Справа № 2-а-2756/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
м. Донецьк 15 жовтня 2009 р.
Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуюч ий - суддя Сліщенко Ю.Г., розг лянувши в порядку письмового провадження адміністративн у справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в П етровському районі м. Донець ка про поновлення стро ку для звернення до суду, стяг нення недоплаченої щомісячн ої державної соціальної допо моги, -
В с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суд у із позовною заявою про поно влення пропущеного строку дл я звернення до суду та стягне ння з відповідача недоплачен ої соціальної допомоги.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, народившись в 1942 році та будучи громадянино м України, відноситься до кат егорії дітей війни, а тому у ві дповідності зі ст. 6 З акону «Про соціальний захист дітей війни» має право на отр имання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальн ої пенсії за віком. Однак відп овідач ніяких доплат до пенс ії не виплачує, в зв' язку з чи м позивач просить поновити п ропущений строк для зверненн я до суду та зобов' язати від повідача нарахувати та випла тити йому недоплачену щоміся чну державну соціальну допом огу за 2006-2009 р. р.
Позивач та представник від повідача в судове засідання не з' явились, надавши клопо тання про розгляд справи за ї х відсутності, в зв' язку з чи м судовий розгляд справи у ві дповідності зі ст. 122 ч. 3 КАС зді йснюється в порядку письмово го провадження.
У відзиві на позовну заяву п редставник відповідача позо в не визнав, зазначивши, що п о зивач перебуває на обліку в У правлінні Пенсійного фонду У країни в Петровському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком. Законом Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» передбачено під вищення пенсій дітям війни н а 30 % мінімальної пенсії за вік ом. Але з гідно зі ст. 7 то го ж Закону, фінансове забезп ечення державних соціальних гарантій здійснюється за ра хунок коштів державного бюдж ету. Відповідно до ст. 95 ч. 2 Конс титуції України виключно Зак оном про Державний бюджет Ук раїни визначаються будь-які видатки держави на загальнос успільні потреби, розмір і ці льове спрямування цих видатк ів. Згідно зі ст. 18 п. 5 Закону Укр аїни «Про загальнообов'язков е державне пенсійне страхува ння» страхові внески не можу ть зараховуватися до Державн ого бюджету України, бюджеті в інших рівнів та не підлягаю ть вилученню з Пенсійного фо нду або з Накопичувального ф онду, і не можуть використову ватися на цілі, не передбачен і цим Законом. Відповідно до с т. ст. 72 ч. 2, 73 ч. 2 того ж Закону, кошт и Пенсійного фонду не включа ються до складу Державного б юджету України і не підлягаю ть оподаткуванню, забороняєт ься використання коштів Пенс ійного фонду для оплати дого ворів страхування довічних п енсій і одноразових виплат т а на цілі, не передбачені цим З аконом. Визначення мінімаль ного розміру пенсії за віком дано тільки у ст. 28 Закону Укра їни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня». При цьому, ст. 28 ч. 3 цього За кону встановлено, що мінімал ьний розмір пенсії за віком з астосовується виключно для в изначення розмірів пенсій, п ризначених згідно з Законом
України «Про загальноо бов'язкове пенсійне страхува ння». Законом України «Про ст атус ветеранів війни, гарант ій їх соціального захисту» з 1 січня 2008 р. встановлено підви щення пенсій учасникам війни у розмірі 10% від прожиткового мінімуму. Враховуючи те, що м еханізм реалізації положень ст. 6 Закону «Про соціальний з ахист дітей війни» відсутній , законодавчим органом не при йнято жодного нормативного а кту на виконання вказаних ви мог цього Закону, не визначен о на законодавчому рівні, які органи повинні виплачувати підвищення пенсії, за рахуно к яких коштів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислюв ати вказаний розмір, тому пре дставник відповідача просит ь суд відмовити позивачеві у задоволенні позову.
Суд вважає, що позов підляг ає частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності зі ст. 99 ч. 2 КА С України для звернення до ад міністративного суду за захи стом прав, свобод та інтересі в особи встановлюється річни й строк, який, якщо не встановл ено інше, обчислюється з дня, к оли особа дізналася або пови нна була дізнатися про поруш ення своїх прав, свобод чи інт ересів.
Згідно зі ст. 100 ч. 2 КАС України якщо суд визнає причину проп ущення строку звернення до с уду поважною, адміністративн а справа розглядається і вир ішується в порядку, встановл еному цим Кодексом.
Позивач стверджує, що про по рушення його права на отрима ння щомісячної доплати до пе нсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком він дізнався із засобів масової інформац ії у липні 2009 року.
Приймаючи до уваги викладе не, а також враховуючи похили й вік позивача, й ого юридичну необізнаність, суд вважає, що строк зверненн я до адміністративного суду ним пропущений з поважних пр ичин, що є підставою для його п оновлення згідно зі ст. 102 КАС У країни.
Вирішуючи спір по суті, суд приймає до уваги наступне.
У відповідності зі ст. 1 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» дитина ві йни - це особа, яка є громадян ином України та якій на час за кінчення (2 вересня 1945 року) Дру гої світової війни було менш е 18 років.
Судом встановлено, що ОСО БА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є грома дянином України, перебуває н а обліку в Управлінні Пенсій ного фонду України в Петровс ькому районі м. Донецька, отри мує пенсію за віком, тому на нь ого, у відповідності із Закон ом України «Про соціальний з ахист дітей війни», розповсю джується правовий статус діт ей війни.
У відповідності зі ст. 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» (в редакці ї Закону від 18 листопада 2004 р., ос кільки т екст ст. 6 в редакції З акону від 28 грудня 2007 р. визнано неконституційною згідно з Р ішенням Конституційного Суд у від 22 травня 2008 р.), який набрав чинності з 1 січня 2006 р., дітям ві йни пенсії підвищуються на 30 в ідсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст. 7 того ж Закону, фінансове забезпечення держ авних соціальних гарантій, п ередбачених цим Законом, зді йснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до положень ст. 2 8 Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійн е страхування" мінімальний р озмір пенсії за віком за наяв ності у чоловіків 25 років, а у ж інок - 20 років страхового ста жу встановлюється на рівні п рожиткового мінімуму для осі б, які втратили працездатніс ть.
Визначення прожиткового м інімуму, закладення правової основи для його встановленн я, затвердження та врахуванн я при реалізації державою ко нституційної гарантії грома дян на достатній життєвий рі вень, дають Закони України «П ро прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 р., «Про державні соці альні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 р.
У відповідності зі ст. 1 Зако ну України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мініму м - це вартісна величина дос татнього для забезпечення но рмального функціонування ор ганізму людини, збереження й ого здоров'я, набору продукті в харчування, а також
мінімального набору не продовольчих товарів та міні мального набору послуг, необ хідних для задоволення основ них соціальних і культурних потреб особистості. Прожитко вий мінімум визначається нор мативним методом у розрахунк у на місяць на одну особу, а та кож окремо для тих, хто віднос иться до основних соціальних і демографічних груп населе ння, зокрема, осіб, які втратил и працездатність.
Згідно зі ст. 2 того ж Закону прожитковий мінімум застосо вується, зокрема, для встанов лення розмірів мінімальної п енсії за віком, який у відпові дності зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов' язкове д ержавне пенсійне страхуванн я» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для ос іб, які втратили працездатні сть.
Відповідно до ст. 4 ч. 3 Закону України «Про прожитковий мі німум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо д ля тих, хто відноситься до осн овних соціальних і демографі чних груп населення, щороку з атверджується Верховною Рад ою України в законі про Держа вний бюджет України на відпо відний рік та публікується в офіційних виданнях загально державної сфери розповсюдже ння.
Судом встановлено, що ст. 77 За кону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20 грудня 2005 р., зупинено на 2006 р. ді ю ст. 6 Закону України «Про соц іальний захист дітей війни», тому позов в частини виплати підвищеної пенсії за 2006 р. задо воленню не підлягає. При цьом у суд приймає до уваги, що поло ження зазначеної вище норми закону не скасовано та некон ституційними не визнано.
Також судом встановлено, що ст. 71 Закону України «Про Держ авний бюджет України на 2007 рі к» від 19 грудня 2006 р., зупинено на 2007 р. дію ст. 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни», але р ішенням Конституц ійного Суду України від 9 липн я 2007 р. ця норма визнана неконст итуційною.
Оскільки у відповідності і з ст. 152 ч.2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визна ні неконституційними, втрача ють чинність з дня ухвалення Конституційним Судом Україн и рішення про їх неконституц ійність, дію ст. 6 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» відновлено з 9 липн я 2007 р.
Викладене є підставою для з адоволення позовних вимог в частині виплати підвищеної п енсії за період з 9 липня до 31 гр удня 2007 р.
При визначенні розміру доп лати до пенсії за віком необх ідно прийняти до уваги насту пне.
У відповідності зі ст. 62 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2007 рік» від 19 гр удня 2006 р., прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила пр ацездатність, визначено у ро змірі 380 грн. з 1 січня 2007 р., 387 грн. - з 1 квітня 2007 р., 395 грн. - з 1 жовтня 2007 р.
Законом України «Про внесе ння змін до Закону України "Пр о Державний бюджет України н а 2007 рік» від 15 березня 2007 р., внес ено зміни у ст. 62 Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік», згідно якого, пр ожитковий мінімум на одну ос обу, яка втратила працездатн ість, затверджено у розмірі 380 грн. з 1 січня 2007 р., 406 грн. - з 1 кві тня 2007 р., 411 грн. - з 1 жовтня 2007 р.
Такі ж розміри прожитковог о мінімуму зазначені позивач ем у позовній заяві, що вплива є на визначення розміру соці альної допомоги.
Разом з тим, ст. 7 Закону Украї ни «Про внесення змін до Зако ну України "Про Державний бюд жет України на 2007 рік» від 15 бер езня 2007 р., встановлено, що для в изначення мінімального розм іру пенсії за віком, відповід но до абзацу першого частини першої статті 28 Закону Україн и "Про загальнообов'язкове де ржавне пенсійне страхування ", з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратил и працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першо ї цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Із урахуванням зазначених положень розмір щомісячної доплати до пенсії за віком не обхідно визначати, виходячи із наступних сум: з 9 липня 2007 р. - 410 грн. 06 коп. (406 х 101 : 100), з 1 жовтня 2007 р. до 31 грудня 2007 р. - 415 грн. 11 коп. (411 х 101 : 100).
Законом України «Про Дер жавний бюджет України на 2008 рі к та про внесення змін до деяк их законодавчих актів Україн и» від 28 грудня 2007 р., текст ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» викладе но у новій редакції, якою викл ючено положення про підвищен ня дітям війни пенсії на 30 від сотків мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. ц е положення вказаного Закону визнано неконституційним, т ому дію ст. 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни» (в редакції Закону від 18 листопада 2004 р.) відновлено з 22 т равня 2008 р.
Викладене є підставою для з адоволення позовних вимог в частині виплати підвищеної п енсії з 22 травня 2008 р.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задово ленню за період з 09 липня до 31 г рудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. щомі сячно.
Постановляючи рішення про задоволення позовних вимог щомісячно, суд враховує, що ко нституційні принципи, на яки х базується здійснення прав і свобод людини і громадянин а в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, пе редбачені Конституцією Укра їни, не може бути скасовано чи звужено. Правовою гарантією забезпечення державою права на пенсійне забезпечення є в иконання прийнятих на себе з обов'язань, виходячи з положе нь принципу верховенства пра ва, закріпленого ст. 8 Конститу ції України, ст. 8 КАС України.
У відповідності зі ст. 11 ч. 2 КА С суд може вийти за межі позов них вимог тільки в разі, якщо ц е необхідно для повного захи сту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про зах ист яких вони просять.
Посилання представника ві дповідача на відсутність та суперечливість законодавст ва, що регулює спірні правові дносини, суд не приймає, оскіл ьки вони не ґрунтуються на за коні.
При цьому судом приймаєтьс я до уваги, що у відповідності зі ст. 8 ч. 4 КАС України відмова в розгляді та вирішенні адмі ністративної справи з мотиві в неповноти, неясності, супер ечливості чи відсутності зак онодавства, яке регулює спір ні відносини, забороняється, а згідно зі ст. 9 ч. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовід носини, суд застосовує зако н, що регулює подібні правові дносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону с уд виходить із конституційни х принципів і загальних заса д права (аналогія права).
На підставі викладеного, ке руючись ст. ст. 8, 9, 11, 88, 159- 163 КАС Укр аїни, суд, -
П о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задоволь нити частково.
Поновити ОСОБА_1 пропущ ений строк для звернення до с уду.
Визнати протиправною несп лату Управлінням Пенсійного фонду України в Петровськом у районі м. Донецька ОСОБА_1 щом ісячної доплати до пенс ії у розмірі 30% мінімальної пе нсії за віком, передбаченої с т. 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни», за період з 09 липня 2007 р. до 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. щомісячно .
Зобов'язати Управління Пен сійного фонду України в Петр овському районі м. Донецька н арахувати та виплатити ОСО БА_1 щомісячну доплату до пе нсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, передбачену ст. 6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни», з а період з 09 липня 2007 р. до 31 грудн я 2007 р. та з 22 травня 2008 р. щомісячн о, виходячи з розміру мінімал ьної пенсії за віком, встанов леної ст. 28 ч. 1 Закону України « Про загальнообов'язкове держ авне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого з аконодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втрати ли працездатність.
У задоволенні решти позовн их вимог відмовити.
Заяву про апеляційне оскар ження цієї постанови може бу ти подано через місцевий суд протягом десяти днів з дня ї ї проголошення.
Апеляційну скаргу на цю пос танову може бути подано до До нецького апеляційного адмін істративного суду через місц евий суд протягом двадцяти д нів після подання заяви про а пеляційне оскарження.
Суддя Ю.Г. Сліщен ко.
Суд | Петровський районний суд м.Донецька |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2009 |
Оприлюднено | 24.12.2009 |
Номер документу | 7136172 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Чередников Сергій Михайлович
Адміністративне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Корніюк Алла Петрівна
Адміністративне
Кролевецький районний суд Сумської області
Сіра Галина Іванівна
Адміністративне
Карлівський районний суд Полтавської області
Жмурко Павло Якович
Адміністративне
Петровський районний суд м.Донецька
Сліщенко Юрій Григорович
Адміністративне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
Дегтярчук Марина Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні