7/121-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"14" липня 2009 р. Справа № 7/121-09
Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України”, м. Київ
до Фізичної особи –підприємця Кривенкової Світлани Володимирівни, м. Біла Церква
Фізичної особи –підприємця Мельниченко Олени Василівни, м. Біла Церква
про стягнення 2995, 02 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Гусар Д.В. (дов. б/н від 24.12.2008 р.);
від відповідача 1: не з'явився;
від відповідача 2: не з'явився.
секретар судового засідання: Зоренко Ю.І.
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України” (далі –позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Фізичної особи –підприємця Кривенкової Світлани Володимирівни (далі –відповідач 1) та Фізичної особи –підприємця Мельниченко Олени Василівни (далі - відповідач 2) про стягнення 2995, 02 грн.
В обгрунтування позовних вимог, позивач посилається на порушення Фізичною особою –підприємцем Кривенковою Світланою Володимирівною (відповідачем 1) зобов'язань за договором кредиту № ДК 28-9с від 31.10.2008 р., зокрема, щодо повернення взятих у кредит коштів та відсотків за користування ними.
Ухвалою суду від 01.06.2009 року було порушено провадження у справі № 7/121-09 та призначено її розгляд на 30.06.2009 року.
В зв'язку з неявкою відповідачів в судове засідання 30.06.2009 р., розгляд справи було відкладено на 14.07.2009 р.
В судове засідання 14.07.2009 р. відповідачі, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, повторно не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, документів, витребуваних ухвалою суду від 01.06.2008 р. не надали.
Представник позивача в судовому засіданні 14.07.2009 р. позовні вимоги підтримав, вважає їх правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовній заяві.
На підставі ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідачів за наявними в ній матеріалами, так як їх нез'явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив
31.10.2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України” та Фізичною особою –підприємцем Кривенковою Світланою Володимирівною був укладений договір кредиту № ДК 28-9с (далі-Договір кредиту).
Відповідно до п. 2.1 вказаного Договору кредиту, Кредитор (позивач) зобов'язався надати Позичальнику (відповідач 1) в тимчасове користування на умовах зворотності, терміновості, забезпеченості та платності кредит в сумі 3000, 00 грн., з оплатою по процентній ставці 5% на місяць, а Позичальник зобов'язався повернути кредит та сплатити відсотки у розмірі та на умовах, передбачених Договором.
Пунктами 3.1-3.2 Договору передбачено, що Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по Договору. Позичальник зобов'язувався повністю повернути кредит, отриманий за Договором та відсотки за користування ним до 16-00 години 05.01.2009 року включно.
Пунктами 4.2.3 та 4.2.7 Договору закріплений обов'язок Позичальника сплачувати відсотки за користування кредитом відповідно до розділу 5 Договору та погасити заборгованість за кредитом, сплатити відсотки та пеню у повній сумі не пізніше строку, зазначеного у пункті 3.2 Договору, або не пізніше строку, зазначеного у повідомленні Кредитора, передбаченого пунктом 4.3.5 Договору.
У відповідності із пунктом 5.1 Договору кредиту за користування кредитом у період з дати, зазначеної в пункті 3.1 Договору і до дати погашення кредиту Позичальник сплачує Кредиторові відсотки у розмірі 5% на місяць від суми, вказаної в пункті 2.1 Договору, що складають 325, 48 грн. Згідно з п. 5.2 Договору кредиту нарахування відсотків здійснюється одноразово.
Одночасно, 31.10.2008 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України” та Фізичною особою –підприємцем Мельниченко Оленою Василівною був підписаний Договорі поруки № 23 (далі –Договір поруки), відповідно до умов якого Поручитель (відповідач 2) на добровільних засадах зобов'язався відповідати перед кредитором за виконання Кривенковою Світланою Володимирівною своїх зобов'язань, що випливають з Договору кредиту № 28-9с від 31.10.2008р., укладеного між Позичальником та Кредитором.
Пунктом 2.2 Договору поруки передбачено, що у випадку невиконання Позичальником взятих на себе зобов'язань по Договору кредиту Поручителі несуть солідарну відповідальність перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Позичальник, включаючи сплату основного боргу за Договором кредиту у сумі 3000, 00 грн., нарахованих відсотків за користування кредитом, пені у розмірах, передбачених договором кредиту, а також відшкодування збитків. При цьому кредитор має право вимоги до Поручителів як солідарно, так і до кожного з них окремо.
Поручителі приймають на себе зобов'язання, у випадку невиконання Позичальником зобов'язань за Договором кредиту, здійснити виконання зобов'язання Позичальника в обсязі, заявленому кредитором в письмовій вимозі, протягом 3 робочих днів з дати отримання відповідної письмової вимоги кредитора про виконання зобов'язань (п. 2.3 Договору поруки).
На підставі Договору кредиту 31.10.2008 р. відповідач 1 отримав від позивача кредит у сумі 3000, 00 грн. та зобов'язався повернути вказану суму та проценти (325, 48 грн.) до 05.01.2009 р. Факт одержання кредиту Фізичною особою –підприємцем Кривенковою Світланою Володимирівною підтверджується видатковим касовим ордером № 68 від 31.10.2008 р., на суму 3000, 00 грн.
В порушення умов Договору відповідач 1 виконав своє зобов'язання частково, повернувши Кредитору 850, 00 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями прибуткових касових ордерів (оригінали оглянуті в судовому засіданні).
Листами № 34 від 27.02.2009 р. та № 28 від 16.03.2009 р. відповідача 1 повідомлено про наявність у нього заборгованості перед позивачем та необхідність її негайного погашення. Вказані звернення залишені відповідачем 1 без відповіді та задоволення.
Станом на 22.05.2009 р. відповідач 1 заборгував позивачеві 2475, 48 грн.
У відповідності з умовами Договору поруки № 23 від 31.10.2008 р. Кредитор (позивач) повідомив Поручителя (відповідач 2) –Фізичну особу –підприємця Мельниченко Олену Василівну про невиконання Позичальником своїх зобов'язань за Договором кредиту та необхідність негайного погашення заборгованості (копії листів № 35 від 27.01.2009 р. та № 29 від 16.03.2009 р. містяться в матеріалах справи).
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України.
Згідно зі статтею 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Частиною 1 статті 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Як передбачено приписами статті 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно з частиною першою ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язання встановлений строк (термін його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін (строк).
Відповідно до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Стаття 549 ЦК України визначає неустойку (штраф, пеню) як грошову суму або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення ним зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (п. 3 ст. 549 ЦК України).
Що стосується вимоги позивача про стягнення пені за прострочення виконання зобовязання суд виходить з наступного.
Пунктом 7.1 Договору кредиту передбачено, що у випадку порушення Позичальником термінів погашення заборгованості за кредитом, оплаті відсотків за користування кредитом, Кредитор, починаючи з першого робочого дня прострочення зобов'язання по сплаті кредиту та відсотків за користування кредитом має право нарахувати, а Позичальник зобов'язаний оплатити Кредитору пеню у розмір 0,5 % від су погашеного в строк платежу за кожний день прострочення до дня повного погашення поточної заборгованості.
Згідно розрахунку позивача розмір пені, що підлягає стягненню за період з 11.04.2009 р. по 22.05. 2009 р. включно становить 519, 54 грн.
Статтею 3 Закону України від 22.11.1996 р. «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», передбачено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня. Згідно Листа НБУ від 16.02.2009 р. N 14-011/778-2395 розмір облікової ставки Національного банку України в період з 16.02.2009 р. по 15.06.2009 р. становив 12 %. Отже, розрахунок пені, наданий позивачем, не відповідає вимогам Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань».
Господарський суд здійснив перерахунок пені та дійшов висновку, що стягненню підлягає пеня у розмірі 68,36 грн.
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення
2475.4811.04.2009 - 22.05.20094212.0 %0.066 %*68.36
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З урахуванням наведеного, позов підлягає задоволенню у повному частково, у сумі 2543, 84 грн.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 49, ст. ст. 82-85 ГПК України, господарський суд,-
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи –підприємця Кривенкової Світлани Володимирівни (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. П. Запорожця, 351, ідентифікаційний номер 2184803342) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України” (02099, м. Київ, вул. Бориспільська, 9, корп. 90, кімн. 411, код ЄДРПОУ 34067398) 1237 (одну тисячу двісті тридцять сім) грн. 74 коп. боргу, 34 (тридцять чотири) грн. 18 коп. пені та судові витрати: 43 (сорок три) грн. 32 коп. державного мита та 50 (п'ятдесят) грн. 11 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Стягнути з Фізичної особи –підприємця Мельниченко Олени Василівни (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Шевченко, 118, кв. 74, ідентифікаційний номер 2180115805) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України” (02099, м. Київ, вул. Бориспільська, 9, корп. 90, кімн. 411, код ЄДРПОУ 34067398) 1237 (одну тисячу двісті тридцять сім) грн. 74 коп. боргу, 34 (тридцять чотири) грн. 18 коп. пені та судові витрати: 43 (сорок три) грн. 32 коп. державного мита та 50 (п'ятдесят) грн. 11 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. В іншій частині позову відмовити.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Антонова В.М.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2009 |
Оприлюднено | 06.08.2009 |
Номер документу | 4222336 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Антонова В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні