31/218
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 31/218
10.07.09
За позовом Статутного територіально-галузевого об`єднання Південна
залізниця в особі відокремленого структурного підрозділу
Харківської дирекції залізничних перевезень, м. Харків
До Закритого акціонерного товариства «Сен-Гобен Будівельна
Продукція України», м. Київ
Про стягнення 18 035,00 грн.
Суддя Качан Н.І.
Представники:
Від позивача Певна О.С. –пред. по довір.
Від відповідача Покотило О.В. –пред. по довір.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся з позовом про стягнення штрафних санкцій у розмірі 18 035,00 грн., посилаючись на неправильне зазначення відповідачем в накладній код одержувача вантажу, тобто відповідач допустив порушення вимог чинного законодавства при оформленні перевізних документів ( ст.ст. 118,122 Статуту залізниць ).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.02.2009р. позовні матеріали повернуті без розгляду п. п. 1, 6 ст. 63 ГПК України.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.04.2009р. апеляційну скаргу задоволено, ухвалу Господарського суду міста Києва від 04.02.2009р. скасовано, а матеріали позовної заяви повернуто для розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.05.2009р. порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 04.06.2009р.
Представник позивача заявив клопотання про заміну у назві відповідача, оскільки при формуванні позовної заяви було вказано невірне найменування відповідача ЗАТ «Сен-Гобен Будівельна компанія України», а вірним є найменування –ЗАТ «Сен-Гобен Будівельна Продукція України».
Суд визнав клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом оголошувалася ухвала від 04.06.2009р. про відкладення розгляду справи до 08.07.2009р., у зв'язку з неявкою представника відповідача.
У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення по справі та визнав позов .Підчас обговорення виникли питання про дослідження підстав для зменшення відповідальності за допущене порушення .
У судовому засіданні було оголошувалась перерва до 10.07.2009р.в порядку ст.. 77 ГПК України .
На день прийняття та оголошення рішення відповідач документальних доказів про підстави для застосування ст.ст.232,233 ГК України суду не надіслав .
Судом, у відповідності до вимог ст. 81-1 ГПК України, складалися протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Розглянувши подані по справі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін , Господарський суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Між сторонами було укладено Договір перевезення, що підтверджується транспортною накладною №33512963 від 06.08.2008р., за умовами якого позивач, як виконавець, зобов'язався надати послуги з перевезення та збереження вантажу, а також правильно заповнити графи перевізного документа-накладної, а відповідач, як замовник, зобов'язався здійснити розрахунки за надані послуги.
Позивач виконав свої зобов`язання належним чином та в установлений строк, тоді як з боку відповідача встановлені порушення вимог діючого Статуту залізниць ( ст.ст. 6.118,122 ) при оформленні перевізних документів.
Позивач зазначає, що 11.08.2008р. на станцію Харків-Балашівський Південної залізниці прибув вагон № 24321200 з вантажем «гіпсокартонні плити»за накладною № 33512963 зі станції Київ-Ліски Південно-Західної залізниці із зазначеним в накладній відправником, а саме –ЗАТ «Сен-Гобен Будівельна Продукція України». Одержувачем вантажу по накладній зазначений ТОВ «БСУ»та вказано цифровий код - 2167, що не відповідало дійсності.
Згідно реєстраційної картки вантажовласника ТОВ «БСУ»на Південній залізниці присвоєний код вантажовідправника/вантажоодержувача - 3556.
Таким чином, при внесені інформації до відповідних граф накладної відповідачем був неправильно зазначений код одержувача вантажу. По прибуттю вантажу на станцію призначення –станцію Харків-Балашівський Південної залізниці –11.08.2008р. був складений акт загальної форми № 10094 та подане оперативне повідомлення № 31 від 11.08.2008р. на станцію відправлення Київ-Ліски Південно-Західної залізниці.
Належним чином засвідчені копії вище вказаних документів залучені до матеріалів справи і приймаються судом як відповідні докази якими засвідчуються наведені факти.
Позивачем була направлена претензія № 07-11/1533 від 15.12.2008р. по факту неправильно вказаного коду одержувача в накладній № 33512963, на суму 18 035,00 грн.
Станом на 26.01.2009р. відповідь на претензію не надавалась .
Згідно з п. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про транспорт»підприємства транспорту мають право вимагати від пасажирів, відправників і одержувачів виконання вимог цього закону, кодексів (статутів) окремих видів транспорту, та інших нормативних актів України, що регулюють діяльність транспорту.
Зокрема , ст. 2 Статуту залізниць України передбачено, що Статут визначає обов`язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Згідно з ч.2 ст. 307 ГК України укладення Договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної тощо) відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до ст. 23 Статуту залізниць України, відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
Відповідно до ст. 6 Статуту накладна –основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до Статуту залізниць України і наданий відправником разом з вантажем. Накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи –одержувача.
Зокрема, нормами ст. 24 Статуту залізниць визначена відповідальність вантажовідправника за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними в накладній.
Згідно зі ст. 129 Статуту, акти загальної форми та комерційні акти складаються для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності сторін.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.3 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Мінтрансу України № 644, на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну; усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником до відповідних граф. Виправлення не допускаються, у разі зміни відомостей, внесених до перевізного документа відправник зобов`язаний заповнити новий перевізний документ.
Згідно з п. 2.1 Правил вантажовідправник при заповнені комплексу перевізних документів повинен вказати точне й повне найменування установи, підприємства, організації, особи –одержувача вантажу, його код та адресу.
Відповідно до п. 5.5 Правил, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній відомостей про адресу одержувача, його код, назву вантажу, його кількість, то з відправника стягується штраф згідно зі ст.. 122 Статуту у розмірі п`ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення, відповідно до ст. 118 Статуту.
Відповідно до Роз`яснення Президії Вищого господарського суду України № 04-5/601 від 29.05.2002 р., у застосуванні ст. 118 Статуту залізниць України слід мати на увазі, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушень, встановлених залізницею як на станції призначення або під час перевезення, так і на станції відправлення після пред`явлення вантажу до перевезення, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв`язку з цим збитки.
Ст. 122 Статуту передбачена відповідальність вантажовідправника за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із ст. 118 Статуту залізниць України.
Відповідно до ст. 921 ЦК України у разі порушення зобов`язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Оскільки провізна плата вантажу згідно залізничної накладної № 33512963 становить 3 607,00 грн., то позивач нараховує штрафні санкції у п'ятикратному розмірі –18 035,00 грн.
Також позивач просить відшкодувати суму сплати державного мита в розмірі 180,35 грн., та витрати на сплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу в розмірі 118,00 грн.
Відповідач по суті не оспорив заявлений позов .
Суд визнає вимоги позивача про стягнення штрафних санкцій обґрунтованими , доведеними та такими , що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що відповідно до ст. 44 ГПК України позивачем понесені судові витрати, пов'язані з розглядом справи, зокрема витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу та сплати державного мита, то зазначені витрати відшкодовуються за рахунок відповідача (ст. 49 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 921 ЦК України, ст. 307, ГК України, ст. ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, Статутом залізниць України, Договором сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Сен-Гобен Будівельна Продукція Україна»(юридична адреса: 02660, м. Київ, вул. Раскової Марини, 13; код ЄДРПОУ 30116163) на користь Статутного територіально-галузевого об`єднання Південна залізниця в особі відокремленого структурного підрозділу Харківської дирекції залізничних перевезень (юридична адреса: 61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7; код ЄДРПОУ 010 72763) - з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, - штраф у розмірі 18 035 (вісімнадцять тисяч тридцять п'ять) грн; державне мито у розмірі 180 (сто вісімдесят) грн. 35 коп., та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118 (сто вісімнадцять) грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Суддя Н. І. Качан
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2009 |
Оприлюднено | 31.07.2009 |
Номер документу | 4164772 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Єременко Анна Валеріївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні