Номер провадження: 5/785/51/16
Номер справи місцевого суду: 1-35/08
Головуючий у першій інстанції
Доповідач ОСОБА_1
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
18.01.2016 року м. Одеса
Суддя апеляційного суду Одеської області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання засудженого до покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_2 , подане відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання», -
В С Т А Н О В И В:
12.01.2016 р. до апеляційного суду Одеської області надійшло клопотання засудженої до покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_2 , подане відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання», в якому вона просить застосувати до неї вказаний закон та зарахувати в строк відбування покарання час знаходження під вартою до вступу вироку в законну силу із розрахунку один день знаходження під вартою за два дні позбавлення волі.
Вироком апеляційного суду Одеської області від 11.12.2008 р. ОСОБА_2 засуджена за ст.115 ч. 2 п.4 КК України до 15 років позбавлення волі.
Вироком апеляційного суду зараховано в строк відбування покарання час перебування ОСОБА_2 під вартою в період досудового розслідування та судового розгляду справи з 19.06.2002 р. по 07.11.2003 р. та з 19.03.2008 р. по момент проголошення вироку. Вирок апеляційного суду оскаржувався в касаційному порядку та вступив в законну силу з моменту проголошення ухвали ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ 26.05.2009 р., якою вирок залишено без змін.
Розглянувши клопотання, вважаю, що воно не підлягає розгляду апеляційним судом, виходячи з наступного.
На момент постановлення вироку в компетенцію апеляційного суду входив розгляд певної категорії справ як судом першої інстанції.
Зі вступом в дію нового КПК 2012 р. апеляційний суд не має повноважень на розгляд кримінальних проваджень як суд першої інстанції, а тому він не може розглядати і питання, пов`язані з виконанням вироку.
Ст. 539 КПК України встановлено, що питання, пов`язані з виконанням вироків, розглядаються судами: за місцем відбування покарання, за місцем виконання вироку, за місцем проживання засудженого, а також судами, які ухвалили вирок.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання», не визначено, яким судом має розглядатись клопотання засудженого до позбавлення волі про залік часу перебування під вартою до вступу вироку у законну силу із розрахунку один день тримання під вартою за два дні відбування покарання у виді позбавлення волі.
Виходячи із принципу законності, ст.9 ч.6 КПК України встановлено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 КПК. Остання норма передбачає такі засади провадження, як законність, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість особи, розумність строків.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.539 КПК клопотання про вирішення питань, пов`язаних з виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок у разі необхідності вирішення питань, передбачених п.13 частини першої ст. 537 КПК України про звільнення від покарання та пом`якшення покарання, передбачених ч.2 і ч. 3 ст. 74 КК України.
Статтею 74 ч. 2 та ч. 3 КК України встановлено, що особа, засуджена за діяння, карність якого законом усунена, підлягає негайному звільненню від призначеного судом покарання. Призначена засудженому міра покарання, що перевищує санкцію нового закону, знижується до максимальної межі покарання, встановленої санкцією нового закону. У разі, якщо та межа передбачає більш м`який вид покарання, відбуте за судженим покарання зараховується, з перерахуванням за правилами, встановленими частиною першою ст. 72 цього Кодексу.
У вказаних нормах ст. 74 КК України мова йде про випадки застосування ст. 5 КК України застосування закону, який пом`якшує покарання.
Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання», також має застосовуватись до раніше засуджених осіб на підставі ст. 5 КК України він за своєю суттю значно пом`якшує становище засуджених та фактично скорочує строк відбування покарання, а тому має , з урахуванням вказаних вище засад судочинства, застосовуватись судом за місцем виконання вироку у виді позбавлення волі відповідно до п2 ч.2 ст. 539 КПК України, що дозволить в найкоротші строки розглянути клопотання та звільнити з-під варти осіб, які в силу цього закону вже відбули покарання.
Саме такої позиції дотримується ВССУ, яку викладено в листі ВССУ від 12.01.2016р., в якому зазначено, що питання зарахування строку попереднього ув`язнення відповідно до вказаного Закону під час виконання вироку, враховуючи зміст положень ч.6 ст.9 КПК України, має вирішуватись місцевим судом, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок (п.2 ч.2 ст.539 КПК України). Так само має вирішуватись це питання й у випадку здійснення судового розгляду у порядку КПК 1960р.
Як це видно із клопотання, на даний час засуджена ОСОБА_2 відбуває покарання в Чорноморській ВК -74, м. Одеси, вул. Люстдорфська дорога, 15, - на території Малиновського району м. Одеси.
Приймаючи до уваги викладене, клопотання підлягає розгляду Малиновським районним судом м. Одеси за місцем виконання вироку в частині призначеного покарання.
Зважаючи на те, що розгляд поданого клопотання не входить в компетенцію апеляційного суду, місцевий суд, який компетентний його розглянути - відомий, та для забезпечення швидкого розгляду клопотання, вважаю за необхідне направити його безпосередньо до Малиновського районного суду м. Одеси для розгляду.
Керуючись Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання», ст. 5 КК України, ст.ст. 537, 539 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання засудженої до покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_2 , яке подане відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання», направити для розгляду по суті до Малиновського районного суду м. Одеси.
Копію ухвали направити засудженій та установі, в якій вона відбуває покарання для відома.
Суддя апеляційного суду Одеської області ОСОБА_1
Суд | Апеляційний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2016 |
Оприлюднено | 10.03.2023 |
Номер документу | 55064865 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд Одеської області
Олініченко В. В.
Кримінальне
Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим
Янін Ігор Альбертович
Кримінальне
Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим
Янін Ігор Альбертович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні