Ухвала
від 11.06.2009 по справі 4/22пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/22пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


У Х В А Л А

11.06.09                                                                                 Справа № 4/22пд.

Суддя Лісовицький Є.А., розглянувши заяву другого відповідача –Приватного підприємства «Рантьє», про перегляд за нововиявленими обставинами  рішення господарського суду Луганської області від 23.06.08 у справі № 4/22пд

за позовом  Комунального закладу «Луганська спеціалізована школа 1-3 ступенів № 1», м. Луганськ

до 1. Луганської міської ради, м.Луганськ

    2. Приватного підприємства «Рантьє»,    м. Луганськ

про визнання договору недійсним

Представники:

від позивача –Гаврілов С.В., довіреність від 01.06.09;

від 1-го відповідача - представник не прибув;

від 2-го відповідача - Мікушев М.В. довіреність № б/н від 28.01.09;

До початку слухання справи по суті не заявлено вимогу про фіксування  судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з чим відповідно до ст. ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу України таке фіксування судом не здійснювалося.

Суть справи: другий  відповідач звернувся до господарського суду Луганської області із заявою про перегляд рішення господарського суду Луганської області  від 23.06.08 по справі № 4/22пд за нововиявленими обставинами та з   доповненнями до заяви від 12.05.09 у якій просить:

          переглянути за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Луганської області від 23.06.08  по справі №4/22 , та прийняти нове рішення , яким відмовити у задоволення позовних вимог комунального закладу “Луганська спеціалізована  школа I-III ступені №1”та визнати дійсним договір оренди земельної ділянки від 04.04.06, укладеного між Луганською міською радою та ПП “Рантьє” на підставі рішення №38/35 від 23.12.05.

Позивач заперечує проти задоволення заяви з тих підстав, що наведені заявником обставини не є нововиявленими.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін суд, -

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Луганської області  від 23.06.08 по справі № 4/22пд позов був задоволений повністю. Визнаний недійсним договір оренди землі від 04.04.06, укладений між Луганською міською радою (1- відповідачем у справі) та Приватним підприємством «Рантьє»(2-відповідачем у справі).

Своє рішення суд мотивував тим, що норми ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України передбачають, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених Земельним  Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Такий порядок передачі в користування земельних ділянок комунальної власності також підтверджується наступними нормами законодавства України.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій»від 22.05.03 № 858-IV (далі- Закон від 22.05.03 № 858-IV), проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 8, 10 Постанови  Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку розроблення проектів землеустрою відносно відведення земельних ділянок»від 26.05.04 № 677 вимоги до складу, змісту та оформлення проекту відведення земельної ділянки встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою, а  погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.

Отже, обов'язковими умовами отримання в оренду 2-відповідачем земельної ділянки до моменту прийняття Луганською міською радою (1-відповідачем  у справі) рішення про надання земельної ділянки в оренду  були: проект відведення земельної ділянки; висновок державної землевпорядної експертизи.

Згідно ст. 1 Закону від 22.05.03 № 858-IV, проектні роботи відносяться до виду робіт із землеустрою, що виконуються з метою складання документації з землеустрою. Документація із землеустрою –це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо. Проект відведення земельної ділянки 2-відповідачу є документацією із землеустрою, оскільки є сукупністю текстових та графічних матеріалів, які затверджувалися в установленому порядку.  

Статтею 193 Земельного кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. В процесі складання проекту відведення земельної ділянки, також проводяться земельно-кадастрові роботи з метою складання кадастрового плану, який є частиною проекту відведення земельної ділянки.

Згідно вимог ст. 198 Земельного кодексу України виготовлення кадастрового плану є останнім етапом комплексу робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок, тобто етапом кадастрової зйомки.  

Відповідно до п.»б»ч.2 ст. 198 Земельного кодексу України передбачено, що кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки в суміжними власниками та землекористувачами.

Отже, складанню кадастрового плану відповідно до цієї ж статті Кодексу передує етап погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. Без цього етапу не можливе складання  та погодження кадастрового плану, а це означає, що і проект відведення земельної ділянки без погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами не може вважатися належною документацією із землеустрою, яка є підставою для укладення договору оренди земельної ділянки, що відноситься до комунальної власності.

Згідно ч.5 ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій»№ 1699-111 від 20.04.2000 зі змінами, внесеними згідно із Законами ( далі- Закон № 1699-111 від 20.04.2000), планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд власниками або користувачами здійснюється з урахуванням інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд.

Крім того, нормативно-технічною документацією із землеустрою передбачено, що погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами оформлюється актом попереднього узгодження меж земельної ділянки. Тобто, позиція суміжних землекористувачів фіксується письмово в акті попереднього узгодження меж земельної ділянки. Такий акт відносно орендованої ПП «Рантьє»(2-відповідачем) земельної ділянки був складений 09.11.05(попереднього узгодження меж земельної ділянки ПП «Рантьє»)( далі- акт від 09.11.05), в якому вказано, що  акт є невід'ємною частиною проекту відведення земельної ділянки. Але, обов'язкове погодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами не відбулося.

Таким чином, суд дійшов висновку, що неузгодження належним чином меж земельної ділянки, наданої 2-відповідачу із суміжними землекористувачами, у тому числі з позивачем, є порушенням ч.1 ст. 6  Закону України  «Про оренду землі»від  06.10.1998 № 161-X1Y зі змінами та доповненнями  (далі- Закон від 06.10.1998 № 161-XIV), норми якої вказують, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (у даному випадку з наданням земельної ділянки ПП «Рантьє»порушені вимоги ст. 198 Земельного кодексу України в частині погодження меж земельної ділянки суміжними власниками та землекористувачами).  Це порушення відповідно до ч.2 ст. 15  Закону від 06.10.1998 № 161-X XIV є прямою підставою для визнання спірного договору оренди землі недійсним. Одночасно ці порушення призвели до порушення прав позивача як суміжного землевласника, передбачених Земельним кодексом України.

Другий відповідач звернувся до господарського суду Луганської області із заявою перегляд рішення господарського суду Луганської області  від 23.06.08 по справі № 4/22пд за нововиявленими обставинами та з   доповненнями до заяви від 12.05.09 у якій просить:

          переглянути за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Луганської області від 23.06.08  по справі №4/22 , та прийняти нове рішення , яким відмовити у задоволення позовних вимог комунального закладу “Луганська спеціалізована  школа I-III ступені №1”та визнати дійсним договір оренди земельної ділянки від 04.04.06, укладеного між Луганською міською радою та ПП “Рантьє” на підставі рішення №38/35 від 23.12.05.

Свої вимоги другий відповідач обґрунтовує тим, що Управління освіти Луганської міської ради від 26.03.09 № 4/314 повідомило його, що на спірній земельній ділянці розташований не спортивний майданчик школи, а вуличний ігровий майданчик, який школі не належить.

Оцінивши матеріали справи суд при вирішенні даної заяви виходить з наступного.

Згідно статті 112 ГПК України господарський суд  може  переглянути  прийняте ним  судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами, що мають істотне значення  для  справи  і  не  могли  бути  відомі заявникові.

Зазначені відповідачем обставини не є нововиявленими в розумінні ст.112 ГПК України, оскільки рішення у справі ґрунтується на порушенні відповідачами вимог закону при наданні земельної ділянки в оренду - неузгодження належним чином меж земельної ділянки, наданої 2-відповідачу із суміжними землекористувачами, у тому числі з позивачем, що є порушенням ч.1 ст. 6  Закону України  «Про оренду землі».

Зазначена другим відповідачем підстава немає жодного значення  для  справи  оскільки не спростовує обставин, що покладені в основу рішення. Крім того, дана обставина була відома на момент розгляду спору та знайшла своє відображення у рішенні.

За таких підстав у задоволенні заяви про перегляд рішення господарського суду Луганської області від 23.06.08 за нововиявленими обставинами та скасування рішення, необхідно відмовити.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.112, 114, 86 ГПК України суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Приватного підприємства «Рантьє» про перегляд за нововиявленими обставинами  рішення господарського суду Луганської області від 23.06.08 у справі № 4/22пд, скасування прийнятого рішення відмовити.

Суддя                                                                                         Є.А. Лісовицький

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення11.06.2009
Оприлюднено11.07.2009
Номер документу4017514
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/22пд

Ухвала від 05.03.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Батюк Г.М.

Рішення від 16.03.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Батюк Г.М.

Ухвала від 19.02.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Батюк Г.М.

Ухвала від 11.06.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Батюк Г.М.

Постанова від 10.12.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Кривда Д.С.

Ухвала від 16.10.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Кривда Д.С.

Постанова від 11.09.2008

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Парамонова Т.Ф.

Ухвала від 23.07.2008

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Парамонова Т.Ф.

Ухвала від 14.08.2008

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Парамонова Т.Ф.

Рішення від 23.06.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Батюк Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні