12/95-09
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" вересня 2009 р. Справа № 12/95-09
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді
суддів:
при секретарі ,
за участю представників сторін:
від позивача: Турчанов О.В., довіреність від 06.04.2009р.,
Прасола В.А., довіреність від 06.05.2009р.,
від відповідача: Нікішина О.М., довіреність від 09.01.2009р. (брала участь у судовому
засіданні 01.09.2009р.),
Онищенко Г.В., довіреність від 01.01.2007р.,
Чуб Д.В., довіреність від 09.01.2009р.,
розглянувши апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод
тракторних агрегатів", м. Вінниця
на рішення господарського суду Вінницької області
від "24" липня 2009 р. у справі № 12/95-09 (головуюча суддя Кожухар М.С., судді
Матвійчук В.В., Банасько О.О.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет-Кар'єра",
м. Кіровоград
до Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів",
м. Вінниця
про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів
з перервою у судовому засіданні з 01.09.2009р. по 08.09.2009р.
ВСТАНОВИВ:
У травні 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Маркет-Кар'єра" звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів" від 24 березня 2009 року, оформлених протоколом № 1 від 24 березня 2009 року, з усіх питань порядку денного (а.с.3-5,т.1).
Рішенням господарського суду Вінницької області від 24.07.2009р. у справі № 12/95-09 позов задоволено (а.с.72-79,т.3).
Вважаючи, що рішення місцевого господарського суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить дане рішення скасувати та прийняти новий судовий акт, яким у позові відмовити (а.с.103-105,т.3).
Мотивуючи апеляційну скаргу, відповідач зазначає, зокрема, що місцевий господарський суд:
- при винесенні рішення не зазначив, у чому полягає порушення прав позивача внаслідок прийняття загальними зборами оспорюваних рішень. Понад те, усі наявні у матеріалах справи документи підтверджують, що корпоративні права ТОВ "Маркет-Кар'єра" порушені не були, оскільки позивач був належним чином повідомлений про проведення загальних зборів акціонерів з відповідним порядком денним та доповненнями до нього. Представник позивача зареєстрований для участі у загальних зборах акціонерів, що підтверджується Журналом реєстрації акціонерів та їх представників, які зареєструвались для участі у загальних зборах ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" 24.03.2009р та допущений до участі в загальних зборах з правом голосу з усіх питань порядку денного;
- порушив ст. 83 ГПК України та незаконно вийшов за межі позовних вимог, не обґрунтувавши висновки, викладені в рішенні неналежними доказами. Крім того, невмотивовано вказав, що не всім прибулим акціонерам була надана можливість зареєструватися для участі в загальних зборах, деякі з них були позбавлені права бути присутніми на цих зборах;
- необґрунтовано посилався на наданий позивачем відеозапис акціонерів при реєстрації на загальних зборах, оскільки, як вбачається з п.1 Протоколу № 1, відеозйомка була дозволена виключно тим акціонерам, які зареєструвалися для участі у загальних зборах. Відеозйомка, що проводилася акціонерами або будь-якими іншими особами до або під час реєстрації того чи іншого акціонера, є незаконною, а відтак не може вважатись допустимим та належним доказом у даній справі;
- неправомірно зазначив у рішенні, що представник ТОВ "Маркет-Кар'єра" жодного разу не голосував за прийняття рішення, оскільки в порушення п. 3 ч.1 ст. 84 ГПК України не вказав жодного доказу на підтвердження висновку про те, що пояснення позивача у цій частині відповідають дійсності;
- необґрунтовано зазначив, що ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" порушило норми законодавства та права акціонерів, оскільки не врахувало вимоги ст. 41 ЗУ "Про господарські товариства";
- безпідставно вказав у своєму рішенні, що відповідачем не надано доказів, які б підтвердили неможливість проведення загальних зборів за місцем знаходження ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів". Чинне законодавство не вимагає наявності таких доказів, оскільки вибір місця проведення загальних зборів залежить виключно від волі організаторів таких зборів. Крім того, за даних обставин справи акціонери просто не мали можливості провести загальні збори за місцезнаходженням товариства за відсутності відповідної згоди правління ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів";
- необґрунтовано зазначив, що товариство при доповненні порядку денного загальних зборів порушило ч. 2 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства, що свідчить про неправильне застосування судом зазначеної норми матеріального права;
- суд неправильно застосував норми ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" та Положення про загальні збори ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" у частині, що стосується порядку реєстрації акціонерів та голосування з питань порядку денного, а також прийшов до необґрунтованих висновків, які не відповідають обставинам справи, що відповідно до п. 3,4 ч,1 ст. 104 ГПК України є підставою для скасування рішення;
- неправильно застосував положення ч. 4 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства", оскільки, як вбачається з Протоколу № 1 та протоколів лічильної комісії, питання, внесені до порядку денного загальних зборів, повною мірою відповідають тим питанням, які були опубліковані в офіційних виданнях.
У додаткових поясненнях до апеляційної скарги відповідач зазначив, що під час проведення загальних зборів акціонерів, зокрема, під час обговорення питань, внесених до порядку денного, голосування та прийняття рішень не було допущено жодних порушень чинного законодавства, тому у місцевого господарського суду були відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог (а.с.132-134,140,142,т.3).
Позивач у письмовому відзиві від 01.09.2009р. на апеляційну скаргу зазначив, що господарський суд Вінницької області дійшов правильного висновку, що відповідач порушив порядок скликання, реєстрації та проведення загальних зборів акціонерів. Зокрема, вказав, що загальні збори скликані не за місцем реєстрації відповідача. Доповнення до порядку денного відбулись зі зміною порядком денного, а також не всім акціонерам була надана можливість зареєструватись для участі у загальних зборах, та деякі з них були позбавлені права бути присутніми на цих зборах. Обговорення порядку денного не відбувалось, фактичного підрахунку голосів та складення протоколу лічильною комісією не відбувалось. Належним чином голосування за прийняття рішень фактично не здійснювалось (а.с.123,т.3).
У додаткових поясненнях, позивач, враховуючи ст. 33 ГПК України, зазначив, що у розумінні статті 37 ГПК України, матеріали відеозапису, є речовими доказами, які мають суттєве значення у вирішенні даного спору (а.с.141,143-144,т.3).
Представники відповідача в судовому засіданні підтримали доводи та вимоги апеляційної скарги надавши пояснення в обґрунтування своєї правової позиції. Вважають рішення місцевого господарського суду незаконним та необґрунтованим, просять його скасувати та прийняти новий судовий акт, яким в позові відмовити.
Представники позивача в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційної скарги, вважають, що рішення господарського суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм чинного законодавства, просять його залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до п. 1.1 статуту Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів", в новій редакції, зареєстрований Виконавчим комітетом Вінницької міської ради від 11.12.2008р. за № 11741650007000939, ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" створено згідно з Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств", "Про підприємництво", "Про господарські товариства", Господарського та Цивільного кодексів України та відповідно до рішення Міністерства машинобудування військово-промислового комплексу і конверсії від 10.06.1994р. № 898 шляхом перетворення державного підприємства "Вінницький завод тракторних агрегатів" у відкрите акціонерне товариство "Вінницький завод тракторних агрегатів" (а.с.59-72,т.1).
Згідно з п. 2.1 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет-Кар'єра", в новій редакції, зареєстрований Виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради від 03.12.2004р. за № 14441050001000438, товариство засноване з метою здійснення виробничо-господарської діяльності, спрямованої на отримання прибутку для задоволення соціально-економічних потреб засновників та членів трудового колективу (а.с.14-24,т.1).
Як вбачається з виписки про стан рахунку у цінних паперах № 003115, виданої ВАТ АКБ "Автокразбанк", м. Кременчук, станом на 30.12.2008р. ТОВ "Маркет-Кар'єра" є акціонером та власником 341 430 акцій ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" (а.с.28,т.1).
Акціонери ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", які у сукупності володіють пакетом акцій товариства у розмірі більше 10%, Лисак М.В., Городиський В.Г., Бойко Д.В., листом від 26.01.2009р., звернулись до голови правління ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" з пропозицією скликати позачергові загальні збори акціонерів товариства щодо планування розвитку товариства на 2009р. (а.с.7,т.2).
На засіданні правління товариства прийнято рішення про недоцільність проведення загальних зборів акціонерів (протокол № 16 від 27.01.2009р. (а.с.8, т.2).
Відповідно до рішення від 28.01.2009р., оформленого протоколом № 1 (а.с.10,т.2), акціонери у тому ж складі (далі - група акціонерів) провели засідання, на якому затвердили дату проведення загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" - 24.03.2009р., з порядком денним "Про плани розвитку Товариства на 2009р.", та вирішили укласти договір з реєстратором ЗАТ "Рось-реєстр" про надання послуг по організації розсилки поштових листів зареєстрованим особам. Договір підписано 28.01.2009р. (а.с.11,т.2).
У Бюлетені "Цінні папери України" від 04.02.2009р. опубліковано повідомлення про проведення 24.03.2009р. загальних зборів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" у м. Ямполі по вул. Ворошилова, 83-а (а.с.30,т.1).
На засіданні групи акціонерів 12.02.2009 р. створено Оргкомітет по організації та проведенню загальних зборів акціонерів (далі - Оргкомітет) у складі голови Маслова П.В. та секретаря Бойко Д.В. (протокол № 2, а.с.12, т. 2).
Як вбачається з протоколу № 1 засідання Оргкомітету від 24.02.2009р. (а.с.18,т.2) та протоколу № 3 засідання групи акціонерів від 23.02.2009 р. (а.с. 141 т. 2), прийнято рішення доповнити порядок денний загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", що відбудуться 24.03.2009р., такими питаннями:
1. Затвердження регламенту зборів, процедурних питань. Вибори голови, секретаря та лічильної комісії;
2. Затвердження висновку ревізійної комісії, річного звіту та балансу Товариства;
3. Про ліквідацію Товариства;
4. Про призначення ліквідаційної комісії;
5. Про визначення порядку та строків ліквідації Товариства;
6. Про затвердження нової редакції Статуту Товариства та внутрішніх положень Товариства;
7. Про затвердження правочинів, вчинених правлінням.
Крім того, вирішено укласти договір з реєстратором ЗАТ "Рось-Реєстр" про надання послуг по проведенню реєстрації акціонерів та їх представників, прибулих на загальні збори акціонерів 24.03.2009р. (далі - загальні збори) та доручено голові Оргкомітету укласти та підписати договір оренди приміщення для проведення загальних зборів (протокол засідання Оргкомітету № 1 від 24.02.2009 р., а.с.18,т.2).
У Бюлетені "Цінні папери України" від 04.03.2009р. опубліковано повідомлення про доповнення порядку денного загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", які відбудуться 24.03.2009р. у м. Ямполі Вінницької області, вул. Ворошилова, 83-а (а.с.31,т.1).
Між головою Оргкомітету та ВАТ "Ямпільський приладобудівний завод" 10.03.2009р., укладено договір оренди приміщення у м. Ямпіль Вінницької області, вул. Ворошилова, 83-А строком на один день, а саме: 24.03.2009р. з 6-00 год. по 18-00 год. (а.с.20,т.2).
Між головою Оргкомітету та ЗАТ "Рось-Реєстр" 18.03.2009р., укладено договір про надання послуг по проведенню реєстрації акціонерів та їх представників, прибулих на загальні збори акціонерів 24.03.2009р., за умовами якого Замовник (голова Оргкомітету) зокрема зобов'язується забезпечити вільний доступ працівникам Виконавця (ЗАТ "Рось-Реєстр"), які входять до складу мандатної комісії, до приміщення, де буде відбуватись проведення реєстрації акціонерів та їх представників, а Виконавець зобов'язується вчасно забезпечити участь двох працівників для створення мандатної комісії, 24.03.2009р. з 7-30 до 7-55 години провести реєстрацію акціонерів та їх представників (а.с.21,т 2).
24.03.2009 р. у м. Ямполі по вул. Ворошилова, 83-а проведено загальні збори акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", результати яких оформлено протоколом № 1 (а.с.40-42,т.2).
На загальних зборах акціонерів товариства прийняті такі рішення:
1. Затвердити регламент загальних зборів акціонерів, відповідно до якого:
- збори проходять без перерви;
- час доповіді, виступи в дебатах, відповіді на запитання - не більше 5 хвилин;
- запитання і пропозиції подаються виключно по питаннях порядку денного зборів та в письмовій формі;
- проводиться відкрите голосування мандатами з урахуванням кількості голосів за принципом: одна акція - один голос;
- голова зборів може прийняти рішення про відсторонення учасника загальних зборів від голосування у разі порушення ним порядку проведення зборів та цього регламенту;
- жоден з учасників загальних зборів не має права виступати без дозволу голови загальних зборів акціонерів. Голова загальних зборів має право перервати особу, яка під час виступу не дотримується зазначеного регламенту, та позбавити її слова;
- акціонерам, які зареєструвалися для участі у загальних зборах дозволена відеозйомка;
- збори проходять без участі засобів масової інформації;
- відповіді на запитання, обговорення та голосування проводиться після доповідей тільки по питаннях порядку денного;
- оголошення результатів голосування після голосування по всіх питаннях порядку денного;
2. Не розглядати питання "Про плани розвитку товариства на 2009 рік", у зв'язку з відсутністю відповідних пропозицій;
3. Затвердити висновок ревізора та баланс товариства;
4. Припинити юридичну особу - ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" шляхом ліквідації;
5. Призначити ліквідаційну комісію з п'яти осіб у складі: голова комісії - Городиська Л.Г., члени комісії: Богацький М.Г., Бойко Д.В., Лужко Г.В. та Дудник Л.А.;
6. Встановити, що ліквідація товариства має проводитись у порядку та строки, встановлені Положенням про порядок ліквідації ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" у редакції, затвердженій Протоколом № 1 загальних зборів акціонерів Товариства від 03.08.2008 р., та має бути завершена у строк, визначений законом;
7. Не розглядати питання "Про затвердження нової редакції Статуту товариства та внутрішніх положень товариства", у зв'язку з відсутністю відповідних пропозицій;
8.1. Затвердити правочини, що були здійснені в період з 03.08.2008р. по 21.03.2009р.
8.2. Затвердити рішення правління та правочини, укладені правлінням товариства:
- Про вихід зі складу засновників ТОВ "Коріган" та продаж своєї части в статутному капіталі ТОВ "Коріган" (протокол засідання правління № 9 від 05.09.2008р.);
- Про вихід зі складу ТОВ "Нюмекс сек'юрітіс" та продаж своєї частки в статутному капіталі ТОВ "Нюмекс сек'юрітіс" (протокол правління № 10 від 15.10.2008р.);
- Про доповнення порядку денного загальних зборів акціонерів (протокол засідання правління № 12 від 19.11.2008р.);
- Про вихід ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" зі складу засновників ТОВ "Вінницька гідравлічна компанія" (протокол засідання правління № 12 від 19.11.2008р.);
- Списання ТМЦ (протокол засідання правління № 12 від 19.11.2008 р.);
- Про затвердження порядку денного ЗЗА з врахуванням змін та доповнень (протокол засідання правління № 13 від 24.11.2008р.);
- Договір міни між ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" та ЗАТ "ВАЗ" від 21.06.2008р.;
- Договір міни між ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" та ЗАТ "ВАЗ" від 30.05.2008р.;
- Договір міни між ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" та ЗАТ "ЗСЦ" від 01.06.2008р.;
- Договір купівлі-продажу акцій між ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" та ТОВ "Силові циліндри" № 558/09/08 від 23.09.2008р.;
- Договір купівлі-продажу акцій між ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" та ТОВ "Силові циліндри" № 557/09/08 від 23.09.2008р.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями на загальних зборах ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", вважаючи, що відповідач порушив права позивача на управління господарським товариством, зокрема, всупереч вимогам ч. 2 ст.43 ЗУ "Про господарські товариства" було внесено зміни до порядку денного загальних зборів товариства, про що ТОВ "Маркет-Кар'єра" про такі зміни належним чином не повідомлено, при проведенні загальних зборів акціонерів було порушено порядок голосування на загальних зборах, а також загальні збори акціонерів проведено не за місцем знаходження товариства, позивач звернувся до місцевого господарського суду за захистом своїх прав та інтересів.
Господарський суд першої інстанції задовольняючи позов, виходив з того, що загальні збори фактично не відбулись, оскільки при скликанні та проведені загальних зборів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" створено ускладнення для явки акціонерів товариства на збори та їх реєстрації для участі у зборах. Встановив, що відбулась зміна по суті порядку денного загальних зборів товариства, що суперечить чинному законодавству та нормам Статуту і Положення про загальні збори товариства, а також порушено право акціонерів на попереднє ознайомлення з порядком денним Вважає також, що відповідач порушив визначений порядок проведення загальних зборів товариства.
Колегія суддів вважає, рішення господарського суду Вінницької області про задоволення позову помилковим з огляду на таке.
Предметом позову в даній справі є вимога позивача до ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів" від 24 березня 2009 року, оформлених протоколом № 1, з усіх питань порядку денного.
Пунктом 5 статті 98 Цивільного кодексу України передбачено, що рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, до компетенції господарських судів віднесені справи, що вникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а ¦також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Виходячи з положень наведеної норми, господарському суду підвідомчі корпоративні спори: між учасниками товариства; учасником та господарським товариством.
Відповідно до п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судам корпоративних спорів" від 24 жовтня 2008 року № 13 (далі - Пленум) суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Відповідно до абзацу 2 пункту 21 Пленуму права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Як передбачено абзацом 3 пункту 17 Пленуму підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Частиною 4 статті 45 Закону України "Про господарські товариства" акціонери, які володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу. Якщо протягом 20 днів правління не виконало зазначеної вимоги, вони мають право самі скликати збори відповідно до вимог частини першої статті 43 цього Закону.
Статтею 43 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.
Частиною 2 пункту 7.6 Статуту ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" (далі - статут) передбачено, що позачергові загальні збори повинні бути скликані правлінням на вимогу акціонерів (акціонера), які володіють у сукупності не менше 10 відсотками голосів у будь-який час із будь-якого приводу.
Відповідно до п. 7.7 Статуту повідомлення про проведення загальних зборів не пізніше ніж за 45 днів до дати отримання їх проведення публікується правлінням товариства в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства. Крім того, власникам іменних акцій у той же строк повідомлення надсилається поштовим листом або вручається за особистим підписом.
Згідно з п. 7.2 Положення про загальні збори акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", в новій редакції, яке затверджено загальними зборами акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" від 01.06.2007р. (а.с.22-30,т.2) (далі - Положення), реєстрація учасників загальних зборів проводиться за місцем проведення загальних зборів протягом часу, зазначеного у повідомленні про їх проведення. Після закінчення реєстрації мандатна комісія визначає наявність кворуму загальних зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач належним чином був повідомлений про проведення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", з відповідним порядком денним та доповненням до нього, про що свідчить копії витягів з газети "Кур'єр" від 04.02.2009р. № 5 (а.с.73,т.1), газети "Бюлетень Цінні папери України" від 04.02.2009р. № 23-24 (а.с.75-76,т.1), газети "Кур'єр" від 04.03.2009р. № 4 (а.с.74,т.1), газети "Бюлетень Цінні папери України" від 04.03.2009р. № 47-48 (а.с. 77,т.1).
Отже, місцевий господарський суд необґрунтовано встановив, що при скликанні загальних зборів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" було порушено права позивача на управління товариством.
Висновок господарського суду першої інстанції про те, що позивач під час реєстрації акціонерів на загальних зборах зареєстрований не був та участі у голосуванні не брав є неправомірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 ЗУ "Про господарські товариства" голосування на загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.
Згідно з ч. 8 ст. 41 ЗУ "Про господарські товариства" загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Як передбачено п. 7.10 Статуту загальні збори визнаються правомочними за умови наявності кворуму, тобто якщо в них беруть участь акціонери (їх представники), які мають відповідно до статуту товариства понад 60 відсотків голосів. Наявність кворуму визначається один раз на момент завершення реєстрації акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах.
Згідно з ч. 3 п. 7.11 Статуту голосування на загальних зборах з питань порядку денного здійснюється з використанням бюлетенів або мандатів.
Пунктом 7.3 Положення встановлено, що реєстрація акціонерів загальних зборів здійснюється в журналі реєстрації.
Як вбачається з журналу реєстрації акціонерів та їх представників, які зареєструвались 24.03.2009р. для участі у загальних зборах акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" та довіреність видана ТОВ "Маркет-Кар'єра" на ім'я Прасола В.А. (а.с.128,т.1) позивач був зареєстрований для участі у загальних зборах акціонерів (а.с.125-127,т.1).
Частиною 2 пункту 2.5 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України, із змінами і доповненнями, внесеними рекомендаціями президії Вищого господарського суду України від 18.06.2009р. № 04-06/83, "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" від 28.12.2007р. № 04-5/14 встановлено, що реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів реєстраційною (мандатною) комісією, призначеною виконавчим органом акціонерного товариства або акціонерами, які у сукупності володіють більше ніж 10 % голосів і скликали загальні збори, або реєстратором на підставі укладеного з акціонерним товариством договору. Виходячи з цього, господарський суд може визначити правомочність загальних зборів акціонерів за даними протоколу реєстраційної (мандатної) комісії, в якому повинні бути відображені результати реєстрації акціонерів.
Пунктом 5.3 Положення передбачено, що для реєстрації акціонерів та їх представників, які прибули для участі у загальних зборах, визначення наявності чи відсутності кворуму, необхідно для визначення загальних зборів правомочними, створюється мандатна (реєстраційна) комісія
Протокол мандатної комісії загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" від 24.03.2009р. свідчить про те, що для участі у зборах зареєструвалися 13 осіб (акціонерів та їх представників), які у сукупності володіють 2 900 239 штук простих іменних акцій ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів", що складає 84,94 % від загальної кількості акцій ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" (а.с.128,т.1).
Згідно з п. 5.4 Положення для організації процедури голосування на зальних зборах та підрахунку голосів створюється лічильна комісія.
Як вбачається з протоколів лічильної комісії №1 - № 7 від 24.03.2009р. (а.с,33-39,т.2), рішення щодо усіх питань порядку денного були прийняті абсолютною більшістю - 99, 96 % від присутніх на зборах, що свідчить про те, що прийняті рішення відповідають вимогам Закону та волевиявленню акціонерів, зареєстрованих для участі у загальних зборах.
Отже, загальні збори правомочні були розглядати питання порядку денного, оскільки наявність акціонерів була достатня для належного кворуму, що дозволило прийняти законні рішення.
Висновок місцевого господарського суду про те, що загальні збори акціонерів проведені з порушенням приписів статті 43 ЗУ "Про господарські товариства", тобто, не за місцезнаходженням товариства не заслуговує на увагу, оскільки вказана норма закону не є імперативною і містить заборони на проведення позачергових зборів акціонерів не за місцезнаходження товариства.
Така ж правова позиція викладена й в постанові Верховного Суду України від 04.11.2008р. (а.с.106-107,т.3).
Відповідно до п. 3.5. Положення чергові та позачергові загальні збори проводяться на території України за місцезнаходження товариства або в інших місцях технічно-пристосованих для проведення загальних зборів акціонерів Товариства.
Частиною 2 пункту 7.5 Статуту передбачено, що загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило за місцезнаходження товариства або в будь-якому іншому місті придатному для їх проведення.
Таким чином, чинне законодавство, Статут та Положення ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" не вимагають наявності таких доказів, оскільки вибір місця проведення загальних зборів залежить виключно від волі організаторів таких зборів.
Господарський суд першої інстанції необґрунтовано зазначив, що відповідач при доповненні порядку денного загальних зборів акціонерів, порушив ч. 2 ст. 43 ЗУ "Про господарські товариства", оскільки не доповнив порядок денний, а змінив його по суті.
Частиною 2 статті 43 ЗУ "Про господарські товариства" передбачено, що будь-який з акціонерів має право вносити свої пропозиції щодо порядку денного загальних зборів не пізніш як за 30 днів до їх скликання. Рішення про включення цих пропозицій до порядку денного приймається виконавчим органом товариства. Пропозиції акціонерів, які володіють більш як 10 відсотками голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом.
Відповідно до п. 7.8 Статуту, в якому передбачено, що не пізніше як за 30 днів до дати проведення загальних зборів акціонерів кожен акціонер може запропонувати включення додаткових питань до порядку денного, а також висунути кандидатів для обрання до складу органів товариства.
Згідно з п. 7.9 Статуту про зміни, що стались у порядку денному загальних зборів, правління зобов'язане повідомити акціонерів шляхом публікації відповідної інформації в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства не пізніше як за 10 днів до проведення загальних зборів. Зміни до порядку денного публікуються у тих самих органах преси, у яких було опубліковано саме повідомлення про проведення зборів.
Аналогічну правову норму містить й п. 4.17 Положення.
На засіданні групи акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" було прийнято рішення, оформлено протоколом № 3 від 23.02.2009р., про доповнення порядку денного сімома новими питаннями (а.с.141,т.2). У подальшому аналогічне рішення було прийнято і на засіданні Оргкомітету по організації та проведенню загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" (протокол № 1 від 24.02.2009р. (а.с.18,т.2).
Повідомлення про доповнення порядку денного загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" опубліковано належним чином, про що свідчить бюлетень "Цінні папери України" від 04.03.2009р. (а.с.31,т.1).
Отже, відповідач дотримуючись вищенаведених норм цілком правомірно доповнив порядок денний загальних зборів акціонерів.
Крім того, чинне законодавство та Статут не містять обмежень щодо кількості та характер питань, якими може бути доповнено порядок денний загальних зборів акціонерів.
Посилання місцевого господарського суду на те, що загальними зборами прийнято рішення з питання, що не було включено до порядку денного, а також вказуючи, що було порушено право позивача на попереднє ознайомлення з порядком денним загальних зборів акціонерів є не обґрунтованим.
Частиною 3,4 ст. 43 ЗУ "Про господарські товариства" передбачено, що до скликання загальних зборів акціонерам повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, пов'язаними з порядком денним зборів. Загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.
Як вбачається з тексту Протоколу № 1 від 24.03.2009р. та протоколів лічильної комісії №1 - № 7 від 24.03.2009р., питання, внесені до порядку денного загальних зборів повною мірою відповідають тим питанням, які були опубліковані в офіційних виданнях.
Посилання місцевого господарського суду на відеозапис щодо реєстрації акціонерів на загальних зборах від 24.03.2009р., який на думку позивача свідчить, що не усім прибулим акціонерам була надана можливість зареєструватись у загальних зборах є безпідставним, оскільки як вбачається з п.1 Протоколу № 1, відеозйомка була дозволена виключно тим акціонерам, які зареєструвалися для участі у загальних зборах. Жоден з акціонерів не звертався до Оргкомітету загальних зборів та до товариства із заявою щодо надання дозволу на здійснення технічної фіксації процесу реєстрації акціонерів та проведення загальних зборів. По завершенню загальних зборів акціонерів відеозапис не був наданий позивачем Оргкомітету або товариству для долучення до протоколу зальних зборів товариства. Іншими словами, відеозйомка, що проводилася акціонерами або будь-якими іншими особами під час реєстрації того чи іншого акціонера, є незаконною, а відтак не може вважатись допустимим та належним доказом у даній справі.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Тому судова колегія вважає, що відеозапис не може слугувати належним та допустимим доказом у розумінні розділу 5 Господарського процесуального кодексу України.
У даному випадку належними та допустимими доказами є, зокрема, подані відповідачем і належним чином оформлені журнал реєстрації акціонерів та їх представників та протокол № 1 загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" від 24.03.2009р.
Слід зазначити, що акт Вінницького територіального управлінням ДКЦПФР про проведення позапланової перевірки провадження діяльності на ринку цінних паперів ВАТ "Вінницький завод тракторних агрегатів" від 16.06.2009р. (а.с.141-144,т.1) та акт ЗАТ "Рось-Реєстр" про проведення планової перевірки щодо додержання ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів ЗАТ "Рось-Реєстр" від 27.03.2009р. (а.с.129-135,т.1) підтверджують відсутність порушень чинного законодавства під час організації та проведення загальних зборів акціонерів.
З урахуванням викладеного, Житомирський апеляційний господарський суд вважає за необхідне апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів" задовольнити, а рішення господарського суду Вінницької області від 24.07.2009р. у справі № 12/95-09 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Керуючись ст.ст. 101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів", м. Вінниця задовольнити.
2. Рішення господарського суду Вінницької області від 24 липня 2009 року у справі №12/95-09 скасувати.
Прийняти нове рішення.
В позові відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маркет-Кар'єра" (25002 м. Кіровоград, вул. Орджонікідзе, 7, офіс 507, ідентифікаційний код 31008324) на користь Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод тракторних агрегатів" (21001 м. Вінниця, проспект Коцюбинського, 4, ідентифікаційний код 05786057), м. Вінниця - 42,50грн. державного мита за подачу апеляційної скарги.
3. Справу №12/95-09 повернути до господарського суду Вінницької області.
Головуючий - суддя:
судді::
Віддрук. 4 прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу;
3 - відповідачу;
4 - в наряд.
Суд | Житомирський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4889130 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні