орендної плати, зазначеної у п. 3.1. даного договору, орендар компенсує орендодавцю витрати, пов'язані із забезпеченням орендних приміщень електричною енергією (в тому числі освітленням) та опаленням орендованих приміщень, а також з забезпеченням водопостачання, водовідведення, та інші комунальні послуги. Розмір компенсації розраховується на підставі тарифів підприємств-постачальників комунальних послуг і складеного орендодавцем розрахунку використання орендарем зазначених послуг згідно з виставленими орендодавцем до оплати рахунками використання орендарем зазначених послуг згідно з виставленими орендодавцем до оплати рахунками у порядку, передбаченому в п. 3.7.4. цього договору (п. 3.7.1. договору).

Відповідно до п. 3.7.4. договору, орендар оплачує (компенсує) комунальні послуги на підставі рахунків, виставлених орендодавцем протягом трьох банківських днів від дати одержання рахунка. У разі відсутності у орендаря рахунка на оплату (компенсацію) комунальних послуг, орендар зобов'язаний сплатити (компенсувати) комунальні послуги не пізніше 10 числа місяця, наступного за оплачуваним, в розмірі середньомісячної оплати (компенсації) за комунальні послуги, що сплачувалися орендарем орендодавцеві за попередній період дії цього договору.

Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

На підтвердження виконання свого зобов'язання за договором позивач надав суду акт здачі-приймання приміщення від 01.01.2011 року до договору оренди №09/02/11 від 01.01.2011 року, відповідно до якого позивач передав відповідачеві в оренду орендоване приміщення.

Згідно з п. 1.2. договору, передача в оренду об'єкта оренди оформляється відповідними актами прийому-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору.

У п. 2.2. договору зазначено, що строк оренди складає 3 календарні місяці і розпочинається з моменту (дня) підписання акту прийому-передачі об'єкта оренди із врахуванням положень пункту 2.6. договору.

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до п. 3.1. договору, за узгодженням сторін щомісячна плата за використання об'єкту оренди є фіксованою та складає щомісячно 295 грн. за 1 кв. м. площі (без ПДВ).

Згідно з п. 3.1.2. договору, плата за користування приміщенням сплачується орендарем не пізніше 5 числа поточного місяця оренди.

Пунктом 3.4. договору передбачено, що орендар сплачує орендну плату орендодавцю шляхом перерахування відповідних платежів на поточний рахунок орендодавця за кожен поточний календарний місяць користування орендованим майном.

Орендодавець виставляє орендарю перший рахунок з орендної плати не пізніше трьох банківських днів із моменту підписання акту прийому-передачі об'єкта оренди.

У п. 3.6. договору зазначено, що орендар повинен сплатити орендну плату протягом трьох банківських днів від дати одержання рахунка, але в будь-якому разі не пізніше 5 числа поточного місяця. У разі відсутності у орендаря рахунка на оплату орендної плати за будь-якими причинами, орендар зобов'язаний сплатити орендну плату у зазначений в цьому пункті термін на підставі цього договору, в розмірі орендної плати за попередній місяць, але з урахуванням змін, оформлених за згодою сторін відповідно до п. 3.1., 3.3. даного договору.

Позивач надав суду рахунки: №Р01/2011, відповідно до якого розмір орендної плати за січень 2011 року становить 33 777,50 грн.; №Р02/2011, відповідно до якого розмір орендної плати за лютий 2011 року становить 33 777,50 грн.; №Р03/2011, відповідно до якого розмір орендної плати за березень 2011 року становить 33 777,50 грн.

Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач направляв вказані вище рахунки відповідачеві, однак, враховуючи п. 3.6. договору, за відповідачем залишився обов'язок сплатити орендну плату в розмірі, передбаченому п. 3.1. договору.

Зважаючи на те, що розмір орендної плати за 1 кв. м. орендованої площі становить 295,00 грн., а загальна площа об'єкта оренди 114,5 кв. м., то розмір орендної плати за місяць оренди становить 33 777,50 грн.

Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача 101 332,50 грн. заборгованості по сплаті орендних платежів підлягає задоволенню.

Крім орендної плати, зазначеної у п. 3.1. даного договору, орендар компенсує орендодавцю витрати, пов'язані із забезпеченням орендних приміщень електричною енергією (в тому числі освітленням) та опаленням орендованих приміщень, а також з забезпеченням водопостачання, водовідведення, та інші комунальні послуги. Розмір компенсації розраховується на підставі тарифів підприємств-постачальників комунальних послуг і складеного орендодавцем розрахунку використання орендарем зазначених послуг згідно з виставленими орендодавцем до оплати рахунками використання орендарем зазначених послуг згідно з виставленими орендодавцем до оплати рахунками у порядку, передбаченому в п. 3.7.4. цього договору (п. 3.7.1. договору).

Відповідно до п. 3.7.4. договору, орендар оплачує (компенсує) комунальні послуги на підставі рахунків, виставлених орендодавцем протягом трьох банківських днів від дати одержання рахунка. У разі відсутності у орендаря рахунка на оплату (компенсацію) комунальних послуг, орендар зобов'язаний сплатити (компенсувати) комунальні послуги не пізніше 10 числа місяця, наступного за оплачуваним, в розмірі середньомісячної оплати (компенсації) за комунальні послуги, що сплачувалися орендарем орендодавцеві за попередній період дії цього договору.

В даному випадку позивач також не надав суду доказів того, що рахунки на сплату комунальних послуг надсилалися відповідачі. У разі відсутності у орендаря рахунка на оплату (компенсацію) комунальних послуг, орендар зобов'язаний сплатити (компенсувати) комунальні послуги не пізніше 10 числа місяця, наступного за оплачуваним, в розмірі середньомісячної оплати (компенсації) за комунальні послуги, що сплачувалися орендарем орендодавцеві за попередній період дії цього договору.

Так як договір вступив в законну силу 01.01.2011 року і об'єкт оренди було передано в цей же день, а позивач просить стягнути комунальні платежі за період з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року, у господарського суду немає можливості встановити середньомісячний розмір оплати за комунальні послуги що сплачувалися орендарем орендодавцеві за попередній період дії цього договору, адже до вказаної дати договірні відносини між сторонами були відсутні.

Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті комунальних платежів, не підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Позивач просить суд стягнути з відповідача 3 614,20 грн. інфляційних втрат, 6 179,89 грн. трьох відсотків річних за прострочення сплати лише орендних платежів, тому господарський суд не буде здійснювати перерахунок вказаних вище сум у зв'язку з тим, що не задоволено позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по сплаті комунальних послуг.

Як зазначив Вищий господарський суд України у п. 2 Інформаційного листа від 17.07.2012 року №01-06/928/2012 «Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права», при застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу.

За період прострочення платежу сукупний індекс інфляції становив 1,046, відповідно розмір інфляційних втрат склав 4 617,93 грн., однак господарський суд не вправі виходити за межі позовних вимог, тому задоволенню підлягає вимога про стягнення з відповідача 3 614,20 грн. інфляційних втрат.

Вимога позивача про стягнення з відповідача 6 179,89 грн. трьох відсотків річних з простроченої суми підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рітейл Електронікс» (інд. 04073, м. Київ, проспект Московський, 23-А, код ЄДРПОУ 37195063) на користь Фізичної особи - підприємця Зубицької Лілії Павлівни (інд. 04111, м. Київ, вул. Ставропольська, 8, кв. 1, ідентифікаційний код 133935212332) 101 332 (сто одна тисяча триста тридцять дві) грн. 50 коп. заборгованості по сплаті орендних платежів, 3 614 (три тисячі шістсот чотирнадцять) грн. 20 коп. інфляційних втрат, 6 179 (шість тисяч сто сімдесят дев'ять) грн. 89 коп. трьох відсотків річних з простроченої суми, 2 222 (дві тисячі двісті двадцять дві) грн. 53 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.

3. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О. В. Мандриченко Дата складання рішення 09.04.2013 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.04.2013
Оприлюднено09.04.2013
Номер документу30507971
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/4598/13

Постанова від 18.11.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Ухвала від 06.11.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Ухвала від 06.10.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Постанова від 17.09.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Самсін Р.І.

Ухвала від 02.09.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Самсін Р.І.

Ухвала від 11.08.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Самсін Р.І.

Ухвала від 17.07.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 17.07.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Авдеєв П.В.

Ухвала від 02.04.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні