cpg1251
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" липня 2013 р. Справа № 18/2135/12
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Ільїн О.В. , суддя Россолов В.В. , суддя Тихий П.В.
при секретарі Новіковій Ю.В.
за участю представників:
позивача - Кайдалова О.В., за довіреністю №733 від 20 грудня 2012 року
відповідача - Пащенко А.А. - директор
третьої особи - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №1140П/1-35) на рішення господарського суду Полтавської області від 03 січня 2013 року у справі №18/2135/12
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Полтавська міська рада, м. Полтава
до Приватного підприємства "Каравела", м. Полтава
про звільнення незаконно зайнятої частини земельної ділянки,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Полтавської області від 03 січня 2013 року у справі №18/2135/12 (суддя Кульбако М.М.) позов задоволено; зобов'язано ПП "Каравела" звільнити земельну ділянку площею 1874 кв. м, що розташована в м. Полтава по вул. Шевченка, 73-а та перебуває в користуванні ПАТ "Укртелеком" на умовах оренди.
Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, просить рішення господарського суду Полтавської області від 03 січня 2013 року у справі №18/2135/12 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів відповідача, вважає їх необґрунтованими, а рішення господарського суду першої інстанції таким, що прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства. Просить рішення господарського суду Полтавської області від 03 січня 2013 року у справі № 18/2135/12 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Третя особа у відзиві на апеляційну скаргу вважає її такою, що не підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду таким, що прийняте при всебічному та повному дослідженні всіх доказів у справі. Просить залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, рішення господарського суду Полтавської області - без змін.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи третя особа повідомлена належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку про розгляд справи за відсутності вказаного представника за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги та відзивів на неї, перевіривши повноту встановлення місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення сорокової сесії Полтавської міської ради п'ятого скликання від 11.06.2009 року, 21 липня 2009 між Полтавською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством «Каравела» (орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 2220 м 2 згідно з планом (схемою) земельної ділянки, що є невід'ємною частиною договору, для обслуговування та експлуатації автостоянки, яка знаходиться за адресою вул. Шевченка, 73 в м. Полтаві.
В договорі сторони узгодили строк дії договору, розмір орендної плати та порядок її визначення, відповідальність сторін, а також інші умови, які необхідні згідно законодавства України для даного виду договорів.
Зокрема, в договорі сторони зазначили, що договір укладено на термін з 11 червня 2009 року по 11 червня 2010 року, або до виникнення необхідності звільнення земельної ділянки, в зв'язку з будівництвом житлового будинку (п.3.1 договору).
Сторони підписали договір без будь-яких застережень.
Згідно з відміткою на останньому аркуші договору він зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів державної реєстрації договорів оренди землі 22.07.2009 року вчинено запис за № 352-П (т.1, а.с.48-54).
Рішенням п'ятдесят п'ятої сесії Полтавської міської ради п'ятого скликання від 06 липня 2010 року «Про надання земельних ділянок, оформлення та продовження права користування земельними ділянками» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які зазначено в даному рішенні, та надано Відкритому акціонерному товариству "Укртелеком" в оренду строком на 2 роки земельну ділянку по вул. Шевченка, 73а площею 0,3818 га для будівництва та обслуговування багатоповерхового житлового будинку (т.1, а.с.10)
На підставі вказаного рішення власника земельної ділянки 27 серпня 2010 року між Полтавською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укртелеком" було укладено договір оренди землі, яка розташована по вул.Шевченка,73а в м. Полтаві площею 3818 м 2 , кадастровий номер земельної ділянки 5310136400:14:006:0117, погодивши в договорі строк його дії, розмір орендної плати та інші необхідні умови.
Згідно з п. 14.4 договору невід'ємними його частинами є кадастровий план земельної ділянки, акт визначення меж в натурі, схема розміщення земельної ділянки та акт приймання-передачі земельної ділянки (т.1, а.с.11-17).
Згідно з відміткою на останньому аркуші договору він зареєстрований у виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів державної реєстрації договорів оренди землі 08 вересня 2010 року вчинено запис № 474-П.
Рішенням двадцять другої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18 травня 2012 року «Про надання земельних ділянок, оформлення та продовження права користування земельними ділянками» Публічному акціонерному товариству "Укртелеком" продовжено право користування земельною ділянкою площею 0,3818 га по вул. Шевченка, 73"а" в м. Полтаві для будівництва багатоповерхового житлового будинку строком на 1 рік (т.1, а.с.18).
26 червня 2012 року між Полтавською міською радою (орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" (орендар) було укладено договір оренди землі, яка розташована по вул. Шевченка, 73а в м. Полтаві площею 3818 м 2 , кадастровий номер земельної ділянки 5310136400:14:006:0117, погодивши в договорі строк його дії, розмір орендної плати, права та обов'язки сторін, відповідальність сторін та інші необхідні умови.
Згідно з відміткою на останньому аркуші договору, він зареєстрований 02 серпня 2012 року у виконавчому комітеті Полтавської міської ради за 3541-П та 28 вересня 2012 року в управлінні Держкомзему в м. Полтаві за № 531010004000314 (т.1, а.с.19,21).
До договору також додані розрахунок орендної плати, Акт приймання-передачі земельної ділянки, схема розташування земельної ділянки, Акт встановлення і погодження меж землекористування, ситуаційний план (т.1, а.с.21-25).
Згідно з Актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складених 10.06.2011 р. старшим державним інспектором з контролю та використанням та охороною земель та 03.07.2012 р. старшим державним інспектором сільського господарства в Полтавській області в присутності директора ПП "Каравела" Пащенко А.А., встановлено використання ПП "Каравела" частини земельної ділянки, яка надана в користування ПАТ "Укртелеком" без правовстановлюючих документів.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, викладеними в рішенні, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
При цьому згідно зі ст.ст. 6, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень, у тому числі щодо розпорядження землями державної власності, місцеві державні адміністрації видають відповідні розпорядження.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною 5 статті 16 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.п. «а», «в» ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні у порядку, передбаченому ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
В силу частини першої статті 31 цього Закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно з п.3.1 договору землі від 21.07.2009 р., укладеного між Полтавською міською радою та ПП «Каравела», його укладено на термін з 11 червня 2009 року по 11 червня 2010 року, або до виникнення необхідності звільнення земельної ділянки, в зв'язку з будівництвом житлового будинку.
Пунктом 12.2. сторони погодили, що договір оренди припиняється у разі, зокрема, закінчення строку дії договору.
Статтею 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Проте, вказаною нормою та приписами чинного законодавства не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню.
Згідно з п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве
самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду) вирішується на пленарному засіданні ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються у судовому порядку.
Тобто, наявність рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду чинним земельним законодавством визначається в якості обов'язкової передумови подальшого укладення договору оренди земельної ділянки, а, відтак, договір оренди є наслідком виконання відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
Необхідною умовою укладення та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, зобов'язання цього органу укласти або поновити договір оренда земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням його виключного, передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу.
Як вбачається з матеріалів справи, Полтавської міської радою відповідне рішення про продовження строку дії договору оренди землі від 21.07.2009 р., укладеного між Полтавською міською радою та ПП «Каравела», не приймалося.
Більш того, наявні в матеріалах справи копії листів між відповідачем, міськвиконкомом Полтавської міської ради, Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради та Полтавським міським управлінням земельних ресурсів та земельного кадастру виконавчого комітету Полтавської міської ради також свідчать про відсутність намірів міської ради на продовження договору оренди землі, про що відповідач неодноразово письмово повідомлявся (т. 2, а.с. 129-136)
Крім того, слід зазначити, що рішення п'ятдесят п'ятої сесії Полтавської міської ради п'ятого скликання від 06 липня 2010 року «Про надання земельних ділянок, оформлення та продовження права користування земельними ділянками» та рішення другої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18 травня 2012 року «Про надання земельних ділянок, оформлення та продовження права користування земельними ділянками» у встановленому порядку не скасовані та не визнані недійсними.
Що стосується посилань відповідача на те, що займана ним земельна ділянка не є частиною земельної ділянки, наданої міською радою позивачу, то вони спростовуються наявними в матеріалах справи Актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10.06.2011 р. та 03.07.2012 р. Вказані Акти підписані директором ПП «Каравела» без будь-яких зауважень та заперечень.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Полтавської області від 03.01.2013 р. у справі № 18/2135/12 прийняте при належному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та у відповідності до норм матеріального і процесуального права, підстави для скасування рішення відсутні, у зв'язку з чим апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу першого відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Полтавської області від 03 січня 2013 р. по справі № 18/2135/12 залишити без змін.
Постанову складено в повному обсязі 04.07.2013 р.
Головуючий суддя Ільїн О.В.
Суддя Россолов В.В.
Суддя Тихий П.В.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2013 |
Оприлюднено | 09.07.2013 |
Номер документу | 32257150 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Ільїн О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні